Gebelikte Listeria Enfeksiyonu

Hamilelikte beslenmeye dikkat etmenin çok önemli olduğunu önceki yazılarımda da çok kez yazmıştım. Hamilelik döneminde bir bedende iki canlının yaşaması için vücut, tüm organları ve hücreleriyle seferber oluyor. Dolayısıyla vücuda giren besinlerin önemi çok büyük. Öyle ki, araştırdığım, öğrendiğim ve gebelik döneminde yaşanabilecek hastalıkları düşündükçe sağlıklı bir gebelik ve sonrasında, sağlıklı bir şekilde doğum yapan her kadın yatıp kalkıp şükretmeli diye düşünmekten alıkoyamıyorum kendimi.

Genelde besin yolu ile bulaşan listeria enfeksiyonu gebelik döneminde ciddi sonuçlar doğuracak kadar tehlikeli.

Listeria Enfeksiyonu Nedir?

Listeria enfeksiyonu

Listeria enfeksiyonuna neden olan bakteri

 

Listeria Monocytogenes adı verilen bir bakterinin neden olduğu ve genelde beslenme esnasında tüketilen çiğ/pastörize edilmemiş et ve süt ürünlerinden bulaşan bir enfeksiyondur. Bu bakteri toprakta, suda ve kanalizasyonlarda yaşar ve bir şekilde bu alanlarda bulunan canlılara da bulaşır. Bakterinin bulunduğu toprak ve su ile yetişen sebze ve meyveler yahut et, balık ve tavuk gibi besinler doğru temizleme ve pişirme teknikleri kullanılmadan tüketildiğinde enfeksiyonun insana bulaşması söz konusu olur.

Bu bakteri besinlerin pişirilmesi ya da pastörize edilmesi ile ölür. Ancak pişirilmeden paketlenen salam, sosis gibi işlenmiş gıdalar her zaman bir risk taşırlar. Gebelikte bu ve benzeri gıdaları tüketmemeye özen göstermelisiniz!

Özellikle hamile kadınlar, yeni doğan bebekler, yaşlılar ve  bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler (AIDS hastaları, böbrek hastaları vb.) listeria virüsüne karşı daha duyarlıdırlar.

ABD’de her yıl yaklaşık 1600 kişide görülen listeria enfeksiyonu hastalığının 260’ı ölümle sonuçlanıyor.

Gebelikte Listeria Enfeksiyonu

En başta belirtilmesi gereken konu; bir hamilenin bu enfeksiyonu geçirme riski normal insanlara göre tam 10 kat daha fazla. Bunun nedeni gebelik dönemi boyunca bağışıklık sisteminin iki kişilik çalışması ve bu nedenle daha hassas olmasıdır. Anne adayının tükettiği gıdalardan bulaşan listeria bakterisi plasenta yoluyla bebeğe geçebileceği gibi, doğum anında da bulaşabilir.

Plasenta ile bulaşan hastalığın en kötü neticesi bebeğin anne karnında ölmesidir. Bunun haricinde düşük ya da erken doğuma da neden olabilir. Doğum esnasında anneden bulaşan bakteri, rahime oradan  da bebeğe ulaşırsa doğum sonrası bebeğin enfeksiyona bağlı ölümüne ya da yine enfeksiyona bağlı olarak da kalıcı hastalıklara neden olabilir. Bu hastalıklardan bazıları; menenjit, organ yetmezliği, ateş, nefes darlığı, ciltte görülen yaralardır.

Listeria enfeksiyonu gebeliğin herhangi bir döneninde yaşanabilir ancak en çok 3. trimesterda ( son üç ay ) görülür.

Belirtileri Nelerdir?

Listeria enfeksiyonu sinsi bir hastalıktır ve çoğu zaman belirti vermez. Ancak bazen gribal enfeksiyonlarda görülen belirtilerle ortaya çıkabilir. Bulantı, kusma, baş, sırt, karın ve kaslarda ağrı, ateş gibi belirtiler verebilir. Daha seyrek görülmekle birlikte hastalık bazen merkezi sinir sistemini de etkileyerek daha şiddetli olarak geçirilebilir. Listeria enfeksiyonu vücuda girdikten 48 saat sonra belirti vermeye başlar. Ancak hastalık çoğunlukla 2-6 hafta veya daha fazla sürer. Ve kesin teşhisin konulması için kan testi gerekir.

Bu enfeksiyona yakalanan bir anne adayına doktoru genelde antibiyotik tedavisi uygular ve bebeğin gelişimi ultrason görüntülemesi ile takip edilir.

Listeria Enfeksiyonundan Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Listeria enfeksiyonu

 • Salam, sosis gibi işlenmiş et ürünlerini tüketmeyin,
 • Çiğ ya da az pişmiş et ve yumurta yemeyin.
 • Çiğ eti çıplak elle tutmayın.
 • Pastörize edilmemiş ya da iyice kaynatılmamış süt içmeyin.
 • Yumuşak peynirler yerine, sert peynirleri tercih edin.
 • Tüm et ürünlerini (et, balık ve tavuk) iyice pişirerek tüketin.
 • Mümkün olduğunca önceki günden kalan yemekleri yemeyin ancak yemeniz gerekirse iyice ısıtın.
 • Tüm meyve ve sebzeleri bol su ile yıkayın.
 • Bulaşıkları bekletmeyin.
 • Bulaşıkları yıkadığınız sünger ve bezleri iyice dezenfekte edin.
 • Buz dolabınızı sık sık temizleyin ve yumurtaları buz dolabında açık bir şekilde saklamayın! Mümkün olduğunca kapalı bir kapta tutmaya özen gösterin.
 • Dışarıdan yemek yiyeceğiniz zaman güvenmediğiniz yerlerden uzak durun. ( Yıl olmuş 2017, hala bazı yerlerde 2 TL’ye tavuk döner satıyorlar! )

 

Sağlığınıza dikkat edin, sevgiyle kalın…

Kaynaklar:

http://americanpregnancy.org/pregnancy-complications/listeria/

http://www.babycenter.com/0_listeriosis-during-pregnancy_9528.bc

https://www.cdc.gov/listeria/risk-groups/pregnant-women.html

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir