Gebelikte Kanama Nedenleri Nelerdir?

Değişen hormonlarımdan mı, yoksa altıncı hissimden mi kaynaklanıyordu bilmiyorum ama, gebe kalacağımı o ay hissetmiştim. Hamile olduğumu öğrendikten sonra dokuz ay o kadar büyümüştü ki gözümde anlatamam. Günden güne değişiyordum. Daha evhamlı olmuştum. Vücudumda meydana gelen en ufak bir şeyde telaşlanıp bebeğime bir şey olacak korkusu ile hemen doktora gitmek istiyordum. İlk ay düşük tehlikem vardı. Hamile olduğumu öğrendiğim akşamın sabahında şiddetli bir ağrı ve kanamam olunca eşimden ambulans çağırmasını istemiştim 🙂 Sabahı zor ettim tabii ki. Sabah olunca doktora gittim, doktor gebeliğin olduğunu ancak düşük riskinin de bulunduğunu söylemişti. Sevinmeli mi, üzülmeli miydim, bilememiştim. Bu satırları yazarken bile aynı hisleri anımsadım inanın… Doktor gereken müdahaleleri yaptıktan sonra beni eve gönderdi. “Bir hafta boyunca sürekli yatman gerekiyor, kendini zorlayacak hiç bir şey yapma! Kanamanı takip et! Erken gebelikte kanama görülür ancak şiddeti artar ve ağrıların da olursa vakit kaybetmeden gel…” demişti.

O bir hafta nasıl geçti gelin bana sorun. Doktorun düzenli kullanmama vurgu yaptığı ilaç fayda sağladı ancak ilk dönemde kanamalarım uzun bir süre geçmedi ve ben düşük yapacağıma yavaş yavaş kendimi alıştırmaktaydım. Gebelikte kanama yüzünden 3 kere acil doktora gittim. İnsan bilmediğinin cahili işte. Daha önce hiç böyle bir şey yaşamayınca insan korkuyor.

Bu makalemde erken, orta ve geç gebelikte kanama konusunu paylaşmak istedim ki, başına gelenlere rehber olsun… (Dilerim hiç böyle bir durum ile karşılaşmazsınız.)

Erken Gebelikte Kanama

Gebeliğin erken dönemi olarak tanımlanan yumurtanın döllenmesinden sonra gelen ilk 3 ayda kanama yaygın olarak görülür. Bu kanama yerleşme kanaması adı verilen ve döllenen yumurtanın fallop tüplerinden geçerek rahme yerleşmesi esnasında görülen, adet kanamasına benzeyen ancak çok daha kısa süren bir kanama olabileceği gibi düşük nedeniyle görülen bir kanama da olabilir. Burada kanamayı takip etmek gerekir. Kanamayı takip etmekten kasıt;

 • Kanama ne zaman başladı?
 • Kanama sürekli ve yoksa aralıklarla mı yaşanıyor?
 • Hangi renk, koyu kırmızı mı, pembe mi, kahverengi mi?
 • Bir saatte bir pedi tamamen dolduracak kadar çok mu yoksa damla damla mı geliyor?
 • Kan ile birlikte parçalarda geliyor mu?
 • Kokusu kötü mü?

bunlara bakılmalı. Ayrıca yukarıdaki maddelere ek olarak aşırı mide bulantısı, kusma, şiddetli bel, kasık ağrısı, kramp, ateş, halsizlik gibi belirtilerin bir ya da bir kaçı da görülüyorsa acilen bir kadın doğum doktoruna gidilmelidir.

gebelikte kanama

Gebelikte kanama söz konusu olduğunda kanamanızı takip etmelisiniz. Karın ve kasıklarda olan şiddetli ağrıya parlak ve sürekli gelen kan eşlik ediyorsa tehlike var demektir. Acilen doktorunuza başvurun!

Bunların dışında ağrısız, damla damla gelen, kısa süre içinde kesilen, kahverengimsi kanamalar ve lekelenmeler gebelikte çok korkulacak durumlar değildir. Ancak bir sonraki doktor muayenesinde hekime bu durumdan bahsetmek yararlı olabilir.

Genelde ilk üç ay meydana gelen, gebelikte kanama nedenleri şunlardır:

 1. Döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesi esnasında gelen kanama,
 2. Düzenli adet gören kadınlarda adet başlangıcına denk gelen zamanda meydan gelen hormon değişikliği de, genelde hafif olmak kaydıyla gebelikte kanama sebebidir.
 3. Düşükler şiddetli ağrı ve kanama ile kendilerini belli ederler. Bunun yanında kanama ile birlikte parçalara da rastlanabilir.
 4. Dış gebelikler de, gebelikte kanama sebebi olabilir. Oldukça şiddetli karın ve omuz ağrısı varsa ve buna aralıklarla ya da sürekli kahverengimsi kanama eşlik ediyorsa dış gebelik geçiriyor olabilirsiniz.
 5. Trofoblastik hastalık olarak bilinen ve gebelik esnasında plasentada bulunan trofoblast hücrelerinde meydana gelen tümörleden kaynaklanan sürekli veya aralıklı kahverengi bir kanama, ciddiye alınması gereken ve acilen hekime gitmeyi gerektiren bir durumdur.

Orta ve Geç Gebelikte Kanama

Gebeliğin 4. ayından 9. ayına kadar olan dönemde görülen kanamalar her zaman dikkate alınması gereken kanamalardır. Bu kanamaların nedeni cinsel ilişki, hekimin alttan yaptığı muayene olabileceği gibi daha önemli durumlarda olabilir.

Orta ve geç gebelikte şiddetli kanamalara neden olan durumlar şunlardır:

 1. Plasentanın aşağıda olması (Plasenta Rrevia): Plasentanın rahim girişine ya da rahim ağzını kısmen ya da tamamen örtecek şekilde konumlanması durumudur. Gebeliğin erken dönemlerinde bu durum normal karşılanır ve gebelik haftaları ilerledikçe plasenta yukarı çıkar. Ancak son dönemlere gelindiği halde plasenta yukarı çıkmamışsa durum ciddidir. Böyle durumlarda aniden başlayan kanama parlak kırmızı ve ağrısız olarak seyreder. Kanamayı öksürük, cinsel ilişki ve ağır kaldırma/zorlama vb. olaylar başlatabilir. Vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.
 2. Plasentanın erken ayrılması (Abruptio Plasenta): Gebeliğin son dönemlerinde meydana gelen kanamaların başında yer alır. Yüksek tansiyonu olan, sigara içen, yaşı ileri olan, gebeliğin son dönemlerinde çok miktarda aspirin kullanan ve daha önce erken plasenta ayrılması durumu yaşayan anne adaylarında daha sık görülür. Ayrıca göbek kordonunun kısa olması da plasentanın erken ayrılmasına neden olabilir. Plasentanın erken ayrılması söz konusu olduğunda meydana gelen kanama ayrılmanın derecesine göre değişir. Kanama, şiddetli kramp ve ağrı eşliğinde parlak kırmızı olur. Anne adayı aşırı kan kaybından şoka bile girebilir. Acilen doktora gidilmelidir.
 3. Geç dönemde yaşanan düşükler de gebelikte kanama nedenidir. Gebeliğin son dönemlerinde önce pembe/kahverengi akıntı şeklinde başlayıp, şiddetli ağrı eşiğinde çoğalan kanamalar düşük belirtisi olabilir. Vakit kaybedilmeden acile gidilmelidir.
 4. Erken Doğum da gebelikte kanama sebebidir. Gebeliğin 20. haftasından sonra, 37. haftasında önce gerçekleşen doğumlar erken doğum olarak tanımlanır ve kasılma, sancı ile birlikte gelen kanlı akıntılar, ilk belirtileridir.

Gebelikte kanama gerçekten anne adayının dikkatli olmasını gerektiren bir durum. Kendi başıma geldiği için çok iyi biliyorum. Erken dönemde yaşadığınız sizi fazla etkilemeyen kanamalarınızda gereksiz telaşa kapılmayın. Ancak tetikte olmalısınız! Kendinizi takip edin. Kanamanız, ağrılarınız artarsa hiç vakit kaybetmeden acil bir hastaneye gitmelisiniz.

Sağlıcakla kalın…

 

Yararlandığım Kaynak: Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler?

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir