Gebelikte Kusma Neden Kaynaklanır, Tedavisi Nasıldır?

Gebelikte kusma, pek çok kadının erken hamilelik döneminde maruz kaldığı hamilelik belirtilerinden biridir. Yapılan araştırmalar hamilelik sırasında anne adaylarının “sabah bulantısı/morning sickness” olarak da bilinen bulantılarının %60-%70′ inin kusma şeklinde sonuçlandığını göstermektedir.

Çoğu zaman gebelikte kusma normal kabul edilse de, bazen sık, inatçı ve şiddetli derecede olarak anne adayını ciddi anlamda rahatsız edebilir. Literatürde Hiperemezis gravidarum adı verilen bu rahatsızlığın nedeni tam olarak bilinmese de gebelik başlangıcından itibaren giderek yükselen hcg hormonu ile östrojen hormonu seviyesinin artmasından kaynaklandığı öne sürülmektedir. Bunun yanında stres de, gebelikte kusma ve bulantıyı tetikleyici etkiye sahiptir.

Hormonların yükselmesi sindirimi yavaşlatarak gebelikte kusma ve bulantının yanı sıra, mide ekşimesi, yanması, hazımsızlık ve şişkinlik gibi şikayetlere de neden olabilir.

Gebelikte Kusma Ne Zaman Başlar?

Gebelikte kusma ve bulantı, hamileliğin erken dönemleri olan 4 – 6. haftalar arasında başlayarak genellikle gebeliğin 10 – 11. haftalarında en şiddetli halini alır. 14. hafta gibi de son bulur. Fakat bazı anne adaylarında kusmalar gebeliğin son dönemlerine kadar devam edebilir.

Gebelikte Kusmanın Belirtileri Nelerdir?

Gebelikte kusma sabah bulantıları ve şiddetli kusma(Hiperemezis gravidarum )şeklinde ikiye ayrılırsa eğer, bunların belirtileri de birbirinden farklı olacaktır.

Sabah Bulantıları Sonrasında Kusma:

 • Anne adayı sabah bulantıları sonrasında meydana gelen kusma neticesinde çok kilo kaybetmez. Kilo kaybetse de bu çok azdır.
 • Bulantı ve kusma anne adayının yeme içme becerilerini engellemez.
 • Kusma her zaman değildir. Bulantı dönem dönem hafif şekilde hissedilir.
 • İyileşmek için yeme alışkanlıklarında ve yaşam tarzında değişikliğe gitmek yeterlidir.
 • Genellikle ilk üç ay sonunda giderek kaybolur ya da ara ara mide bulantıları görülebilir.
 • Çalışmak, çocuklara bakmak, ev işlerini idare etmek çoğu zaman mümkündür. Anne adayının hayatı çoğunlukla sekteye uğramaz.

Gebelikte Şiddetli Kusma (Hiperemezis gravidarum)

 • Anne adayı yaklaşık 2.2 ile 9 kilo arasında ya da daha fazla kilo kaybı yaşar.
 • Kusma aşırı ve inatçı bir şekilde seyreder.
 • Aşırı kusmadan kaynaklı sersemlik ve bayılmalara görülebilir.
 • Hızlı kalp atışı meydana gelebilir.
 • Tansiyon düşebilir.
 • Kusma iştahsızlığa ve susuzluğa neden olur. Yemek yeme ve su içme isteği ortadan kalkabilir.
 • Kusma sırasında öd suyu ya da kan gelebilir.
 • Aşırı kusmalar anne adayında sıvı kaybına neden olur.
 • Hamileliğin ortalarına doğru belirtiler azalabilir fakat kusma devam eder.
 • Aşırı kusma nedeniyle anne adayının  hayatı sekteye uğrar. Aylarca çalışamaz hale gelebilir ve bakımı için başka insanlara gereksinim duyabilir.

Gebelikte Kusma ve Tedavisi

Hiçbir şey yeyip içemeyecek durumda iseniz ya da yediğinizi içtiğinizi içinizde tutamayacak kadar şiddetli kusma ve bulantılarını varsa mutlaka doktora başvurmalısınız. Aşırı kusmalarınızdan dolayı vücudunuz susuz kalabilir ve gerekli olan besinlerden mahrum kalabilirsiniz. Dolayısıyla başlangıç aşamasında iken doktora başvurmanız ve gereken tedaviyi olmanız gerekir. Aksi halde bu durum uzun süre devam ederse bebeğin gelişimi de olumsuz etkilenecektir.

İlk etapta anne adayının beslenme şeklinde değişikliğe gitmesi, kusmasını tetikleyecek kokulardan ve yiyeceklerden uzak durması, az az ama sık bir şekilde beslenmesi tavsiye edilir.

Bunlar çare olmuyorsa ve kusma aşırı derecede ise hastaneye yatış gerekebilir. Aynı zamanda susuzluk seviyelerinin değerlendirileceği kan testi ve bebeğin durumunu kontrol etmek amaçlı ultrason görüntülemesi yapılır. İntravenöz sıvı ve bulantı önleyici ilaçlar verilir.

Doktorunuz tedaviye başlamadan önce kusmanın diğer olası nedenlerini de araştırmak isteyebilir. Çünkü, mide-bağırsak rahatsızlıkları, diyabet ve mol gebelik gebelikte kusma nedenleri arasında yer almaktadır.

 

Kaynaklar:

americanpregnancy.org

Mayo Clinic Sağlıklı Gebelik Rehberi

Hamileyim kitabı

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir