16 Haftalık Gebelik

Bir gün gelecek, iç içe geçen kutuları birbirinin içine sokmaya çalışırken, bir parçanın tesadüfen kanepeden aşağı düşmesiyle senin vereceğin basit bir: “Aaa, nereye gitti şimdi bu?” cümlesi üzerine kahkahalar atacak, kendinden geçecek ve belki de ışıksız kalmış ıssız yüreğine güneş olup doğacak o an…

O anlar gelecek, emin ol! Gebeliğin 16. haftasında o günler çoook uzak gibi gelir insana ama, Allah da nasip ederse, uzaklar an be an yakın olur…

Bu cümleleri okurken ki ruh halini bile hissetti mesela şu an, ne kadar mutluluk verici ve umut dolu bir his değil mi?

16 Haftalık gebelik döneminde içindeki o minik melek, sanki bağırsaklarında gaz varmış da karnın guruldayacakmış ama guruldayamıyormuş hissi yaşatacak sana pıtır pıtır hareket ederken. Ama ikinci gebeliğin ise bu hareketler daha belirgin olabilir….

Merhaba dönmeli, yuvarlanmalı, hıçkırık tutulmalı günler, hoş geldiniz 🙂

16 Haftalık Gebelik ve Bebek

gebeliğin 16. haftasında

16 haftalık gebelik ve bebeğin anne karnındaki görünümü (Görsel babycenter.com’ dan alınmıştır.)

Bu haftadan itibaren bebeğin büyüme atağına geçecek. Önümüzdeki haftalarda şu anki boy ve kilosunun neredeyse 2 katına ulaşacak. Bebeğin şu an orta boy bir portakal kadar. Boyu yaklaşık 11 cm iken, kilosu da 100 gram kadar. Hafta hafta bebeğinin büyüklüğünü buradan öğrenebilirsin.

Oluşumundan sonraki haftalarda göğsüne doğru kıvrık olan boynu 16 haftalık gebelik döneminde iyiden iyiye dikleşiyor. Onun bacakları da ciddi anlamda gelişiyor. Kafasını kaplayan kafa derisi belirginleşmeye başlıyor. Gözleri ve kulakları tam yerlerine indi ve bu haftadan itibaren sesleri duymaya başlıyor, ama gözleri sağa sola doğru hafifçe hareket edebiliyor ve az da olsa ışığı algılayabiliyor olsa da göz kapakları hala kapalı durumda.

Bebeğinin kemiklerinde kalsiyum biriktirmeye başladığı 16 haftalık gebelik döneminde iskelet sistemi de sür’atle gelişmeye devam ediyor. Ayrıca sırt kasları başta olmak üzere pek çok kasın geliştiği 16 haftalık gebelik döneminden bir kaç hafta sonra hareketlerini ciddi anlamda hissetmeye başlayacaksın. Yüz kasları da bazı ifadeleri yerine getirebilecek kadar gelişmekte. Bunun yanında bebeğinin dokunma duygusu da giderek hassaslaşıyor.

Bebeğinin cinsiyeti kız ise eğer, yumurtalıklarında milyonlarca yumurta üretiliyor şu anda, düşünebiliyor musun?

İç organları da son sürat gelişiyor. Hele kalbi! 16 haftalık gebelik döneminde yaklaşık 25 litre kanı vücuduna pompalıyor. Bu miktar, vücudunun gelişimi ile doğru orantılı olup, her geçen hafta da vücut büyüyüp geliştikçe daha da artacak. Bu hafta onun bedeninde yaşanan pek çok olayın en belirginlerinden biri de ayak tırnaklarının oluşuyor olması. O dünyaya geldiğinde seni hayrete düşürecek şeylerden biri o; minicik ayak parmağı tırnakları… O kadar küçük ve tatlılar ki, sevmeye doyamazsın 🙂

16 Haftalık Gebelik ve Anne Adayının Yaşadığı Değişimler

Bebeğinin yaşam alanı olan rahmin 16 haftalık gebelik döneminde büyümeye, kalınlaşmaya ve esnemeye devam ediyor. Bu hafta rahmin göbeğinle kasık kemiğin arasında. Artık hamile olmaya alıştın ve vücudunda eskisi kadar hassas değil bebeğine karşı. Psikolojik olarak yaşadığın gel-gitler yüzünden değişken hale gelen ruh halin artık yavaş yavaş normale dönmeye başlarken, eğer hala varsa mide bulantıların, kusmaların da yavaş yavaş sonlanacak bu hafta.

Gebeliğin 16. haftası

16 haftalık gebelik döneminden itibaren kendini çok iyi hissetmeye başlarsın, sevinç ve mutlulukların artar.

Yukarıda da ifade ettiğim gibi 16. haftadan itibaren anne adayları bebeklerinin hareketlerini hissetmeye başlar. Bu sanki bağırsaklarda gaz dolaşıyormuş gibi başlayıp, günler ve haftalar ilerledikçe daha da belirgin hale geliyor. Eğer böyle hareketler hissedemiyorsan üzülme! Çoğu gebe bebeğinin hareketlerini 18-21. haftalar arasında hissetmeye başlıyor.

Gebeliğin 16. haftasında kendini daha iyi hissetmeye başlarsın, ayrıca cildinde koyulaşmalar meydana gelebilir. Meme uçlarında bu koyulaşma daha belirgin olur ve aynı zamanda karnının üzerinde de baştan aşağı koyu bir çizgi belirebilir. Bu çizgiye linea nigra (hamilelik çizgisi) adı verilir. Özellikle ilk gebeliğini yaşayanlar bu çizginin kaybolmayacağını düşünseler de, linea nigra doğumdan bir müddet sonra kendiliğinden kaybolur. Bazı gebeler de ise bu çizgi hiç oluşmaz.

Bu hafta belin kalınlaşmaya başlayabilir. 16 haftalık gebelik döneminden itibaren iştahın açılabilir ve bu da senin aşırı yemek yemene sebep olabilir. Bundan dolayı gereksiz yere fazla kilo alabilirsin. Aman kontrollü olmaya özen göster, yoksa doğum sonrası o kiloları vermek için çabalar durursun…

Bu haftadan itibaren doktorun demir ve vitamin ilaçları verebilir. Eğer verirse, kullanmayı ihmal etme!

Bu haftanın sonunda alt karın bölgende zaman zaman ağrılar hissedebilirsin. Bunun temel nedeni genişleyen rahminin etrafındaki kas ve bağ dokularının esnemesi olabilir. Aşırı ve sürekli olmayan ağrıya kanama da eşlik etmiyorsa korkmaya gerek yoktur. Bu durum bebeğin ve senin açından bir tehlike işareti değildir.

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Dikkat!

16 haftalık gebelik döneminde, hamileliğin başından bu yana sürekli olarak artan progesteron hormonu, böbreklerden idrar torbasına aktarılan idrarın geçtiği kanalları gevşetir ve aynı zamanda idrar akışının yavaşlamasına da neden olur. Bunun yanında idrar torbasına bir baskı da giderek büyüyen rahimden gelir. Bu da idrar akışının normalden yavaş olması anlamı taşır. Bu değişiklikler idrara daha çok glikoz salgılatır. Böyle olunca anne adayında böbrek ve idrar yolu enfeksiyonlarına yakalanma riski de artar.

Sık idrara çıkma, idrarı yaparken yanma hissi, vücudun genelinde ateş, karın ve belde ağrı gibi belirtiler idrar yolu enfeksiyonuna işaret edebilir. Bu belirtileri yaşıyorsanız, mutlaka doktorunuza bildirmelisin. Çünkü idrar yolu enfeksiyonunun tedavisi özellikle hamilelikte çok önemlidir. Eğer hastalık tedavi edilmezse, ilerleyen gebelik dönemlerinde de tekrarlayabileceği gibi erken doğuma dahi neden olabilir.

Son olarak gebelik hormonların yüzünden bu haftalarda burun tıkanıklığı yaşayabilirsin. Bunu gidermek için; kendi hazırladığın hafif tuzlu suyu burnuna çekebilirsin.

Sağlıcakla.

 

 

<< 15 haftalık gebelik

17 haftalık gebelik >>

 

16 Haftalık Gebelik Makalesi İçin Yararlanılan Kaynaklar:

http://www.babycenter.com/6_your-pregnancy-16-weeks_1105.bc

Annelik ve Bebek Bakımı – Elizabeth Fenwick

Mayo Clinic – Sağlıklı Gebelik Rehberi

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir