Hafta Hafta Gebelik – 13. Hafta

13. hafta 1. trimester yani ilk 3 aylık dönemin son haftası.

2. trimester bence hamileliğin en güzel zamanlarını kapsıyor. Şikayetlerin en aza indiği ve hamileliği çok güzel hissettiğin döneme kavuşmana sadece bir hafta kaldı.

Gebeliğin 13. haftasında, bebeğinde ve sende meydana gelen değişikliklere geçmeden evvel gebelik hesaplama aracı ile kısa ve öz bilgiler edinebilirsin.

Gelelim minik insanın 13. haftasına… Artık bebeğinin organları oluşmaktan ziyade gelişme evresinde.

Bu hafta bitiminde bebeğin ortalama 7 cm uzunluğu ve 20 gram ağırlığı ile aşağı yukarı orta boy bir şeftali kadar olacak. Şeftali demişken, belki duyarsın hamileyken şeftali yeme diyen birilerini! Bence dikkate alma, çünkü şeftali gebelikte tavsiye edilen bir meyve. Gerek sıcak yaz günlerinde serinletici olması ile, gerekse de bol lif ve vitamin içermesi nedeniyle oldukça faydalıdır. Seviyorsan bol bol ye bence 🙂

Gebelikte 13. Hafta: Bebekteki Oluşumlar ve Değişimler Nelerdir?

13. hafta gebelik

13. hafta gebelik ve bebeğin görünümü (Görsel babycenter.com’dan alıntıdır.)

Bu hafta bebeğinin başı vücudunun 1/3′ ü kadar. Önceki haftalarda başının büyüklüğü vücudunun büyüklüğü ile eşit iken her geçen hafta biraz daha küçülerek normal boyutuna gelmeye devam ediyor. 13. hafta itibariyle bebeğinin kol ve bacak kemikleri oluşuyor. Ayrıca minik mi minik parmak uçlarında parmak izleri bile meydana gelecek bu hafta. Derisi hala çok ince, damar ve organları görünür durumda gebeliğin 13. haftasında. Eğer bir kızın olacaksa 2 milyondan fazla yumurtası artık onun yumurtalığında.

13.hafta gebelik

Gebelikte 13. hafta ve anne karnındaki bebek

 

13. hafta içinde bebeğinin ses telleri oluşmaya başlar. Bağırsakları asıl yeri olan alana yani karnına doğru hareket eder. Bebeğin her geçen dakika biraz daha büyüdüğü için onun tüm ihtiyaçlarını gideren plasentası ( bebeğin eşi) da ihtiyaca göre büyüme gösteriyor.

Gebelikte 13. Hafta: Annedeki Değişimler Nelerdir?

gebeliğin 13. haftası

Gebeliğin 13. haftasında karnın yavaş yavaş belli olmaya başlar. (Görsel alıntıdır.)

2 ay geride kaldı. Gebeliğin ilk zamanlarında düşük riski fazladır. Ancak bu hafta itibariyle bu risk gitgide azalıyor. Gelecek hafta itibariyle gireceğin 2. trimester yani gebeliğin 2. üç aylık dönemi çoğu hamilenin en rahat olduğu dönemdir. Bu dönemde baş dönmeleri, mide bulantıları, kusmalar ve benzeri şikayetler en aza iner. Çünkü vücut artık bebeği kabullenmiş ve onun tutunmasına izin vererek bu duruma alışmıştır.

Göğüslerin bu haftadan itibaren bebeğinin gıdasını üretmek için hareket geçer ve süt üretimi başlar. Kolostrum olarak adlandırılan bu ilk süt bebeğin için eşi emsali bulunmayan bir besin olacaktır.

Bu hafta vajinal akıntın biraz artabilir. Bunun nedeni artan östrojen hormonu ile pelvik bölgesinde artan kan akışıdır. Bu dönemde meydana gelen akıntı ince, saydam ya da hafif süt kesiği gibi ve az kokulu olabilir. Vajinal akıntının bu derece artmasının nedeni ise doğum kanalını enfeksiyonlardan korumaktır.

Gebeliğin her evresinde anne adayının sağlıklı beslenmesi gerekir. Annenin aldığı her besin plasenta aracılığıyla bebeğe ulaştığı için yenilen gıdalar hayati önem taşır.

Peki, 13. hafta gebelikte beslenme nasıl olmalıdır?

Sorunun bilimsel cevabına geçmeden önce kendi gebeliğimden biraz bahsetmek istiyorum. Ben kilolarımın büyük çoğunluğunu ilk trimester da aldım. İşe gitmeden önce evde genelde haşlanmış yumurta, domates- salatalık, peynir, zeytin, ceviz, bir bardak süt ve ekmekten oluşan kahvaltımı yaptıktan sonra bir de iş yolumun üzerinde bulunan kır pidecisinden 2 tane poğaça alıp işe öyle gidiyordum 🙂 Yani nasıl söyleyeyim, o bildiğin ufak ve soğuyunca damakta yağ tabakası hissi veren poğaçaların tadı hala damağımda 🙂

Gebeliğimin ilk döneminde inanılmaz şekilde karbonhidrat içeren şeyler yemek isterdim hep poğaça, kek, makarna gibi. Hala şaşırırım kendime 🙂 Normalde tatlıyı çok seven biri olarak da gebeliğimin ilk aylarında tatlıdan midemin bulandığını da ekleyeyim. Kahvaltı + 2 sıcak poğaça ve bir bardak açık çay bana ilk 3 ayda yaklaşık 6-7 kilo aldırdı. 56 kilo ile başladığım gebeliğimi ise 79 kilo ile tamamladım. Ben ben değildim yani, o derece 🙂

Uzmanlar ise ilk trimesterda ekstra hiç kaloriye gerek olmadığını, ikinci trimesterde her gün ekstra 340 kalori ve üçüncü trimesterde ise ekstra 450 kalori alımını ideal olarak görüyorlar. Nasılsa hamileyim deyip fazladan yememek lazım kesinlikle.

Ayrıca sağlıklı bir hamilelik ve akabinde sağlıklı bir bebek için her gün protein, demir ve kalsiyum içeren gıdalar tüketmelisin! Özellikle günde 2 bardak süt ya da 1 bardak süt + 1 kase yoğurdu mutlaka tüket bence.

Doktoruna danışmanı da isteyerek bir tavsiyede bulunmak istiyorum; özellikle 2. trimesterden itibaren  her gün içebiliyorsan 1 tatlı kaşığı içemiyorsan kapsül şeklinde alabileceğin balık yağını ve 1 tane haşlanmış yumurtayı ihmal etme!

13. haftada bebeğin cinsiyeti belli olur mu?

Bu haftadan itibaren aslında bebeğin cinsiyeti belli olmuş olsa da çoğu zaman net görüntülenemez.  Bebeğin cinsiyetinin ultrasonda görüleceği haftalar 16 ve 17′ dir ama en net sonuç 20. haftada belli olur.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir