Hafta Hafta Gebelik – 14. Hafta

Nihayet gebeliğin en kritik ilk 3 ayı sona erdi.. Gebeliğin 14. haftası 2. trimesterin yani 2. 3 aylık periyotun başladığı dönemdir. Emin ol, 2. trimester çok daha güzel geçecek…

Gebeliğin 14. Haftası: Bebekteki Oluşumlar ve Değişimler Nelerdir?

Gebeliğin 14. haftasında bebeğinin boyu yaklaşık 9 cm, kilosu ise yaklaşık 40 gramdır. Bu haliyle bir limon ya da elma kadar ama oldukça hareketli. 2. trimestera girdiğin bu haftada bebeğin artık çişini yapıyor, yüzünü buruşturabiliyor, şaşı şekilde bakabiliyor, kaşlarını çatabiliyor ve baş parmağını emebiliyor.

Gebeliğin 14. haftası

Gebeliğin 14. haftasında Bebek  (Görsel babycenter.com’ dan alıntıdır.)

O bu hafta bir limon ya da bir elma kadar ama normal bir bebeğin yapabildiği pek çok hareketi daha şimdiden yapabiliyor.
Her geçen gün beyni sür’atle gelişen bebeğin, yüz kaslarını hareket ettirebiliyor artık.
Bu haftadan itibaren bebeğinin böbrekleri idrar üretmeye başlıyor ve o çişini amniyotik sıvı içine boşaltıyor. Doğuncaya kadar çişini senin içine yapıp duracak 🙂
Gebeliğin 14. haftasında bebeğin vücudunu germe- gevşetme hareketleri yapabilir halde. Önceki haftalarda vücuduyla benzer boyutta olan başı, normal haline yavaş yavaş gelirken, boynu daha belirgin halde ve vücudu başına göre daha hızlı büyümekte.
Ayrıca 14. haftanın sonunda bebeğinin kolları vücudunun geri kalan bölümüne oranda daha büyümüş olacak. Bacaklarının gelişimi ise hala sürüyor.
Bu hafta, bebeğinin tüm vücudunda lanugo olarak adlandırılan ince tüycükler oluşmaya başlıyor.

lanugo tüyleri

Anne karnındaki 6. ayında vücudu lanugo tüyleri ile kaplı bir bebek (fetus)

Bu tüycükler gebeliğin son haftalarında anne karnında dökülür. Ancak bebek erken doğarsa, tüyler dökülmediği için vücudu tüy ile kaplı olabilir ama korkulacak bir durum yok. Bebek büyüdükçe, ilerleyen haftalarda tüycükler kendiliğinden dökülürler.
Gebeliğin 14. haftasında bebeğinin karaciğeri safra üretmeye başlar ve bu durum karaciğerin sağlıklı olduğuna işarettir. Ayrıca bu hafta itibariyle bebeğinin dalağı, kırmızı kan hücreleri üretimine yardımcı olur.
İlk gebeliğin ise hala onun minik elleri ve ayakları ile attığı yumruk ve tekmeleri hissedemiyor olabilirsin ancak o içeride sana neler neler yapıyor, bir bilsen 🙂

İkinci, üçüncü gebeliklerde bebeğin hareketleri bu haftalarda anne tarafından hissedilebilir.

Gebeliğin 14. Haftası: Annedeki Değişimler Nelerdir?

Gebeliğin 14. haftası 2. 3 aylık dönemin başladığı haftadır ve bu dönem 2. trimester olarak tanımlanır. Çoğu gebe için 2. trimester hamileliğin en güzel dönemidir. İlk 3 ay meydana gelme oranı % 75’i bulan düşük riski, gebeliğin 14. haftası ndan itibaren git gide azalır. Ayrıca anne adayının mide bulantıları, yorgunluk ve halsizliği tamamen geçebilir.

Bu döneme kadar anneyi rahatsız eden pek çok şikayet son bulacağı gibi anne adayı gebeliğin 14. haftası ve sonrasında kendini inanılmaz enerjik ve mutlu hissedebilir. Bu hafta bebek çok büyümüş olmasa da dışarıdan bakan birisine annesinin karnında olduğunu iyice belli eder 🙂 Yani annenin karnı belirginleşmeye başlamıştır. Bu belirginleşmenin nedeni; büyüyen rahmin kasık kemiği üzerinden baskı yaparak anne karnını dışarı doğru itmesidir.

Gebeliğin 14. haftası

Gebeliğin 14. Haftasında Anne

Ayrıca gebeliğin 14. haftasında önceki bir kaç haftada da olduğu gibi sıkışma ve sık idrara çıkma problemi de giderek azalır. Anne adayının göğüsleri bu haftalarda oldukça hassaslaşır ve büyürler.

 

Kaynakça:

BabyCenter

What to Expect

Makaledeki görseller alıntıdır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir