Hafta Hafta Gebelik – 29. Hafta

Ben hamileyken bebeğimizin beşiğini, arabasını aldığımız heyecanlı dönemlerden biriydi 29 haftalık gebelik. Sende bana katılıyor musun bilemiyorum, ama ilk bebek olunca heyecan daha başka oluyor. Hiç unutmuyorum, ona aldığım kıyafetleri bohça yapmıştım, eskiden bayramlarda yaptığımız gibi. Gelen giden eşe dosta o bohçayı açıp aldıklarımı gösteriyor ve yeniden bohçalıyordum. Şimdi olsa yapmam herhalde ama, sana bu satırları yazarken bile tebessüm ettirdiği için iyi ki yapmışım diyorum. Hey gidi günler hey…

29 haftalık gebelik dönemi senin açından sıkıntılı bir dönem olabilir çünkü içindeki melek git gide büyüyor. Onun büyümesine bağlı olarak bir takım zorluklar yaşayabilirsin. Bebeğin ise son sürat gelişmeye devam ediyor.

29 Haftalık Gebelik ve Bebek

29 haftalık gebelik

29 haftalık gebelik döneminde anne karnındaki bebek

Bu hafta bebeğinin kilosu yaklaşık 1150 gram iken boyu ortalama 39 – 40 cm civarında. Kaslarının ve akciğerlerinin gelişimi sürüyor. Bunun yanında bebeğinin beyin yüzeyi milyonlarca sinir hücresine yer sağlamak amacıyla git gide kıvrılmaya ve kat kat olmaya başladı. Beyninde gelişen sinir hücreleri sayesinde bebeğinin hareketleri artık daha hızlı ve anlamlı. Ayrıca bu hafta büyüyen beyninin sığması için kafatası da genişliyor.

Bebeğinin içinde yüzdüğü amniyon kesesi ve amniyon sıvısı 29 haftalık gebelik esnasında tamamen gelişmiş haldedir. Amniyon kesesinin iç ve dıştaki iki tabakası bebeğin rahminde dönerken ya da kıvrılırken oluşan sürtünmeyi azaltmak için birbiri üzerinde ilginç bir şekilde kayar. Bu sayede ilerleyen gebelik haftalarında dahi amniyon kesesinin esnekliği sayesinde bebeğin rahminde rahat eder.

Bebeğinin haftalar ilerledikçe protein, folik asit, c vitamini ve demir ihtiyacı giderek artmakta. Ayrıca kemik gelişimi için günde yaklaşık 500 ml süt içmen ya da yoğurt, peynir gibi kalsiyum içeren besinler tüketmen çok önemli bir ayrıntı. Son üç ayda bebeğinin kemikleri için günde 250 miligram kalsiyuma ihtiyaç vardır, gel de süt içme yoğurt yeme! Eğer bunları tüketemiyorsan doktorunun verdiği vitamin ilaçlarını kullanmalısın, değilse o kalsiyumlar senin depolarından gider, demedi deme 😉

Bebeğinin beyin gelişimi için 29 haftalık gebelik dönemi ve sonrasında Omega-3 açısından zengin olan balık yağı tüketmelisin!

Bebeğin kilo almaya devam ediyor, önümüzdeki 11 hafta boyunca şimdiki kilosunun 2 ya da 3 katı olacak şekilde kilo alacak. Kilo alımı arttığı için 29 haftalık gebelik dönemi ve sonrasında bebeğinin hareketleri önceki kadar sert olmayabilir ama sen bebeğinin hareketlerini takip etmeye devam et. Uzun süre hareketlerini hissetmezsen bebeğinin sıkıntıda olabileceği ihtimalini unutma!

29 Haftalık Gebelik ve Anne Adayının Yaşadığı Değişimler

Bu hafta seni rahatsız edebilecek en belirgin sağlık sorunları sindirimin yavaşlamasına bağlı olarak mide ekşimesi ve kabızlık olabilir. Kabızlık, gebelikte sana zor anlar yaşatabilir. Bunu engellemek için bol lifli besinler, bol su ve bol egzersiz gerekli! Bunun yanında bacaklarına girecek kramplar esnasında soğuk kanlı davranmalı ve geçeceğine odaklanmalısın. Benimde bacaklarıma çok kramp girdi, gecenin bir yarısı ağlatacak kadar hemde. Ama geçti, bitti hepsi. O anlarda bu okuduklarını düşün ve rahatlamaya çalış!

Karnında kaşıntılar olabilir, bunun için yine ılık bir duş iyi gelecektir. Duştan sonra özellikle karnını nemlendirmeyi ihmal etmemelisin. 29 haftalık gebelik döneminde ayrıca vajinal akıntı ve karnının alt kısmında ya da yanlarında ağrılar meydana gelebilir.

Bu haftalarda büyüyen rahmin, karnını gerdiği için göbek deliğin dışarı doğru çıkabilir 🙂 Hiç garipseme, oluyor gerçekten. Kıyafetlerinden belli olacak kadar dışarı fırlayan göbek deliğin doğum sonrası eski haline dönüyor.

Bu haftadan itibaren doğum sonrasında bebeğini besleyeceğin sütün için göğüslerin harekete geçiyor. Vücudun süt üretmeye başlıyor. Göğüs uçlarını sakın sıkma! Bebeğinin ilk besini ve altın değerindeki kolostrum yani ağız sütü ziyan olmasın. Bazen bu sıvı kendiliğinden sızıntı şeklinde gelebilir, bunda yapabilecek pek bir şey yok iç çamaşırına göğüs pedi yapıştırmaktan başka. Ama ilk süt ziyan oluyor diye de endişelenme sakın.

Duygusal anlamda da yine dalgalanmalar yaşayabilirsin. Dalgınlık bu haftalarda normal kabul edilir. Bebeğinin gelişine az kaldığı için zaman zaman heyecanlanma ya da korkma, endişe duyma gibi duygular yaşayabilirsin ama bunlar genelde olumlu düşünceler sayesinde uzaklaşır gider, yerine sevgiyi bırakır.

Sık sık oturarak dinlenmeni, bol bol uyumanı (ilk bebekse tabi, biri uyuyunca öteki uyanan iki, üç çocuklu anneler için can-ı yürekten kolaylıklar diliyorum…) ve 29 haftalık gebelik döneminin keyfini çıkarmanı öneririm. Gelecek hafta görüşmek ümidiyle, ikinize de sağlıklı bir hafta diliyorum.

28 haftalık gebelik dönemi için buraya tıklayabilirsin.

 

Yararlandığım Kaynaklar:

https://www.babycenter.com/6_your-pregnancy-29-weeks_1118.bc

Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler-Sf-323

Hamileyim Kitabı

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir