Hafta Hafta Gebelik – 28. Hafta

Geçtiğimiz günlerde bir arkadaş insan hakkında konuşurken dedi ki: ” Dıştan bakınca hepimiz aynıyız. Hepimiz etten ve kemikteniz, ama gelin görün ki her birimizin içi nasıl da farklı birbirinden.” Dünyada yaklaşık 7 milyar insan var ve içe dönük bakınca 7 milyarı da birbirinden tamamen farklı. Konuyla bağlantılı bir anımı paylaşayım asıl mevzuya geçmeden evvel.

Girişi okumadan devam et

Mesleğim gereği bilgisayar programlarıyla ilgilenir ve onları öğrencilere anlatırım. Bir gün dünya ve gezegenler ile ilgili bir slayt gösterisi geçti elime. Güneş sistemi ve gezegenlerin birbirine göre büyüklüklerinin kıyaslandığı bir gösteriydi bu. Dünyanın güneş sistemindeki tüm yıldızlardan ve pek çok gezegenden küçük bir yer olduğu bilgisi verildikten sonra denmiş ki: “Muazzam bir sistemin içinde bir noktadan daha küçük bir yerde yaşıyorsun! Peki dertlerin, sıkıntıların neden bu kadar büyük. Neden bazen kendini küçük dağları yaratmışçasına dev aynasında görüyorsun!.. benzeri cümleler vardı ve bana da çok anlamlı gelmişti açıkçası. Kendi penceremden konuyu değerlendirince ” Hah, işte bu! Gerçekten dünya bu kadar küçük bir yer iken, bana ne oluyor da, sorunları bu kadar büyütüyorum!” diyerek bir bakış açısı geliştirdim kendime ve bu slayt gösterisini öğrencilerime de izletmeye karar verdim.

Yaklaşık 4 sene boyunca, tahminen en az 100 kişiye (grup grup) izlettim bunu ve pek çoğu izledikten sonra “Ne kadar da doğru, çok güzel ve anlamlı.” diyerek benim gibi düşündü ve anlık iç geçirmeler yaşadı. Bir gün yine dersi anlatmaya başlamadan evvel ilgilerini çeker ve biraz tefekküre vesile olurum düşüncesiyle bu gösteriyi izletince bir genç kız itiraz etti! O kadar kişi içinden yalnızca bir kişi. Dedi ki: “Neden insanların dertlerini sıkıntılarını önemsizmişçesine küçümsüyorsunuz. Evet, hepimiz gelip geçiciyiz, ama her insan bir dünya değil mi? Peki ya dünya, insanlar için yaşanabilecek yegane yer değil midir?

O an o kıza pek bir şey diyemedim. Doğru söylüyordu çünkü, insan anne karnına düşer, santim santim büyür, doğar da kaderi bir bilmecedir yaşam boyu çözülmek bilmeyen…

Bir zamanlar annenin karnında iken 28 haftalık gebelik  döneminde senin yaşadığın benzer gelişimleri, şimdi bebeğin senin karnında yaşıyor. Kaderi ise meçhul, dilerim güneşten daha parlak olur…

28 Haftalık Gebelik ve Bebek

28 haftalık gebelik

28 haftalık gebelik döneminde anne karnındaki bebek

Gebeliğin 28. haftası 7. ayın içinde olduğun anlamına gelir. Bu hafta bebeğinin kilosu yaklaşık 1000 gram iken boyu da 37 cm kadar. Süper hızla büyüyor olmasına rağmen rahminde hala onun sürekli dönerek takla atabileceği kadar boş alan var. Bu nedenle bu haftadan itibaren çıkış yoluna doğru sık sık doğum pozisyonu olan baş aşağı pozisyona gelir. Bu esnada sen onun hareketlerini çok rahat bir şekilde hissedersin.

Bu hafta en çok yaptığı şey kirpikli gözlerini kırpmak 😉 Bunun yanında görme duyusu da ciddi anlamda gelişiyor ve rahminden süzülen ışığı çok net bir şekilde algılayabiliyor. Ayrıca 28 haftalık gebelik döneminde meleğin, dünya için gerekli olan nefes alıp verme, yutkunma, emme gibi pek çok becerisini geliştirmeye devam ediyor. Vücudu yağ depolamaya devam ederken elleri tombullaşmaya başlıyor ve tırnak kavisleri meydana geliyor. Ayrıca bu hafta  üst ve alt diş etleri içinde dişleri oluşmakta.

Bu hafta da beyin gelişimi çok ciddi bir şekilde devam ediyor. Kalp atışı dakikada yaklaşık 150. Yapılan araştırmalar 28 haftalık gebelik döneminde bebeğin anne karnında rüya gördüğünü ifade ediyor. Çünkü, bebek bu hafta REM denilen uykuyu uyumaya başlar.

28 Haftalık Gebelik ve Anne Adayının Yaşadığı Değişimler

Her kadın nasıl kendine özelse, hamileliği de öyledir. Ancak genel olarak hafta hafta benzer değişiklikler görülür. Bu bağlamda gebeliğin 28. haftasında artık bebeğinin büyümesiyle birlikte fiziksel zorluklar yaşamaya başlayabilirsin. Bunların en yaygını kabızlık ve hazımsızlık, mide yanması, gaz ve şişkinlik olabilir.

Bebeğinin sürekli hareket halinde olması zaman zaman seni rahatsız edebilir 🙂 Ayrıca onun pozisyon değiştirerek doğum pozisyonuna geçmesi alt bölgende ağrı ve baskı hissi yaşatabilir. Geçen hafta başlamış olma ihtimali olan bacak krampların bu hafta da devam edebilir. Bunun için gündüz çok ayakta kalmamaya ve bacaklarını çok yormamaya özen göstermelisin.

Bunun yanında 28 haftalık gebelik döneminde dişlerini fırçalarken diş eti kanamaları olabilir. Yine geçen haftalarda başlama ihtimali yüksek olan çatlakların bu hafta giderek artabilir.

Bu hafta duygusal anlamda gergin, korkulu ve endişeli aynı zamanda heyecanlı zamanlar geçirebilirsin.

28 haftalık gebelik dönemini de tıpkı diğer haftalarda olduğu gibi bazı kadınlar çok rahat atlatırken, bazıları zor geçirebilir. Mesela doğuma kadar bulantı ve kusma yaşayan tanıdıklarım var. Dilerim sen çok rahat bir şekilde tamamlarsın 28. haftayı. Eğer hala tutmaya başlamadıysan bebeğin ve ona ait ilkleri yazabileceğin bir anı defteri tutmanı öneririm. Tekmelerinin sana hissettirdiklerini ilerde kendisinin okuması da eşsiz bir duygu olsa gerek. Annem benim için bir anı defteri tutmuş olsaydı, her satırında baştan heyecanlanırdım…

Gelecek hafta görüşmek üzere, sevgiyle kal.

27. haftalık gebelik hakkında bilgiler edinmek için buraya tıklayabilirsin.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir