21 Haftalık Gebelik

Hamilelik bizim toplumumuzdaki kadar abartılacak bir durum değil aslında. Bizde “gerçekten” iyi niyetli yaklaşımlar bazen gereksiz ve abartı olup, kötü sonuçlar doğurabiliyor. Mesela “Aa! Sen iki canlısın, iki kişilik yemen lazım, sen ye de bebek de kilo alsın.” diyenler olmuştur ya da olacaktır etrafınızda. Yok böyle bir şey! Aman diyeyim, 21 haftalık gebelik döneminde henüz geç kalmış sayılmazsınız. Kilonuzu kontrol ederek ilerleyin haftalarınızda. “Doğumdan sonra nasılsa veririm, diyerek iki hatta üç kişilik yemek yemekten kaçının, gitmiyor o kilolar. Sonra da süt olsun diye yiyorsunuz, kalıyor da kalıyor…

Gebelikte iyisiyle, kötüsüyle 20 haftayı geride bıraktınız. 21. hafta da yine inanılmaz olaylar meydana gelemeye devam ediyor içinizde…

21 Haftalık Gebelik ve Bebek

21-haftalik-gebelik

21 haftalık gebelik ve bebeğin görünümü

21 haftalık gebelik döneminde bebeğinizin kilosu yaklaşık olarak 350 gram, boyu ise 27 cm kadardır. Bu haliyle yavrunuz bir havuç kadar bu hafta. Artık göz kapakları ve kaşları var. Eğer geçtiğimiz haftalarda bir kızınız olacağını öğrenmişseniz, bu haftada onun vajinasının oluşmaya başladığını bilmek sizi mutlu edecektir. Hamileliğin 21. haftasında rahminiz bebeğiniz için oldukça büyük bir yer. Ancak önümüzdeki haftalarda artık sığmamaya başlayacak 🙂 Bu hafta bebeğiniz yeni doğan bir bebek gibi günde yaklaşık 12 – 14 saat uyuyor.

Ayrıca bebeğiniz yediklerinizin tatlarını almaya başladığı 21 haftalık gebelik döneminizde hem beslenir hemde yutma alıştırmaları yapar. Bunları yapabilmek için ise içinde bulunduğu amniyotik sıvıyı kullanır. Yediğiniz yiyeceklerin tadı amniyotik sıvıya geçer ve sıvının tadı yediklerinize bağlı olarak sürekli değişir. Yapılan araştırmalar annenin hamile iken severek ve sık yediği besinleri bebekleri de doğduktan sonra severek yiyor.

21 haftalık gebelik

21 haftalık gebelik döneminde bebeğin 2D ve 3D görüntüleri

21 haftalık gebelik bebeğinizin oldukça hareketlendiği bir dönemdir. Artık kolları ve bacakları orantılıdır. Vücudundaki kıkırdaklar kemiğe dönüşmeye başlar ve beyin bunları kontrol etmede ustalaşmaktadır.

21 Haftalık Gebelik ve Anne Adayının Yaşadığı Değişimler

Gebeliğin en güzel haftalarından birindesiniz. Ne bebeğin vücudunuza tutunmaya çalıştığı ilk dönemlerdeki gibi zor, ne de artık kocaman olduğunuz, yürümekte, yatmada zorlandığınız, kramp ve kaşıntılarınızın olduğu ve doğurmak için can atacağınız son haftalara benzer bu haftalar. Eğer gebeliğe bağlı şikayetleriniz devam etmiyorsa keyfini sürün derim. Gerçekten çok güzel haftalar. İçinizde bir melek var ve her an büyüyor size kavuşmak için, düşünsenize. İnanılmaz!

21 haftalık gebelik döneminde cildinizde yağlanmalar yaşayabilirsiniz. Buna bağlı olarak özellikle yüzünüzde olmak üzere vücudunuzun belli bölgelerinde sivilceler çıkabilir. Ancak bu sizi çok rahatsız etmesin! Hele ki bir an evvel geçmesi için doktorunuzun yazmadığı ilaç ve kremleri kesinlikle kullanmayın! Çok rahatsızlık hissederseniz doktorunuz ile görüşün.

21 haftalık gebelik

Hamileliğinizden önceki halinize göre %50 daha fazla kanınız olduğu için ellerinizde ve ayaklarınızda şişmeler görülebilir. Bu durumda tuzlu yemeklerden ve uzun süre ayakta kalmaktan kaçının. Aynı zamanda günde en az 2.5 litre su içmeyi de ihmal etmeyin.

Ayrıca hamilelik ilerledikçe genelde bacaklarda varisler görülebilir. Bunun nedeni bacaklara olan baskının artmasıdır. Bunun üzerine uzun süre ayakta kalmak ya da aynı pozisyonda hareketsiz durmak da eklenince varis oluşumu neredeyse kaçınılmaz olur. Eğer ailede varis varsa, sizde de olma ihtimali yüksektir. Aman dikkatli olun! Uzun süre ayakta kalmayın, kendinizi zorlamayacak şekilde günlük egzersizler yapın. Yatarken sola yatın ve ayaklarınızı yastıklarla destekleyin.

21 haftalık gebelik döneminde duygusal ve ruhsal değişimler normaldir. Bebeğinizi kabullenmek, anne olacağınızı düşünüp şaşkınlık yaşamak gibi…Ama derin bir nefes alın ve rahatlayın! Yaşadıklarınız öyle güzel şeyler ki, sizin yaşadıklarınız yaşamak isteyen belki de milyonlarca kadın olduğunu unutmayın…

Bu hafta itibariyle yüzünüzde, bedeninizde kırmızı ince çizgiler görebilirsiniz. Endişe etmeyin, hepsi doğumdan sonra yavaş yavaş geçiyor.

 

Kaynaklar:

https://www.babycenter.com/6_your-pregnancy-21-weeks_1110.bc

http://www.whattoexpect.com/pregnancy/week-by-week/week-21.aspx

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir