Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Annenin beslenmesi ile bebeğin sağlığı arasında büyük bir ilişki vardır. Bebeğin anne karnında bedensel ve zihinsel olarak büyüyüp gelişmesi, sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi annenin yeterli ve dengeli beslenmesine bağlıdır. Yetersiz beslenmenin erken doğum riskini artırma, bebeğin düşük doğum ağırlığı ile doğması, bebekte gelişim yetersizliğinin görülmesi ve ölü doğum riskinin artırması gibi birçok etkisi vardır.

Gebelik boyunca 10-12 kg kilo artışının olması normaldir. Gebeliğin 1. Trimesterında (ilk 3 ay) 1-3 kg, 2.Trimesterında (2. 3 aylık dönem) 4-6 kg ve 3. Trimesterında (son 3 ay) ise 5-7 kg’lık bir kilo artışı olabilir. Gebelik süresince annenin zayıflama diyetleri yapması ve kilo vermesi hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı için uygun değildir. Gebelikte mide ekşimesi, bulantı, kusma ve kabızlık gibi bazı sağlık sorunları yaşanabilir. En sık görülen sorunlarından olan bulantı ve kusma sorununa karşı az ve sık beslenmeye özen gösterilmeli, sıvı tüketimi yemek ile birlikte olmamalı, kızartma ve baharatlı besinler tüketilmemelidir.

Gebelikten dolayı artan besin ögesi ve kalori ihtiyacının karşılanması için tüketilen besinlere dikkat edilmeldir. Özellikle gebelik süresince demir, folik asit ve kalsiyum kaynaklarının alınması anne ve bebek sağlığı için önemlidir.
Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel, sizler için Gebelik beslenmesinde dikkat edilmesi gereken 10 noktayı özetledi.

Gebelik Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gereken 10 nokta

  • Gebe kadınların gerekli kalsiyum ve protein ihtiyaçlarının karşılanması için 2 bardak süt-yoğurt ve 2 kibrit kutusu kadar az yağlı az tuzlu peynir tüketmesi gerekir.
  • Gebelikte B grubu vitaminlerinin(tiamin, niasin, riboflavin) gereksinimi artmaktadır. Bu yüzden tam tahıl, çavdar gibi esmer ekmek çeşitleri her öğünde mutlaka yer almalıdır.
  • Yumurta, kırmızı et, tavuk eti veya balık gün içerisinde tüketilmelidir. Bu besinler yerine kurubaklagil yemekleri de tercih edilebilir.
  • Folik asit kaynağı mercimek, yumurta, kuşkonmaz, brokoli, avokado ve yeşil yapraklı sebzeler beslenme programlarında bulunmalıdır.
  • Konserve ve dondurulmuş gıdalar yerine posa kaynağı taze sebze ve meyveler tüketilmelidir.
  • Kurubaklagil ve sebzelerin pişirilme suları vitamin ve minerallerden zengindir. Bu sular dökülmeyerek yemeğe eklenebilir.
  • Çay, kahve tüketimi gebelikte sınırlandırılmalıdır. Daha çok ıhlamur gibi çaylar tüketilebilir.
  • İyotlu tuz az olarak tüketilmeli ve yemek piştikten sonra eklenmelidir. İyot bebeğin zihinsel gelişimi için önemlidir.
  • Bebeğin beyin gelişiminin desteklenmesi için her gün 2 adet ceviz gebelik süresince tüketilmelidir.
  • Sindirim sistemi sorunlarının yaşanmaması için sıvı tüketimi önemlidir. Günde 8-10 bardak su mutlaka içilmelidir.

Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel
http://aysetugbasengel.com/

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir