Hafta Hafta Gebelik – 30. Hafta

Toprağa bir tohum bırakıp, onun çıkmasını beklemek inanılmaz heyecanlandırır beni. Gönül ister ki, şöyle uçsuz bucaksız bir bahçem olsun. Güller, lavantalar, hanımelleri, çeşit çeşit meyve ağaçları, sebzeler yetiştirebileceğim bir bahçe… Neyse yine ben böyle hayaller içinde yaşamaya devam ederken, Ramazan bayramı dolayısıyla annemin köyüne gittik. Köyde bahçeli bir ev! Bahçesinde bezelyeler, baklalar, naneler, havuçlar, ahududular, kirazlar, çilekler, kayısılar, lar ler lar…

Güneş içimi ısıtmış, ben de etrafı temaşa ederken birden bire şöyle geçti içimden: ” Ne garip şey! Toprak aynı toprak, ancak üzerindekiler çeşit çeşit! Her birinin tadı, rengi, kokusu, görünüşü apayrı, ama üzerinde oldukları toprak hep aynı!”

Beni zamandan ve mekandan sıyırıp, derinlere daldıran bu düşüncelerimi hemen yanımda olan eşimle paylaşınca beni daha da düşündüren şu cümleyi söyledi: “Biz insanlar da öyle değil miyiz?”

Senin içini 30 haftadır yurt edinen minik yavrunun saçlarının, gözlerinin, teninin rengini biliyor musun? Sesi kiminki gibi acaba? Hele huyları kime çekecek kim bilir? Hepsi muamma öyle değil mi, oysa meleğin senin içinde tüm bunları biliyor olman gerekmez mi teknik olarak baktığımızda! Çeşit çeşitiz ve ellerimizin ulaşamadığı, gözlerimizin göremediği ne çok şey var daha bu dünyada…

Yukarıda yazdığım detaylar için henüz erken olsa da 30 haftalık gebelik döneminde bebeğin dünyaya gelme hazırlıklarını sürdürüyor. Gel içinde neler yapıyor bir bakalım 🙂

30 Haftalık Gebelik ve Bebek

30 haftalık gebelik

30 haftalık gebelik ve bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Gebeliğin 30. haftasında bebeğinin boyu yaklaşık 40-41 cm iken, kilosu da 1400 gram civarındadır. İlk haftalarda bir haşhaş tanesinden daha küçük olan bebeğin 30 haftalık gebelik döneminde orta boylu bir lahana kadar artık. Önceki haftalara nazaran bu hafta daha tombul bir görünüme sahip, ancak önümüzdeki 10 hafta içinde bu kilosu neredeyse 2,5 kat artacak. Bebeğinin artık düzenli uyku rutinleri var . Zamanının yarısını sakin bir şekilde dinlenerek ve uyuyarak geçiriyor. Tekme atmadığı, ayağını, dirseğini karnından dışarı çıkaracak gibi uzatmadığı, lambur lumbur içinde taklalar atmadığı zamanlarda bil ki uyuyordur 🙂

Sen sen ol, bebeğin hareket ederken çektiğin karın videonu instagram ve facebook’ta paylaşma!

Bu hafta bebeğinin beyni çok hızlı bir şekilde gelişmeye ve büyümeye devam ediyor. Beyindeki düzlükler git gide kıvrımlı hale dönüşüyor. Bunun anlamı, beyin dokusunun artması ve buna bağlı olarak daha çok beyin hücresi oluşmasıdır, daha çok beyin hücresi ise daha çok bilgi demek! 30 haftalık gebelik döneminde bebeğinin beyni aynı zamanda vücut ısısını ayarlama işlemini de üzerine alıyor. Bu sayede ideal vücut sıcaklığı ayarı yapılabiliyor ve bebeğini bugüne dek sıcak tutan, ince kürkü yani lanugo tüyleri yavaş yavaş dökülmeye başlıyor.

30 haftalık gebelik döneminde bebeğinin görme yeteneği gelişmeye devam ediyor. O doğduğu zaman uzakları net bir şekilde göremez halde olacak. İlk günlerde sadece emme pozisyonunda senin yüzünü görebilecek kadar görme yeteneğine sahip olan bebeğinin uykuları esnasında günden güne görmesi de netleşecek. O yüzden ilk dönemlerde onun uyuması en az beslenmesi kadar önemlidir!

Bu hafta bebeğinin elleri tamamen gelişmiş durumda olup, baş ve vücut oranı tıpkı yeni doğan bir bebeğinki gibi. Son olarak 30 haftalık gebelik döneminde yaşanan en önemli olaylardan biri de hali hazırda karaciğer ve dalak üretmeye devam etse de önemli ölçüde bebeğinin kan hücrelerinin oluşumunun kemik ilikleri tarafından devralınmasıdır.

30 Haftalık Gebelik ve Anne Adayının Yaşadığı Değişimler

Bu hafta sık sık idrara çıkmak isteyebilirsin. Bunun nedeni büyüyen bebeğinin mesanene baskı yapmasıdır. Göğüslerinde süt üretimi başladı. Bunun haricinde yorgunluk, halsizlik ve isteksizlik halleri bedeninde zuhur edebilir. Ayrıca 30 haftalık gebelik mide ekşimesi, mide yanması ve hazımsızlık gibi sorunları da beraberinde getirebilir.

Bu şikayetleri aza indirgemek için yağlı, kızartılmış ve baharatlı yemeklerden uzak durman da fayda var. Hafif gıdalarla az az ama sık beslenip, yemekten hemen sonra kesinlikle uzanmamalısın.

Hormonal değişikliklerden dolayı bu haftalarda ayak bağların gevşer ve kalıcı olarak ayak numaran büyüyebilir. Bununla ilgili detayları buradan okuyabilirsin.

Yine yaşadığın hormonal değişikliklerden ve karnının büyümesinden dolayı ağırlık merkezin değişeceği için denge kayıpları yaşaman bu hafta normaldir. Buna bağlı olarak sırt ağrıları yaşayabilirsin. Duygusal anlamda iniş-çıkışlar da önceki haftada olduğu gibi bu hafta da devam edebilir.

Son olarak 30 haftalık gebelik döneminden itibaren yalancı doğum kasılmaların başlayabilir.

 

29 haftalık gebelikte neler olup bittiğine göz atmak istersen buraya tıklayabilirsin.

 

Önümüzdeki hafta görüşmek üzere,

Sevgiyle ve sağlıkla kal.

 

Yararlandığım Kaynaklar:

https://www.babycenter.com/6_30-weeks-pregnant_1119.bc

https://www.whattoexpect.com/pregnancy/week-by-week/week-30.aspx

Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler

Hamileyim Kitabı

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir