Hafta Hafta Gebelik – 11.Hafta

11 haftalık gebelik esnasında meydana gelen değişimleri okumadan evvel gebeliğinin kaçıncı haftasında olduğunu bilmiyorsan ve bebeğinin muhtemel doğacağı tarihi, burcu, boyu-kilosu ve daha pek çok bilgi için gebelik hesaplama aracımızı kullanabilirsin…

Hamile kalalı 11 hafta, yani yaklaşık 3 ay oldu. Zaman ne de çabuk geçiyor, yoksa geçmiyor mu bir türlü? Bir an evvel kavuşmak mı istiyorsun minik meleğine? Daha yolun başında sayılırsın ama bil ki bebeğinde aranıza katılmak için, senin o sıcacık içinde son sürat gelişmeye ve büyümeye devam ediyor.

11 Haftalık Gebelik ve Bebek

hafta hafta gebelik 11.hafta

11 haftalık gebelik ve anne karnındaki bebeğin genel görüntüsü (Görsel babycenter.com’dan alıntıdır.)

Gebeliğin 11.haftasında bebeğinin boyu yaklaşık 5 cm, kilosu ise 7 gram kadar olup, bu haliyle küçük bir Brüksel lahanasını andırır ve bu hafta itibariyle vücudu tamamen şekillenmiştir. Ancak şimdilik başı, vücudunun yarısını oluşturmaktadır. Ama endişelenme, haftalar ilerleyip bebeğin büyüyüp geliştikçe bu hali normale dönecektir.

11 haftalık gebelik sürecinde bebeğinin elleri-ayakları, kulakları, burnu şekil kazanır ve burnunun ucunda burun kanalları açılır. Ayrıca dili ve damağı da oluşur. Memeleri de görünürlük kazanır. Dış üreme organları da çok hızlı bir şekilde gelişmeye devam eder. Bu haftadan itibaren akciğerlerinin gelişimi için amniyotik sıvı içerisinde ufak ufak nefes alıp verme pratikleri yapmaya başlar 🙂

gebeliğin 11. haftasında bebeğin ultrason görüntüsü

Gebeliğin 11. haftasında bebeğin ultrason görüntüsü (Görsel alıntıdır.)

Ayrıca içinde bulunduğu amniyotik sıvı içinde o kadar hareketlidir ki, durmadan tekme vurur ve esneme hareketleri yapar. Ancak annesi bu güzel hareketleri henüz hissedemez. Heyecan verici bu duyguları ilerleyen haftalarda tadacaksın, hatta sürekli hareket etmesi, dönmesi, hıçkırık tutması ve tekmelemesi bazen seni rahatsız bile edecek…

Hamileliğin 11. haftası ile 20. haftası arasında, bebeğinin ağırlığı şimdiki kilosunun 30 katına, boyu ise şimdiki boyunun yaklaşık 3 katına çıkacaktır. Bu arada bebeğin ve senin arandaki en önemli bağ olan plasentadaki kan damarları, bu gelişmelerin hızına yetişebilmek ve besinleri büyüyen bebeğe daha rahat aktarabilmek için sayıca artar ve büyürler.

11 Haftalık Gebelik ve Anne Adayının Yaşadığı Değişimler

11 haftalık gebelik dönemine geldiğinde, birinci trimestri (yani ilk üç aylık dönemi) bitirmene az bir zaman kaldı demektir. Rahmin, bu hafta yaklaşık olarak bir greyfurt kadar oldu. Bu da senin kendini şişkin hissetmeye başlamana sebep olabilir. Özellikle ilk gebeliğini yaşayan anne adayları gebeliğin 11. haftasında kendilerini çokça yemek yeyip de aşırı şişmiş gibi hissedeler.

Gebeliğin 11. haftasında anne adayı

11 haftalık gebelik ve anne adayı

Eğer bu haftaya kadar mide bulantısı ve kusma şikayetlerin olmuşsa, artan iştahın sayesinde bunlar bu haftadan itibaren hafiflemeye başlar, ancak belki de daha zor bir rahatsızlık olan kabızlık problemlerin baş gösterebilir. Bunun nedeni değişen hormonların ve yavaşlayan sindirim sistemidir.

Kabızlığın önüne geçebilmek için mümkün olduğu kadar bol su içmeli ve lif açısından zengin sebze, meyve ve kuru yemiş yemelisin. Özellikle incir ve armut, elma derdine çare olabilir. Beyaz değilde esmer pirinç, tam tahıllı ekmek, yulaf ezmesi gibi besinler hem senin hem de bebeğinin sağlığı açısından büyük önem taşır.

(Hamileyken armut yiyen annenin bebeği güzel olur derler 😀 benden söylemesi 🙂 ) Aynı zamanda her sabah bir adet muz yersen, hamileliğin bu haftalarında yaşadığın yorgunluk ve halsizliğe iyi gelecektir. Bunun yanında muz enerjini artıracağı gibi günlük motivasyonun üzerinde de tıpkı çikolata gibi etki yapar. Ancak, muz kabızlığa neden olabilir, aman dikkat!

11 haftalık gebelik döneminde bazı gebeler yine hormonların değişmesine bağlı olarak mide ekşimesi yaşayabilirler.

Her sabah, aç karnına bir bardak su içildikten sonra yenilen bir elma kabızlık probleminin önüne geçer.

11 haftalık gebelik esnasında seni en çok rahatsız eden şikayetlerden biri de baş ağrısıdır. Bu haftalarda normal kabul edilen baş ağrılarının genel nedeni, vücudunda artan kan üretimidir. Ayrıca dolaşım sisteminde meydana gelen değişimler nedeniyle de baş ağrısı yaşayabileceğin gibi, baş dönmelerinde olabilir.

11 haftalık gebelik döneminde kanın henüz belli değildir. Ancak her gebe ve her gebelik bir olmadığı için, bazı anne adaylarının karnı bu haftadan itibaren yavaş yavaş belli olmaya başlar.

Özellikle ilk üç ay mide bulantıları, ekşimeleri, kusmalar, bel ağrıları anne adaylarının gündelik hayatlarını sekteye uğratabilir. Üçüncü aydan sonra ise daha farklı sağlık sorunları baş gösterir. Kabızlık, çatlaklar ve buna bağlı olarak kaşıntı, vücutta ödem birikmesi sonucunda ellerde, ayaklar şişlik ve benzeri sıkıtılar hep o gelecek Melek için çekilir…

Tüm bu sıkıntılara değer mi?

Değmez olur mu hiç annesi, nasip olup kucağına ilk aldığında hepsini çoktaan unutmuş bile olacaksın…

Sağlıkla, sevgiyle kal…

 

 

11 Haftalık Gebelik Makalesi İçin Yararlandığım Kaynaklar:

BabyCenter.com

Parents.com

whattoexpect.com

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir