Gaz Yapmayan Biberon Hangisi?

Hamileydim, soğuk bir kış günü iş yerinin merdivenlerinden çıkarken bir arkadaşım: “Dikkatli ol! düşme” dedikten sonra, ekledi:”Gerçi bebeğin o kadar güvenli ve korunaklı bir yerde ki!” dedi. Hiç unutmam o cümlesini… Gerçekten öyle, anne rahmi öyle mucizevi bir şey ki, tarifsiz.

Anne, karnındaki bebeğinin dokuz ay boyunca gerekli tüm ihtiyaçlarını sevgi ve sıcaklığı ile giderir, farkında bile olmadan. Dünyaya geldikten sonra ise işler değişir, burada bedeniniz küçük olsa bile ihtiyaçlar zuhur eder hemen. Giderilemediğinde en acıklısından çığlıkların basıldığı ihtiyaçların en temelinde ise açlık vardır.

Daha bebek doğmadan bebeğin yiyecek ihtiyacını gidermesi için anne vücudu hazırlanmaya başlar. Süt üretimi aktif hale gelir ve bebek doğduktan sonra anne bebeğini kendi bedeninde üretilen süt ile besler. Biberon gibi bir nesneye ihtiyaç dahi yoktur. Ne var ki bazen çeşitli sebeplerle bebek anne sütü almaz/alamaz. Böyle durumlarda ise özellikle ilk aylarda çare bebek mamalarıdır.

Bebek mamaları ise genelde bebeğe biberon ile verilir. Genelde diyorum çünkü, bebeğimin biberona alışıp da anne sütünü bırakması korkusundan yaklaşık 2 ay, ben bebeğimi şırınga ile besledim. Biberonu kullanmadım. Eminim o korkuyu yaşayanlar vardır aranızda…

Bir bebeğin karnı toksa, dünyalar onun olur; ancak bazen aldığı anne sütü ya da mama sindirilirken bebekte gaz yapabilir bu da karnı tok olsa bile gaz sancısından dolayı çığlık çığlığa ağlamasına neden olur.

Mama veren, inek sütüne geçiş yapan, anne sütü verdiği halde işe dönen ya da başka başka sebeplerden ötürü biberon kullanmak zorunda kalan annelerin en çok merak ettiği şeylerden biri hiç şüphesiz, anne memesine en yakın ve gaz yapmayan biberonun hangisi olduğu.

Bu makalemde sizin için biberonları inceledim. Umarım faydalı olur…

Gaz Yapmayan Biberonlar Listesi

Bebeğin yuttuğu hava kabarcıkları onun sağlığını ciddi derecede etkiler. Kolik, kusma, gaz oluşumu bile aldığı besindeki vitaminlerin eksikliğine bile yol açtığı yapılan araştırmalarda ortaya konmuştur. Bu noktada bebeklerini biberon ile besleyen aileler gaz yapmayan biberon arayışına girer.

Piyasada pek çok biberon markası var. Aşağıdaki listede ise bebekte gaz oluşumunu azaltan biberon markalarının hangi ülkeye ait olduklarını ve özelliklerini okuyacaksınız.

  1. Dr. Brown’s Biberon
  2. Phillips Avent Biberon
  3. Chicco Biberon
  4. Nuk Biberon
  5. Nuby Biberon

1. Dr. Brown’s Biberon

biberon

Dr. Browns gaz oluşumunu en aza indirgeyen bir yapıya sahip.

Pek çok kişiden özellikle gaz sancısı oluşumunu engellediğini duyduğum Dr. Brown’s ABD’de üretiliyor. Craig Brown isimli bir doktorun pek çok ailenin çözüm noktasında zaman zaman çaresiz kaldıkları gaz sancılarına şahit olmasıyla birlikte kendi bebeğini beslerken biberonun içindeki hava kabarcıklarının olumsuz yönde etkisini fark etmesiyle geliştirdiği doğal akış biberonu.

Diğer biberonlar ile karşılaştırdığınızda içindeki aparat hemen göze çarpıyor. Biberonun içindeki bu aparat hava kabarcıklarını yok eden bir havalandırma sistemi aslında. Bu havalandırma sistemi tıpkı anne göğsündeki sisteme benzer bir şekilde tasarlanmış ve pozitif basınç uygulayarak sütü bebeğe aktarıyor. Ayrıca bu biberon bebeği emerken zorlamadığı için orta kulakta sıvı birikmesini önlüyor, uygun tasarımı sayesinde bebeğin zorlanmadan emmesine de olanak sağlıyor. Dr Browns markalı biberonlar sütün ya da mamanın besin değerlerini de koruyor.

İlgilenenler aşağıdaki videoyu izleyebilir.

Dr. Brown’s biberonun 3 tane ayrı çeşidi bulunuyor. Bunlar;

  1. Standart
  2. Geniş Ağızlı
  3. Cam

 

2. Philips Avent Biberon 

avent

Philips avent biberonlarında çeşitleri bulunuyor. Bu markayı gaz ve kolik oluşumuna karşı tercih edecekseniz alırken o özelliklerin bulunmasına dikkat edin.

Philips markasını bilmeyeniniz yoktur. Ürün yelpazesi oldukça geniş olan Philips’in biberonları da var, pek çoğunuzun bildiği üzere. Philips Hollanda markası. Philips Avent biberonlar ise oldukça başarılı. Philips Avent biberonlar anne göğüsüne benzeyen geniş ağızlara sahip ve bebeğin emmesi esnasında gelen havalarında bebeğin midesi yerine biberonda birikmesi sonucu gaz, kolik sancılarının önüne geçiliyor (antikolik sistem).

Philips avent biberonlar BPA içermiyorken aynı zamanda yumuşak ve bebeğin ağzına uyumlu biberon emziklerinin doğal akışı sayesinde bebek kolaylıkla karnını doyurabiliyor.

Philips Avent Natural Biberon çeşitleri anti-kolik özelliğe sahip.

3. Nuk Biberon

Gaz yapmayan biberon üreticilerinden bir diğeri olan Nuk, tarihi 1950’lere uzanan bir Alman Markası. Nuk’un biberonunu değil de kauçuk emziğini kullanmıştık. Kauçuk uçların anne memesine daha çok benzediğini söylemişti eczacı. Biz altıncı aydan sonra emzik vermeye çalışınca sadece 2 ay kullandı oğlumuzda 🙂

Nuk marka temsilcileri, biberonların üretiminde bebeklerin sağlığına zarar verecek hiç bir maddenin kullanılmadığını, Nuk air system ile negatif hava basıncının ortadan kaldırılması sonucu bebeğin hava yutmasının önüne geçildiğini ve böylelikle gaz, kolik sancısının oluşumunun engellendiğini ifade ediyorlar web sitelerinde.

Ayrıca Nuk biberon emzikleri hem silikondan hemde kauçuktan üretiliyor. Emzikler bebeği rahatsız etmeyecek ve anne memesindeki gibi yumuşak ve pürüzsüz, aynı zamanda ısıya da dayanıklı.

NUK First Choice Plus PP,  NUK Standart PP Biberon, NUK Standart PP Biberon Kauçuk emzikli gibi çeşitlerde Anti-kolik (kolik önleyici) özellikleri mevcut.

Nuk biberonların çeşitleri mevcut, gaz, kolik ve hıçkırığa karşı bu marka tercih edilirken özelliklerine bakılarak alınmalıdır.

4. Chicco Biberon

“Her yerde bir bebek var” sloganıyla, sahiplerinin “chicco” takma ismiyle sevdikleri ilk oğullarını sevindirme amacıyla 1958 yılında kurulan bir İtalyan şirketi! Bilgiler vikipediden bu arada, yanlışlık olmasın 🙂 Bende ilk oğluma miras olarak bırakmayı planladığım bu siteyi açtım 🙂 Amaçlar pek de birbirinden farklı görünmüyor, öyle değil mi?

Chicco markasının çalışma alanı 0-3 yaş aralığındaki bebek ve çocuklar. Bu doğrultuda üretilen ve gerçekten güzel olan biberonları da mevcut. Chicco biberon emzikleri tıpkı anne meme ucunun bebeğin emme hareketlerine göre değişmesi gibi, esneyebiliyor ve bebeğin ağzına uyum sağlıyor. Silikon ve doğal kauçuk emzik seçeneklerinin yanı sıra emzikteki anti-kolik valf sayesinde bebeğin hava yutması engellenir ve bebekte gaz, kolik sancısı ve hıçkırık oluşumu en aza indirgenir. Bu özellikleriyle chicco biberon rahatlıkla tercih edilebilecek gaz yapmayan biberonlar arasında yer alıyor.

biberon

Anti Air Valf özelliği

 

Chicco’nun Açılı PP, Step Up PP, Benessero Vetro cam çeşitlerinin anti-kolik özelliği mevcut. Bunlar tercih edilebilir.

5. Nuby Biberon

Nuby biberonları da Soft Air Anti Kolik özelliği ile bebekte gaz sancısı oluşumunu en aza indirgiyor. Emziğin yüzeyindeki noktalar annenin memesine benzer şekilde doğallık hissi veriyor. Ayrıca genelde biberonlara sıkılabilecek şekilde tasarlanmış olup annenin bebeği beslemesini kolaylaştırmakta. Soft Flex Doğal Dokunuş olarak tanımladıkları emzikler hem ebat, hem esneklik hemde yumuşaklık olarak anne göğsüne benzediği için bebeğin rahat emmesini sağlıyor.

biberon

Şırınga ile anne sütü vermeye çalıştığım günlerde o kadar zorlanıyordum ki anlatamam. Damla damla sıkıyorduk bebeğimin ağzına sütü. Bir kaç kez chicco kauçuk emzikli biberonumuzu kullandık, görseniz bizim ufaklık nasıl höpür höpür bitirdi sütlerini. Bende etraftan duymuş olmanın yanı sıra bir de böyle şahit olunca yukarıda dediğim gibi biberonu sevecek ve beni bırakacak korkusuyla kullanamadım. Şimdi ise su bile içmiyor biberondan…

Sizlere fikir olması açısından paylaştığım yazıma deneyimlerinizi paylaşarak destek olabilirsiniz. Bilgi paylaştıkça çoğalır…

 

Özet

Mama veren, inek sütüne geçiş yapan, anne sütü verdiği halde işe dönen ya da başka başka sebeplerden ötürü biberon kullanmak zorunda kalan annelerin en çok merak ettiği şeylerden biri hiç şüphesiz, anne memesine en yakın ve gaz yapmayan biberonun hangisi olduğu.

Bu makalemde sizin için biberonları inceledim. Umarım faydalı olur...

Sending
User Rating 3.7 (10 votes)

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
13 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
KübraYeni Annearzu turan Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Kübra
Ziyaretçi
Kübra

dr browns, avent, nuk en iyileri bence

arzu turan
Ziyaretçi
arzu turan

Yeni doğum yapmış bir anne olarak bu değerli bilgileri bizimle paylaştıınız için çok teşekkürler, ben de buyurken.com sitesinden aldığım suavinex biberonla veriyorum.

arzu turan
Ziyaretçi
arzu turan

Yeni doğum yapmış bir anne oalrak bu değerli bilgileri bizimle paylaştıınız için çok teşekkürler, ben de buyurken.com sitesinden aldığım suavinex biberonla veriyorum.