Gebelikte Acil Doktora Gidilmesi Gereken 20 Durum

Oğluma hamileyken çok fazla doktor değiştirdiğimi yazmıştım önceki yazılarımda. Gebelikte baştan sona, tek bir doktorun hastası olmak oldukça önemli. Nihayetinde söz konusu olan 40 haftalık bir zaman dilimi var. Az değil. Bu sürede doktor seni, sen doktoru tanıyorsun. Doktor bebeği düzenli bir şekilde takip ediyor. Gidişatı biliyor… Tek doktoru olan arkadaşlarıma hep imrendim bu yüzden. Bir insanın halinden anlayacak, ona anlayış gösterecek doktorla karşılaşması çok önemli bence. Gittiğim doktorlardan bir tanesine: “Bir daha kontrol için ne zaman geleyim?” diye sorduğumda “Gelmene gerek yok” şeklinde bir cümle işitmiştim. Yüzüne garip garip bakıp: “Nasıl yani, aylık takip etmeyecek misiniz?” deyince “Aylık takip değil ama acil bir şey olduğunda gelebilirsin tabi!” demişti. İsmini unuttuğum o doktoru şikayet etmediğime hala pişmanım!

O kadar doktor gezdim, bir tanesinin gülen gözlerini ve samimiyetini hala unutamıyorum. “Bu da kartım. İstediğin zaman arayabilirsin.” demişti en son odasından çıkarken. İnanın o bile yetmişti güvende hissetmeme.  Evim uzak olduğu için gidemedim maalesef ama gidilmeye değerdi diye düşünmüyor değilim arada aklıma geldikçe.

Neyse, eski günler geçti, gitti. Umarım sizin doktorunuz iyi bir insandır, hala sabit bir doktorunuz yoksa inşallah iyi birine denk gelirsiniz… Bu makalemde gebelik süreniz boyunca bedeninizde meydana gelebilecek durumların hangisinde acil olarak doktorunuzu aramanız ya da hastaneye gitmeniz gerekiyor , onları okuyacaksınız.

Gebelikte Acil Doktora Gidilmesi Gereken 20 Durum

gebelikte-acil

 1. Gebelik testi sonucu pozitif çıktıktan sonra şiddetli karın ve bel ağrısı eşliğinde çok kanamanız olursa,
 2. Karnınızın alt kısmında tek taraf ya da iki taraf birden olmak üzere şiddetli ağrınız varsa,
 3. Karnınızdaki şiddetli ağrıya kanama, bulantı ve kusma eşlik ediyorsa,
 4. Orta karın bölgenizde şiddetli ağrı ile ellerinizde ve yüzünüzde şişme varsa,
 5. Meme uçlarınızdan, idrarınızdan ya da dışkınızdan kan geliyorsa,
 6. Aşırı vajinal akıntınız varsa,
 7. Gün boyu hiç idrara çıkmıyorsanız ya da az çıkıyorsanız, ayrıca sık sık ağız kuruluğu ve susuzluk hissi varsa,
 8. Şiddetli öksürükle birlikte kan geliyorsa,
 9. Birden bire görmede bozukluk, gözler, eller ve yüzde şişme yaşıyorsanız,
 10. Günde iki saati geçecek şekilde çift görme ve bulanık görme gibi anormal durumlar meydana geliyorsa,
 11. Saatler süren baş ağrılarınız varsa,
 12. İdrar yaparken yanma ya da ağrı hissi varsa,
 13. İdrarda zorlanma ile birlikte ateş, titreme ve sırt ağrınız varsa,
 14. Özellikle son dönemlerde şiddetli baş dönmesi ve tekrarlayan bayılmalar yaşıyorsanız,
 15. Gribal enfeksiyonlar dışında ateşiniz 38.5 derecenin üzerine çıkarsa,
 16. Uzun süreli beklenmedik üşüme/titreme yaşarsanız,
 17. Tüm vücutta sürekli ve aşırı kaşıntı varsa,
 18. 28. haftadan sonra bebeğinizin saatte en az 10 hareketini hissedersiniz, eğer bir anormallik sezerseniz bebeğinizin hareketlerini sayın. 10’dan az ise hekimize başvurun. Ayrıca 20. haftadan sonra bir günden daha fazla zaman içinde bebeğin hareketlerini hissedilmez ise,
 19. Aşırı yemeğe bağlı olmayan ve kısa sürede hızlı kilo alıyorsanız,
 20. İlk 3 ayda günde 3’ten fazla, sonraki aylarda ise beklenmedik şekilde kusuyorsanız acilen doktorunuzu aramalı veya hastaneye gitmelisiniz.

Ayrıca her şey yolunda giderken aşırı halsizlik, yorgunluk, uyuşma, kramp, psikolojik sıkıntı vb. durumlar yaşarsanız da gebelikte acil olmasa da bir sonraki doktor randevunuz da mutlaka doktorunuza bildirin. Çünkü bunlar vücudunuz da ters giden bir şeylerin ön habercisi olabilir. Doktorunuz bu durumu bilirse size erken dönemde yardımcı olacaktır.

Gebelik döneminde değişen hormon seviyesi yüzünden biz kadınlar fazla evhamlı olabiliyoruz, ancak Allah göstermesin ama siz siz olun yukarıdaki belirtileri yaşarsanız aman ihmal etmeyin. Hem kendiniz hem de bebeğiniz için…

Sağlıcakla kalın…

 

Yararlandığım Kaynak Kitap: Bebeğinizi beklerken sizi neler bekler?

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir