18 Haftalık Gebelik

18. hafta geldi çattı. Ortalama gebelik süresini 40 hafta olarak düşünürsek sen ve tabi ki bebeğin yolun neredeyse yarısına geldiniz. Gebeliğimin ilk zamanlarında: “Oho oo, 9 ay nasıl geçer ya!” diye iç geçirmişliğim çoktur benim. Ama zaman öyle bir geçiyor ki, bir de bakmışsın bebeğin kucağında… Hatta bebek doğduktan sonra: “Ah, hamilelik günlerim, neredesiniz?” diyeceğin günler de yaşayacaksın muhtemelen 🙂 Lafı fazla uzatmadan 18 haftalık gebelik hakkında detaylara geçelim istersen.

 

18 hafta gebelik

18 haftalık gebelik sırasında çekilen 3 boyutlu ultrason görüntüsü

18 Haftalık Gebelik ve Bebek

Hala seviyesi artmakta olan hamilelik hormonların sayesinde hem bedensel hem de ruhsal olarak kendini tam anlamıyla hamile gibi hissettiğin bir dönemdesin. Önceki haftalarda bebeğin hareketlerini henüz hissetmiyorken, karnın çok büyümemişken zaman zaman gebe olduğunu unuttuğun anlar dahi olmuştur eminim. “Acaba bende mi bir acayiplik var!” diye düşündüğün o günlerden sonra hızlı ve kıvrak hareketleri ile gün içinde ara sıra “Ben buradayım annecim!” anlamı taşıyan tekmelere, dirsek atmalara kayıtsız kalamayacağını biliyorum, gayri ihtiyari hissettiğin bir kıpırtıdan sonra diğerini görebilmek için dakikalarca karnına bakabileceğini de 🙂

18 haftalık gebelik

18 haftalık gebelik döneminde bebeğinde meydana gelen gelişimlere geçecek olursak: bu hafta bebeğinin elleri, kolları ve bacakları çok esneklik kazanır ve bu nedenle hareketleri daha sık ve belirgin olacak şekilde artar.

Gebeliğin 18. haftasında bebeğin yaklaşık 200 gram ağırlığında ve boyu ise 14 cm civarında. Bu haliyle bir dolma biber kadar diyebiliriz. Ultrason görüntülemesinde cinsiyetinin çok daha belirgin olduğu, 18 haftalık gebelik dönemi sırasında; bebeğin kız ise rahmi ve fallop tüpleri oluşur ve olması gereken yerlere yerleşir. Şayet bebeğin erkekse cinsel organı çok belirgin bir hale gelir. Ancak, biraz nazdan, biraz meraklandırmak maksadıyla cinsiyetini ultrasonda size henüz göstermeyebilir 🙂

Bu hafta kan damarları ince derisinin altında görülebilir hale geliyor, minicik kulakları ise başının iki yanına yerleşti. Gebeliğin 18. haftasında bebeğinizin sinir sistemi oluşmaya devam eder. Sinir hücreleri, miyelin adı verilen bir tabaka ile kaplanır ve bu sayede hücreden hücreye mesajlar iletilir. Bu olay bebek doğup, bir yaşına gelene kadar devam eder. Ayrıca 18 haftalık gebelik sırasında tat, koku, işitme, görme gibi duyularda gelişiyor.

Ayrıca kemikleri de sertleşmeye başlar. Bu süreç kemikleşme süreci ya da osifikasyon olarak isimlendirilir. Sertleşme bacaklarındaki kemikler ile iç kulağındaki kemiklerden başlar. İç kulaktaki kemikler işlev görebilecek kadar sertleştiğinde, beyinden gelen sinir uçları da kulağa bağlanır ve bebek sesleri işitmeye başlar. İlk duyduğu sesler arasında senin kalp atışların, mide gurultuların ve ikiniz arasındaki en temel bağı sağlayan göbek kordonundan akan kan sesleri vardır. 18 haftalık gebelik döneminde bebeğin artık yutma işlemini yapar hale gelmiştir.

18 haftalık Gebelik ve Anne

Bu hafta rahmin bir kavun kadar oldu. İçindeki amniyon sıvısı ve bebeğin, karnını iyiden iyiye belirginleştirdi. Bu nedenle ağırlık merkezinde değişiyor ve bu belinde ağrı olarak dışa vurabilir. Otururken belini destekleyen bir yastık ve ayağının altına koyacağın bir yükselti, bu ağrılarını biraz olsun hafifletmeye ve seni rahat ettirmeye yarayabilir. Ayrıca aşırı sıcak olmayan ılık su ile bir duş almak da seni epey rahatlatabilir.

18 haftalık gebelik sırasında açlık hissi artabilir. Kendini sürekli aç gibi hissedebilir ve ne bulursan yemek isteyebilirsin. Hele ki etrafında: “Sen iki canlısın, ye de bebeğinde kilo alsın!” diyenleri dinler ve yeme olayını iyice abartırsan, “Gelsin verilmesi zor kilolar!” 🙂 Böyle dönemlerde besin değerleri yüksek olan yiyecekler az az, sık sık yenmeli. Ana öğünleri yedikten sonra gelen bu açlık hissini bastırmak için en ideali kuru yemişler. Onları da fazla abartmadan yemekte fayda var. Özellikle hamburger, cips, kola gibi yiyeceklerden uzak durmak gerekir, bir de mayonez!

Bu haftalarda daha rahat kıyafetler giymelisin! Rahat ayakkabılar tercih etmelisin. 18 haftalık gebelik döneminde genelde anne adayının kan basıncı düşük olur. Bu nedenle uzandığın ya da oturduğun yerden kalkarken yavaş hareket etmek, oluşabilecek ani baş dönmelerini engeller.

Gebeliğin bu haftalarında artık sırt üstü yatmak yerine bir yanına dönerek yatman daha sağlıklıdır. Çünkü sırt üstü yattığında büyüyen rahmin ana damarına baskı yapar ve kan akış hızın yavaşlar. Kan akışının yavaşlaması ise bebeğin için hiç de iyi bir şey değildir. Böyle bir durumda peki: “hamilelikte ne tarafa yatmalı?” diye bir soru geçebilir aklından. Bu konuda uzmanlar hamilelikte sol tarafa yatmanın daha sağlıklı olduğunu ifade ediyorlar. Sol tarafa yatmak ana damarı sıkıştırmaz.

Göğüslerinde gözle görülür bir değişiklik olur ve süt bezlerinin büyümesinden kaynaklı olarak yaklaşık bir-iki beden büyüyebilirler. Bunun yanında 18 haftalık gebelik döneminde vajinal akıntında artış söz konusu olabilir ancak, akıntının rengi sarımtırak ya da yeşil olmadığı ve kötü kokmadığı sürece herhangi bir sorun yoktur. Artan yeşil ve kötü kokulu akıntı ve kaşıntı ise vajinal enfeksiyonun nedeni olabilir. Bu da ihmale gelmez, doktorunla mutlaka paylaşmalısın!

18 haftalık gebelik döneminde doktor muayenelerinde bebeğin kilosunu, boyunu, genel sağlık durumunu öğrenirsin ve ultrason esnasında bebeğin sana gülümseyebilir ya da onu parmağını emerken görebilirsin. Gittiğin kontrollere eğer mümkünse eşinin de eşlik etmesini sağlamalısın. Eşinin varlığı hem sana güç verir, hem de bebeğinizi görmüş olur, o heyecanı yaşar.

Bu haftalarda bol bol dinlenmeli, vakit buldukça uyumalısın. İlk bebekse bu çok kolay ancak ikinci ya da üçüncü ise biraz zor 😉

Heyecan, umut, sevgi ve sabır… 18 haftalık gebelik esnasında seni tarif eden kelimeler neler?

Duygularını, hislerini ve tecrübelerini yorum kısmında benimle paylaşabilirsin…

Sağlıkla ve sevgiyle kal…

 

<< 17 Haftalık Gebelik

19 haftalık Gebelik >>

 

18 Haftalık Gebelik Makalesi İçin Yararlanılan Kaynaklar:

http://www.babycenter.com/6_18-weeks-pregnant_1107.bc

http://www.whattoexpect.com/pregnancy/week-by-week/week-18.aspx

Mayo Clinic Sağlıklı Gebelik Rehberi

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Eylem Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Eylem
Ziyaretçi
Eylem

18 haftalık hamileyim. Cinsiyet öğrenemedim. Sık sık hıçkıyorum. Ara ara hareket ettiğini hissediyorum. O benim minik mucizem. Rabbim evlat sahibi olmak isteyen herkese nasip etsin. Hepimize hayırlı doğum, hayırlı evlat nasip etsin. Bu mübarek cuma günü etmiş olduğum duaları kabul eylesin. Hayırlı cumalar.