22 Haftalık Gebelik

Hatırlıyorum, gebeliğimin en güzel ayları 5 ve 6. aylardı. Özellikle 6. ayda, tam bir hamileydim. Hani filmlerde mutlu hamileler olur ya, aynen öyle. Ağrım, el ve ayaklarımda şişkinlik, karnımda çatlaklar ve buna bağlı kaşıntı… Hiç biri yoktu henüz 🙂 Hormonlarımda müsaade etmiş olmalılar ki, mutluydum bu dönemlerde. İşte sen de tam benim o dönemlerimi yaşıyorsun 22 haftalık gebelik esnasında. Umarım seninde ağrın, sızın, krampların, şişkinliğin, bulantı ve kusmaların yoktur varsa da inşallah en kısa zamanda hiç birinden eser kalmaz.

22 haftalık gebelik döneminde bebeğinin de keyfi oldukça yerinde, onda ve sende neler olup bittiğine gel beraberce bakalım…

22 Haftalık Gebelik ve Bebek

22 haftalık gebelik

22 haftalık gebelik dönemini yaşadığın şu günlerde yüreğinin atışlarını işiten meleğin işte bu halde…

Gebeliğin 22. haftasında anne karnındaki bebek yaklaşık 440 gram iken, boyu ise ortalama 29 cm kadardır. Bebek bu haftalarda yeni doğmuş bir bebek minyatürü gibidir. Göz kapakları, kaşları ve dudakları daha belirgin hale gelirken, diş etlerinin altında minicik dişleri bile oluşmaya başlar. Ayrıca 22 haftalık gebelik döneminde bebeğin gözleri oluşmuş olmasına rağmen iris olarak adlandırılan gözün renkli kısmı henüz pigment içermez. Bebeğinizin hayati hormonlarını salgılama görevini üstlenen pankreası da bu hafta hızla gelişmekte.

Bir kadının içinde gerçekleşen bunca mucizeye artık alışmış olan insanoğlu teknoloji sayesinde bebeği görüntüleme haricinde, içeride yaşananları an be an kendi gözleriyle görüyor olabilseydi, nasıl olurdu sizce?..

Bebek bu hafta lanugo adı verilen tüycüklerle kaplı ve gözleri geçen haftalara göre ışığı daha iyi algılayabiliyor ama göz kapakları hala kapalı. Anne karnında 22. haftasında olan bebek; annesinin kalp atışını, annesinin sesini ve rahimdeki diğer sesleri işitebiliyor halde.

22 haftalık gebelik

Özellikle erken doğan bebeklerde lanugo tüylerine daha sık rastlanır.

22 haftalık gebelik döneminde bebeğin tat alma ve dokunma duyularının gelişimi devam eder. Bebeğin dilindeki tat tomurcukları oluşmaya başlar. Bunun yanında beyni ve sinir uçları dokunma duyusunu işleyebilecek kadar gelişmiş haldedir. Bunun yanında 22 haftalık gebelik dönemi içinde bebeğin iç kulağındaki kemikler sertleşmeye başlar. Bu oluşum sayesinde bu hafta bebek düşük frekanslı sesleri işitebilir haldedir. Dış kulaklar ise boynun altından gelişmeye başlar ve çene kemiği büyüdükçe yukarı doğru kayar.

Bu ve sonraki haftalarda anne karnına konan bir kulaklık aracılığıyla dinletilen sesler, bebeğin beyin gelişimi için uyarılmasını sağlar.

22 haftalık gebelik dönemi ve sonrasında bebeğin kalp atışları dakikada 140-150 vuruş arasında değişir. Annenin ve bebeğin kalp atışı ile tansiyonları sabahın erken saatlerinde (04.00 gibi) en düşük düzeydedir. Bu değerler uyanmadan hemen önce zirveye ulaşacak kadar yükselir.

 

22 Haftalık Gebelik ve Anne Adayının Yaşadığı Değişimler

Gebeliğin 22. haftasında bir ortama girdiğinizde hamile olduğunuz fark edilir edilmez gözler sizin üzerinizde odaklanabilir ve bazen aşırı fikir bombardımanına tutulmanız sizi sıkabilir. Örneğin; karnın ne kadar büyümüş ya da ne kadar küçük bir karnın var, bu çocuk hiç büyümüyor mu acaba içinde, iyi beslendiğine emin misin? İşiteceğiniz cümlelerden sadece bir kaçı… Cinsiyet tespitine ise hiç girmeyelim bile 🙂

Bu hafta bebek içinizde büyüdükçe büyüyen karnınızda çatlaklar oluşmaya başlar. Annenizde, teyzenizde ya da hamilelik yaşamış birilerinde denk geldiğiniz o koca koca çatlaklar, ilk önce incecik kırmızı bir çizgi şeklindedir. Hiç tahmin bile edemezsiniz o masum çizgilerin koca koca çatlaklara dönüşebileceğini. Çatlaklar yaygın olarak karında, göğüslerde, kalçalarda ve baldırlarda görülür. Önleminizi alın! Zeytinyağı, bebek yağı ya da çatlak önleyici kremleri kullanmaya başlamanın tam zamanı! Ben özellikle bu çatlaklardan son ay çok çektim. İnanılmaz kaşıntı yapıyor. Bu kaşıntıyı önlemek için ise ılık bir duş ve sonrasında cildi nemlendirmek gerek.

Ayrıca 22 haftalık gebelik döneminde karnınızla birlikte göğüslerinizde büyüyebilir. İlaveten saç telleriniz kalınlaşır ve parlaklık kazanır. Vücudunuzun bazı bölgelerinde tüylenmeler meydana gelebilir. Tırnaklarınız daha hızlı uzar. Cildinizde değişiklikler meydana gelir, güzelleşirsiniz. Göğüs uçlarınız hem büyür hemde renkleri koyulaşır. Bütün bunların ana nedeni artan hormonlarınızdır. Bu haftadan itibaren ayaklarınızda da büyüme olabilir.

Hamileliğin ilk beş ayında progesteron hormonu seviyesi, östrojen seviyesinden biraz daha yüksekken, 21 ve 22 haftalık gebelik dönemleri içinde bu seviyeler eşitlenir.

22 haftalık gebelik sürecinden itibaren rahminiz ciddi anlamda doğum sancıları ile doğuma hazırlık alıştırmaları yapmaya başlayabilir. İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı hala risk altındasınız bu nedenle hijyen konularında biraz daha dikkatli olmalısınız.

Bu hafta ve sonraki bir kaç hafta içinde hala kokusuz ya da çok hafif kokulu, ince ve beyaz renkli vajinal akıntılarınız olabilir. Bu akıntılar renk değiştirerek yeşile ya da sarıya döner, kokusu değişir ve vajinal bölgenizde kaşıntıya neden olursa enfeksiyon kapmışsınızdır demektir. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız.

Son olarak bu haftadan itibaren genelde bacaklarda görülen kramplar yaşarsanız, muhtemel sebebinin magnezyum eksikliğinden kaynaklandığını unutmayın, en yakın doktor muayenenizde bu durumu doktorunuza iletin ki, ne gerekiyorsa sizi o doğrultuda yönlendirsin.

Bir insan, anne rahmine düştükten sonra serüven başlar ve boyutlar değiştirerek devam edegelen bir yolculuk yaşanır. “Onun bebeği olmuş ya da şu ölmüş” demek ne kadar da kolay…

Ne tılsımlar gizli aslında her birimizde…

Sağlıcakla kalın.

 

<< 21 haftalık gebelik

23 haftalık gebelik >>

Yararlandığım kaynaklar: 

https://www.babycenter.com/6_22-weeks-pregnant_1111.bc

http://www.whattoexpect.com/pregnancy/week-by-week/week-22.aspx

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir