17 Haftalık Gebelik

Her yeni doğan güne umutla bakman için çok önemli bir sebebin var… Sen, bir mucizeye, bir umuda ev sahipliği yapıyorsun, unutma! 17 haftalık gebelik döneminde, iraden dışında gelişen olaylarla, an be an şekillenen yavrunun; ilk kez anne diyeceği, yürüyeceği, koşacağı, okula gideceği, bir kız seveceği, evleneceği ve sana bir torun vereceği günler de yolda… Bebeğinle birlikte o günler de geliyor…

Sen bu satırları okurken, gülümsüyordur belki de sana, tıpkı aşağıdaki bebek gibi 🙂

gebeliğin 17. haftasında

Kaçıncı haftaydı hatırlamıyorum ama bir doktor muayenesinde oğlumda bana gülümsemişti…

17 Haftalık Gebelik ve Bebek

Gebeliğin 17. haftasında bebek

17 haftalık gebelik döneminde anne karnındaki bebek

17 haftalık gebelik döneminde bebeğinin vücudu senin avuç için kadar oldu. Boyu tahmini 12-13 cm civarında iken kilosu ise yaklaşık 140 gram kadar. Bu haftaya kadar bebeğinin iskeleti kıkırdak şeklinde idi, ancak gebeliğin 17. haftasından itibaren iskeleti git gide sertleşerek kemikleşiyor. Bebeğin büyüdükçe yaşamsal ihtiyaçlarını giderdiği plasenta ile bağlı olan göbek kordonu da hem güçleniyor hem de kalınlaşıyor.

Ayrıca 17 haftalık gebelik döneminde bebeğinin ter bezleri gelişmeye başladı ve o bu hafta itibariyle minicik eklemlerini çok rahat oynatabiliyor. Kalp atışları artık beyin kontrolü ile gerçekleşiyor ve gebeliğin 17. haftasında dakikada yaklaşık 140-150 kez kalbi atıyor ki, bu da seninkinin neredeyse iki katı…

Bu haftadan itibaren bebeğinin vücudundaki yağ depolarında yağ birikmeye başlar, bu ona bir taraftan enerji sağlarken diğer taraftan da vücudunun şekillenmesini ve onun sıcak kalmasını sağlar.

Bu hafta bebeğinin duyu organları tam olarak gelişti. Artık seni ve diğer kişilerin seslerini rahatlıkla duyabiliyor hatta yüksek sesten rahatsız bile oluyor, korkuyor…

Bu hafta emme ve yutma refleksleri iyice kuvvetleniyor, öyle sanıyorum ki annesinden süt emmek için sabırsızlanıyor 🙂

17 Haftalık Gebelik ve Anne Adayının Yaşadığı Değişimler

Artık karnın gitgide büyüyor. Bu büyüme esnasında vücut ağırlık merkezi değişir ve denge sorunları yaşayabilirsin. O nedenle yüksek yerlere çıkmaktan ve yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaçınmalısın. 17 haftalık gebelik döneminde göz kuruluğu nedeniyle gözlerinle ilgili problemler yaşayabilirsin. Bunun için doktorunla görüşmen gerekebilir. Ayrıca eğer lens kullanıyorsan bunun yerine doğum sonrasına kadar gözlük takmak senin için daha rahat olabilir.

Bu hafta rahmini dışarıdan hissedebilirsin. Göbek deliğinin altından 3-4 parmak aşağısı rahminin tepe noktasıdır (fundus).

Hamilelik hormonların hala artmaya devam ettiği için, bu hem bedenini hemde ruhunu etkilemeye devam ediyor. 17 haftalık gebelik döneminde  kalp ve dolaşım sistemin hem sana hemde bebeğine yetişebilmek için çok fazla mesai yapıyor. Bu nedenle bu aralar tansiyonun normalin altında seyredebilir, haberin olsun! Ayrıca kan üretimi ve vücudundaki kan seviyesi arttığı için burun ve diş eti kanamaları da normaldir.

Yine progesteron hormonunun atması ile birlikte akciğerlerinin kapasitesi de artacak. Bu nedenle eskiye kıyasla nefes alıp vermende yaklaşık %40 artış söz konusu. Dolayısıyla 17 haftalık gebelik ve sonraki dönemlerde daha hızlı nefes alıp verebilir ve nefes darlığı yaşayabilirsin.

Hamilelik hormonlarından nasibini alan sindirim sisteminde bu hafta seni zorlayabilir. Gebelerin yarısından fazlasında görülen mide yanması ve kabızlık, seni de bulabilir!

Bu haftalarda vajinal akıntı ve alerjik durumlar söz konusu olabilir. Ancak bunlar normaldir. 2. Trimesterda çoğu kadının sabah yaşadığı mide bulantıları geçer, fakat gebeliğin 17. haftasında ve sonrasında iştah artışı görülebilir.

Kramplar Kapıda…

Son olarak 17 haftalık gebelik döneminde gebelerin en çok şikayet ettiği sağlık sorunu, özellikle gece uyku esnasında giren bacak kramplarıdır. Krampları önlemek için yapılacaklar ise:

  • Vücuttaki Magnezyum seviyesini ölçtürmek,
  • Kramp giren bölgeye çok uzun olmayacak şekilde sıcak kompres yapmak (sıcak su torbası kullanılabilir),
  • Gün içinde düzenli olarak esneme hareketleri yapmak,
  • Zorlamayacak şekilde egzersiz ve yürüyüşe devam etmek,
  • Uzun süre ayakta kalmamak, oturmamak ve yürümemek,
  • Geçmeyen ve sürekli tekrar eden kramplar yaşarsan, mutlaka doktorunu bu durumdan haberdar etmelisin.
  • Günde en az 2 litre su içmek.

Bu haftalarda protein tüketmen oldukça önemlidir. Bildiğin gibi et temel protein kaynaklarından biridir. Ancak eti sevmiyorsan, vejetaryen isen veya mide bulantılarından dolayı eti tüketemiyorsan mercimek, nohut, mantar ideal alternatifler arasında yer alır.

Yolun yarısına az kaldı, sabırla, sağlıcakla kalın…

 

<< 16 Haftalık Gebelik

18 Haftalık Gebelik >>

 

17 Haftalık Gebelik Makalesi İçin Yararlanılan Kaynaklar:

http://www.babycenter.com/6_your-pregnancy-17-weeks_1106.bc

http://www.whattoexpect.com/pregnancy/week-by-week/week-17.aspx

Mayo Clinic Sağlıklı Gebelik Rehberi

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir