Hafta Hafta Gebelik – 31. Hafta

“Annenin kaderi oğluna!” oldu bizde, bende tıpkı oğlum gibi Ağustos ayında doğmuşum. Eylül ayında başlayıp, Haziran ayında biten sezonlarda doğan bütün akrabalarıma, arkadaşlarıma imrenmişimdir hep 🙂 Yaz tatili olduğu için genelde unutulur Haziran sonu, Eylül başı ve arasında doğanların doğum günleri, büyünce değil de küçükken çok dokunurdu bu durum bana 🙂

Sıcakta hamile olmak, hele hele son aylarını yaşamak ciddi anlamda zor bir durum. Senin bu günlerde yaşadığın 31 haftalık gebelik dönemi benim hamileliğimde yaza denk gelmişti ve ben baya zorlanmıştım. Sıcakta uyuyamıyordum, aldığım kilolardan dolayı karnımdaki çatlakların kaşıntısından duramıyordum. Sonra annemi düşündüm, aynı sıcaklarda annemde bana hamileymiş ve belki aynı zorlukları çekmiş. Omzunda bir ton yük ve yanında bir evlatla birlikte…Velhasıl anne olmak, yürek ve emek istiyor…

Artık doğuma sayılı zamanlar kaldı, bu hafta itibariyle  8. aya girmiş bulunuyorsunuz yavrunla birlikte, biraz daha sabır. Her seferinde olduğu gibi bir gün bu yolculukta son bulacak. Dileğim bu son buluş, sağlıklı, huzurlu ve mutlu başlangıçların ilk adımı olur.

31 Haftalık Gebelik ve Bebek

31 haftalık gebelik

31 haftalık gebelik ve anne karnındaki bebek

Bu hafta bebeğin yaklaşık 41 cm boyunda. Kilosu ise 1500 gram kadar. Bu haliyle boyunu baz alarak: “artık bir pırasa kadar oldu” desek çok da yanlış olmaz. 31 haftalık gebelik döneminde bebekte meydana gelen en önemli gelişmelerden biri, iskelet yapısıdır. Bebeğinin iskeleti bu hafta neredeyse doğum anındaki büyüklüğü kadar. Bu iskelet boyuna göre hala zayıf ve ince görünüyor, ancak önümüzdeki bir kaç haftada toparlayacak, merak etme!

Gebeliğin 31. haftasında bebeğin derisi kalınlaşıyor ve derinin altında oluşan yağ tabakasından dolayı cildi artık kırmızıdan pembeye dönüyor. Anne karnında hala yeteri miktarda yeri var. Çok sıkışmış durumda değil. Amniyon sıvısı içinde yüzerken ayak parmağını ağzına alıp, doğum sonrası senin göğsünden süt emebilmek için hazırlıklara tam gaz devam ediyor.

Bebeğin artık düzenli bir şekilde günün belli saatlerini uyuyarak geçiriyor, o zamanlar hariç çok hareketli olup, tekmeler atması sağlıklı olduğuna işaret eder, aman ha şikayet etme 🙂

31 haftalık gebelik döneminde bebeğinin beyni inanılmaz bir hızla gelişmeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda kazandığı, ışığı takip etme becerisinin yanı sıra beş duyu organından gelen uyarıları da artık anlamlandırmaya başlıyor. Koku hariç, çünkü kokuyu alabilmesi için soluması gerekmekte. Bebeğin bu hafta doğum pozisyonuna geçebilir, yani baş aşağı dönebilir.

Anne karnındaki çoğul gebeliklerin gelişimi tekil gebeliklere göre 31 haftalık gebelik döneminden itibaren yavaşlamaya başlar.

31 Haftalık Gebelik ve Anne Adayının Yaşadığı Değişimler

Geçtiğimiz haftalarda yaşamış olabileceğin ancak çoğu gebenin yaşadığı gibi sende 31 haftalık gebelik döneminden itibaren Braxton Hicks kasılmalarını hissetmeye başlayabilirsin. Bu kasılmalar doğuma hazırlık kasılmalarıdır ve genelde 30 saniyeden kısa sürerler. Düzensizdirler. Pozisyon değişikliğinde geçerler. Kasılmalar seni ciddi derecede rahatsız ettiğinde bol su tüketmeli, zorlayıcı ve yorucu işleri bırakmalı, gerekirse ılık bir duş almalısın.

Bu haftalarda yaşanan Braxton Hicks kasılmaları nadir de olsa, erken doğuma işaret edebilir. Bir saat içinde 4’ten fazla kasılma hissedersen doktorunla görüşmen gerektiğini hatırlatmak isterim!

Bu haftalarda yan yatmak nefes alıp vermeni kolaylaştır.

31 haftalık gebelik döneminde rahim, göbek deliğinden 4 cm daha yukarı doğru çıkmıştır. Bu, iç organlarının yukarı doğru itildiği anlamında. Aynı zamandan büyüyen rahmin idrar kesene hala baskı yaptığı için çok sık idrara çıkma ihtiyacı hissedebilirsin.

Artık sen farkında olmasan da göğüslerin içindeki meleğin için halk arasında ağız sütü olarak bilinen kolostrumu üretir ve hatta bu dışarı bile sızabilir. Bu durum seni telaşlandırmasın, ancak göğüslerini kesinlikle sıkmamalısın! Eğer süt akıntısı çok olursa göğüs pedi kullanabilirsin.

Bu hafta yine üzerinde yorgunluk, halsizlik ve isteksizlik olabilir. Ağırlaşan vücudun kısa sürede yorulur ve bir mola isteyebilir. Kendini yormadan, usul usul tamamla işlerini, nasılsa bu dünyada yapılacak işler hiç bitmez.

Kendine ve bebeğine çok dikkat et, sağlıcakla kal…

 

Yararlandığım Kaynaklar:

Bebeğinizi beklerken sizi neler bekler, sayfa: 323

Hamileyim, sayfa: 166

https://www.babycenter.com/6_your-pregnancy-31-weeks_1120.bc

https://www.whattoexpect.com/pregnancy/week-by-week/week-31.aspx

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir