23 Haftalık Gebelik

Benim hamileliğimin üzerinden uzun bir zaman geçti. Hamile olduğumu öğrendiğim, düşük tehlikesi atlattığım, doktorun bir hafta rapor vermesi, düşük önleyici olarak doktorun verdiği progestan ilacını hiç aksatmadan kullanmam, oğlumun ilk tekmeleri, çatlaklarım, aldığım kilolar vesaire, vesaire…

Hepsi dün gibi hatırımda. O zamanlar her hafta başı, bebeğimde o hafta neler olacağını, içimde neler olup bittiğini heyecanla okurdum internet sitelerinden. Tıpkı senin gibi…

Sen, 23 haftalık gebelik dönemini yaşarken, içindeki minik melek dünyaya gelmek için sür’atle hazırlıklarını yapmaya devam ediyor.

Soru: 23 haftalık gebelik kaç aylık oluyor?

Cevap: 23 haftalık gebelik, 6. ayın içinde olduğunu ve aynı zamanda 5 buçuk aylık hamile olduğun anlamına geliyor.

23 Haftalık Gebelik ve Bebek

23 haftalık gebelik

23 haftalık gebelik ve anne karnındaki bebeğin görünümü

Gebeliğin 23. haftasında bebeğinin kilosu yaklaşık 500 gram iken boyu da 28-29 cm kadardır. Bebeğin bu haliyle aşağı yukarı bir patlıcan kadar bu hafta. Önümüzdeki 4 hafta içinde şimdiki kilosu iki kat kadar artacak.

Bebeğinin derisi bu hafta çok kırışıktır. Ancak ilerleyen haftalarda kilo almaya başladıkça bu kırışıklıklar azalacaktır. Bunun yanında derisi yağlı bir vernik tabaksı ve ince tüycüklerle (lanugo) kaplıdır. Derisinin üzerindeki bu tabaka ve tüycükler onu içinde bulunduğu amniyotik sıvının olumsuz etkilerinden korur.

23 haftalık gebelik döneminde karnındaki bebeğinin derisi, kemikleri ve iç organlarının görünebileceği şekilde yarı saydamdır. Bu hafta itibariyle akciğerlerinde küçük kan damarları meydana gelir. İleride oluşacak hava kesecikleri ve akciğerlerde yeni yeni oluşmaya başlayan bu kılcal kan damarları arasındaki bariyerler, bebeğin doğduğu zaman gaz alışverişini sağlamak üzere incelir.

Eğer bir bebek anne karnındaki 23. haftasından önce doğmak durumunda kalırsa ciğerleri yeteri kadar gelişmediği için yaşama şansı yok denecek kadar azdır. Ancak 23 haftalık gebelik dönemi ve sonrasında doğan bebeklerin ciğerleri belli bir ölçüde de olsa geliştiği için rahim dışında destekli bir şekilde işlev görebilir.

Bu nedenle 23. haftada doğan bebekler, yeni doğan yoğun bakım ünitesi olan bir hastanede tedavi altına alınabilirse yaşama tutunma şansları vardır. Bu noktada doğumun planlandığı hastane seçimi yaparken yeni doğan yoğun bakım ünitesi olan hastaneler tercih edilmelidir.

Gebeliğin ilk haftalarında ultrason cihazı sayesinde duyabildiğin bebeğinin kalp atışları, gebeliğin 23. haftasında artık stetoskop ile duyulabilir haldedir. Bunun yanı sıra orta kulak kemiklerinin gelişimi de iyiden iyiye tamamlanıyor ve artık dış dünyayı algılayacak şekilde, sesler bebeğinin işitme merkezine iletilmeye başlanıyor. Şimdilerde duyduğu ayırt edilebilen, belirgin sesler doğduğunda ona yabancı gelmeyecek!

Gebeliğin ilk haftalarından itibaren hızla büyüyen bebeğinin vücuduna göre başı, hala biraz daha büyük ama bu ara gitgide kapanıyor.

23 Haftalık Gebelik ve Anne Adayının Yaşadığı Değişimler

23 haftalık gebelik döneminde duygusal anlamda git gel-ler yaşayabilirsin. Bunun nedeni hormonsal değişikliklerin. Böyle hissettiğin anlarda yalnız kalmamaya özen göstermelisin! Bu durumun bu haftalarda normal olduğunu kabullenip çok fazla kafana takmaman yerinde olacaktır. Böyle anlarda sevdiklerinle birlikte güzel vakit geçirmeyi deneyebilir, keyif aldığın şeyleri yapabilirsin.

Bunun yanında gebeliğin 23. haftasında el, ayak ve ayak bileklerinde şişmeler (ödem) meydana gelebilir. Özellikle bu durumlar çok yorulduğun günlerin akşamında ya da sıcak yaz günlerinde yaşanır.

Kan sirkülasyonun yavaş olması ve aşırı tuz tüketimi buna neden olarak gösterilebilir. Şişliklerin önüne geçebilmek için, sık sık dinlenmeli (mümkünse bacakları uzatarak), dar ayakkabı, çorap ve pantolon giymekten kaçınmalı,  az tuzlu beslenmeli ve bol bol su içmelisin! Vücutta meydana gelen şişmeler aşırı derecede ise preeklampsi adı verilen ciddi bir duruma işaret ediyor olabilir. Ayaklarında, ayak bileklerinde, ellerinde, gözlerinde ve yüzünde ani şişmeler meydana gelirse hemen doktora gitmelisin. Aman dikkat!

23 haftalık gebelik döneminde karnında hafif hafif çatlaklar oluşmaya başlayabilir ve ayrıca karnında dikey olacak şekilde linea nigra adı verilen hamilelik çizgisi belirir. Çatlaklar için zeytin yağı, badem yağı, bebek yağı ve özel çatlak önleyici kremler kullanabilirsin.

Gebeliğin 23. haftasında doktorunun yaptığı ultrason muayenesi sonucunda, bebeğinin ters durduğunu öğrenmiş olabilirsin. Bebeğin ters durması demek, baş aşağı değilde, oturur pozisyonda (makat pozisyon) olmasıdır. Ama henüz bu haftalarda bebeğin ters durması herhangi bir sorun teşkil etmez, çünkü bu haftada ters duran bebeklerin yarısından fazlası ilerleyen haftalarda normal pozisyonunu alır. Makat pozisyonu olarak tanımlanan bu halde doğan bebekler, genele göre sadece %4’tür.

24. haftada buluşmak üzere, sevgiyle kal…

 

Kaynaklar:

https://www.babycenter.com/6_your-pregnancy-23-weeks_1112.bc

http://www.whattoexpect.com/pregnancy/week-by-week/week-23.aspx

Boyut Yayınlarından Çıkan Hamileyim Kitabı

9 Ay 10 gün Hamilelik Rehberi -Dr. Kaan Kocatepe

 

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir