Gebelik Testi Yanlış Çıkar Mı?

Günümüzde hamileliğin var olup olmadığını öğrenmenin en kolay yolu gebelik testleridir. Hamilelik durumunu merak eden pek çok kadın eczanelerde satılan ve idrar ile yapılan gebelik testleri sayesinde hamile olup olmadığını öğrenebilir. Çünkü çoğu gebelik testi yanlış uygulanmadığı sürece %99 doğru sonuç verir.

Ancak bazen çeşitli nedenlerden ötürü testin sonucu yanlış çıkabilir. Yani sizde hamilelik testi pozitif çıkıp hamile olmayanlar arasına girmiş olabilirsiniz. Bu, neden böyle olur gelin birlikte bakalım:

gebelik testi pozitif olup hamile olmayanlar, gebelik testi pozitif olup adet olanlar, gebelik testi pozitif yanlış olabilir mi, gebelik testi pozitif nasıl olur

Evde yapılan gebelik testleri gebelik durumunu öğrenmenin en kolay yoludur.

1. Kimyasal Gebelik

Eğer kimyasal gebelik geçiriyorsanız gebelik testi pozitif çıkar. Ancak esasında hamile değilsinizdir.Kimyasal gebelik, sperm tarafından döllenen yumurtanın tüplerden geçtikten sonra rahme yerleşememesi sonucunda ağrılı bir şekilde adet kanaması gibi dışarı atılması durumudur.

Kimyasal gebelik oluştuğunda kanda ve idrarda gebelik hormonu olarak bilinen hCG hormonu yükseldiği için gebelik testinde sonuç pozitif çıkar. Fakat oluşan embriyo adet kanaması gibi dışarı atıldığından hamilelik yoktur ve bu durumu yaşayan kadın da çoğu zaman kimyasal gebelik yaşadığını farkına varamaz.

Kimyasal gebelik kadının yaptığı herhangi bir şeyden dolayı oluşmaz. Bazen nedeni tam olarak bilinmese de genellikle rahim içindeki yaralardan, miyomlardan ya da doğuştan rahim anatomisi bozukluğundan ileri gelir.

Kimyasal gebelik genellikle bir gebelik testi yapılmadığı sürece anlaşılmaz. Bunun yanında adet günü geçmeden yapılan gebelik testlerinde sonucu pozitif alıp daha sonra adet gören kadınlarda hayal kırıklığı yaşatabilir. Aslında gebelik testlerinin adet günü geçtikten 4-5 gün sonra yapılması gerektiğinin nedenlerinden biri de budur.

2. Dış Gebelik

Dış gebelik, sperm tarafından döllenen yumurtanın rahim yerine çoğunlukla fallop tüpleri olmak üzere başka bir yere yerleşmesi sonucu meydana gelen gebeliktir.

Dış gebelikte gerçek bir gebelik süreci yaşanmaya başlanır. Yani hamilesinizdir. Hamilelik hormonlarının yükselmeye başlar. Bu nedenle yapacağınız kan ve idrar testlerinden pozitif sonuç alırsınız. Ancak bu gebeliğin ilerleme şansı yoktur. Çünkü embriyo rahim dışında herhangi bir yerde büyüyüp gelişemez.

Dış gebelik kadın için oldukça riskli bir durumdur. Tedavi edilmezde kadına ya da üreme organlarına ciddi zararlar verebilir. Gebelik testi pozitif olduğunu öğrendikten hemen sonra doktora gitmek bu nedenle çok önemlidir. Çünkü olası bir dış gebelik, yapılacak muayeneler esnasında anlaşılır ve ona göre önlemler alınır.

Gebelik testi pozitif çıkmış olsa bile aşağıdaki belirtileri yaşıyorsanız acil olarak doktora gitmelisiniz:

 • Şiddetli mide bulantısı ve meme ağrıları,
 • Karın, omuzlar, boyun ve pelviste keskin ağrılar,
 • Karnın tek tarafında şiddetli ağrı,
 • Hafif ya da şiddetli vajinal kanama,
 • Rektumda baskı ve ağrı (dışkının geçici bir süre depolandığı sindirim sistemi alt parçası)
 • Şiddetli baş dönmesi ve bayılma.

3. Mol Gebelik

gebelik testi pozitif olup hamile olmayanlar, gebelik testi pozitif olup adet olanlar, gebelik testi pozitif yanlış olabilir mi, gebelik testi pozitif nasıl olur

Gebelik testi pozitif olunca çoğu kadın sevinir fakat pozitif sonuç bazen zor günlerin habercisi olabilir. Özellikle dış gebelik ve mol gebelik kadın için riskler taşımaktadır.

Mol gebelikte de yine sperm tarafından yumurta döllenmiştir. Hamilelik başlangıcı söz konusudur. Bu nedenle hamilelik hormonları yükselir ve gebelik testi pozitif sonuç verir. Fakat bu döllenme kromozomsal nedenlerden dolayı normal bir döllenme değildir. Mol gebelik,  döllenmenin ardından rahme tutunmuş embriyo ve plasenta dokusunun üzüm salkımını andıran bir kitle şeklinde oluşması durumudur.

Çok sık rastlanmasa da tedavisi ciddiye alınmalıdır.

4. Kullanıcı Hataları

Hamile olup olmadığınızı öğrenmek sizi meraklandırıyor olabilir. Bu nedenle hızlı bir şekilde sonuç almak istiyor olabilirsiniz. Ancak unutmamalısınız ki; eczaneden satın aldığınız ve idrar ile yapılan testleri uygulamadan önce üretici firmanın “Kullanım Kılavuzunu” mutlaka okumanız gerekir. Çünkü her markanın kendine has özel kuralları olabilir.

Ezbere uyguladığınız bir adım yüzünden gebelik testi yanlış çıkabilir.

Özellikle manuel idrar testi kullanıyorsanız testin üzerine istenen miktarda idrar damlatmalısınız. Bunun için paketin içinden çıkan pompa önemlidir.

Ayrıca bazı testler 4-5 dakika içinde sonuç verirken bazıları da 10-20 dakika arasında sonuç verir. Bu nedenle testi yapar yapmaz çöpe atmayın. Gerçek sonuç için önerilen süreyi bekleyin!

5. Yakın Bir Zamanda Yaşanmış Düşük ya da Kürtaj

Yakın bir geçmişte yaşadığınız düşük ya da kürtaj sonucunda evde idrar ile yapılan gebelik testi pozitif sonuç verebilir. Bunun nedeni önceki gebelikte döllenmenin ardından artmaya başlayan gebelik hormonlarıdır. Bu hormonlar gebelik herhangi bir şekilde sonlandığında birden bire düşmez. Yavaş yavaş, azalarak biter. Bu nedenle yakın bir zamanda yaşadığınız düşük ya da kürtaj sonucunda gebelik testi pozitif çıksa bile hamile olmayabilirsiniz.

Yaşadığınız düşük sonrası içinizde bir parça ya da doku kalmışsa bu hormonlarınızın düşmesini engeller. Bu parçanın bir doktor tarafından yapılacak kürtaj ile alınası gerekebilir.

Düşük ya da kürtajdan sonra hormonlarınızın normal seviyesine gelmesi 6 ay kadar bile sürebilir. Ancak 9-35 gün arasında düşüşe geçer. Bu zaman aralığında test yapmanız önerilmez.

6. Buharlaşma Çizgisi

Bazı gebelik testlerinin yapısı nedeniyle gebelik testi pozitif algılanabilir. Gebelik testleri sonuçları pembe, kırmızı ya da mavi renkte sonuç verir. Sonuç çizgilerinin yanında bir de buharlaşma çizgisi mevcuttur. Bu çizgi bazen erken gebelik hakkında bilgi verirken bazen de buharlaşma sonucu oluşur. Buharlaşma çizgisinin yanlış değerlendirilmemesi için kullanım kılavuzundaki zaman talimatlarına dikkat edilmelidir.

7. İlaçlar

Eğer gebeliğiniz tedavi ile olacaksa bu tedavi esnasında kullandığınız bir takım ilaçlarla (Pregnyl, Novarel, Ovidrel gibi), farklı hastalıklar için kullanılan bazı ilaçlar da gebelik testi pozitif sonucu almanıza neden olabilir.

8. Bazı Tıbbi Durumlar

Bazı tıbbi durumlar bir kadın hamile kalmış olmasa bile gebelik testi pozitif sonucu almasına neden olabilir. Bunlar:

 • İdrar yolu enfeksiyonu,
 • Hipofiz bezi ve hormon seviyelerini etkileyen bozukluklar,
 • Gestasyonel trofoblastik hastalıklar,
 • Yumurtalık, mesane, böbrek, karaciğer, akciğer, kolon, meme ve mide kanserleri,
 • Yumurtalık kistleri,
 • Böbrek hastalıkları

 

Kaynaklar:

www.healthline.com

www.medicalnewstoday.com

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir