Hafta Hafta Gebelik – 27. Hafta

İyisiyle kötüsüyle koskoca 6 ay kaldı geride. Artık son 3 aylık döneme girmiş bulunuyorsunuz meleğinle birlikte.  Şu an doğsa (prematüre) bile dünyaya tutunabilecek güçte olan bebeğinin, senin karnında geçireceği bu son üç aylık periyotta çoğunlukla beyni, akciğerleri ve sindirim sistemi olgunlaşır.

Belki sen çoktan hazırladın, ama eğer henüz hazırlamadıysan bu haftadan itibaren doğum çantanı hazırlamanda fayda var.  Doğum çantası içine konacaklar hakkında fikir edinmek istersen bu yazımı okuyabilirsin.

27 haftalık gebelik 7. ayda olduğunu ifade eder.

27 Haftalık Gebelik ve Bebek

27 haftalık gebelik

27 haftalık gebelik ve bebeğin görüntüsü

27 haftalık gebelik döneminde rahmin neredeyse bir basketbol topu kadar büyüdü. Bu hafta bebeğinin kilosu yaklaşık 850 gram, boyu ise 37 cm civarında. Bu haliyle bir bostan patlıcanını andırıyor zat-ı alileri. Bebeğin bu aralar sık sık uyuyor ve uyanıyor. Oldukça hareketli olduğu bu dönemde sana tekmeler atmıyorsa, içinde bir o yana bir bu yana dönmüyorsa muhtemelen huzurlu bir uykuya dalmıştır 🙂 Yukarıdaki resimden de anlayacağın üzere bebeğin 27 haftalık gebelik döneminde artık göz kapaklarını çok iyi kontrol edebiliyor. Gözlerini açıp kapatıyor ve önceki haftalardaki gibi parmak emme derdinde. Bütün bu işlemleri yapabilmesi; sürekli gelişen ve aktif bir şekilde çalışan beyninin sayesinde.

Ciğerleri henüz tam gelişmiş değil, şu anda doğsa sağlıklı bir hayat için bir süre ciddi bir tıbbi yardım gerekir.

Ben gebeliğimin bu dönemlerinde belli aralıklarda içimden gelen seslere şahit olurdum. Zaman zaman sinir bozucu hal alan bu durumu ablama anlattığımda bebeğimin hıçkırıyor olabileceğini söylemişti. Gerçekten de öyleymiş, başladığında yaklaşık bir dakika süren ve bebeği hiç bir şekilde rahatsız etmeyen hıçkırıklar ilerleyen haftalarda da devam edecek şimdiden benden söylemesi 🙂 Ayrıca meleğin 27 haftalık gebelik döneminde çok düzenli bir şekilde yutkunma, nefes alıp verme ve esneme denemeleri yapıyor.

Bebeğinin kalbi bu hafta dakikada yaklaşık 150 defa atıyor.

Gebeliğin 27. haftasından itibaren bebeğin erkek ya da kız olmasına bağlı olarak meydana gelecek gelişim farklılıkları doğduklarında da kendini fark ettirir. Özellikle erkekler kızlara göre daha iri ve kilolu doğarlar.

Bu hafta bebeğinin derisini örten ve verniks olarak isimlendirilen yağ tabakası kalınlaşıyor. Bu, böbreklerinin daha çok miktarda idrar ürettiği döneme denk geliyor. Verniks, idrarın bebeğin narin cildine zarar vermesini önlüyor.  Son olarak bu hafta bebeğinin saçları, kaşları ve kirpikleri uzuyor.

 

27 Haftalık Gebelik ve Anne Adayının Yaşadığı Değişimler

27 haftalık gebelik döneminde kalbin dakika da yaklaşık 72 defa atarken vücudundaki kan miktarı da ortalama 5 litre kadardır. Yaklaşık basketbol topu büyüklüğünde olan rahminle birlikte vücut ağırlığın ve buna bağlı olarak ağırlık merkezin değişmekte hala. Gebeliğin 27. haftasında seni rahatsız edecek en önemli durumlardan biri geçtiğimiz haftalarda başlayan ve özellikle geceleri bacaklarına giren kramlardır. Bu krampların nedeni vücut ağırlığın ve kan dolaşım sistemindeki değişikliklerdir. Uzun süre ayakta kalmamaya özen göster, sık sık dinlenmeye bak, bacaklarının altına yastık koyarak yerden yukarı olacak vaziyette dinlenmek sana iyi gelecektir.

Ayrıca ellerindeki, ayak ve ayak bileklerindeki şişmeler de devam eder 27 haftalık gebelikte. Bunun yanında karnında meydana gelen çatlaklarda daha belirginleşebilir, mümkün olduğunca nemlendirmeye özen göstermelisin. Özellikle her duş sonrası çatlak kremleri, zeytin yağı gibi nemlendiriciler sürmek çatlak oluşumunu tamamen önlemese de kaşıntı olmasını engeller.

Son üç ayda, artık bir an evvel doğurmak isteyeceğin anlar yaşayacaksın. Benim son 3 ayım, tam yaz mevsimine denk gelmişti. Çok fazla kilo almış olmam, havaların çok sıcak gitmesi ve en çok da karın çatlaklarımdan dolayı meydana gelen kaşıntı perişan etmişti beni. Sağlıklı beslenmeye özen göstermeni şiddetle tavsiye ederim, ne kadar az kilo o kadar rahat bir hamilelik demek. Kendine ve yavruna dikkat et. Bir sonraki haftada görüşmek ümidiyle,

Sağlıkla ve sevgiyle kal…

 

26. haftalık gebelik hakkında bilgiler edinmek için buraya tıklayabilirsin.

Yararlandığım Kaynaklar:

http://www.whattoexpect.com/pregnancy/week-by-week/week-27.aspx

https://www.babycenter.com/6_your-pregnancy-27-weeks_1116.bc

Boyut Yayınlarından Çıkan Hamileyim Kitabı

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir