Gebelikte Mide Yanması Neden Olur?

Doğum yapmış bir kadının vücudu ve hormonları hamileliğin başlangıcından itibaren emzirme döneminin sonuna kadar ciddi bir değişim geçiyor. Hamilelik öncesi giyilen 36-38 beden kıyafetlerin hamilelik başlangıcından itibaren uzunca bir süre dolaba kaldırılması da bunun en somut göstergelerindendir 🙂 Vücudun değişmesinin temel sebebinin yükselen hamilelik hormonları olduğunu belirtmek gerekir. Değişen hormonların neden olduğu gebelikte mide yanması da hamile kadınlar arasında en sık rastlanan şikayetlerden biridir.

Gebelikte Mide Yanması

İstatistiklere göre hamile kadınların yarısından fazlası, özellikle 2. ve 3. trimesterde (4.-9. aylar arası) mide yanmasından şikayet ederler. Mide yanması aynı zamanda asit hazımsızlığı olarak da bilinir. Gebelikte mide yanması, hormonların ve yenilen gıdaların etkisiyle anne adayını kalple ilgili olmaksızın, göğsün tam merkezinden başlayarak yemek borusu hızasınca yanma hissi ile ciddi derecede rahatsız edebilir.

Bazı kadınların ilk kez gebelikte yaşadıkları mide yanması oldukça sık tekrar edebilir, anneye acı ve rahatsızlık verebilir ancak bebeğe zararı yoktur.

Hamilelik hormonlarından biri olan ve plasenta tarafından üretilen progesteron hormonu; kasların ve bağların gevşemesinde etkilidir. Bu nedenle progesteron hormonu gebelik esnasında sindirim sistemindeki kasları da gevşetir. Normalde yemek yendiğinde yemek borusundan mideye geçiş için görevli olan kapakçık, bu işlemin tersini yapmaya elverişli değildir. Yani mideden yemek borusuna herhangi bir madde gönderilmez. Ancak, progesteron hormonunun fazlalığından ötürü gevşeyen mide kapakçığı nedeniyle kaçaklar meydana gelir. Bu da mide asitinin yukarı çıkmasına neden olur ve anne adayı bu durumu mide yanması şeklinde hisseder.

Progesteron, aynı zamanda yiyeceklerin midede daha fazla kalmasına neden olarak sindirimi yavaşlatır, bu da midede daha fazla asite neden olur. 

gebelikte mide yanması

Artan progesteron hormonu gebelikte mide yanması nedenidir.

Gebelikte mide yanması şikayetinin bir diğer nedeni de; özellikle son üç aylık dönemde rahmin çok büyüyerek mideye baskı yapması sonucu midenin sıkışmasından kaynaklanır. Bunun haricinde çok sık rastlanmasa da safra taşları da gebelikte mide yanması nedeni olabilir.

Gebelikte Mide Yanması Nasıl Önlenir?

Gebelikte yaşam ve beslenme şekillerinde yapılacak belli başlı değişiklikler ile mide yanmasının önüne geçilebilir. Bunlar:

 • Yemekleri yavaş yemek. Yeme süresi ortalama 20 dakikadan az olmamalı,
 • Üç öğün yemek yerine, porsiyonlar azaltılmalı ve öğün sayısı artırılarak 5 ya da 6’ya çıkarılmalı,
 • Yemek yer yemez yatılmamalı, en az bir saatin geçmesi beklenmeli!
 • Gece yatmadan en az 3 saat önce yemek yeme işlemi sonlandırılmalı,
 • Yağlı, baharatlı, kızarmış yiyeceklerden uzak durulmalı,
 • Pastanelerden alınan yağlı hamur işleri de mide yanmasına neden olabilir.
 • Kola, gazozgibi asitli içecekler tüketilmemeli,
 • Çikolata ve kahve de mide yanmasına neden olabilir,
 • Gebelikte mide yanması nedenlerinden biri olduğu için ketçap, turşu ve işlenmiş paket gıdaların hamilelikte tüketilmesi önerilmez.
 • Alkol alınmamalı, sigara içilmemeli ve sigara içilen ortamlardan uzak durulmalı,
 • Uyumak için kullanılan yastığın yüksek olması gebelikte mide yanmasını nispeten önler.
 • Rahat kıyafetler giyilmeli. Sıkı elbiseler mide yanmasını tetikler.
 • Bol su tüketilmeli, ancak su yemek yerken içilmemeli,
 • Mide yanması esnasında yoğurt ya da süt tüketmek yanmanın şiddetini hafifletebilir.
 • Yine bir bardak ılık sütün içine eklenen bir çorba kaşığı bal da mide yanmasına iyi gelir.

Gebelikte mide yanması şikayetiniz hayatınızı ciddi derecede sıkıntıya sokuyorsa, bu durumunuzu doktorunuz ile paylaşmanız gerekir. Doktorunuz size gebelikte zararlı olmayan ilaçlar yazarak bu şikayetlerinizin hafiflemesini sağlayabilir. Pek çok sorun gibi mide yanması da gebelikten sonra kendiliğinden kaybolur.

Sağlıcakla ve sevgiyle kalın…

 

Gebelikte mide yanması makalesi için yararlandığım kaynaklar: 

http://www.webmd.com/heartburn-gerd/guide/heartburn-during-pregnancy

Pregnancy and Heartburn

http://www.uzmantv.com/hamilelikte-mide-yanmasi-nasil-gecer

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir