Gebelikte Doktor Muayeneleri

Artık bebek sahibi olmak istiyorsanız, adet dönemlerinizi yakın takibe alırsınız ve her ay yaklaşan adet gününüzdeki en ufak bir gecikmede bile “acaba hamile miyim?” sorusu geliyordur aklınıza.

Uzmanlar hamilelik için; düzenli şekilde adet gören bir bayanın adetinin başlama tarihinden 5 (beş) gün kadar bir gecikme söz konusu olduğunda kan ya da idrar testi ile hamileliğin olup olmadığını öğrenmenin mümkün olduğunu belirtiyorlar.

Gebelik hesaplama aracı ile evde yapacağınız idrar testinin kesin sonuç vereceği tarihi hesaplayabilirsiniz.

Eğer hamilelik belirtilerinden ilki olan bu adet gecikmesini yaşamış ve evde yaptığınız idrar testi ya da yaptırdığınız kan tahlili sonucunda, sonucu pozitif görüp hamile olduğunuzu öğrendiğinizde yapmanız gereken en önemli işlerin başında doktor muayeneleri gelir.

gebelik testi pozitif

Gebelik testi ve pozitif sonuç

Doktorların hesaplarına göre (son adet tarihinin başladığı ilk günü dikkate alınır) hamile olduğunuzu öğrendiğinizde muhtemelen en erken 4-5 haftalık hamilesinizdir ve bundan sonra hamilelik aylarınıza ve haftalarınıza göre muayene olmanız gerekir.

Ülkemizde hamile olan bayanların büyük çoğunluğu hamileliklerini sorunsuz bir şekilde geçiriyor olsalar da bu muayeneler anne ve bebek sağlığı açısından büyük önem taşımakta. Çünkü meydana gelen en ufak bir sorunun bile erken tespiti büyük problemlerin önüne geçebilir. Örneğin, muayeneler sayesinde doğacak bebekteki sakatlıklar, dış ve kimyasal gebelikler vb. durumlara erken müdahaleler sağlanmaktadır.

Doktor İle İlk Görüşme

Gebeliği öğrendiğinizde yapacağınız ilk şeylerden biridir, doktor arayışı içine girmek. Sağa sola sorar, referanslı doktor arasınız. Değişen hormonları dikkate alındığında bir hamilenin doktor seçimindeki en önemli faktör; doktorun güler yüzlü ve ilgili olmasıdır.

İstanbul gibi yüzlerce özel hastane ve onlarca devlet hastanesinin olduğu bir şehirde bu iş oldukça zor, hele ki ilk hamilelikse… Etrafınızda daha önce gebelik takibini yaptırdığı doktorunu tavsiye eden dostlarınız, arkadaşlarınız ve internetteki forumlar bu konuda size bir nebze de olsa ışık tutabilir.

Gebelik takipleri

İlk kontrolde doktorunuz sizi tanımak ve takibinizi kolaylaştırmak için bir takım sorular sorar.

Doktorunuzu netleştirip ilk randevunuza gittiğinizde her klinikte farklı uygulamalar yer alsa da kısmen belli başlı şeylerle karşılaşırsınız. Doktorunuz ilk önce size bir takım sorular sorar. Bunlar;

 • Yaşınız,
 • Mesleğiniz,
 • Son adet tarihinizin ilk günü,
 • Kaç yıllık evli olduğunuz,
 • Kaçıncı gebeliğiniz olduğu,
 • Doğum yeriniz (bazı kalıtsal hastalıkların mevcut olduğu bölgelerde ise ona göre bir yol izlenmesi için),
 • Sizin ve eşinizin ailesinde kalıtsal hastalığı, kalp, şeker, yüksek tansiyonu ve benzeri kronik rahatsızlıkları olan bireylerin olup olmadığı,
 • Daha önce ciddi ameliyatlar geçirip geçirmediğiniz,
 • Sürekli kullanmanız gereken bir ilaç olup olmadığı ve ilaçlara karşı alerjiniz var mı yok mu?,
 • Gebelik planlamanız, kullandığınız doğum kontrol yöntemleri neler,
 • Düzenli adet görüp görmediğiniz,
 • Alkol-sigara kullanıp kullanmadığınız,
 • Varsa önceki gebeliklerin nasıl olduğu ve nasıl sonuçlandığı gibi….

sorular sizin gebelik takibiniz açısından önem taşır ve bu nedenle cevaplarınız kayıt altına alınır.

İlk muayenede bu bilgileri almadan önce ya da sonra doktorunuz rahminizi ve bebeğinizi kontrol etmek amacıyla sizi ultrason cihazının bulunduğu özel bölmeye alarak karından ve gerekirse alttan (vajinal bölgeden) muayene eder.

 

İLK KONTROLDE;

gebelikte doktor muayeneleri

Gebelik takipleri

Kan Tahlilleri

Kolunuzdan alınan kan numunesi ile sağlık durumunuz hakkında bilgi veren aşağıdaki incelemeler yapılır:

 1. Kan grubunuz tespit edilir.
 2. Kansızlık (anemi) var mı yok mu  kontrol edilir.
 3. Kızamıkçık (rubella) hastalığına karşı bağışıklığınızın olup olmadığı tespit edilir.
 4. Sarılık ya da cinsel yolla bulaşan ve gebeliğin 20. haftasından önce tedavi edilmesi gereken hastalıklarınızın olup olmadığına bakılır.
 5. Gerekli görülürse orak hücre anemisi veya Akdeniz anemisi gibi hastalıkların tanısı için incelemeler yapılır.
 6. D vitamininiz kontrol edilir.

İdrar Tahlilleri

İlk kontrolde  ve özellikle 28. haftadan sonra yapılan idrar tahlillerinde idrarınızdaki şeker ve protein miktarları kontrol edilir. Üre olup olmadığına bakılır.

İlerleyen gebelik haftalarında idrarda protein miktarının yüksek çıkması preeklampsi yani gebelik zehirlenmesi olduğunun bir göstergesi olabilir.

Genel Muayene

Kaynaklara göre olması gereken hamilelik netleştiğinde gidilen ilk doktor tarafından anne adayının genel sağlık muayenesi yapılması gerekiyormuş. Yapan doktorlar elbet vardır ama ben gebeliğimi ilk öğrendiğim zaman 2 farklı doktora gittim ama ikisi de ne kalbe, karaciğere ne de göğüslerde kitle olup olmamasına bakmadı. Ayrıca ağız ve diş sağlığı konusunda da gittiğim hiç bir doktordan kontrol açısından herhangi bir tavsiye almadım.

Hamileliğin ilk sevincini yaşayan ve bu kontrollerin raconunu bilmeyen yeni anne adaylarına genel sağlık muayenesi yapan doktorlara selam olsun, helal olsun!…

 

HER KONTROLDE;

hamilelikte doktor takibi

 

Tansiyon (Kan Basıncı)

Hamile bir kadının tansiyonu hamile olmayan bir kadına göre daha düşük seyreder. Normal tansiyon değerleri 120/70′ tir. Bu değer eğer 140/90 ve üzeri olursa sorun teşkil edebilir. Bu sebeple anne adayının tansiyonu her muayenede  kontrol edilir ki ani yükselmelere ve düşmelere karşı tedbirli olunsun. Gebenin tansiyonu birden yükseliyorsa gebelik zehirlenmesinden şüphelenilir. Ancak bu durum başka sebeplerden de kaynaklanabilir. Doktor muayeneniz haricinde gelişen yüksek tansiyon durumunuzu doktorunuza bildirmeyi unutmayın!

Kilo

İlk kontrolden itibaren anne adayının kilosu takibe alınır. Özellikle ilk üç ay bazı gebeler aşırı bulantı ve kusmadan dolayı kilo kaybetseler de bu gebeliğin ikinci yarısında ve daha sonra artış gösterir. Bilhassa gebeliğin son aylarında çok fazla ve beklenmedik kilo alımları preeklampsi yani gebelik zehirlenmesinin bir işareti olabilir. Aman dikkat!

Karın Muayenesi

Doktorunuz her kontrolünüzde karnınıza ultrason cihazı ile bakarak rahminizi ve bebeğinizin durumunu takip eder. Bebeğinizin kilosuna, boyuna, baş çevresine, bacak uzunluğuna, su oranına vb. değerleri inceler ve kayıt altına alır. Böylelikle bebeğin haftalar ilerledikçe gelişimini takip etmesi kolaylaşır. Ayrıca 14. haftadan sonra bu muayeneler esnasında size bebeğinizin kalp atışlarını da dinletebilir.

Ellerde, Ayaklarda ve Bileklerde Şişmeler

Yine kaynaklara göre doktorunuz, asistanı ya da sizi kontrol eden ebe, ellerinize, ayaklarınıza ve bileklerinize bakıp herhangi bir şişlik var mı , kontrol etmelidir. Eğer şişlik varsa bu büyük ihtimalle ödemden yani vücudunuzun su tutmasından kaynaklanır. Böyle bir durumda sizin yapmanız gereken ilk şeyler bol su içmek ve tuzu azaltmaktır. Özellikle akşam saatlerinde günün yorgunluğu ile bu şişlikleriniz fazla olabilir. Korkmayın! Ancak tuzu azaltıp, bol su içmenize ve sık sık dinlemenize rağmen şişlikleriniz geçmiyorsa, ters giden bir şeyler olabilir.

Bu yine gebelik zehirlenmesi yani preeklampsinin bir işaretidir. Muayene haricinde böyle bir yaşarsanız vakit kaybetmeden doktorunuza ulaşmalısınız.

gebelikte doktor kontrolleri

Doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin!

Daha önceki yazılarımda ifade ettiğim gibi; ben gebeliğim esnasında çok sayıda doktora muayene oldum. Bunun en temel sebebi yukarıda bahsettiğim güler yüz ve ilgiyi hissedememiş olmaktır…

İstanbul’daki doktorların gerçekten işi çok zor. Bunu anlamak çok zor değil. Günde onlarca insan ve dertleri ile ilgileniyorlar ve çözüm üretiyorlar. Doğal olarak enerjileri tükeniyor. İşini hakkı ile yapan doktorlara can-ı yürekten sabır ve kolaylıklar diliyorum…

Ancak ben öyle iki doktorla karşılaştım ki söylemeden edemeyeceğim; biri içeride hasta varken ve muayene olurken beni içeri çağırıp, masasında elindeki iphone ile uğraşırken asistanına verdiği direktiflerle hastayı sözüm ona muayene etmiş ve yüzüne bile bakmadan, ultrason çıktısını eline uzatıp göndermiştir. Bana da aynısını yaptı, beni asistanı muayene ederken aklı ve elleri iphone’undaydı ve yüzüme bile bakmadan ultrason çıktısını elime verdi, bir de üzerine azarladı.

En kötüsü ne biliyor musunuz, bir önceki hasta mahrem bir şekilde muayene olurken sizi içeri alması ve onu gizleyecek perdenin yeteri uzunlukta olmaması idi. Bu hiç insanca bir davranış değil, düpedüz insana büyük saygısızlık…

Bir diğeri ise, gebeliğimin henüz 4. ayında arka arkaya gittiğim 2 kontrol sonucunda, muayene bittikten sonra ” Bir daha ne zaman geleyim?” soruma ” Gelmene gerek yok!” cevabını veren doktor. “Nasıl yani? Takibimi yapmayacak mısınız?” sorumun ardından “Iıı yani sormak istediğin bir şey olursa gelebilirsin” cevabını vermiştir…

İnsana hizmet eden meslekleri hakkıyla yapabilmek gerçekten zordur. Allah doktorluk, öğretmenlik gibi meslekleri paradan ziyade insana önem veren kişilere nasip etsin…

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir