Gebelik Hesaplama

Kaç haftalık hamileyim, bebeğim ne zaman doğacak gibi soruların cevabını muhakkak öğrenmek ister hamile bir kadın. İşte sizler için bu gibi soruların cevaplarını öğrenebileceğiniz bir platform hazırladık. Sizleri Türkiye’nin en iyi gebelik hesaplama aracı ile tanıştırmak istiyorum.

Aşağıdaki otomatik gebelik hesaplama aracına son adetinizin başladığı tarihi girerek kaç haftalık hamile olduğunuzu (gebelik haftası hesaplama), bebeğinizin doğacağı tarihi, tahmini burcunu ve bebeğin gelişimi ile ilgili merak ettiğiniz pek çok detayı öğrenebilirsiniz.

Gebelik hesaplama aracına son adet başlangıç tarihinizi giriniz

Gebelik Hesaplama Takvimi

Gebelikte bebeğin hafta hafta gelişimini takip edebileceğiniz gebelik hesaplama takvimi bedeninizde ve ruhunuzda meydana gelen değişimleri fark etmeniz ve anlamlandırmanız için yararlı olacaktır. Gebelik hesaplama takvimi, bebeğin anne rahmine düşmesinden doğumuna kadar geçen süreci içerir ve üç bölüme ayrılır.

Son adet tarihinizin birinci günü gebelik hesaplama takviminine göre gebeliğinizin ilk günü olarak kabul edilir.

Aşağıdaki Gebelik Hesaplama Takvimi aracılığıyla gebelik haftanızın kaçıncı aya denk geldiğini kolaylıkla bulabilirsiniz.

Gebelik Haftası Hesaplama Takvimi

Gebelik Haftası Hesaplama Takvimi

Yani;

 • 1. Ay: 1 – 4. haftaları kapsar.
 • 2. Ay: 5 – 8. haftaları kapsar.
 • 3. Ay: 9 – 13. haftaları kapsar.
 • 4. Ay: 14 – 17. haftaları kapsar.
 • 5. Ay: 18 – 21. haftaları kapsar.
 • 6. Ay: 22 – 26. haftaları kapsar.
 • 7. Ay: 27 – 30. haftaları kapsar.
 • 8. Ay: 31 – 35. haftaları kapsar.
 • 9. Ay: 36 – 40. haftaları kapsar.

 

gebelik hesaplama

gebelik haftalarına göre bebeğin boyutu


 

Sağlıklı bir hamilelik geçirebilmeniz için gebelik hesaplama ile hafta hafta gebelik takibinizi düzenli olarak yapmalısınız. Gebelik haftanızda sizi şüphelendiren durumlarla karşılaşırsanız lütfen doktorunuza başvurunuz. Gebelik hesaplama aracımızı kullanarak hafta hafta gebelik takibinizi düzenli olarak yapabilirsiniz.


2000’li yılların başlarında sizlerin de hatırlayacağı gibi gebelik hesaplama cetveli bu konuda bir açığı kapatıyordu. Bu şekilde hamile kadınlar ay ay gebelik takibi yapabiliyorlardı. Ancak günümüz teknolojisi bütün bunların yerini gebelik hesaplama aracına bıraktı. Artık 2017 yılının başlarındayız ve bu şekilde rahatlıkla gebelik haftası hesaplaması yapılarak hafta hafta gebelik takibi yapabiliyoruz.

 

 

Hafta Hafta Gebelik ve Gebelik Hesaplama

Gebeliğin 1. ve 2. Haftası

Kaç haftalık hamileyim?” sorusuna cevap aradığınız hamileliğinizin ilk haftalarındasınız. Bu tarihten itibaren gebelik haftası hesaplama rutinlerine başlayacaksınız 🙂 Bu hafta henüz bebek oluşmamıştır. Şimdilik, rahminiz döllenmiş yumurtanın gelişi için hazırlık yapıyor, bununla birlikte yumurta ile spermin birleştiğini bir daha ki aya kadar bilemeyeceğiz. Hal böyle iken hamileliğinin hangi tarihte başladığını hesaplamak zor olsa da hamile kaldığınız tarih, son adet tarihinizin son gününden iki hafta sonra olarak düşünülür. Bu haftalar için gebelik hesaplaması yapmanız da çok anlamlı olmayacaktır. Şu anda yumurtanız ve spermin karşılaşması bekleniyor. Gebelik hesaplama aracına dönmek için tıklayınız.

 

Gebeliğin 3. Haftası

Gebelik haftası hesaplama sonucunda gebeliğinizin 3. haftasında olduğunuzu öğrendiniz. Bu hafta sperm tarafından döllenmiş yumurtan zigot adını alır ve yaklaşık 9 ay sürecek ve kız ya da erkek bir bebek ile neticelenecek olağanüstü bir yolculuk başlar. Bu hafta zigot ilk önce ikiye sonra dörde sonra çok defa daha bölünerek içinde yaklaşık 100 hücre bulunan, içi sıvı dolu olan bir küme oluşur. Bu hücrelerin bazıları embriyoyu oluştururken, bir kısmı da plasenta yani bebeğin eşini oluşturur. Bu bölünmeler sonucunda, blastosist adını alan kümecik, bir yolculuğa çıkarak rahim duvarına tutunur ve böylelikle 9 aylık macera başlamış olur. Döllenme ile bebeğin görünümü, cinsiyeti ve diğer özellikleri belirlenir. Gebelik hesaplama uygulamasına gitmek için tıklayınız.

 

Gebeliğin 4. Haftası

Gebeliğin 4. haftası. Bu hafta minik bebeğiniz hala embriyo olarak adlandırılırken, boyutu aşağı yukarı 1 mm olup bir haşhaş tanesinden büyük değildir, fakat inanılmaz bir hızla gelişmeye devam eder. Bu hafta embriyo ikiye bölünür. Bulunduğunuz dönem gebelik hesaplama ve hafta hafta gebelik takibini net olarak yapmaya başlayabileceğiniz dönemdir. Bu bölünmenin bir parçası bebeğinizin vücudunu oluştururken diğer parçası plasentayı oluşturur. Bu esnada oluşan kanallar doğuma kadar besinleri ve atıkları taşırlar. Plasenta ilerleyen haftalarda anneden aldığı besinleri bebeğe aktarma işlemini yapacaktır. Gebelik hesaplama aracı için buraya tıklayınız.

[adinserter block=”2″]

Gebeliğin 5. Haftası

Gebeliğin 5. haftası. Bu hafta bebeğiniz önceki haftaya göre yaklaşık iki kat büyüyerek bir susam tanesi kadar oldu. Hamilelik hormonlarınız, evde yapacağınız bir hamilelik testi ile hamile olduğunuzu doğrulayacak kadar yükselmiştir. Bebeğinizin gelişimi esnasında ilk oluşan sistemi, dolaşım sistemi ve buna bağlı olarak gelişen ilk organı kalbidir. Hatta bazı gebeliklerde bu haftada yapılan ultrason görüntülerinde kalp atışları izlenebilir. Siz 5 haftalık hamileyken, bebeğinizin kalbinde çok güçlü bir şekilde çalışan kalp tüpleri diye tanımlanan iki küçük kanal oluşur. Gebelik hesaplama aracına dönmek için tıklayınız.

 

Gebeliğin 6. Haftası

Gebeliğin 6. haftası. Bu haftada bebeğinizin boyutu baldo pirinç tanesi kadar oldu. Ayrıca ağzı, yanakları ve çenesi görünür durumda. Haftalar ilerledikçe daha belirgin hale gelecek olan kulakları bu hafta başının, iki tarafında minik girintiler şeklinde meydana gelirken,  kulak kanalları gelişmeye başladı. Yüzündeki küçük yumruların ilerleyen bir kaç hafta içinde gözlerine ve burnuna ait olduğu göreceğiz. Aynı zamanda bu haftada bebeğinin kalbinin beraberinde böbrekleri, karaciğer ve akciğerleri şekil almaya başladı. Bu hafta bebeğinin kalbi dakikada tam 80 kez atıyor. Gebelik hesaplama aracı için tıklayınız.

 

Gebeliğin 7. Haftası

Gebeliğin 7. haftası. Bu hafta bebeğinizin boyu yaklaşık olarak 6 mm. Bu haliyle küçük bir yaban mersini kadar. Gebeliğin 7.haftasında bebeğin başında çok yoğun bir büyüme/gelişme görülür, dakikada 100 civarında meydana gelen yeni beyin hücreleri gibi. Ayrıca bebeğinin kol ve bacakları filizlenmeye başladı. Kol ve omuz bölümleri, bacak, diz ve ayak bölümleri mevcut. Bunun yanında bu hafta bebeğinizin ağız ve dili de oluşmaya başlıyor. Bu haftanın sonunda bebeğiniz artık tam bir aylık bir embriyo. Bununla birlikte böbreklerinin 3 bölümünün oluşumu tamamlandı bile. Gebelik hesaplama aracı için tıklayınız.

 

Gebeliğin 8. Haftası

Gebeliğin 8. haftası. Bu haftadan itibaren bebeğiniz her gün yaklaşık 1 mm olacak şekilde olağan üstü bir hızla büyümeye devam eder. Yaklaşık 1.25 cm’lik boyu ile bu hafta ufak bir ahududu kadar. Bu hafta çehresinde çok güzel değişimler var. Bunlardan bazıları; üst dudağı, minicik burnunun ucu ve ince göz kapaklarıdır. Ayrıca minik beyefendi ya da hanımefendinin kalbi yetişkin bir bireyin kalbinden iki kat olacak şekilde dakikada 150 kere olmak kaydıyla inanılmaz bir hızla atmaya devam ediyor. Bebeğin Gövdesinin seğirmesi ve uzuvlarının oluşması esnasında hareketli olsa da siz bu hafta bebeğinizin hareketlerini hissedemezsiniz. Gebelik hesaplama aracı için tıklayınız.

 

Gebeliğin 9. Haftası

Gebeliğin 9. haftası. Bu hafta bebeğiniz bir üzüm tanesi kadar. Yani yaklaşık 2.54 cm. Minik meleğiniz, her geçen gün hızla büyüyor. Şu an da başı vücudunun geri kalanıyla aynı boyutta. Kulaklar daha belirgin ve yeni birkaç organ oluşuyor; karaciğer, dalak ve safra kesesi gibi… Kol ve bacaklarında meydana gelen küçük kaslarla birlikte bebeğiniz kol ve bacaklarını doğal bir şekilde hareket ettirebiliyor. Kalp oluşumu tamamladı, bu haftadan itibaren kalp atışları ultrason cihazı ile duyulmaya başlayabilir. Ancak doktorlar bebeğin kalp atış sesini bu haftalarda çok erken olduğu gerekçesiyle dışarı vermeyi pek uygun görmezler. Gebelik hesaplama aracına dönmek için tıklayınız.

 

Gebeliğin 10. Haftası

Gebeliğin 10. haftası. Bu hafta bebeğinizin  boyu yaklaşık 3 cm ve bir adet erik kadar. Bebeğiniz artık embriyoluktan çıktı. O artık bir insan prototipi. Ve fetus olarak adlandırılıyor. Bu hafta kemik ve kıkırdakları oluşuyor. Bunun yanında dizleri ve ayak bilekleri şekilleniyor. Oluşumu tamamlanmış dirsekleriyle birlikte kolları şimdiden esneklik kazandı bile. Bebeğinizin dişleri, diş etlerinin altında oluşmaya başladı ve midesi de sindirim suyu üretiyor. Bunun yanında böbrekleri yüksek miktarda idrar üretimi yapmakta. Eğer bebeğiniz erkekse testosteron hormonları da üretilmeye başlandı. Gebelik hesaplama uygulaması için tıklayınız.

[adinserter block=”2″]

Gebeliğin 11. Haftası

Gebeliğin 11. haftası. Bebeğiniz bu hafta bir Brüksel lahanası kadar. Boyu yaklaşık 5 cm, ağırlığı ise 7 gram kadar. Bu hafta bebeğiniz, iyiden iyiye insan suretine bürünüyor. Elleri ve ayakları, kulakları son şekillerini aldı. Minicik burnunun ucunda burun kanalları açıldı. Dili ve damağı ağzının içinde oluştu ve memeleri görünürlük kazandı. Şu anda bebeğinizin başı ve vücudu birbirine eşit uzunlukta. Başının tepesinde saç kökleri oluşmaya başladı. Önümüzdeki hafta itibariyle ellerinde ve ayaklarında parmakları ve parmaklar üzerinde tırnakları oluşmaya başlayacak. Gebelik hesaplama aracı için tıklayınız.

 

Gebeliğin 12. Haftası

Gebeliğin 12. haftası. Bu hafta bebeğinizin uzunluğu yaklaşık 6-6.5 cm. Ağırlığı ise 15 gram kadardır. Vücudu artık büyük siyah bir erik kadar. Bebeğinin sistemleri vücut sistemleri olgunluğa erişeceği 28. haftaya kadar gelişmeye devam edecek.  Buna ek olarak, sindirim kasılmalar üreterek sindirim kaslarını esnetmeye başlıyor Bu haftanın en büyük haberi! artık bebeğinin kalp atış seslerini duyabilirsin… Gebelik hesaplama aracına dönmek için tıklayınız.

 

Gebeliğin 13. Haftası

Gebeliğin 13. haftası. Bu hafta bebeğiniz artık bir şeftali kadar. Bu evrede bebeğiniz farklı hızda büyümeye başlar. Bu hafta, ses telleri oluşur. Rahminiz ses iletmediği için maalesef bebeğinizin herhangi bir sesini ya da ağlamasını duyamayacaksınız. Geçtiğimiz haftalarda küçük tomurcuk şeklinde olan kollar ve bacaklar bu hafta iyice şekillenmeye başlar. Bağırsakları karnına doğru hareket ederek büyük bir değişim gösteriyor. Tüm bunlar meydana geldikçe büyüyen bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için plesentası da büyüyor. Vücudu artık büyük siyah bir erik kadar. Bebeğinin sistemleri vücut sistemleri olgunluğa erişeceği 28. haftaya kadar gelişmeye devam edecek.  Buna ek olarak, sindirim kasılmalar üreterek sindirim kaslarını esnetmeye başlıyor Bu haftanın en büyük haberi! artık bebeğinin kalp atış seslerini duyabilirsin… Yeniden Gebelik hesaplaması yapmak için tıklayınız.

 

Gebeliğin 14. Haftası

Gebeliğin 14. haftası. Bebeğiniz bu hafta küçük bir elmaya benziyor. Boyu yaklaşık 9 cm iken, ağırlığı ise 45 gram kadar (Bunun gibi bir çok bilgiye gebelik hesaplama aracımızdan ulaşabilirsiniz.) Sürekli hareket halinde. Bebeğinizin boynu uzamaya devam ederken aynı zamanda güçleniyor da. Bu sebepten çenesi göğsünden uzaklaşırken kafası daha da dikleşiyor. Bu hafta bebeğinizde ekstra ince tüyler meydana gelir. Bunlar sırtında, omuzlarında, kulaklarında ve alnında görülür. Bu tüyler onun vücut sıcaklığını dengede tutar, korur, fakat çok kilo alarak gelişir ve o şekilde doğarsa bu tüylerin dökülmesi doğumdan sonraya kalabilir. Eğer içinizdeki melek bir erkekse bu hafta prostatı oluşmaya başlar, şayet o bir kız ise yumurtalıkları aşağı doğru hareket ederek pelvise yerleşir. Gebelik hesaplama programına dönmek için tıklayınız.

 

Gebeliğin 15. Haftası

Gebeliğin 15. haftası. İçindeki küçük insan, bir avokado kadar. Yaklaşık 10 cm boyunda, 70 gram ağırlığında. 15. haftanın içinde olduğunuz bu günlerde bebeğiniz nefes alma, emme ve yutma gibi hayatta kalmak için gerekli diğer becerilerin alıştırmalarını yapmaya başlar. Sürekli tekme atar, ayaklarını kıvırır ve minicik ellerini ve ayaklarını hareket ettirir. Fakat siz henüz bunların hiç birini duyamazsınız. Aynı zamanda yüz ifadeleri de oluşmaya başladı. O şimdi tüm yüz kaslarını esneterek kaşlarını çatabiliyor, yüzünü buruşturuyor ve bazen ürkme hareketleri yapabiliyor. Artık kulakları kafasının iki tarafında olacak şekilde uygun bir biçimde yerleşti ve gözleri yüzünün önünden yanlara doğru hareket ediyor… Gebelik hesaplama aracı için buraya tıklayınız.

 

Gebeliğin 16. Haftası

Gebelik hesaplama aracını kullandınız ve gebeliğinizin 16. haftasında (3 aylık) hamile olduğunuzu öğrendiniz. Bebeğiniz bu hafta tam bir portakal büyüklüğünde. Boyu yaklaşık 11 cm iken, ağırlığı ise yaklaşık 100 gram. (Bu değerlere gebelik hesaplama aracından da ulaşabilirsiniz.) Bebeğinizin gözleri yandan yana hareket edebiliyor ve aynı zamanda ışığı algılıyor. Fakat buna rağmen göz kapakları halen mühürlü, yani kapalı. Bebeğinizin kulaklarındaki küçük kemikler tamamen şekillendi. Bununla birlikte 16. haftanızı yaşadığınız şu günlerde bebeğiniz artık sizi duyabiliyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; bebekler bu haftadan itibaren dinletilen müzikleri doğduktan sonra da hatırlayabiliyorlar. Gebelik hesaplama aracına dönmek için tıklayınız.

 

Gebeliğin 17. Haftası

Gebelik hesaplaması aracını kullandınız ve gebeliğinizin 17. haftasında yani 4. ayında olduğunuzu öğrendiniz. Bebeğinizin boyu bu hafta yaklaşık 13 cm iken, kilosu ise yaklaşık 140 gram. Bu haliyle bu hafta sizin avuç içiniz kadar. Kalbi bu hafta dakikada 140 ile 150 kez atmaya ve onu sıcak tutacak yağ depoları gelişmeye başladı. Ayrıca bebek memeden ya da bir biberondan emmek için müthiş emme ve yutma alıştırmaları yapıyor. Önümüzdeki hafta içinde bebeğinizin eşsiz parmak izleri şekillenecek. Duyu organları tam olarak geliştiği için artık çok iyi duyabiliyor, bu nedenle artık yüksek sesleri rahatlıkla duyabilir ve onlardan korkabilir. Gebelik hesaplama aracı için buraya tıklayınız.

[adinserter block=”2″]

Gebeliğin 18. Haftası

Gebeliğin 18. haftası. Bu hafta bebeğiniz yaklaşık 14 cm boyu ve 200 gram ağırlığıyla büyükçe bir dolma biber kadar. (hafta hafta gebelik hesaplama aracımızı kullanarak buna benzer bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.) O artık rahminizin içinde yaptığı gerinme ve dönme hareketlerini hissedebileceğiniz kadar büyüdü. Bir çok şey yapabilen bebeğinizin son numaralarından biri esnemek. Aynı zamanda sinir sitemi de çok hızlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor. Sinirleri şu anda miyelin denilen bir madde ile kaplı. Sinir hücresinden sinir hücresine mesajlar iletilmeye başladı ve sinir sisteminde çok karmaşık bağlantılar meydana geliyor. Beyin hücreleri artık dokunma, tatma, koku alma, görme ve işitme duyularını yerine getirebiliyor. Gebelik hesaplama aracına dönmek için tıklayınız.

 

Gebeliğin 19. Haftası

Gebeliğin 19.haftası. (Gebelik hesaplama aracı ile kaç aylık hamile olduğunuzu ve bebeğinizin durumunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz.) Bu hafta bebeğinizin boyu yaklaşık 15 cm iken ağırlığı ise 250 gram kadardır ve bu haliyle orta boy bir mor lahana büyüklüğünde. Kolları ve bacakları orantılı hale geldi ve beyindeki nöronlar birbiri ile bağlantı ve iletişim kuruyor. Vücudundaki kas ve kıkırdaklar kemikleşiyor. Tüm bu gelişmelerden sonra bebeğiniz uzuvlarını daha iyi kontrol edebiliyor. Bu hafta koruyucu tüylerin yanı sıra koruyucu bir madde oluşur ve bunun görevi  içinde bulunduğu amniyotik sıvıdan bebeğinizin hassas ve duyarlı cildini korumaktır. O olmasa, bebeğiniz çok fazla buruşmuş şekilde dünyaya gelir.

 

Gebeliğin 20. Haftası

Gebelik hesaplama aracımızı kullanarak hamileliğinizin 20. haftasında yani 4 aylık hamile olduğunuzu öğrendiniz. Bebeğiniz bu hafta bir mango kadar. Boyu yaklaşık 24-25 cm, ağırlığı ise 300 gram civarındadır. Bebeğinizin dış üreme organlarının oluşumu ve gelişimi devam ediyor. Buna bağlı olarak 18 ile 22. haftalar arasında onun cinsiyetini ultrason ile yapılan muyenelerde öğrenmeniz mümkün (bunun yanı sıra çin takvimi ile bebek cinsiyeti konusunda önceden tahminler yapılabilmektedir). Bazı bebekler hamileliğin 20. haftasından itibaren göz kapaklarını açıp kapatabilirler. Belki sizin bebeğinizin de gözleri açıktır şimdi, kim bilir 🙂 Ayrıca bebeğinizin saçları, tırnakları ve kaşları uzamaya devam ediyor. Tüm bunlar oldukça minik meleğiniz ya size ya da babasına daha çok benzemeye başlıyor.

 

Gebeliğin 21. Haftası

Gebeliğin 21. haftası. Hamileliğin keyifli olduğu haftalardasınız. (2. trimeser, istisnalar olsa da hamileliğin en kolay dönemi olarak kabul edilebilir) Bu hafta bebeğiniz yaklaşık 27 cm boyu ve 350 gram kilosuyla ithal bir muz kadar büyük. (Makalemizin başında bulunan hafta hafta gebelik hesaplama uygulamasını takip ederek benzeri bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.) Bu haftalarda o adeta yeni doğmuş bir bebek kadar sizin karnınızda günde yaklaşık 12 ila 14 saat uyur. Gebeliğin 21. haftasında bebeğiniz her gün küçük miktarlarda ambiyotik sıvısından yutar. Bunu sadece beslenmek için değil yutma ve sindirme alıştırmaları için de yapar. Amniyotik sıvının tadı hergün annenin yediklerinin tadına bağlı olarak değişir. Bu yüzden yedikleriniz çok önemli. Buna bağlı olarak yapılan deneyler gösteriyor ki; anne hamile iken yediği yemeklerin tadını amniyotik sıvı sayesinde tadan bebek doğduktan sonra da bu yiyeceklere karşı istekli oluyor.

 

Gebeliğin 22. Haftası

Gebeliğin 22. haftası. Bu hafta bebeğinizin boyu yaklaşık 29 cm, ağırlığı ise 440 gram kadar. Bu haliyle bir papaya kadar. Papaya da nedir diye sorarsanız, buradan bakabilirsiniz.. Bu hafta bebeğinizin akciğerleri hızla gelişmeye devam ediyor. Ayrıca kirpikleri ve kaşları da iyice belirginleşti ve başının üzerinde daha çok saçı var. Ancak saçları şu anda bildiğimiz saç gibi değil, henüz saç pigmentleri olmadığı için saçları parlak beyaz. Dokunma, görme, duyma duyuları ise çok daha gelişti. Bebeğiniz gelişen duyma fonksiyonu ile artık sizin nefes alış verişlerinizi ve kalp atış seslerinizi duyabiliyor. Sayfa başındaki gebelik hesaplama aracıyla bebeğinizin hafta hafta gelişimini takip edebilirsiniz.

 

Gebeliğin 23. Haftası

Gebeliğin 23. haftası. Bu hafta bebeğiniz iri bir patlıcan kadar. Boyu yaklaşık 29 cm iken kilosu ise 500 gram kadar. Bu haftadan itibaren kilo alımları ciddi bir farkla artmaya başlıyor. Bebeğiniz önümüzdeki 4 hafta sonunda şu anki kilosunun yaklaşık iki katı olacak. Hamilelik sürecindeki en hızlı değişimleri yaşayacağınız haftalara girdiniz. Keratin olarak bilinen kalın ve koruyucu protein, cildinin kalınlaşması için bebeğinizin cilt hücrelerine eklenmeye başladı. Ayrıca, onun cildinin kırmızı renkte görünmesi, derisinin altında gelişen damarlar ve arterler sayesinde olur. Ayrıca bu haftadan itibaren artık bebeğinizin kalp atışlarını standart bir stetoskop ile bile duyabilirsiniz. Gebelik hesaplama takvimini kullanarak hafta hafta gebelik takibi yapabilirsiniz.

[adinserter block=”2″]

Gebeliğin 24. Haftası

Yenianneyim Gebelik Hesaplama Aracını kullandınız ve gebeliğinizin 24. haftasında yani 5 aylık hamile olduğunuzu öğrendiniz. Bu hafta bebeğinizin boyu bir mısır koçanı kadar. Boyu yaklaşık 30 cm iken  ağırlığı da 600 gram kadar (bebeğinizin hangi haftada hangi boy ve kiloda olduğunu gebelik haftası hesaplaması yaparak öğrenebilirsiniz). Bu ağırlığı gelişen organlarından, kemiklerinden, kaslarından ve vücudunun diğer bölgelerinde biriken yağlardan geliyor. Meleğinin minik yüzü tamamen oluştu, kirpiklerinin, kaşlarının ve saçlarının gelişimleri de tamamlandı. Henüz renk verici pigmentler olmadığı için tüm saçları şu anda beyaz. Ayrıca, burun delikleri nefes alıp verme alıştırmaları için yavaş yavaş açılmaya başladı ve yakında gerçek nefes alış verişleri yapmaya başlayacak fakat şu anlık sadece içinde bulunduğu amniyotik sıvı içindeki havayı teneffüs edecek.

 

Gebeliğin 25. Haftası

Gebeliğin 25. haftası. Bu hafta bebeğiniz yaklaşık 650 gram ağırlığında. Boyu ise 34 cm civarında. Bu haftadan sonra akciğerleri kan damarları sayesinde tam olgunluk haline bir adım daha yaklaşacak. Ancak bu demek demek değil ki akciğerler çalışmıyor. Aksine bu hafta onun akciğerleri çalışıyor. Fakat daha gelişmeye ihtiyacı var. (Bebeğinizin gelişme süreçlerini gebelik hesaplama aracımızı kullanarak takip edebilirsiniz) Gerçi kan damarları bu hafta bebek doğduktan sonra akciğerleri oksijenle genişletmek için yardımcı olacak bir madde geliştiriyorlar. Son olarak diyebiliriz ki; bu hafta bebeğinizin akciğerleri kana oksijen gönderebilecek ve nefesi ile birlikte karbondioksit verebilecek kadar gelişmiş değil.

 

Gebeliğin 26. Haftası

Gebeliğin 26. haftası. Bu hafta bebeğinizin boyu ortalama bir yeşil soğan kadar. Yani 35-36 cm civarında. Kilosu ise 750 gram. Bebeğinizin gözleri geçtiğimiz 4 ay boyunca kapalıydı, fakat 26. haftadan itibaren bebek gözlerini açmaya başlıyor ve artık annesinin rahminin içindekileri görebiliyor. Göze rengini veren iriste şu anda yeteri kadar renk pigmenti yok. Bu hafta beyin dalga fonksiyonları hızlı bir şekilde gelişiyor. Bebeğinizin beynindeki boz madde olarak bilinen korteks iskeleti oluşmuş durumda. Bu alan, bebeğinizin kişilik, bilinç ve düşünme yetenekleriyle bağlantılı sinir faaliyetlerinin yeridir. Bu hafta bebeğiniz ellerini yumru şekline getirebilir, parmaklarını uzun süre emebilir.

 

Gebeliğin 27. Haftası

Hamileliğinizin her döneminde gebelik hesaplama aracını kullanarak gebeliğinizi takip etmeniz ve buna uygun uzman tavsiyelerine uymanız gereklidir. Gebeliğin 27. haftası. Hafta hafta gebelik hesaplama sonuçlarına göre bu hafta bebeğiniz yaklaşık 850 gram kadar ve bu haliyle bir bostan patlıcanını andırıyor. Boyu ise 37 cm. Miniğiniz bu haftada işittiği benzer sesleri tanımaya başladı. Ayrıca bu hafta bebeğinizin tat tomurcukları da çok güzel bir şekilde gelişti ve onun hıçkırıkları annesinde oldukça sık hissedebileceği karın kasılmalarına sebep olacak ama bu durumdan kendisi hiç rahatsız değil…

 

Gebeliğin 28. Haftası

Gebelik hesaplaması yaparak gebeliğin 28. haftası, 6. ayda olduğunuzu öğrendiniz. Bebeğiniz bu hafta ağırlık olarak tam bir kilogramlık bir karnabahar kadar. Boyu ise 37 cm. Miniğiniz bu hafta başı aşağı bakacak şekilde doğum için uygun olan pozisyona dönmeye başlıyor. Ayrıca o bu hafta göz kırpma, öksürme, daha yoğun şekilde emme, hıçkırma ve belki en önemlisi nefes alıp vermekle meşgul. Farklı uyku zamanlarında beyin dalga aktivitesi ölçülerinde bebeğinin rüya gördüğü tespit edilmiş, mesela çok hızlı bir biçimde gözlerini hareket etmesi rüyada olduğunu gösteriyor olabilir.

 

Gebeliğin 29. Haftası

Gebeliğin 29. haftası. Bebeğinizin boyu bu hafta 39 cm iken kilosu 1150 gram kadar. Önümüzdeki 11 hafta içinde bebeğiniz bu kilosunun iki ya da üç misli kadar olacak. Özellikle cilt yüzeyinin altında biriken yağlar, onun buruşuk cildini yumuşatıyor. Ayrıca onun kalıcı dişlerinin tomurcukları diş etlerinin altında oluşmaya başladı bile. Bebeğinizin böbrek üstü bezleri androjen ve östrojen üretmeye başlayarak annenin vücudunu süt üretimi için uyarmaya başladı. Buraya tıklayarak gebelik haftası hesaplama aracına ulaşabilirsiniz.

 

Gebeliğin 30. Haftası

Gebeliğin 30. haftası. Bu hafta bebeğiniz 1300 gramken boyu 40 cm civarında. Şimdiye kadar bebeğinizin beyni pürüzsüzdü. Ama şimdi beyin kıvrımları olarak adlandırılan kırışıklıklar oluşmaya başladı, bu sayede o artık daha çok beyin hücresi barındıracak. Şimdi bebeğinizin beyin ve yağ hücreleri onun vücut ısısını ayarlıyor. Lanugo olarak adlandırılan vücudunu kaplayan beyaz tüycükler ise kaybolmaya başlıyor. Bebeğinizin kemik iliği kırmızı kan hücrelerinin üretimini üstlendi.

[adinserter block=”2″]

Gebeliğin 31. Haftası

Hafta hafta gebelik hesaplama aracımızı kullandınız ve 31 haftalık hamile olduğunuzu öğrendiniz. Bu hafta bebeğiniz yaklaşık 41 cm, kilosu ise 1500 gram. Bu boyuyla artık yavaş yavaş doğum uzunluğuna yaklaşıyor. Artık beyni çok hızlı çalışıyor ve birbirinden ayrı sinir hücreleri arasındaki iletim hızı da süper hızlı. Bebeğiniz şimdi bilgileri işleyebiliyor, ışığı takip edebiliyor (ultrason cihazını fark edebilir halde) ve beş duyu organı ile tüm sinyalleri algılayabiliyor. Şu an doğal olarak hiç birşeyin kokusunu alamıyor, çünkü o hala amniyotik sıvı içinde.

 

Gebeliğin 32. Haftası

Gebeliğin 32. haftası. Bebeğinizin kilosu bu hafta 1650 gram civarında boyu ise yaklaşık 42 cm. Bu hafta itibariyle akciğerleri hariç bebeğinizin tüm önemli organları gelişimleri tamamlandı. Bugünlerde o çoğunluğu hayatta kalmak için gerekli olan yutma, nefes alma, tekmeleme ve emme alıştırmaları yapıyor. Ağız yoluyla beslendiğinde harekete geçecek sindirim sistemi tamamen oluşmuş durumda. Bu arada cildi saydamlığını kaybederek cilt altında biriken yağlar sayesinde gitgide opaklaşıyor. Bir değişiklikte bebeğiniz pozisyonuyla alakalı. Bu hafta bebeğiniz yukarıdan aşağı, baş aşağı olacak şekilde doğum pozisyonunda. Gebelik hesaplama aracını tekrar kullanmak için tıklayınız.

 

Gebeliğin 33. Haftası

Gebeliğin 33. haftası. Bebeğinizin boyu bu hafta yaklaşık 43 cm iken kilosu ise 2000 gram. Bu haliyle o bir ananası andırıyor. Amniyotik sıvı bu hafta itibariyle maksimum limitine ulaşmış durumda. Bebeğiniz artık bağışıklık sistemine sahip. Ayrıca sizden geçen antikorlar sayesinde rahminizden dışarı çıktıktan sonra mikroplarla mücadele edebilmesi için minik bebeğinizin bağışıklık sistemi gelişmeye devam ediyor. Hamilelik hesaplama aracına dönmek için buraya tıklayınız.

 

Gebeliğin 34. Haftası

Gebeliğin 34. haftası. Bu hafta bebeğinizin boyu yaklaşık 45 cm, kilosu ise 2150 gram kadar. (Buna benzer detaylı bilgileri gebelik haftası hesaplama aracımızla öğrenebilirsiniz) Eğer bebeğiniz erkekse, bu hafta onun testislerinin karnından aşağı doğru ilerleyerek testis torbasına ulaştığını öğrenmek sizi mutlu edebilir. Bu hafta meydana gelen bebekle ilgili diğer gelişme ise şöyle; tırnakları artık parmak uçlarında oluşmuş durumda. Yalancı doğum kasılmaları olarak bilinen Braxton-Hicks kasılmalarını hamileliğinizin bu evresinden itibaren hissetmeye başlayabilirsiniz. Eğer onlar düzensiz ve ağrısız gelen kasılmalarsa endişelenmenize gerek yok. Çünkü gerçek doğum kasılmaları düzenli bir şekilde ve ağrılı olarak hissedilir.

 

Gebeliğin 35. Haftası

Gebeliğin 35. haftası. (Hamileliğiniz boyunca gebelik haftası hesaplama yaparak gebeliğinizi takip etmeniz önerilir) Bu hafta bebeğinizin kilosu 2400 gram kadar, boyu ise yaklaşık 46 cm civarında. Bu hafta bebeğinizin böbrekleri tamamen gelişmiş durumda ve artık karaciğeri atık ürünleri işleyebilir. Temel fiziksel gelişiminin büyük bir bölümü tamamlandı. Ne büyük bir hikmettir ki doğum kanalından kolayca geçebilmesi için onun kafatası şu anda çok yumuşak. Büyüyen bebeğiniz rahminizi iyice doldurduğu için artık orada çok az bir boşluk var.

 

Gebeliğin 36. Haftası

Gebeliğin 36. haftası. Bu hafta bebeğiniz yaklaşık 2600 gram ağırlığında, boyu ise 47 cm kadar. Ay ay gebelik hesaplama aracıyla gebelik haftası hesaplama yaparak bebeğinizin gelişimini düzenli olarak takip edebilirsiniz. Bu haftadan itibaren büyümesi eskisine nazaran yavaşlamaya başlayacak. Bebeklerin doğmadan önce kemik yapısında olduğu halde yumuşak olan tek yeri kafatası değildir diğer kemikleri gibi kıkırdakları da oldukça yumuşaktır. Artık bebeğinizin birçok vücut sistemi dışarıdaki hayata ayakuydurabilecek kadar olgunluğa erişti. Örneğin kan sirkülasyonu şu anda harika ve bebeğinizin bağışıklık sistemi onu rahim dışında enfeksiyonlara karşı koruyabilecek kadar olgunlaştı. Diğer sistemlerinin ise henüz birkaç rötüşa daha ihtiyacı var.

 

Gebeliğin 37. Haftası

Gebeliğin 37. haftasındayız. Bu hafta bebeğiniz yaklaşık 200 gram alarak 2800 grama ulaştı, boyu ise 48 cm kadar. Şimdi bebeğiniz büyük buluşma için provalar yapmakla meşgul. Amniyotik sıvıyı içine çekip bırakarak nefes alıp verme taklitleri, başparmağını emme, göz kırpma ve dönme hareketleri yapıyor. Doğumda bebeğinizin omuzları, karnı ve kalçaları başı ile benzer büyüklükte olacak. O artık rahminizden çıkmak istediği için tekme yerine gerinme ve kıvrılma hareketleri yapıyor.

Not: Eski gebelik hesaplama cetvellerinin yerini artık rahatlıkla kullanabileceğiniz gebelik hesaplama uygulamaları aldı. Yukarıdaki uygulamamızı kullanarak ay ay gebelik haftası takibi yapabilirsiniz ve bebeğim ne zaman doğacak? gibi soruların cevabını bulabilirsiniz.

[adinserter block=”2″]

Gebeliğin 38. Haftası

Gebeliğin 38. haftası. Yani hamilelik hesaplaması yaptığınız son haftalar. Bu hafta bebeğinizin kilosu yaklaşık 3000 gram, boyu ise 49-50 cm civarında. Ona kavuşmanıza sadece iki hafta, belki daha az zaman kaldı. Artık akciğerleri oldukça güçlendi ve ses telleri de doğduktan sonraki bir çeşit iletişim aracı olacak ağıt ve ağlamaları için hazır halde. Akciğerlerin olgunlaşması ve o nefes almaya başlayınca akciğerlerinin içindeki hava keselerinin birbirine yapışmasını engelleyecek bir maddenin oluşumu devam ediyor.

 

Gebeliğin 39. Haftası

Ay ay gebelik hesaplaması yapmaktansa gebeliğinizin haftalık takibi bebek gelişiminin doğru takibi açısından önemlidir. Gebeliğin 39. haftası. 9. aydasınız.  Bu hafta bebeğiniz yaklaşık 51 cm boyunda ve 3200 gram ağırlığında. O artık oluşumu için gerekli olan tüm zamanı en iyi şekilde değerlendirmiş ve dünyaya hazır bir bebek olarak görülür. Bu haftada üzerini kaplayan ve vernix olarak bilinen madde ile cildini saran ve lanugo olarak tanımlanan ince tüycüklerin büyük çoğunluğu vücudundan temizlenecek. Kan damarları üzerinde yer alan kalın yağ tabakası sayesinde cildinde pembeden beyaza doğru giden son bir renk değişimi meydana geliyor. Bedeni kadar büyüyor olmasa da , beyni 4 hafta öncesine göre tam %30 büyümüş durumda.

 

Gebeliğin 40. Haftası

Gebelik hesaplama aracımızı kullanarak gebeliğinizin 40. haftasında olduğunuzu öğrendiniz. Bebeğiniz bu hafta yaklaşık 3400 gram ağırlığı, 51-52 cm boyu ile dünyaya hazır halde. Bebeğinizin eşi olarak bilinen plasenta, mucizevi bir şekilde doğumdan sonraki ilk 6 ay onu enfeksiyonlardan koruyacak antikorları sağlıyor. Bebeğinizin tüm temel organları hazır halde. O doğduğunda kendisinden çok az bir mesafeye odaklanabileceği için geri kalan kısımları bir müddet biraz bulanık görecek. Bunun aksine sizin ve babasının sesini ise anında tanıyacak.

 

Gebeliğin 41. Haftası

Bebeğiniz 40 haftasını doldurmuş olmasına rağmen hala hiç bir doğum belirtisi yaşamıyorsanız çok da endişe etmenize gerek yok! Çünkü anne karnındaki bebeklerin sadece %5’inden daha azı beklendikleri tarihte doğarlar. Sizdeki gecikmenin nedeni son adet tarihinizdeki yanlışlık olabileceği gibi, bebeğinizin gerçekten de doğmak istememesinden kaynaklanabilir 🙂 Bu hafta içinde bebeğinizin hareketlerinde azalma olmadığı sürece korkmayın ancak bu ve önümüzdeki hafta içinde doktorunuz ile irtibatınızı kesmemeniz hem sizin hemde bebeğinizin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu sebeple pek çok doktor ve sağlık çalışanı gebeliğin bu ve sonraki haftaya kalmasına izin vermez. 41 haftalık gebelik esnasında bebeğiniz yaklaşık 3600 gram ağırlığında iken boyu da yaklaşık 52-54 cm arasındadır.

Puan Verin
 • İçerik
 • Kullanılabilirlik
 • Görsel İçerik
 • Gebelik Hesaplama Aracı
5.0

Özet

Kaç haftalık hamileyim? Gebelik haftası nasıl hesaplanır? Gibi sorularınızın yanıtını gebelik hesaplama aracımızda bulabilirsiniz. Ayrıca gebelik hesaplama aracımızı kullanarak hafta hafta gebelik takibi yapabilirsiniz.

Sending
User Rating 4.44 (98 votes)

49
Kimler Neler Demiş?

avatar
136 Comment threads
11 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
27 Comment authors
SenanurayAdsizFatmainciEsra Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Senanuray
Ziyaretçi
Senanuray

Süper sayfa,gebeliğim boyunca birebir yaşadım

Senanuray
Ziyaretçi
Senanuray

Süper bir sayfa ,gebeliğim boyunca birebir yaşadım

Adsiz
Ziyaretçi
Adsiz

Benim adet başlangıç tarihim 4 aralık 2018 di 10 aralık 2018 de bitti adet olmadım 5 ocak 2019 da test yaptım hamileyim ama benim düşünceme gore 17 aralıkta hamile kaldım şuan kaç haftalık hamileyim bilemedim yardımcı olur musunuz

Fatma
Ziyaretçi
Fatma

Son adetimin ilk günü 30 Ekim korunmasız ilişkiye girdiğimiz tarih 19 Kasım şimdi ben kaç aylık hamile oluyorum?

Fatma
Ziyaretçi
Fatma

Pardon kaç haftalık

inci
Ziyaretçi
inci

Güzel site

Esra
Ziyaretçi
Esra

Meraba son adetim 26 haziran doktor 9 haftalik dedi burda farkli cikiyo kac haftalik kac aylik hamileyim kafam karisti neden boyle oldu sizce nasi acaba

Semiha
Ziyaretçi
Semiha

Kendim için gebelik haftası hesaplama yaptığımda doktorun verdiği tahmini tarihle 2 gün fark çıkıyr. hangisi doğru bilemiyorum. doğum zamanını heycanla bekliyoruz.

Filiz
Ziyaretçi
Filiz

Merhaba gebelik haftası hesaplaması yaptım ama doktorun verdiği günden bir gün önce çıktı. Bakalım hangisi doğru çıkacak 🙂

nsalayeva
Ziyaretçi
nsalayeva

Gercekten doğru

sevil
Ziyaretçi
sevil

Uygulama çok başarılı . Ellerinize sağlık

Fulya
Ziyaretçi
Fulya

Son adet tarihim 29nisan 1haftalik hamilesiniz diye sonuc veriyor.doğrumu bu sonuç cevaplandirirsaniz sevinirim.

Seylan
Ziyaretçi
Seylan

tsk ederim 🙂

Seylan
Ziyaretçi
Seylan

merhabalar benim son adet ilk gunu 23 aralikti suan kac haftalik ve aylik oluyorum acaba tam olarak

Merve
Ziyaretçi
Merve

13 Mart’a adet oldum en son ve halen olmadım çok merak ediyorum … ikimizde eminiz. ama halen adet olmadım göğüslerim ağırıyor çok nadir sancı oluyor .bu şekil hamile kalma rıskı var midir ?

duygu
Ziyaretçi
duygu

Bende 22 haftalik hamileyim bir oglum var bide kizim olacak insallah sitenizde cok faydali bilgiler ediniyorum tesekkurler

nazife
Ziyaretçi
nazife

Merhaba doktorum bebeğimin doğum tarihi için 30 ağustos dedi. Bende sitenizde gebelik haftası hesaplama yaptığımda aynı tarihi aldım ve çok mutlu oldum. emeği geçenlere teşekkürler.

esenogretmen
Ziyaretçi
esenogretmen

5,7 li bir sey var bilmiyorum ama.bilgileriniz için çok tesekkur ederim.Allah hayırlısını versin hep diyorum ama doktorlar ikilemde bıraktına kafam takıldı. tekrar tesekkur ederim

esenogretmen
Ziyaretçi
esenogretmen

size mesaj yazdıktan sonra kendimi zor toparladım doktora gittim acile yani. doktor alttan muayene etti ve düşük tehliken var dedi kan tahlili sonuclarına bakıp dünkü sonuclarınla karsılastıralım dedı.bnm zaten psikolojim bozuldu düşük lafı geçince. kan sonuclarında da gebe bile değilsin dedi adet sancın var dedi. dünkü doktor hamıle gibisin dedii bugunku farklı ben gene bir sey anlamadım. bir ıkı kere parca akıntısına rastladım ama neyin olduguna kanıt veremedim tesekkur ederim size de

esenogretmen
Ziyaretçi
esenogretmen

günaydınlar efendim. bir şey söylemek istiyorum. sabah çok sancım oldu.adet sancısı gibi. ona göre biraz kanama oldu her tarafım agrıyor kasıklarıma dokunamıyordum bile.ne yapacagımı anlamadım az iyi hissettiğim acile gidecem sizce ne durumdayımdır. psikolojim de bozuldu eşim polis egitiminde tek kalıyorum be korkuyorum ne oluyor diye

esenogretmen
Ziyaretçi
esenogretmen

çok müteşekkirim 🙂 inşallah bir kaç gün sonra olumlu haberler alıp burada da paylaşırım teşekkür ederim size

esenogretmen
Ziyaretçi
esenogretmen

iyi aksamlar. bana bi fikir verebilir misiniz en son adetim 5 ocaktaydı. adetim benim hiç aksamazdı.şimdi 12 gün geçti. gebelik testi yaptım negatif çıktı.bugün kan tahlili verdim hcg 6,40 çıktı. doktor birkaç gün sonra tekrar kan verirsin dedi. sizce durum nedir

deniz
Ziyaretçi
deniz

Güzel uygulama, emeği geçenlere teşekkürler…

Hande
Ziyaretçi
Hande

Çok teşekkür ederim inşallah fakat son adet tarihimi yazdığım an 4 haftalık hamilesiniz yazdii çok sevindim ama tam kapilmadim doğru olma ihtimalini düşündüm ?

Hande
Ziyaretçi
Hande

Benim adet tarihim 14 Aralık 2016 ama henüz olmadım yarın kan tahlili yaptirmaya gideceğim sizce çıkar mı.ben 5 aylık evliyim .Ve bu siteyi çok övüyorlar hele yorumlar beni daha çok umutlandırdı dua edin bana lütfen ?

Meral gümüş
Ziyaretçi
Meral gümüş

Merhaba ben de haftalik gebelik takibimi sitenizden yapıyorum. Her hafta bebeğmdeki degisikliler beni cok heyecanlandırıyor. Tesekkurler emeğinize.

Sernaz
Ziyaretçi
Sernaz

Yazdığınız hamillelik haftalarını tek tek okdudum. Gerçekten hayretler içerisinde kalıyor insan ve insan olmanın ne demek olduğunu düşünüyor tekrar tekrar. Bir bebek dünyaya nasıl geliyor, sizin hiç bir katkınız olmamasına rağmen gelişimi nasıl sağlanıyor… Çok düşündürücü gerçekten. Emeğinize sağlık, teşekkür ederim.

DILBER
Ziyaretçi
DILBER

1 çocuğum var. İkincisi yolda. Düzenli olarak gebelik haftası hesaplıyorum şimdilik gelişimi normal gidiyor. Teşekkürler.

Selin D.
Ziyaretçi
Selin D.

Gebelik haftalarını detaylı olarak yazmanız çok güzel olmuş ancak 41 ve 42. haftaları göremedim. hamilelik hesaplaması yaparken de görünmüyor.

eda tzcn
Ziyaretçi
eda tzcn

Kullandığım gebelik haftası hesaplayıcılar içinde en iyisi. Guçlu makalenizle birlikte çok güzel olmuş.

gebeanne
Ziyaretçi
gebeanne

Çok güzel bir program. Haftalık olarak hamileliğimizi takip edebiliyor olmak heyecen verici birşey. Bunun yanına çin takvimi hesaplayıcıyıda ekleyebilirseniz çok güzel olur bence.

Ebru Soydal
Ziyaretçi
Ebru Soydal

merhaba, gebelik takibini hamilelik sürecim boyunca sitenizden yaptım. bir çok konuda doğru çıktı söyledikleriniz. gebelik haftası hesaplayıcı sayfanız çok güzel. Şimdiyse bebeğime kavuştum. Ailecek takip ediyoruz 🙂

müjgan
Ziyaretçi
müjgan

Hamilelik takibi konusunda oldukça faydalı bir kaynak olmuş. Gebelik haftası hesaplama yanında hamileliğin haftalık olarak takip edilmesi çok güzel. başarılar.

Nagehan
Ziyaretçi
Nagehan

Şimdiye kadar bir çok gebelik hesaplama aracı denedim ancak hiçbiri bu kadar ayrıntılı değil. Siteniz çok faydalı. Teşekkürler.

Büşranur
Ziyaretçi
Büşranur

Harika bir uygulama, çok detaylı ve faydalı bigiler veriyor. Ellerinize sağlık