Gebelikte Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Mutluluğu kendince tarif eder herkes. Oldukça göreceli de ondan. Kimine göre para, kimine göre aşk, kimine göre evlat, kimine göre de sağlık! Gerek beden gerekse ruh sağlığı bozulmamış, nefes alıp verirken hiç zorluk çekmemiş bir insanın mutluluğu parada aramasını çok görmemek gerekir belki de. O kişinin saatleri saniye gibi akıp giderken, hastane odalarında, dinmek bilmeyen ağrıların nedeni araştırılırken, bir saatte çıkacak kan tahlilinin sonucunu bekleyen kişiye dakikalar ay olur da kimse bilmez. Klişe ama gerçek; “Sağlık her şeyin başı!”. Yani demem o ki, bende mutluluğun sağlıkta olduğuna inananlardanım…

Gebelik; bazen çok tatlı, bazen ekşi bazen ise maalesef acı olabiliyor. Başlı başına sağlıkla ilgili olan bu süreçte anne adayının beden ve ruh ikilisi gebeliğe adaptasyon sağlamak için epey bir gayret gösteriyor. Gebeliğin başındaki mide bulantıları, bel ve sırt ağrıları, beklenmedik kanamalar, geçmek bilmeyen baş ağrılarına birde ruhsal dalgalanmalar eklenince hayat kalitesi sıfıra yaklaşıyor.

Bu makalemde gebelikte baş ağrısı nedenlerini ve tedavisi ile ilgili bir takım ip uçlarından bahsedeceğim. Umuyorum ki faydalı olsun.

Gebelikte Baş Ağrısı 

Gebeliğin özellikle ilk üç ayında baş ağrısı çok sık görülür ve bu çoğunlukla normal kabul edilir. Bunun nedeni genelde anne adayının yaşadığı hormonsal değişikliktir.(Gebelik esnasında kadınlık hormonları çok ciddi bir şekilde artış gösterir) Eğer ilk üç ay ciddi baş ağrıları yaşarsan aşağıdaki nedenlerden biri ya da bir kaçı söz konusu olmadığı taktirde muhtemelen gebeliğin geri kalan kısmında çok fazla baş ağrısı şikayetin olmaz. Bunun nedeni bedeninin hamileliğe uyum sağlamasıdır.

Artan kan hacmi de gebelikte baş ağrısı nedenleri arasında ilk sıralarda yer alır. Bunların haricinde:

 • Uyku eksikliği ve bedensel yorgunluk,
 • Aç kalmak,
 • Susuz kalmak,
 • Sinüs tıkanıklığı,
 • Göz yorgunluğu,
 • Alerji,
 • Depresyon ve
 • Stres gebelikte baş ağrısı nedenleridir.

Gebelik öncesinde migreni olan anne adaylarının bazıları gebelik sırasında baş ağrılarını hafif atlatırken, bazıları da ilk migren ağrılarını gebelik esnasında yaşar.

Gebelikte Baş Ağrısı Ciddi Bir Durumun Habercisi Olabilir Mi?

Seni korkutmak istemem, ama maalesef  gebelikte baş ağrısı özellikle ikinci trimesterde (4, 5 ve 6. aylar) preeklampsi yani gebelik zehirlenmesi belirtisi olabilir. Bu nedenle şiddetli baş ağrıların olduğunda doktorunu bilgilendirmen çok önemlidir. Doktorun gerekli görürse ilaç tedavisi başlayabilir.

Gebelikte Baş Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?

 1. Gerginlik (Strese Bağlı) Baş ağrısı: Gebelikte en sık rastlanan baş ağrısı tipidir. Bu ağrı esnasında başının her iki yanında ya da boynunun ve kafanın arka kısmında sıkıştıran, ara ara baskı yapan bir ağrı hissedersin.
 2. Migren Ağrısı: Özellikle başın bir tarafında hissedilen, şiddetli zonklama şeklindeki ağrı migren ağrısıdır. Zonklamaya bulantı, kusma, ışık ve sese karşı hassasiyet de eşlik edebilir. Tedavisi için kullanılan bir ilaç alınmadığı taktirde 4-72 saat devam edebilir.
 3. Sinüslerin Neden Olduğu Baş Ağrısı: Özellikle yanaklarda, göz çevrelerinde ve alında hissedilen ağrı tipidir. Genelde soğuk algınlığı ve solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle meydana gelir.
 4. Küme Baş Ağrısı: Migrenden daha şiddetli ağrıya neden olur. Bu ağrı tipi genelde göz veya şakaklarda hissedilirken her gün aynı saatte ya da uykudan 4 saat kadar sonra başlayabilir ve uzun süre geçmeyebilir. Gebelikte çok sık rastlanmaz.

Gebelikte Baş Ağrısı Tedavisi İçin Ne Yapmak Gerekir?

 • Rahatla: Hamilelik esnasında insan çok kaygılı olabiliyor. Bu kaygı ve stresler şüphesiz ki baş ağrısına neden olur. Böyle anlarda sessiz, sakin ve mümkünse karanlık bir odaya çekilip, seni geren konuyu zihninden uzaklaştırarak güzel şeyleri düşün. Mesela bebeğini… Onu kucağına almışsın, bağrına basmış ve sütünden emziriyorsun… Dünyanın en güzel duygularından biri bu, haydi gözlerini kapat ve hissetmeye çalış…
 • Dinlen: Hamileliğin ilerledikçe ağırlaşan vücudun dinlenmeye çok ihtiyaç duyar. Özellikle son üç aylık dönemde çalışıyorsan iş yerinde sık sık ara vererek dinlenebilir, evde ve diğer çocuklarına bakmak zorundaysan yanına sevdiğin, seni anlayan birilerini çağırmayı ve çocuklarınla ilgilenmesini isteyebilir, evde yalnızsan çok fazla temizlik, bilgisayar vb. faaliyetlere takılmayıp yatağına uzanarak bu, bir daha yaşanması pek mümkün olmayan günlerinin tadını çıkarabilirsin.
 • Düzenli ve Sağlıklı Beslen: Eğer miden uzun süre aç kalırsa kan şekerin düşer ve bu gebelikte baş ağrısı nedenidir. Bu nedenle aç kalmamaya özen göstermelisin. Gebelik esnasında kahvaltında mutlaka yumurta, süt, peynir gibi hem kalsiyum hem de protein içeren gıdalar bulundurmalısın. Çantanda da meyve kurusu, kuru yemiş gibi sağlıklı atıştırmalıkları bulundurman da fayda var.
 • Huzurlu ve Sakin Yerleri Sevmeye Çalış: Gebelikte baş ağrısı gürültülü, huzursuz, kalabalık yerlerde bulunmaktan ileri gelebilir. Mesela AVM’ler, restoranlar…
 • Aşırı Sıcak Ortamlarda Bulunma: Sıcak ortamlar senin zor anlar yaşamana neden olabilir. Mümkün olduğunca sıcak ortamlardan uzak durman da fayda var.
 • Işıksız, Loş Yerler Senin İçin İyi Değil: Böyle yerler gebelikte baş ağrısı nedeni olabilir. Işığı artırmalı ya da imkan oldukça mola vermelisin.
 • Dik Otur: Bir işe odaklanınca kambur şekilde oturduğumuzu fark etmeyiz çoğu zaman. Kambur şekilde oturarak başın uzun süre öne eğik durması başı ağırlaştırarak ağrı hissine neden olur. Başımızı öne eğdiren en modern neden: akıllı telefonlarımız!
 • Masaj Yapabilirsin: Ağrının olduğu yere işaret ve orta parmaklarınla masaj yapmak gebelikte baş ağrısı şikayetine çözüm olabilir. Ayrıda doğru nefes egzersizleri de baş ağrısını hafifletmede etkilidir.
 • Ilık Duş Alabilirsin.
 • Açlığını ve/veya susuzluğunu gidermek de gebelikte baş ağrısı şikayetini kısa süre içinde ortadan kaldırabilir.
 • İlaç Kullan: Uzun süreli, geçmek bilmeyen baş ağrılarında doktoruna danışarak ilaç kullanabilirsin. Gebelikte doktorunla görüşmeden kesinlikle önceden kullandığın ağrı kesicileri kullanma!

Eğer yukarıda yer alan maddeler sana çare olmamış, baş ağrın bir kaç saat içinde git gide şiddetlenmiş ve ateşlenmişsen ayrıca görmede problem yaşıyorsan, el ve yüzünde şişlik varsa vakit kaybetmeden doktora gitmelisin.

Allah kimseye dermansız dert vermesin, sağlıcakla ve sevgiyle kal…

 

Gebelikte Baş Ağrısı Makalesi İçin Yararlandığım Kaynaklar: 

Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler

https://www.babycenter.com/0_headaches-during-pregnancy_2035.bc

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir