Gebelik Maskesi (Kloazma) Nedir?

Gebelik esnasında, anne adayının vücudunda östrojen hormonunun artmasıyla birlikte, deride, saçlarda, gözlerde ve beynin bazı bölgelerinde bulunan koyu renkli melanin pigmentinin üretiminde artış görülür. Söz konusu olan bu artış, anne adayının özellikle alnında, üst dudak, burun ve yanaklarında benek benek cilt lekelerine neden olur. İşte bu lekeler kloazma ya da gebelik maskesi olarak tanımlanır.

Bazı gebelerin göğüslerinde, karnında, koltuk altlarında hatta cinsel organında dahi meydana gelen gebelik maskesi özellikle esmer anne adaylarında daha sık görülür. Kloazma yani gebelik maskesinin tüm gebelerde görülme oranı ise yaklaşık %50 ile %75 arasındadır.

Dünya genelinde ise Asyalı ve Afrikalı kadınlarda yaygın olarak görülür.

“Gebelik maskesi nasıl ve ne zaman geçer?”sorusu pek çok gebenin merak ettiği bir sorudur. Gebelik maskesi genelde doğumdan bir kaç ay sonra kendiliğinden kaybolur. Bu, bazen emziren annelerin emzirme dönemlerinin bitimine kadar sürebilir. Hamilelikte ve emzirme dönemlerinde direkt güneş ışığına maruz kalmak gebelik maskesini (kloazma) daha kötü hale getirebilir.

Gebelik Maskesi Olmaması İçin:

  1. Folik Asit Alımınızı Arttırın: Araştırmalar kloazmanın (gebelik maskesi) folik asit eksikliğinden kaynaklanabileceğini göstermektedir. Genelde erken hamilelik döneminde kullanılan folik asit takviyesinin yanı sıra, özellikle ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler, portakal, mandalina gibi turunçgiller, tam tahıllı gıdaları tüketmek de gebelik maskesi oluşumuna karşı doğal bir önlem olacaktır.
  2. Kendinizi Direkt Güneş Işığından Koruyun: Özellikle yaz aylarında gebe olan anne adaylarının dışarı çıkmadan en az 15 dakika önce 30+ faktör güneş kremi sürmeleri, güneşten koruyucu şapka, gözlük gibi aksesuarları kullanmaları gebelik maskesi oluşumuna karşı alınabilecek önlemlerden biridir. Kış mevsiminde de doğrudan vuran güneş ışınlarından korunmak gerekir!
  3. Cilt Bakım Ürünlerini Dikkatli Kullanın: Cildi tahriş eden cilt kremi, makyaj malzemeleri ve temizleyiciler gebelik maskesini daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle gebelik esnasında özellikle kimyasal içerikli cilt bakım ürünlerini kullanmamakta ya da kısıtlamakta fayda vardır. Özellikle cilt beyazlatıcı ürünlerden uzak durun.

Koyu renkteki lekeler ya da benleriniz sizi çok rahatsız ediyorsa; onlar için özel olarak üretilmiş hiperpigmentasyon kapatıcısı ürünleri kullanın. Ayrıca kullanacağınız ürünlerin alerji yapmayan ve gözenek tıkamayan özellikli türlerini almanız daha sağlıklıdır.

Ayrıca gebelik esnasında cildinizdeki renk değişimlerinin (kloazma, linea nigra gibi) yanı sıra lekelerin olduğu bölgelerde ağrı, kanama, kızarıklık gibi belirtilerde meydana gelirse vakit kaybetmeden doktorunuza ve/veya bir dermatoloğa gitmelisiniz!

Gebelik esnasında lekelerden rahatsız olup herhangi bir müdahale girişiminde bulunulmasını istemek doğru değildir. Bebeğiniz doğduktan sonra ve emzirme döneminiz sonlandığı halde lekeleriniz geçmediyse o zaman doktorunuzun yönlendirmesiyle çeşitli tedavi yöntemlerinden (lazer tedavisi ya da peeling vb.) faydalanabilirsiniz. Şimdilik çok aşırıya kaçmamak şartıyla bir kapatıcı ya da fondöten ile idare edebilirsiniz 😉

 

Gebelik Maskesi Makalesi İçin Yararlandığım Kaynaklar:

Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler

https://www.babycenter.com/0_skin-darkening-during-pregnancy-melasma-or-chloasma_222.bc

https://www.whattoexpect.com/pregnancy/symptoms-and-solutions/chloasma.aspx

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir