Göbek Bağı ve Bakımı

Bebeğim dünyaya gelmeden önce beni düşündüren ve gözümde büyüyen şeylerden biriydi göbek bağı. Neden bu kadar gözümde büyüyordu bilmiyorum ama sanırım kardeşimin göbek bağının düşme süreci ile alakalı. Hayal meyal hatırlıyorum, yedi yaşındaydım ve kardeşimin karnı normal değildi…

Bebek doğduktan sonra göbek bağının düşmesi doğal ve kendiliğinden sona eren bir süreç aslında, hiç korkmaya ve gözde büyütmeye gerek yok. Sadece biraz dikkatli olunmalı.

Bu makalemde göbek bağını tanıyacak ve doğumdan sonraki süreçte göbek bağının bakımı nasıl yapılmalı onu okuyacaksınız. Dilerim faydasını görürsünüz…

Göbek Bağı (Göbek Kordonu) Nedir?

Bebek, tüm gebelik süreci boyunca anne karnındaki amniyotik sıvı içinde oksijensiz yaşar. Bebeğin anne karnında büyüyüp gelişmesi için gerekli olan oksijen dahil her şey göbeğinden eşine yani plasentasına bağlı olan kordon sayesinde karşılanır. Göbek bağı ya da kordonu olarak adlandırılan bu kalın (ortalama 2 cm) ve uzun (ortalama 55-60 cm) kordon olmadan bebek yaşayamaz. Göbek bağı sayesinde hem besin ve oksijen alımı hemde atık maddelerin tasfiyesi gerçekleşir.

Göbek kordonunun içinden üç damar geçer. Bu damarların etrafında da Wharton’s jeli adı verilen bir sıvı bulunur. Bu sıvı, 3 damarı inanılmaz şekilde korur. Wharton’s jeli göbek bağının kırılmasını ve zedelenmesini engeller. Bazen anne karnında iken bebeğin göbek bağı düğümlenebilir. Ancak bu jel sayesinde düğüm kesinlikle çok sıkışmaz. Üzerindeki baskı kalktığında çok rahat bir şekilde eski halini alabilir. Bu nedenle göbek kordonu düğümlenmesinde bebeğin yaşamı çok nadir tehlike arz eder. Wharton’s jeli aynı zamanda gözümüzde de bulunur. (Bu jele adını 1614-1673 yılları arasında yaşayan Thomas Wharton adında bir doktor vermiştir.) Nadir de görülse bazen göbek bağında bu jel bulunmayabilir. Böyle bir durumda bebeğin yaşamı tehlikeye girer.

göbek bağı

Göbek bağı düğümlenen bebeklerin varlığına sizde şahit olmuşsunuzdur eminim…

 

Oksijen olmayan ortamda son derece şaşırtıcı bir şekilde görevlerini yapan bu damarlar bebeğin doğumuyla birlikte yani oksijen soluması ile birlikte kapanır.

Göbek bağı; bebek ana rahmine düştükten sonra yaklaşık 5. haftadan itibaren oluşmaya başlar. Bu haftadan itibaren her geçen hafta bebeğin ihtiyaçlarına göre gelişim gösterir ve uzar. Tahminlere göre genelde 28. haftaya kadar uzamaya devam eder ve sonra durur.

göbek bağı

3 sene kadar evvel bir bankada işlem sırası beklerken doğum için gidilen hastanede bir bebeğin kordon dolanması sonucu öldüğü haberi gelmişti oradaki bir çalışana… Özellikle son haftalarda bebeğin hareketleri azalırsa yani doktorların tavsiyelerine göre günde 10’dan az hareket ederse mutlaka kontrole gidilmesi gerektiğini unutmayın!

 

Bebek doğduktan sonra bebeğin göbek kordonu doktorlar tarafından kesilir. Kesilmeyip plasentası ile birlikte kurumaya bırakılan bir yöntemde varmış. Bu konuyu araştırırken karşıma çıktı lotus birth. Bununla da ilgili araştırma yapıp yazacağım inşallah yakında…

Göbek Bağının Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Göbek kordonu kesildikten 5-15 gün arasında kendiliğinden kurur ve düşer. Bu süreçte bebeğin göbeğini yara olmasın, enfeksiyon kapmasın diye kapatmak büyük yanlıştır. Tam tersine göbek ne kadar hava alırsa o kadar çabuk kurur ve düşer. Göbek kordonunun doğumdan sonra bebekte kalan kısmı ölü hücrelere sahiptir ve sinir içermez. Dolayısıyla bizzat bebeğe acı veremeyen bu kısmın steril bir şekilde günlük temizliği yapılırsa her hangi bir sıkıntı yaşanmadan yarası iyileşir.

Oğlum doğduğunda, doktor önerisi üzerine içinde alkol ihtiva eden bir solüsyon ile hijyenik mendiller olan göbek bakım seti almıştık. Ancak siz ilk önce doktorunuza danışın, çünkü alkol içerdiği için kullanımı uygun olmayabilir. Günlük bakımını yapmamıza rağmen oğlumun göbeği bağ düştükten sonra enfeksiyon kapmıştı. Doktora götürdüğümüzde ucunda bir madde bulunan bir çubuk ile temizledi ve sonra bebeğimin yarası iyileşmişti.

Ayrıca henüz göbek bağı düşmeden bebeğin göbeğini bezinin altında bırakan daha önce bu konuda tecrübesi olmayan yeni annelerde oluyor. Böyle yapıldığında göbek bağı nem yüzünden kurumaz ve enfeksiyon oluşumuna zemin hazırlanır. Dolayısıyla bu uygulama hatalıdır. Bazı bebek bezi markalarının göbek bağı kısmı özel tasarlanmış bezleri var. Onlar tercih edilebilir.

Göbek bağı düşmeden ve varsa yarası iyileşmeden bebek küvette yıkanmamalıdır. Bu sürede bebek göbeğine su değmeyecek şekilde banyo yaptırılmalı yada sadece pamuk ve su ile temizlenmelidir.

Göbek Bağı Düşünce Ne Yapılmalı? 

Bu konuda pek bilgim olmasa da eskilerin bir bildiği vardır düşüncesi ile düşen göbek bağının gömülmesi uygun olabilir kanaatindeyim. Hatta halk arasında nereye gömersen çocuğun o vasıfları kazanır diye de bir inanış var. Mesela üniversite bahçesine gömmüşler profesör olsun diye 🙂 Ben gömdüm mü, hayır, hala saklıyorum ama ne yapsam bilemedim 🙂

Sağlıklı ve huzur dolu günler diliyorum…

 

Kaynaklar:

Mumcu.com – Dr. Alper Mumcu

Hamilelik, Doğum ve Bebek Bakım Kitabı – Ayşe Öner

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir