Fallop Tüpü Nedir?| Ne İşe Yarar?

İsmini İtalyan doktor Gabriele Falloppio’dan alan fallop tüpü (fallop tüpleri), bir kadının karın boşluğunda yer alan, bir çift uzun dar kanaldan oluşan ve yumurtalıklarda olgunlaşan yumurtaların rahme taşınmasını sağlayan kadın üreme sistemi organlarından biridir.  Yumurta kanalı veya rahim tüpleri olarak da isimlendirilir.

Rahmin her iki yanında bulunan yumurtalıklar ile rahim arasında köprü görevi gören fallop tüpü; kaslı bir yapıya sahip olup yatay J harfi şeklindedir ve temel olarak dört bölümden oluşur. Bunlar rahimden yumurtalıklara doğru;

  • İstmus (rahme açılan en dar ve kısa bölümdür)
  • Ampulla (fallop tüpü bölümlerinin en geniş olanı, döllenme çoğunlukla burada meydana gelir)
  • İnfundibulum (Yumurtalığa en yakın olan, huni şeklinde açılan bölüm)
  • Fimbria ya da pilus (Latince saç anlamına gelir ve infundibulumun ucundaki saçaklı kısımdır)

Yukarıdaki tanımlanan ilk üç kısmın mikro yapısı ve çapları birbirinden farklıdır. Fallop tüpü içindeki tabakada üç çeşit kas yapısı mevcuttur. Rahme yakın olan istmus kısmındaki kas grubu genelde spiral yapıdayken, orta kısımdaki kaslar daha daireseldir.

Aynı zamanda istmus duvarındaki kaslar daha kalındır. Bu, yumurtayı rahme salabilmesi açısından önemli bir özelliktir. Yine ampulla bölümü de yumurtayı ya da embriyoru itebilmek için oldukça kaslı bir yapıya sahiptir.

Her bir fallop tüpü yaklaşık 10-13 cm uzunluğunda ve 0,5–1,2 cm çapındadır. Tüplerin iç kısımları yoğun kıvrımlar ve kabarcıklara sahip bir mukoza tabakası ile kaplıdır.

Fallop Tüplerinin Görevleri Nelerdir?

Fallop tüpü temel olarak olgunlaşan yumurtanın rahme taşınmasını sağlar. Fallop tüpünü kaplayan mukoza, spermin ve yumurtanın taşınmasına ve hayatta kalmasına yardımcı olan salgıları açığa çıkarır. Bu salgının ana bileşenleri; kalsiyum, sodyum, klorür, glikoz (şeker), proteinler, bikarbonatlar ve laktik asittir.

İçerikteki bikarbonatlar ve laktik asit, spermin oksijen kullanması için çok ciddi bir öneme sahip iken diğer bileşenler yumurtanın beslenmesi ile yumurtanın döllenmesinden sonraki gelişimine yardımcı olur.

Yumurtanın beslenmesinde kullanılan tek madde glikoz  iken, yukarıda sıralanan kimyasalların geri kalanı döllenmenin gerçekleşmesi için uygun bir ortam sağlar.

Yaklaşık 12 cm olan fallop tüpü yumurtayı kendi içinden geçirerek rahme iletir.  Geçiş esnasında görevli olan hücreler hareketi kolaylaştırıcı hareket eden tüycüklerle kaplıdır.

Fallop Tüpü Yumurtayı Nasıl İter?

Olgunlaşmış yumurta, yumurtalıklardan serbest bırakıldıktan sonra fallop tüpünün ucundaki fimbria adlı parmak gibi görünen, fakat oldukça hassas olan yapılar tarafından yakalanır ve tüpün içine yöneltilir.  Düzenli esneme ve kasılma hareketleri sayesinde tüpün içinde yavaş yavaş ilerleyen yumurta, spermin gelip döllenmenin gerçekleşmesi için en uygun yer olan tüpün göbeğine taşınır.

Bu süreçte fallop tüpünün duvarındaki yumuşak kaslar, yumurtayı itmek için büzüşür, büzüşmenin meydana geldiği yerin bir önünde bulunan kaslar da yumurtanın ilerlemesi için gevşer. Yumurta döllenmiş olsa da olmasa da bu şekilde rahme doğru itilir.

 

Fallop Tüpü ile ilgili diğer makaleler:

Kaynaklar:

www.britannica.com

teachmeanatomy.info

Hamileyim Kitabı

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir