Hafta Hafta Gebelik – 24. Hafta

Şu anda okuduğun kelimeleri algılamak için beynin nasıl çalışıyor bir bilsen, gözlerin, yüzündeki kaslar, takibini yapamayacağın kadar olay gerçekleşiyor şu anda bedeninde, ha bir de belki de seni en çok heyecanlandıran şey oluyor, bebeğin büyüyor içinde. Kim bilir, bebeğin belki şu anda kendi parmağını ağzına götürmüş, doğduğunda senden süt emebilmek için alıştırmalar yapıyordur, olur mu olur 🙂

İnsan ne kadar garip bir varlık değil mi? Bazen düşünür düşünür hayretler içinde kalırım. Mesela hiç birimiz annemizi ve babamızı seçemiyoruz, hepimizin kafası, eli, kolu, bacağı ve sair tüm organları aynı gibi, fakat değil. Birbirinden tamamen farklı ve birbiri içinde akıl almaz kavramlar bütünüyüz hepimiz… Senin içindeki melek de bir dünyalı adayı. O öyle mucizevi bir varlık ki, içinde onu taşıyor olmanın tadını doya doya çıkar. Oğluma baktıkça: “Sen, bir zamanlar benim içimde miydin, sen benim içimde mi şekillendin, büyüdün?” diyorum da derken bile şaşıp kalıyorum…

Hamileliğin 24. haftasında sende ve bebeğinde neler olup bittiğine, gel birlikte bakalım.

24 Haftalık Gebelik ve Bebek

24 Haftalık Gebelik

24 Haftalık Gebelik ve Bebeğin Anne Karnındaki Görüntüsü

24 haftalık gebelik döneminde anne karnındaki bebeğin kilosu yaklaşık 600 gram iken boyu da 30 cm kadardır. Bebeğin bu haliyle neredeyse bir mısır kadar 🙂 Ağırlığının 600 gram civarında olmasının nedeni, vücudunun artık yağ depolamaya başlamasından ileri gelir. Bu hafta bebeğinin görme ve duyma işlevleri esnasında gerekli olan ve işlem yapan bölümler daha etkin hale gelir. Belleği ciddi anlamda gelişir ve beyin dalgası faaliyetleri neredeyse yeni doğmuş bir bebeğinki kadardır.

Gebeliğin 24. haftasında bebeğinin dudakları ve ağzının duyarlılığı artar. Ağzının içinde diş tomurcukları oluşur. Çehresi artık minik bir insan gibi. Kirpikleri, kaşları ve saçları var artık. Ancak bu haftalarda henüz renk pigmentleri olmadığı için çıkan saçlarda, kirpiklerde ve kaşlarda renk yoktur. O yüzden esmer mi, sarışın mı, henüz belli değil 🙂 24. haftada ayrıca meleğinin burun delikleri açılır. Daha çok esnemeye ve hıçkırmaya başlar. Son olarak bebeğin 24 haftalık gebelik döneminde senin kalp atış sesinden, nefes alıp verirken çıkardığın seslere, bağırsaklarından gelen seslerden, dış seslere kadar her şeyi işitebiliyor. Eğer netleştirdiyseniz, karnını okşarken ona ismiyle hitap etmeye başlamanın tam zamanı 😉

24 Haftalık Gebelik ve Anne Adayının Yaşadığı Değişimler

Hamileliğin 24. haftasında karnın artık iyice belli oluyor. Geçtiğimiz haftalardan başlayarak yukarı doğru çıkmaya başlayan rahmin nedeniyle karnın bir top görünümünde olabilir şimdilerde. Sık sık aynaya bakmanı, fotoğraflarını çekmeni tavsiye ederim. Çünkü, bu halini hayatta en fazla 3-4 kez görebilirsin. 6. ayın tam ortalarındayken rahmin ve memelerin daha da büyüdü. Kalbinin dakikada pompaladığı kan miktarı ikinizin hayati ihtiyaçlarını giderebilmek için her geçen hafta biraz daha artmakta.

Ayrıca ülkemizin en popüler konulardan biri olan hamilelikte şeker yüklemesi olayına bu haftadan itibaren sende dahil olacaksın. Doktorun 24-28. haftalar arasında gebelikte hiç bir belirti vermeden ortaya çıkabilen gebelikte şeker hastalığının var olup olmadığını kontrol etmek için şeker yüklemesi testi isteyebilir. Benim şeker yüklemesi maceramı okumak için buraya tıklayabilirsin.

24 haftalık gebelik

Gebelikte şeker yüklemesi işleminde içilen içeceğe örnek

Doktorlar şeker yüklemesini genelde bebekte haftasına göre fazla kilo alımı ve vücut büyüklüğü varsa istiyorlar. Gebelikte çıkan şeker, bebeğin iri olmasına ve buna bağlı olarak zor bir normal doğuma ya da zorunlu sezaryen doğuma neden olabilir. Ayrıca gebelikte şeker hastalığı, bebekte de çeşitli sorunlara neden olabilmekte.

Tüm bu bilgilerin yanında 24 haftalık gebelik döneminde birde erken doğum hakkında bilgiler edinmelisin. Olacağından değil(inşallah olmaz), ama olursa şayet neler yapman gerektiğini bilmende fayda var.

Son olarak 24. hafta, doktorlar açısından da önemli bir haftadır ve bu haftayı dönüm noktası olarak değerlendirirler. Bebeğin bu haftadan itibaren algısının açılması, duyularının çalışmaya başlaması, uyaranlara bilinçli olarak tepki vermesinden dolayı Amerika’da 24. hafta bebeğin birey olarak kabul gördüğü haftadır.(*)

25. haftaya sağlıkla ulaşman dileğiyle, sevgiler…

23. hafta için buraya tıklayabilirsin.

 

 

Yararlandığım Kaynaklar:
http://www.whattoexpect.com/pregnancy/week-by-week/week-24.aspx

https://www.babycenter.com/6_your-pregnancy-24-weeks_1113.bc

Boyut Yayınlarından Çıkan “Hamileyim” Kitabı

(*) 9 Ay 10 Gün Hamilelik Rehberi Dr. Kaan Kocatepe

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir