Gebelikte Magnezyum İhtiyacı

Meyve ve sebzelere alışagelen değilde daha farklı bir gözle baktınız mı hiç? Şekilleri, tatları, kokuları… Hepsi biz insanlar için ve bize uyumlu. Yani bir elmayı yerken hiç bir şekilde rahatsız olmuyorken bilakis mutlu oluyoruz. Sizin de burnunuz da tütmüyor mu bazı zamanlar kavunun kokusu, sonra yazın doyulmaz muhabbetlerini sonlandırıp zengin kalkışı yapanlara “Nereye? daa karpuz kesecekdik” demiyor musunuz gözünüzün önünde canlanan karpuz dilimleri eşliğinde?..

Mor lahanayı ortadan ikiye kesip, baktınız mı hiç, portakalın kokusunu içinize çekerken içindeki dilimlerin sayısı her portakalda aynı mı, yoksa farklı mı diye düşündünüz mü sizde?

İşte ben böyle bazen sebze ve meyvelere bakıp bakıp, şaşıp kalırım. Öyle ki, bugün pazara giderken maydanozları, marulları, turpları, havuçları, pırasaları ve daha nicelerini düşündüm. Sonra dedim ki bu iş nasıl bir iş? Tabiattaki tüm meyve ve sebzeler vücudumuzun gerek duyduğu besin değerlerini içeriyor ve biz bunları görmüyoruz. Kalsiyumu, sodyumu, demiri görebiliyor musunuz siz? Bu güzellikler bizim neredeyse tüm duyularımıza hitap etseler de asıl yararlarını, ağzımıza aldıktan sonra gerçekleşen hiç bir olayı maalesef ki göremiyoruz…

Keşke sebze ve meyvelerin de içindekiler kısmı olsa, yani dışarıdan bakıldığında turuncu renkte, uzun, sert ve salatalara çok yakışan havuç hangi besin değerlerini ihtiva ediyor, alırken bilsek? Kalsiyum mu, sodyum mu, B vitamini mi, ne?

Pazarcılar sattıkları ürünler hakkında bilgi içeren levhalarla halkı bilinçlendirseler ne güzel olur! Duyurulur 🙂

Yaşadığımız yüzyılda tükettiğimiz paketli ürün sayısı her geçen gün artarken, sağlıklı yaşamın sırrının doğal ürünlerde olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Bu konuda pek çoğumuz oldukça hassasız da. Hele ki dünyaya yeni bir bireyin gelmesine vesile olacaksanız bu hassasiyet iki katına çıkıyor, çıkmalı da. Telefonumda yüklü olan adım sayar da şöyle bir cümle dikkatimi çekti geçen gün: “Vücudunuz önceliğinizdir.” Gerçekten öyle, sağlık varsa her şey güzel aslında görebilen gözlere, hisseden yüreklere…

Bu makalemde insan bedeni için oldukça önemli olan bir magnezyumun gebelikte ne kadar tüketilmesi gerektiğini ve eksikliğinde neler olabileceği konularında bilgiler aktaracağım.

Magnezyum Nedir?

magnezyum ekskiliği

Magnezyum vücudumuz için gerekli en önemli minerallerden biridir. Özellikle kemiklerimiz için çok gereklidir. Vücutta magnezyum ve kalsiyum birlikte çalışır. Kalsiyum kasları kasarken, magnezyum gevşetir. Aynı zamanda sinir sistemi ve dolaşım sistemi için de çok gereklidirler. Gebelikte magnezyum ihtiyacı doğal olarak artar. Ancak tabiattaki besinler tüketilerek bu ihtiyaç çok rahat bir şekilde giderilebilir. Araştırmalar, anne adayında ki yeterli düzeyde magnezyumun erken ve ölü doğumlarla birlikte gebelik zehirlenmesini önlediğini göstermektedir.

Magnezyum bebeğin kemikleri ve dişleri oluşurken ciddi anlamda gereklidir.

Hamilelikte Yaşa Göre Günlük Magnezyum Alımı Ne Kadar Olmalıdır?

18 yaş ve daha küçük yaştaki anne adaylarının her gün 400 mg magnezyum almaları gerekir.

19 ve 30 yaş arası anne adaylarının günlük alması gereken magnezyum 350 mg‘dir.

31 ve üzeri yaştaki anne adaylarının günlük tüketmesi gereken magnezyum miktarı ise 360 mg‘dir.

Emziren Annelerde Günlük Magnezyum Alımı Ne Kadar Olmalıdır?

18 yaş ve daha küçük yaştaki emziren anneler her gün 360 mg magnezyum almalıdır.

19 ve 30 yaş arası emziren annelerin alması gereken magnezyum miktarı 310 mg‘dir.

31 ve üzeri yaştaki emziren annelerin günlük tüketmesi gereken magnezyum miktarı ise 320 mg‘dir.

*Hamile olmayan ve emzirmeyen kadınlarında günlük tüketmesi gereken magnezyum, ortalama 315 mg kadardır. Ancak her gün magnezyum tüketilemeyebilir, böyle durumlarda birkaç günlük ya da bir haftalık ortalama magnezyum alınabilir.

Magnezyum İçeren Besinler Nelerdir?

magnezyum ekskiliği

100 gram bademde 268 mg magnezyum vardır.

Badem, yulaf, ıspanak, fıstık, pekmez, kara lahana, fasulye, muz, mercimek, bezelye, patlıcan, dereotu gibi besinler magnezyum açısından zengindir. Aynı zamanda gebelikte doktorunuza danışarak günde 1 şişe maden suyu içmeniz magnezyum açısından faydalı olabilir.

Magnezyum Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Gebelikte magnezyum eksikliğinin en önemli belirtileri, gebeliğin özellikle ilerleyen haftalarında bacak ve baldırlara saplanan kramplardır. Ayrıca gebelikte magnezyum eksikliği erken doğuma, bebeğin anne karnında ölümüne yahut gebelik zehirlenmesine neden olabilir. Bunun haricinde magnezyum eksikliği belirtilerinden en yaygınları bulantı, kusma, iştahsızlık, kas seğirme, yorgunluk, halsizlik, uyku problemleri, kalp atışında ritm bozukluğudur.

Genelde magnezyum eksikliği çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Ancak özellikle hamile iseniz vücudunuzdaki hali hazırdaki magnezyum miktarı ile günlük almanız gereken miktara dikkat etmeniz gerekir.

Beni hamileliğimde özellikle 7 aydan sonra geceleri tatlı uykumdan acıyla uyandıran krapmlarımın başlıca nedenidir magnezyum eksikliği. O acıyı yaşamayan bilmez. Mışıl mışıl uyurken birden bire hiç geçmeyeceğini sandığınız bir ağrının bacağınıza saplanması gerçekten dehşet bir olay. Ben doktorumun verdiği multi vitaminleri ve her gün bir maden suyu içerek bir ara alışkanlığa dönüşen kramplarımdan kurtulmuştum. Ancak bazı kadın doğum doktorları özellikle bacağa saplanan her kramp sonrası gebenin kendi kendine magnezyum eksikliği teşhisi koyduktan sonra gelip doktordan takviye magnezyum istemesini doğru bulmuyor ve magnezyum eksikliği için doğadaki doğal ürünlere yönlendiriyorlar. Böyle bir durum ile karşılaşırsanız sizde  yukarıda da yazdığım ve internetten araştırarak çoğaltabileceğiniz magnezyum içeren besinleri günlük belli miktarlarda tüketerek sorunu kendiniz halledebilirsiniz.

Magnezyum eksikliği için badem ve maden suyu ikilisi bence ideal 🙂

Sağlıcakla kalın…

 

Kaynaklar:

http://www.babycenter.com/0_magnesium-in-your-pregnancy-diet_659.bc

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir