Ultrasonda Gebelik Kesesi Ne Zaman Görülür?

İlk kez hamile olan bir kadının muhtemelen daha önce hiç duymadığı bir terimdir, gebelik kesesi terimi. Bir nevi, bebeğin anne karnındaki dünyası diyebileceğimiz gebelik kesesi (gestational sac), hamilelik süresi boyunca bebeğin geliştiği yerdir ve içi amniyon sıvısı ile doludur.  Gebelik kesesi, bebeğe dair ultrasonda ilk görünen yapıdır ve vajinal ultrasonda çok daha erken görülebilir.

Bu kese yapı itibariyle yuvarlak olup, etrafı rahim içi tabakası ile çevrilmiştir.

Gebelik kesesinin varlığı kandaki HCG değerleri ile ilişkilidir. Bu bağlamda kandaki HCG değerleri 1500-2000 IU/mL’e ulaştığında gebelik kesesi ultrasonda görülmeye başlar.

Anne karnındaki bebeğin gelişimini takip etmek için yaygın olarak iki farklı ultrason görüntüleme tekniği kullanılır. Bunlardan biri en yaygın olarak kullanılan abdominal yani karından yapılan görüntüleme, diğeri ise vajen içinden anlamına gelen Transvajinal adındaki, vajinadan yapılan görüntüleme tekniğidir.

Erken gebelik dönemlerinde vajina içinden yapılan tranvajinal ultrason görüntülemesi, karından yapılan görüntüleye göre daha doğru bilgiler verir. Hatta bu yöntemle, henüz 3 haftalık gebelik kesesinin görülmesi bile mümkündür. Ancak karından yapılan ultrason görüntülesinde gebelik kesesi yaklaşık 5. haftadan itibaren görülmektedir. Gebelik kesesi, 3 haftalık iken ortalama çapı 2-3 mm kadardır. Gebelik 5.5 haftalık olduğunda (bu haftada gebelik kesesinin çapı yaklaşık 20 mm’ye ulaşmış olur.) ise gebelik kesesinin içinde yolk kesesi adı verilen kese görülmeye başlar. Yolk kesesinin varlığı, gebeliğin boş gebelik olmadığının göstergesidir.

gebelik kesesi

4 hafta-5 günlük bir embriyoya ait gebelik kesesi

Düzenli adet gören bir kadının adet günü 2-3 gün geciktiğinde, eğer bu gecikmenin nedeni hamilelik ise vajinadan yapılan ultrason muayenesinde gebelik kesesi görülebilir. 

Gebelik Kesesi Neden Görüntülenemez?

Bazen hem kan, hemde idrar testi yapıp pozitif sonuç alan anne adayları, ilk doktor muayenelerine gittiklerinde doktorun: “Keseyi göremiyorum.” cümlesi ile karşılaşabilirler. Peki gebelik ortalama 5. haftaya ulaştığı halde, gebelik kesesi neden görülmez? Bunun ilk nedeni, ultrason görüntülemesinin hem karından hem de erken dönemde yapılmış olması olabilir.

Yukarıda ifade edildiği gibi, örneğin gebelik 3 haftalık ise ve karından muayene yapılmışsa kese görülmeyebilir. Bu durumda, doktorunuz biraz daha beklemenizi önerecektir. Ancak, bunun başka ve önemli bir nedeni daha olabilir.

Hamileliğimi öğrendikten sonra gittiğim ilk doktor beni muayene ettikten sonra, “Tebrikler! Keseyi görebiliyorum” demişti. Bense çok şaşırmıştım, “Ne demek istedi acaba” dercesine 🙂

Eğer kandaki HCG değeri 5. gebelik haftasında 1500-2000 IU/mL aralığındaysa, fakat kese görünmüyorsa bunun en olası nedeni dış gebeliktir.

Dış gebelik hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca kimyasal gebelik, erken dönemde yaşanan düşüklerde kesenin görünmeme nedenlerindendir.

 

Kaynaklar:

https://www.verywell.com/when-does-gestational-sac-become-visible-on-ultrasound-2371238

www.gebelik.org/dosyalar/prenatal/firsttrimester.html

www.mumcu.com/erken-gebelik-ultrasonografisi

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir