Hafta Hafta Gebelik – 15. Hafta

İçindeki küçük insan her geçen gün biraz daha büyüyor. Birlikte 15. haftaya geldiniz! 2. trimesterin ilk haftalarından olan 15 haftalık gebelik döneminde, bebekte mucizevi oluşum ve gelişimler meydana gelmeye devam ediyor.

15 Haftalık Gebelik ve Bebek

gebeligin15-haftasi

15 haftalık gebelik döneminde fetüs

Gebeliğin 15. haftası itibariyle bebeğin çok hızlı bir şekilde büyümeye devam eder. Öyle ki; geçtiğimiz haftalarda dışarıdan belli olmaya başladıysa da bu hafta sendeki varlığını karnını belli edecek şekilde iyice somutlaştıracak.  O, bu hafta yaklaşık 10-15 cm boyunda ve 65-70 gram ağırlığına ulaştı. Bebeğinin bu haftaki büyüklüğünü merak ediyorsan; gözünün önüne yeşil bir avakodoyu getirebilir ya da orta boy bir portakalı eline alıp hesaplayabilirsin aşağı yukarı boyutunun ne kadar olduğunu. Sonra da, o portakalı yersen hem sana hemde meleğine vitamin, şifa olur 🙂

15 haftalık gebelik döneminde bebeğin, amniyotik sıvı içerisinde akciğerlerinin içindeki hava keseciklerinin gelişimi için burnu ve üst solunum yollarını kullanarak gelişim sürecine katkı sağlıyor. Ayrıca gebeliğin 15. haftasında tüm eklem ve uzuvlarını hareket ettirebiliyor halde. Önceki haftalara göre, artık bacakları kollarından daha uzun. Gözleri henüz açılmış değil. Göz kapakları hala bir perde gibi gözlerini kapatıyor olsa da o bu hafta ışığı hissedebiliyor.

Karnına bir el feneri ya da parlak ışık saçan bir nesne yaklaştırdığında çok kuvvetli ihtimalle bebeğin bunu hissedecek ve hareket edecektir. Bu hafta ayrıca tat alma duyusu tam gelişmemiş olsa da, şu anda tat tomurcukları oluşmaya devam ediyor. Kulakları ise son şekillerini aldı, fakat kafasının biraz alt kısmında konumlanmış durumdadır. Önümüzdeki haftalarda kulakları nihai yerlerine yerleşecekler. Bunun yanında 15 haftalık gebelik sürecinde bebeğinin kafasında ve kaşlarında ince ve ipeksi tüyler çıkmaya başlar. Eğer bebeğin ailenizdeki esmer birine çekmişse ve saçları koyu bir renk olacaksa; saç folikülleri ona koyu olan rengi verecek olan renk pigmentlerini üretmeye başlar.

Henüz çok küçük olan bebeğinin cildi öyle ince ve hassastır ki, deri altındaki damarları çok rahatlıkla görülebilir.

Bu hafta doktor muayenen varsa ve ultrason görüntülemesi yapılacaksa, bebeğinin cinsiyetini öğrenebilirsin. Ancak derler ya: “kız mı, erkek mi” sorusuna cevap olarak: “göstermedi kereta” diye. Sende o duruma düşebilirsin 🙂 Bebeğinin o anki duruş pozisyonundan dolayı cinsiyeti bu hafta tespit edilemeyebilir. Mesela benim ufaklığımın erkek olduğunu biz epey geç öğrendik. Sürekli sırtı dönük duruyordu bu haftalarda.

Oldukça hareketli olduğu 15 haftalık gebelik döneminde, yine doğum sonrası yaşam için nefes alıp verme, emme, tekme atma, ellerini ve ayaklarını bükme gibi hareketler yapıyor. Özellikle parmak emme refleksi ultrason görüntülemelerinde oldukça sık rastlanan bir reflekstir.

15 haftalık gebelik döneminde bebeğinin iskelet sistemini oluşturan kemik ve içindeki kemik ilikleri gelişmeye devam eder haldedir. Son olarak bu haftanın bitiminde minik bebeğin, ellerini yumruk şeklinde sıkıp, gevşetebilir

15 Haftalık Gebelik ve Anne Adayının Yaşadığı Değişimler

gebeliğin 15. haftasında

Bazı anneler 15 haftalık gebelik döneminde bebeğinin cinsiyetini öğrenebilir.

15. gebelik haftasının da içinde bulunduğu ikinci trimester pek çok gebenin en rahat geçirdiği dönemdir. Ancak bazen beklenmedik durumlar yaşanabilir. 15 haftalık gebelik döneminde burun tıkanıklığı yaşayabilirsin mesela. Bunun temel nedeni yine yükselen hormon ve kan seviyendir. Bazı gebeler artan kan hacmi ve burun damarlarının genişlemesi nedeniyle burun kanamaları da yaşayabilir. Bu rinit (alerjik nezle) ya da burun iltihabı hastalığı olarak bilinir. Böyle bir sağlık problemi yaşar ve kısa sürede atlatamazsan mutlaka doktora gitmelisin!

Gebeliğin bu haftasında diş etlerin şiş ve kırmızı olabilir. Dişlerini fırçalarken kanamalar yaşayabilirsin. Bunun nedeni de yukarıdaki ile aynı; gebelik hormonların. Tam da hamileliğim esnasında katıldığım bir konferansta, konuşmacı diş hekimi, hamilelikte yaşanan buna benzer diş eti sorunlarının tedavisi için; “Küçük kapaklı bir şişeye su doldurun ve içine bir tatlı kaşığı tuz atın. Dişlerinizi fırçaladıktan hemen sonra bu hazırladığınız karışım işe gargara yapın, faydasını göreceksiniz. Kanamalarınız kesilecek!” demişti. Bende denedim ve gerçekten faydasını gördüm. Böyle bir durumda, bunu  denemeni tavsiye ederim. Ama sen kontrollerin esnasında doktoruna yine de danışmayı ihmal etme tabi!

Normalde 7 ve 8. haftalarda hareketlenmeye başlayan bebeğinin ufak ufak hareketlerini hissetmeye başlayabilirsin. (İkinci ve daha fazla hamilelik yaşayanlardansan hissediyor olabilirsin hareketleri.) Bu hareketler sana bağırsaklarında gaz varmış hissi verse de muhtemelen bebeğindir asıl nedeni. Ancak yavrunun hareketlerini ciddi anlamda önümüzdeki haftadan itibaren hissetmeye başlayacaksın.

Bebeğinin içinde büyümesi ve gelişmesi devam ettikçe yatarken nefes almakta güçlük çekebilirsin. Karnın büyüdükçe özellikle sırt üstü yatmak seni ve bebeğini rahatsız edebilir. Bu nedenle yatarken nefes alıp vermede güçlük çektiğini hissettiğin dönemlerden itibaren özellikle sol kolunun üzerinde uyumak hem seni hem de bebeğini rahatlatır. Ayrıca karnının bacaklarına yaptığı baskıyı azaltmak için, bacaklarının arasına yastık koymaya başlayabilirsin.

15 haftalık gebelik döneminden itibaren bebeğinle konuşmaya, ona kitap okumaya ve sevdiğin müzikleri dinletmeye başlayabilirsin 🙂 Bebeğinle ilgili diğer tahmini detayları gösteren Gebelik hesaplama aracına buradan ulaşabilirsin…

 

Kaynaklar:

What to Expect

BabyCenter

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Yeni Anneİçeri Gir Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler
Bildir
İçeri Gir
Ziyaretçi

Sitenizi ve yazılarını severek takipteyim. Konu için teşekkürler.