Hafta Hafta Gebelik – 12. Hafta

Gebelikte 12. Hafta

O, tam 11 haftadır senin içinde, bu eşsiz bir duygu…

İçinde bir insan var ve senin hiçbir katkın olmadan her an büyüyor.

Artık 12. haftadasınız. Bu hafta bebeğin yaklaşık 15 gram ağırlığı ve 6.5 cm uzunluğuyla bir erik kadar 🙂 Düşününce, “ne kadar da ufak” diyebilirsin ama aslında bu hafta geçtiğimiz 3 haftaya göre 2 kat daha büyüdü.

Gebeliğin 12. Haftasında Bebeğin:

gebelikte 12. hafta

Gebelikte 12. hafta ve bebeğin görünümü (Görsel parents.com’dan alıntıdır.)

Bu hafta itibariyle bebeğin bir dönüm noktasında. Artık tüm vücut sistemlerinin taslağı oluşmuş şekilde. Bunların gelişimi neredeyse 28. haftaya kadar devam edecek ve organları yavaş yavaş görev yapmaya başlayacak.

12. hafta itibariyle bebeğin sindirim sistemi kasları esnemeye başlar ve buna bağlı olarak mide de bebeğinin doğumundan sonra yediklerini sindirebilmesi için germe-esneme şeklinde pratikler yapar.

12. hafta içinde kemik ilikleri beyaz kan hücrelerini yaparken, beyin tabanına yakın yerdeki hipofiz bezi de bebeğin hormonlarını üretmeye başlar.

Bebeğinin bağırsakları 12. hafta öncesine kadar göbek kordonunda bir çıkıntı şeklindeyken, bu haftadan itibaren karın kısmında yerini almak için yapılanmaya başlıyor. Ayrıca onun böbrekleri de mesanenin içine idrar salgılamaya başlayacak.

Bütün bunlar meydana gelirken beyni gelişiyor ve sinir hücreleri de birbiri arasında bağlantılar yaparak akıl almaz şekilde oluşmaya devam ediyor. Şu an itibariyle artık tartışmasız bir şekilde insana benziyor. Gözleri ve  kulakları kafasındaki yerlerini aldı ve hızla oluşmaya ve gelişmeye devam ediyorlar.

Bu hafta itibariyle kontroller esnasında doktorun bebeğinin kalp atışlarını dinletirse hiç şaşırma. Çok güzel bir duygu, o anın keyfini çıkar ve şükret!

Gebeliğin 12. Haftasında Sen:

Bu haftadan itibaren pelvis tabanında başlayan yolculuk bebeğinin (fetus) karnına doğru kaymasıyla devam eder. Bu sayede sık idrar çıkma derdinden kurtulmaya başlayabilirsin. Ayrıca mide bulantıların, gıdalardan tiksinme, kendini aşırı yorgun hissetmelerin de azalmaya başlar.

Fakat 12. hafta itibariyle yoksa midende ekşimeler ve boğazında yanmalar hissedebilirsin.

12.hafta da baş ağrıları, tansiyon ve baş dönmesi gibi şikayetlerin de artabilir. Baş dönmesinin bir nedeni değişen hormonlar olabileceği gibi bir diğer nedeni de kan şekerinin düşmesi olabilir. Bu sebeple mümkün olduğuna aç kalmamaya özen göstermelisin.

Gebelikte 12. hafta

 

Gebeliğin 12 haftasında normalden fazla olacak şekilde vajinal akıntı yaşarsan korkma! Bu durum, pek çok hamile kadında östrojen hormonun üretiminden ve vajina bölgesinde kan dolaşım miktarının artmasından kaynaklanır. Bu akıntılar vajina duvarındaki eski hücrelerden ve vajina içindeki normal bakterilerden oluşan bir salgıdır. Bu akıntı kokusuz ya da hafif kokulu ve süt kesiğine benzer bir akıntıdır.

Ancak özellikle gebeliğin son haftalarında sürekli, sızan su şeklide ince ve temiz akıntın olursa vakit kaybetmeden doktoruna gitmelisin. Çünkü o akan vajinal akıntı değil de, bebeğin içinde bulunduğu amniyotik sıvı olabilir.

12. hafta ilerlerken değişen hormon seviyenden dolayı saçlarında çok miktarda döküntüler olabileceği gibi, yine saçlarının ve tırnaklarının çok hızlı uzadığına şahit olabilirsin.

Gebeliğin 11. ve 14. haftaları arasında yapılması gereken ve  bebekte olaşabilecek kromozomal anomalileri araştırmak amacıyla uygulanan ikili testini yaptırmayı unutma! Ancak sonuç ne çıkarsa çıksın bebeğimi doğurmak istiyorum diyorsan yani gebeliği sonlandırmak istemiyorsan bu testi yaptırmayabilirsin. Kararını vermeden evvel iyice araştırmanı tavsiye ederim. Testi de devlet hastanesinde yaptırırsan hem ücret ödemezsin hem de sonucu daha doğru çıkabilir. Bu ve benzeri bir kaç testi yaptırmak için Alo 182′ yi arayıp 2’li test yaptırmak istediğini söyleyerek, testi yapan hastanelerden randevu alabilirsin. Eğer sistem üzerinden kendin randevu almaya kalkarsan yanlış hastane seçebilir ve testin zamanını kaçırabilirsin. Benim gibi 🙂

Aynaya baktığında cildinde parlaklık fark edip, güzelleştiğini fark edersen oğlun olacak derler 🙂 bakalım hayırlısı 🙂

 

Kaynakça:

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir