32 Haftalık Gebelik

Hamile kalmak ne değişik bir şey değil mi? Annelik denilen o kutsal unvana sahip olabilmenin ilk adımı. Doğuştan sahip olduğun fiziksel, hormonsal ve duygusal yetilerin anlam kazandığı, bir kadının ömründe yaşayacağı eşsiz deneyimlerin öncüsü…

Cesaretli olmalı bir anne, korkmamalı dünyaya ait bütün zorlukların başına gelebilme ihtimalinden. Ancak korkmalı, gebe kaldığı insana güzel bir dünya bırakamamaktan, iyi ahlak sahibi olabilmeyi, saygıyı, sevgiyi, hak yemenin ne kadar kötü bir şey olduğunu, hoşgörüyü ve mutlu olmayı öğretememe ihtimalinden korkmalı, deyim yerindeyse “ateşe atılacakmış gibi” belki de daha çok korkmalı…

Anne olmak değerlidir. Anne adayı olmak ise heyecanlıdır. Hele ki ilk kez yaşanıyorsa 🙂 32 haftalık gebelik döneminde artık umutlu bekleyişin sona ereceği mutlu kavuşma anına sayılı haftalar kaldı, gel bu hafta ne gibi mucizelere ev sahipliği yapıyorsun, bir bakalım 😉

32 Haftalık Gebelik ve Bebek

32 haftalık gebelik

32 haftalık gebelik ve anne karnındaki bebeğin görüntüsü

İçinde bulunduğun 32 haftalık gebelik döneminde bebeğinin kilosu yaklaşık 1650 gram iken boyu da 42 cm kadardır.  Bebeğinin akciğerlerindeki hava kesecikleri (alveoller) bu hafta hızla artıyor.

Bu keseciklerin içlerinde sıvı olmasına rağmen o dünyaya hazırlık amacıyla nefes alıp verme egzersizlerini rahatça yapabiliyor. Bu hafta yaptığı nefes egzersizleri sadece 10 saniye kadar sürer. Bir kaç hafta içinde ise dakika da 40 kere düzenli nefes alıp verecek şekilde gelişir.

Bebeğin bu hafta rahminde epey bir yer kaplıyor, yani alanı daralmaya başladı. 32 haftalık gebelik döneminde bebeğinin o minik el ve ayaklarının tırnakları ile gerçek saçları oluşmuş durumda. Daha önceki haftalarda aldığı kilolarla yavaş yavaş saydamlığını kaybeden cildi, bu hafta itibariyle artık iyice senin cildin gibi normalleşiyor. Onun cildi bu hafta hem yumuşak hemde pürüzsüz. İpek gibi…

Bebeğinin sindirim sistemi doğum sonrası için artık hazır halde. Bebeğin ayrıca bu hafta nefes alıp vermenin yanında yutkunma, tekme atma, dönme gibi hareketlerde de artık iyice ustalaştı. Hatta dönerken sana da baskı yaparak karnını sıkıştırırsa ayağa kalkarsan birazda olsa rahatlarsın.

32 – 38. haftalarda bebeklerin çoğunluğu doğuma hazırlık yaparak baş aşağı pozisyona geçerler. Bunun nedeni doğumun kolay olmasıdır, yani ilk önce baş çıkınca bebeğin kalan vücudu daha kolay dışarı çıkar. Ancak ultrason muayenelerinde bebeğin hâlâ ters değilse endişelenme çünkü daha vakit var!

Son olarak bu haftalarda bebeğin doğmuş bir bebek gibi günün belli saatlerinde düzenli bir şekilde uyuyor ve uyanıyor.

32 Haftalık Gebelik ve Anne Adayının Yaşadığı Değişimler

Hamileliğin başından beri vücudun gerek senin gerekse bebeğinin kan ihtiyacını karşılamak için inanılmaz çaba harcıyor. Vücudunun üretmiş olduğu kan hacmi en başından beri yüzde 40-50 artmış durumda. Senin vücudundan plasenta aracılığıyla bebeğine giden kanın daha verimli ve çok olması açısından gün içinde yatarak dinlenmek çok etkilidir.

Büyüyen rahmin diyaframına kadar yükselerek mideni sıkıştırır, bu nedenle hem nefes darlığı hemde mide yanması gibi şikayetlerin olabilir 32 haftalık gebelik döneminde. Nefes darlığını hafifletmek için sırtını yastıkla destekleyerek uyumayı, mide yanmanı azaltmak için de az az olacak şekilde hafif yiyecekler ile beslenmeyi denemelisin.

Son üç aylık dönemde kendini aşırı yorgun hissettiğin anlar çoğalabilir. Çünkü vücudun ve kalbin büyüyen rahmini, içindeki bebeğini ve amniyon sıvısını taşımakla kalmaz, ikinize de yetecek kadar kan üretmeye çalıştığı için doğal olarak çok çabuk yorulabilir. Yorulduğun zaman elinden geldiğince dinlenmen hem senin hemde bebeğin için son derece faydalıdır.

Bütün bunların yanında 32 haftalık gebelik döneminde bel ve sırt ağrıların olabilir. Bunlar oldukça normaldir ancak bir türlü geçmek bilmeyen ve gitgide şiddetlenen ağrıların olursa vücudun erken doğum sinyallerin veriyor olabilir. Bu zamanlarda doktorunla görüşmeyi ihmal etmemelisin!

32 Haftalık Gebelik Döneminde Yaşanan Bel ve Sırt Ağrıları İçin

Sırt germe egzersizi yapabilirsin. Eğer riskli bir hamilelik geçirmiyorsan ve doktorun hareketlerine kısıt getirmen gerektiğini söylemediyse;

32 haftalık gebelik

32 haftalık gebelik döneminde egzersiz

  • Ellerin ve dizlerin birbirine paralel olacak şekilde yere çök. Sırtın ve başın aynı hizada olsun. (Pilatesteki kedi esnemesi hareketi gibi)
  • Karnını içeri çekerek sırtını hafifçe kavis yap. Bu durumda bir kaç saniye bekle.
  • Sonra sırtını düzleştir.
  • Bu hareketi 5-10 kez tekrarla.

Hormonal değişiklikler nedeniyle aşırı duygusallık, dalgınlık, heyecanlanma, korkma gibi duygusal gel gitler yaşarsan, kendini ve duygularını yönetmeye çalışarak bebeğine kavuştuğunda tüm bu sıkıntılarının geçeceğine inanmalısın.

32 haftalık gebelik yalancı doğum sancılarında (Braxton Hicks kasılmaları) artış gösterebilir. İlk gebeliğinse fark etmeyebilirsin ancak ikinci ve daha sonraki gebeliklerde bu kasılmalar ciddi derecede hissedilebilir olur.

Bu dünyaya bir insan gelmesine aracılık etmek bu haftalarda seni biraz korkutabilir, ancak bu korku büyük çoğunlukla hormonlarının fazlalığından ileri gelir. Bu nedenle korkma, belki de yavrun dünyaya en faydalı insanlardan biri olacaktır, kim bilir!…

Sağlığına dikkat et, sevgiyle kal.

<< 31. hafta   33. hafta>>

 

 

Yararlandığım Kaynaklar:

https://www.babycenter.com/6_your-pregnancy-32-weeks_1121.bc

https://www.whattoexpect.com/pregnancy/week-by-week/week-32.aspx

Hamileyim-Sayfa:164

Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler-Sayfa:349

Mayo Clinic Sağlıklı Gebelik Rehberi

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir