Hafta Hafta Gebelik – 32. Hafta

Seneler önce henüz üniversite öğrencisiyken doğup büyüdüğüm toprağım olan Eskişehir ile çok sevdiğim İstanbul arasında geçen tren yolculukları esnasında, gündüzse dağları, ağaçları, akan suları, gece ise kadim yol arkadaşım olan Ay’ı izlemeyi pek severdim. Bir gün yine böyle bir yolculuk esnasında uçsuz bucaksız dağları izlerken kayaların arasından yükselen ağaçlar dikkatimi çekti. Biz insanlar, çoğunlukla yerde görmeye alışkınız ağaçları. Hele ki benim gibi karasal bir iklimde doğup, dağları sadece sert kayalık yığını olarak öğrenen biri , ağaçların dağlara tutunup oralarda kök saldıklarını görünce kendine ders çıkarmasın da ne yapsın!

32 Haftalık Gebelik ile Devam Et

Bu durumu fark ettiğim ağaçlar hala gözümün önünde, trenin penceresinden bakınca ne toprak görünüyor ne de o ağaçların orada yaşama şansını artıracak diğer çevresel faktörler. Ben şimdi bir tohumu betona atsam, her gün sulasam, her gün güneşlenmesi için çabalasam; büyür mü? Büyümez! Ancak göremediğim, akıl sır erdiremediğim nice olaylar zinciri sonrasında sem sert kayalardan fışkıran filizler tüm çetin şartlara rağmen orada tutunuyor ve onlara biçilen ömür boyunca görevlerini sessiz sedasız yerine getiriyorlar…

Hayatta mantığın, matematiğin ve fiziğin açıklayamadığı hâlâ o kadar çok şey var ki; tıpkı baklalar gibi. Baklalar da yukarı doğru büyüyor mesela.

O ağaçları ve baklaları gördükten sonra şöyle düşünür oldum; normal şartlarda insan vücudu yabancı nesneyi dışarı atmak için uğraşırken esrarengiz bir şekilde döllenmiş yumurtayı kabul eder. Bizlerse bazen arzuyla istenerek, bazen de tamamen sürpriz bir şekilde anne rahmine tutunuruz, o karanlık, fakat sıcacık mekanda annemizin hiç bir katkısı olmadan sakince, an be an büyüyüp şekilleniriz.  Sonra yine bizden ve annemizden bir katkı olmadan dünyaya doğarız. Sonra yediğimiz besinlerin vücudumuzda nasıl etkileşimleri olduğunu bile bilmeden bedenen büyürüz ve ruhen de belli başlı kalıplarla büyütülürüz!

Her şey sütliman iken oluşabilecek kazalara, belalara cesursa meydan okuyabiliyorken, başa gelince isyanı ve neden ben(!) sorusunu basıveririz sert kayalıklardan ağaçları çıkarabilen, baklaları yer çekimine meydan okurcasına yukarı doğru büyüten Gücün, bizi de o halden çıkarabileceğini unutarak!..

32 haftalık gebelik döneminde hiç beklemediğin olaylarla karşılaşırsan bu yazdıklarımı hatırla ve o sıkıntının geçeceğine lütfen yürekten inan!

Artık umutlu bekleyişin sona ereceği mutlu kavuşma anına sayılı haftalar kaldı, gel bu hafta ne gibi mucizelere ev sahipliği yapıyorsun, bir bakalım 😉

32 Haftalık Gebelik ve Bebek

32 haftalık gebelik

32 haftalık gebelik ve anne karnındaki bebeğin görüntüsü

İçinde bulunduğun 32 haftalık gebelik döneminde bebeğinin kilosu yaklaşık 1650 gram iken boyu da 42 cm kadardır.  Bebeğinin akciğerlerindeki hava kesecikleri (alveoller) bu hafta hızla artıyor. Bu keseciklerin içlerinde sıvı olmasına rağmen o dünyaya hazırlık amacıyla nefes alıp verme egzersizlerini rahatça yapabiliyor. Bu hafta yaptığı nefes egzersizleri sadece 10 saniye kadar sürer. Bir kaç hafta içinde ise dakika da 40 kere düzenli nefes alıp verecek şekilde gelişir.

Bebeğin bu hafta rahminde epey bir yer kaplıyor, yani alanı daralmaya başladı. 32 haftalık gebelik döneminde bebeğinin o minik el ve ayaklarının tırnakları ile gerçek saçları oluşmuş durumda. Daha önceki haftalarda aldığı kilolarla yavaş yavaş saydamlığını kaybeden cildi, bu hafta itibariyle artık iyice senin cildin gibi normalleşiyor. Onun cildi bu hafta hem yumuşak hemde pürüzsüz. İpek gibi…

Bebeğinin sindirim sistemi doğum sonrası için artık hazır halde. Bebeğin ayrıca bu hafta nefes alıp vermenin yanında yutkunma, tekme atma, dönme gibi hareketlerde de artık iyice ustalaştı. Hatta dönerken sana da baskı yaparak karnını sıkıştırırsa ayağa kalkarsan birazda olsa rahatlarsın.

32 – 38. haftalarda bebeklerin çoğunluğu doğuma hazırlık yaparak baş aşağı pozisyona geçerler. Bunun nedeni doğumun kolay olmasıdır, yani ilk önce baş çıkınca bebeğin kalan vücudu daha kolay dışarı çıkar. Ancak ultrason muayenelerinde bebeğin hâlâ ters değilse endişelenme çünkü daha vakit var!

Son olarak bu haftalarda bebeğin doğmuş bir bebek gibi günün belli saatlerinde düzenli bir şekilde uyuyor ve uyanıyor.

32 Haftalık Gebelik ve Anne Adayının Yaşadığı Değişimler

Hamileliğin başından beri vücudun gerek senin gerekse bebeğinin kan ihtiyacını karşılamak için inanılmaz çaba harcıyor. Vücudunun üretmiş olduğu kan hacmi en başından beri yüzde 40-50 artmış durumda. Senin vücudundan plasenta aracılığıyla bebeğine giden kanın daha verimli ve çok olması açısından gün içinde yatarak dinlenmek çok etkilidir.

Büyüyen rahmin diyaframına kadar yükselerek mideni sıkıştırır, bu nedenle hem nefes darlığı hemde mide yanması gibi şikayetlerin olabilir 32 haftalık gebelik döneminde. Nefes darlığını hafifletmek için sırtını yastıkla destekleyerek uyumayı, mide yanmanı azaltmak için de az az olacak şekilde hafif yiyecekler ile beslenmeyi denemelisin.

Son üç aylık dönemde kendini aşırı yorgun hissettiğin anlar çoğalabilir. Çünkü vücudun ve kalbin büyüyen rahmini, içindeki bebeğini ve amniyon sıvısını taşımakla kalmaz, ikinize de yetecek kadar kan üretmeye çalıştığı için doğal olarak çok çabuk yorulabilir. Yorulduğun zaman elinden geldiğince dinlenmen hem senin hemde bebeğin için son derece faydalıdır.

Bütün bunların yanında 32 haftalık gebelik döneminde bel ve sırt ağrıların olabilir. Bunlar oldukça normaldir ancak bir türlü geçmek bilmeyen ve gitgide şiddetlenen ağrıların olursa vücudun erken doğum sinyallerin veriyor olabilir. Bu zamanlarda doktorunla görüşmeyi ihmal etmemelisin! Hormonal değişiklikler nedeniyle aşırı duygusallık, dalgınlık, heyecanlanma, korkma gibi duygusal gel gitler yaşarsan, kendini ve duygularını yönetmeye çalışarak bebeğine kavuştuğunda tüm bu sıkıntılarının geçeceğine inanmalısın.

32 haftalık gebelik yalancı doğum sancılarında (Braxton Hicks kasılmaları) artış gösterebilir. İlk gebeliğinse fark etmeyebilirsin ancak ikinci ve daha sonraki gebeliklerde bu kasılmalar ciddi derecede hissedilebilir olur.

Bu dünyaya bir insan gelmesine aracılık etmek bu haftalarda seni biraz korkutabilir, ancak bu korku büyük çoğunlukla hormonlarının fazlalığından ileri gelir. Bu nedenle korkma, belki de yavrun dünyaya en faydalı insanlardan biri olacaktır, kim bilir!…

Sağlığına dikkat et, sevgiyle kal.

31. hafta ile ilgili detayları buradan öğrenebilirsin.

 

Yararlandığım Kaynaklar:

https://www.babycenter.com/6_your-pregnancy-32-weeks_1121.bc

https://www.whattoexpect.com/pregnancy/week-by-week/week-32.aspx

Hamileyim-Sayfa:164

Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler-Sayfa:349

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir