20 Haftalık Gebelik

Hem siz hem de bebeğiniz mucizelerle dolu bu yolu yarıladınız sayılır. 20 haftalık gebelik esnasında bebeğiniz size varlığını minicik elleri ve ayakları ile yaptığı hareketler sayesinde iyiden iyiye hissettirmeye başlar.

Çoğu kadında hamileliğin en rahat dönemleri olan 14 – 26. haftalar arasında hayatın ve hamileliğin tadını çıkarın. Özellikle ilk gebeliğiniz ise uykusuz kalacağınız günler henüz neredeyse 20 hafta kadar uzaktayken, doya doya uyuyun. Benden söylemesi 🙂

20 Haftalık Gebelik ve Bebek

20 haftalık gebelik

20 haftalık gebelik ve bebeğin genel görüntüsü

Gebeliğin 20. haftasında bebeğinizin kilosu yaklaşık 300 gram iken boyu da 24-25 cm‘dir. Bu değerleri ile bebeğiniz bu hafta bir mango ya da ufak bir muz kadardır. Diğer gebelik haftalarında bebeğinizin hangi meyve kadar olduğunu merak ediyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Gebelikte bebeğin boy ölçümleri 20. haftaya kadar baş-popo mesafesi ölçülerek yapılır. Bunun nedeni bebeğin bacaklarının gövdeye doğru kıvrık olmasından kaynaklanır. Bu şekilde ölçüm yapmak zor olduğu için bu haftaya kadar baş-popo mesafesi ölçülür. Ancak 20. hafta itibari ile bebeğin boyu baş-ayak parmağı mesafesi ölçülerek belirlenir.

20 haftalık gebelik esnasında bebeğiniz sindirim sistemini güçlendirmek için çok fazla yutma alıştırmaları yapar ve parmaklarını emmeye başlar. Tabi sindirim söz konusu olunca dışkı da gündeme gelir. Bebeğiniz yutma alıştırmaları yaptıkça siyah ya da koyu yeşil, yapışkan bir yapısı olan mekonyum (ilk kaka) üretilir. Biriken mekonyum bebek doğduğunda bezine yapacağı ilk kaka olarak tanımlanabilir. Ancak bazı bebekler ilk kakalarını doğumu beklemeden anne karnında iken yaparlar, bizimki gibi 😉

20 haftalık gebelik dönemi, anne karnındaki bir bebeğin tüm organlarının ve kalbinin değerlendirildiği 2. düzey ultrason için en uygun zamandır.

Bu hafta bebeğin cildi kalınlaşır ve cildi kaplayan verniks tabakası altında cilt katman katman gelişmeye başlar. Bu katmanlar sırasıyla epidermis (üst deri), dermis (cildin yaklaşık %90’ını oluşturan orta katman) ve içerik bakımından çoğunluğu yağ olan subkutistir (alt katman).

Gebeliğin 20. haftasında bebek çok hareketlenir. Geçtiğimiz haftalarda bebeğinizin hareketlerini hissetmeye başladıysanız (genelde ilk doğumunu yapmış anneler yeni bebeklerinin hareketlerini daha erken hissetmeye başlar.) hareketler giderek artar. Ancak hiç hareket hissetmiyorsanız endişelenmeyin, bu hafta ve önümüzdeki haftalarda iyice hissedeceksiniz miniğinizin varlığını. Hatta son haftalarda kafasını, elini, ayağını durmadan karnınızdan çıkarmaya çalıştığında “bi doğsa da; o da kurtulsa, bende kurtulsam” diyeceksiniz 🙂

20 haftalık gebelik döneminde bebeğin sinir sistemi gelişmeye devam etmekle birlikte, acı, sıcaklık, dokunma gibi duyuları algılamayı sağlayan sinir hücresi demetleri gelişmeye başlamıştır.

Bebeğiniz büyüdükçe, içinde bulunduğu rahminizde büyüyor. Mucizevi bir şekilde, sizin pek de katkınız olmadan…

Erkek ve kız bebeklerde 20 haftalık gebelik dönemi içinde dış genital organlar iyiden iyiye belirginleşir. Kız bebeklerin yumurtalıkları bu hafta karın bölgesinden pelvis bölgesine inmiş durumdadır. Erkek bebeklerde ise testisler aşağıya doğru inmeye devam etmektedir. Bebeklerin cinsiyeti 18-20. haftalarda ultrason muayenelerinde görülür. Eğer bebeğinizin 20 haftalık gebelik dönemine kadar cinsiyetini öğrenemediyseniz muhtemelen bir sonraki doktor muayeneniz de öğreneceksiniz.

20 Haftalık Gebelik ve Anne Adayının Yaşadığı Değişimler

Gebeliğin 20. haftasında rahminiz göbek deliğinizin hizasına kadar yükselmiş durumda. Bu gebelik haftasına kadar yaklaşık 5-10 kilo almış olabilirsiniz. Eğer zayıf olarak hamile kalmışsanız protein ağırlıklı beslenerek bebeğin gelişimine katkı sağlamanız gerekebilir. Ancak kilolu hamile kalmışsanız doğumu ve doğumdan sonraki dönemlerinizi de düşünerek özellikle fazla karbonhidrat tüketiminden kaçının! Çoğu kadından kolay kolay gitmiyor o zalım kilolar 😉

20 haftalık gebelik döneminde anne, bebek ve bebeğin plesentası için demir oldukça önemlidir. Büyük ihtimalle doktorunuz demir ilacı yazacaktır, almayı ihmal etmeyin! Ayrıca şeker hastası değilseniz ya da gebeliğe bağlı şekeriniz yoksa tahin-pekmez ikilisi de kan değerleriniz açısından faydalıdır. Kırmızı et, demir açısından zengin olduğu için gebelikte tüketimi özellikle tavsiye edilir.

20 haftalık gebelik

20 haftalık gebelik, anne adayının kendisinde bizzat fark edeceği belirtileri beraberinde getirir. Bu hafta ve önümüzdeki birkaç haftada saçlarınızın ve tırnaklarınızın çok hızlı uzadığını ve eskisine göre daha sert ve güçlü olduklarını fark edeceksiniz. (Bazen daha güçsüz ve kırılgan oldukları da görülebilir.) Bunların nedeni ise elbetteki hamilelik hormonlarınızdır.

Gebelik haftalarınız ilerledikçe uyumakta güçlük çekebilirsiniz. Yatağa yattığınızda sol tarafınıza yatmanız ve bacaklarınızın arasına yastık koymanız daha rahat etmenizi sağlar. Bu ve daha sonraki haftalarda sırt üstü yatmanız tavsiye edilmez. Zaten muhtemelen yatamazsınız da. Nefes alıp vermeniz zorlaşır ve bebeğe giden kan ritmini de bozarsınız.

20 haftalık gebelik döneminde geceleri horlamaya başlayabilirsiniz. Bunun nedeni de yine hormonlarınızdır. Sol tarafa yatmak ve yastığınızı biraz yükseltmek horlamanızı engeller. Ayrıca bu hafta mide ekşimesi ve yanmalarına karşı yediklerinize dikkat etmeniz, yemeği yer yemez yatmamanız ve yatmadan 4 saat önce yemeyi kesmeniz önerilir.

Gebeliğin en acı veren olaylarından biri de kramplardır. Özellikle tatlı uyku arasında bacağınıza saplanan bir kramp sizi uykudan uyandırarak kıvrandırır. Bunun nedeni magnezyum eksikliği olabilir. Doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin! Ayrıca kramp girdiği zaman sakin olmalı ve ufak ufak hareketler yaparak krampı geçirmeye çalışmalısınız.

Hamilelik hormonlarının bir diğer sıkıntısı da aşırı terleme ve sıcak basmasıdır. Bunun için özellikle uyuduğunuz yerin sıcaklığını iyi ayarlamanız rahat bir uyku için önemlidir.

Son olarak 20 haftalık gebelik ve sonraki dönemlerde ağırlaşan vücudunuz ile yataktan kalkmak gitgide zorlaşacaktır. Yataktan direkt kalkmaya çalışmayın! İlk önce yatağın kenarına gelip, yan yatış pozisyonu alın. Daha sonra elinizle yataktan güç alarak vücudunuzu kaldırmaya çalışın!

Güzel günler sizleri bekliyor, sağlıcakla kalın…

 

Kaynaklar:

http://www.babycenter.com/6_your-pregnancy-20-weeks_1109.bc

http://www.whattoexpect.com/pregnancy/week-by-week/week-20.aspx

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir