24 Haftalık Gebelik

Yaklaşık 6 aydır gece gündüz onunlasın. İçine tutunduğu andan beri aklın hep onda. Gece uyurken en son, sabah uyanınca ilk düşündüğün o oluyor değil mi 🙂 Bebeğin büyüyor içinde annesi…

Kim bilir, belki şu anda kendi parmağını ağzına götürmüş, doğduğunda senden süt emebilmek için alıştırmalar yapıyordur…

İnsan ne kadar garip bir varlık değil mi? Bazen düşünür düşünür hayretler içinde kalırım. Mesela hiç birimiz annemizi ve babamızı seçemiyoruz, hepimizin kafası, eli, kolu, bacağı ve sair tüm organları aynı gibi, fakat değil. Birbirinden tamamen farklı ve birbiri içinde akıl almaz kavramlar bütünüyüz hepimiz…

Senin içindeki melek de bir dünyalı adayı. O öyle mucizevi bir varlık ki, içinde onu taşıyor olmanın tadını doya doya çıkarmalısın. Çünkü bilim adamlarının ömürlerini adayarak, insanlığa fayda sağlaması amacıyla yaptıklarına inandığım makineler bile şu an sadece damar ya da organ üretebiliyor. Sense içinde bulunan ve bir insanın tepeden tırnağa oluştuğu akıl almaz bir organ vasıtasıyla bir hayata ev sahipliği yapıyorsun…

Hamileliğin 24. haftasında sende ve bebeğinde neler olup bittiğine, gel birlikte bakalım.

24 Haftalık Gebelik ve Bebek

24 Haftalık Gebelik

24 Haftalık Gebelik ve Bebeğin Anne Karnındaki Görüntüsü

24 haftalık gebelik döneminde anne karnındaki bebeğin kilosu yaklaşık 600 gram iken boyu da 30 cm kadardır. Bebeğin bu haliyle neredeyse bir mısır kadar 🙂 Ağırlığının 600 gram civarında olmasının nedeni, vücudunun artık yağ depolamaya başlamasından ileri gelir.

Bu hafta bebeğinin görme ve duyma işlevleri esnasında gerekli olan ve işlem yapan bölümler daha etkin hale gelir. Belleği ciddi anlamda gelişir ve beyin dalgası faaliyetleri neredeyse yeni doğmuş bir bebeğinki kadardır.

Gebeliğin 24. haftasında bebeğinin dudakları ve ağzının duyarlılığı artar. Ağzının içinde diş tomurcukları oluşur. Çehresi artık minik bir insan gibi. Kirpikleri, kaşları ve saçları var artık. Ancak bu haftalarda henüz renk pigmentleri olmadığı için çıkan saçlarda, kirpiklerde ve kaşlarda renk yoktur. O yüzden esmer mi, sarışın mı, henüz belli değil 🙂 Ayrıca bebeğin bu hafta amniyotik kese içinde hangi pozisyonda durduğunun farkındadır. Bunu vücudun dengesini sağlayan iç kulağının gelişimi sayesinde bilir.

24 haftalık gebelik esnasında minik yavrunun burun delikleri açılır. Daha çok esnemeye ve hıçkırmaya başlar. Son olarak bebeğin 24 haftalık gebelik döneminde senin kalp atış sesinden, nefes alıp verirken çıkardığın seslere, bağırsaklarından gelen seslerden, dış seslere kadar her şeyi işitebiliyor. Eğer netleştirdiyseniz, karnını okşarken ona ismiyle hitap etmeye başlamanın tam zamanı 😉

Eğer bebek bu hafta doğarsa yaşama şansı geçen haftaya göre daha fazladır. Her geçen hafta bu şans daha da artar. Ancak yine de risk vardır ve ciddi komplikasyonlara çok sık rastlanır.

24 Haftalık Gebelik ve Annedeki Değişiklikler

Hamileliğin 24. haftasında karnın artık iyice belli oluyor. Geçtiğimiz haftalardan başlayarak yukarı doğru çıkmaya başlayan rahmin nedeniyle karnın bir top görünümünde olabilir şimdilerde. Sık sık aynaya bakmanı, fotoğraflarını çekmeni tavsiye ederim. Çünkü, bu halini hayatta taş çatlasa en fazla 3-4 kez görebilirsin diye düşünüyorum 🙂

5. ayın tam ortalarındayken rahmin ve göğüslerin daha da büyüdü. Kalbinin dakikada pompaladığı kan miktarı ikinizin hayati ihtiyaçlarını giderebilmek için her geçen hafta biraz daha artmakta.

Bu hafta mide ekşimesi ya da mide yanması şikayetlerin olabilir. Bunun için yemek yer yemez yatmaktan sakınmalı, dik oturmaya özen göstermelisin.

Ayrıca ülkemizin en popüler konulardan biri olan hamilelikte şeker yüklemesi olayına bu haftadan itibaren sende dahil olacaksın. Doktorun 24-28. haftalar arasında gebelikte hiç bir belirti vermeden ortaya çıkabilen gebelikte şeker hastalığının var olup olmadığını kontrol etmek için şeker yüklemesi testi isteyebilir. Benim şeker yüklemesi maceramı okumak için buraya tıklayabilirsin.

24 haftalık gebelik

Gebelikte şeker yüklemesi işleminde içilen içeceğe örnek

Doktorlar şeker yüklemesini genelde bebekte haftasına göre fazla kilo alımı ve vücut büyüklüğü varsa, geçmiş gebeliklerde annede şeker hastalığı ortaya çıkmışsa vb. sebeplerden istiyorlar. Gebelikte çıkan şeker, bebeğin iri olmasına ve buna bağlı olarak zor bir normal doğuma ya da zorunlu sezaryen doğuma neden olabilir. Ayrıca gebelikte şeker hastalığı, bebekte de çeşitli sorunlara neden olabilmekte.

24 haftalık gebelik döneminden sonra anne adayının tansiyonu gebelik öncesi seviyesine döner. Çünkü bu ve önceki haftalarda çok fazla kan akışının meydana geldiği damarlar oldukça genişlemiştir ve bu damarlardan oldukça fazla olan kanlar rahat bir şekilde geçer. Bu haftalarda burun ve diş eti kanaması gibi şikayetlerin bu sebepten dolayı oldukça normaldir.

Aman Dikkat!

Tüm bu bilgilerin yanında 24 haftalık gebelik döneminde birde erken doğum hakkında bilgiler edinmelisin. Umarım böyle bir durumla hiç bir şekilde karşı karşıya kalmazsınız, ama olursa şayet neler yapman gerektiğini bilmende fayda var.

24 haftalık gebelik döneminin içinde bulunduğu 6. ayda tamamen kokusuz ya da hafif kokulu vajinal akıntılarınızın olması normaldir. Bu akıntının rengi sarıya, yeşile döner ve aynı zamanda kokusu da ağırlaşırsa vajinal enfeksiyon yaşıyor olabilirsin. Böyle bir durumda doktoruna görünmeyi ihmal etmemelisin!

Son olarak 24. haftalık gebelik dönemi, doktorlar açısından da önemlidir ve bu haftayı dönüm noktası olarak değerlendirirler. Bebeğin bu haftadan itibaren algısının açılması, duyularının çalışmaya başlaması, uyaranlara bilinçli olarak tepki vermesinden dolayı Amerika’da 24. hafta bebeğin birey olarak kabul gördüğü haftadır.(*)

25. haftaya sağlıkla ulaşman dileğiyle, sevgiler…

<<23. hafta  25. Hafta>>

 

 

Yararlandığım Kaynaklar:
http://www.whattoexpect.com/pregnancy/week-by-week/week-24.aspx

https://www.babycenter.com/6_your-pregnancy-24-weeks_1113.bc

Boyut Yayınlarından Çıkan “Hamileyim” Kitabı

(*) 9 Ay 10 Gün Hamilelik Rehberi Dr. Kaan Kocatepe

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir