Hafta Hafta Gebelik – 34. Hafta

34 haftalık gebelik döneminde ismi çoktan bellidir sanıyorum içindeki minik meleğin, sonra onun için aldığın kıyafetleri yıkayıp ütülemiş de olabilirsin 🙂 Hele ki hastaneye giderken yanında götüreceğin doğum çantanı da çoktan hazırlamış olmalısın! Hepsi ne tatlı heyecanlar değil mi?..

Bu sefer sözü fazla uzatmadan 34 haftalık gebelik döneminde bebeğinde ve sende olan değişikliklere geçelim.

34 Haftalık Gebelik ve Bebek

34 haftalık gebelik

34 haftalık gebelik döneminde anne karnındaki bebek

Bu hafta bebeğinin boyu ortalama 45 cm iken, kilosu ise yaklaşık 2150 gram kadar. Bu haliyle iri bir mor lahana kadar oldu artık.

34 haftalık gebelik döneminde; eğer bebeğinin cinsiyeti erkekse, bu haftaya kadar karnında bulunan testisleri gerçek yerleri olan skrotum yani testis torbasına doğru inmeye başlar. Bu arada yeni doğan erkek bebeklerin yaklaşık %4’ü testisleri yerlerine inmemiş bir şekilde doğar. Ancak bu fazla endişe edilecek bir durum değildir, çünkü bebek doğduktan bir süre sonra testisler yerlerine kendiliğinden iner. Ancak bu takip edilmesi gereken bir durumdur, yaşına gelmeden gerekirse bir çocuk doktoruna muayene ettirilmelidir!

Bu hafta bebeğin gününün yaklaşık 8 saatinde uyanıktır ve çok faaldir. Dış kulağının tam olarak gelişmesiyle birlikte artık dış kulak ortamdaki sesleri beyne aktarır. Bu olay sayesinde bebek yakınındaki kişileri ayırt edebilir haldedir. Bebeğin 34 haftalık gebelikte yüzüne dokunur, göbek kordonu ile oynar, parmaklarını emer. Emme refleksi, doğum sonrasında annesinin memesinde kendisi için üretilen sütü emmek için öylesine güçlenmiştir ki şu anda doğsa bile emerek beslenebilecek haldedir.

Geçtiğimiz haftalardan itibaren daha hızlı kilo alması nedeniyle içinde bulunduğu rahim ve amniyon sıvısı içinde hareket edebileceği alan her geçen gün biraz daha daralmaktadır. Aynı zamanda hızla aldığı bu kilolar onu normal bir bebek görünümüne sokarken, vücut ısısını düzenliyor. Cildi artık daha pürüzsüz ve yumuşak.

Ciğerleri hala gelişmeye devam ederken, merkezi sinir sistemi de iyiden iyiye olgunlaşıyor 34 haftalık gebelik döneminde. 34-37. haftalar arasında erken doğan bebekler bir süre özel bakıma ihtiyaç duyduktan sonra zamanında doğmuş bir bebek gibi toparlanabilirler. Bu nedenle annenin doğum için hastane seçiminde yenidoğan yoğun bakım ünitesinin olması önemlidir.

Bu haftalarda bebeğin günde yaklaşık 500 ml amniyon sıvısından yutar. Yuttuğu bu sıvıların çok büyük bir bölümü böbreklerden süzülür ve idrar olarak tekrar amniyon sıvısına karışır.

Son olarak bebeğinin kalbi hu hafta dakikada yaklaşık 144 kere atar.

34 Haftalık Gebelik ve Anne Adayının Yaşadığı Değişimler

34 haftalık gebelik döneminde tıpkı hamileliğinin ilk aylarında hissettiğin aşırı yorgunluk hissi geri dönebilir. Bu arada büyüyen rahmin pelvik tabanına baskı yaparak mesaneni (idrar torbanı) sıkıştırır, bu da sana sık sık idrara çıkma hissi yaşatır. Tıpkı ilk aylardaki gibi 🙂

Uzun süreli oturduktan ya da yattıktan sonra hızlıca ayağa kalkmak baş dönmesi ve denge kaybına neden olabilir. Bu nedenle yavaş hareket etmek önemlidir 34 haftalık gebelik döneminde.

Ayrıca büyüyen rahmin, karnını iyice dışarı doğru çıkarmış vaziyettedir. Bu esnada özellikle karnında, ayrıca göğüslerinde ve bacaklarında oluşmuş çatlakların kaşınması bu hafta ve sonraki haftalarda seni rahatsız edebilir. Bu durum hamile kadınların sadece %1’inde görülen PUPPP hastalığından kaynaklanıyor olabilir. Bu hastalık öyle korkulacak bir şey değildir, sadece gebeliğe özgü olup, kırmızı kabarcıklar şeklinde seyreder. Ancak kaşınmak seni, hele ki yaz mevsimiyse ciddi anlamda zorlayabilir. Bu nedenle seni takip eden doktora kaşıntı yaşadığını bildirirsen sana gerekli tedavi yöntemlerini söyler veyahut seni bir dermatoloğa yönlendirir.

Bunun yanında tüm vücutta bir kaşıntı söz konusu ise bu karaciğer probleminden kaynaklı olabilir. Bu nedenle doktorunu durumundan haberdar etmen çok önemlidir.

34 haftalık gebelik döneminde yükselen hamilelik hormonlarından gözlerin de nasibini alır. Bu hafta bulanık görme, göz yaşı üretiminde azalma ve gözlerde kuruluk gibi şikayetlerin olabilir. Bu durum gebeliğinin son haftalarına kadar sürebilir, ancak doğum sonrasında yavaş yavaş eski haline döner. Bunun yanında bulanık görmenin yanı sıra daha farklı ve ciddi görme problemleri preeklampsi belirtisi olabilir. Bu nedenle ihmal etmeden doktora başvurman da fayda var!

Bu hafta yine gaz sancıların olabilir, kabızlık problemi ile karşılaşabilirsin. Vajinal akıntında artış olabilir. Sırt ağrısı, bacak krampları, ödem, nefes darlığı, uykusuzluk gibi diğer haftalarda da görülebilen şikayetlerin olabilir. Ayrıca göğüslerinden bebeğinin ilk sütü olan kolostrum da akmaya başlayabilir. Göğüs uçlarını sıkmamalısın!

Son olarak hamileliğin bazı dönemlerinde gebe kadınların %10-%15’i depresyon geçirebilir. 34 haftalık gebelik yaşarken sende depresyon belirtileri mevcut ise bu durumu da doktorunla paylaşmalısın. Eğer gerçekten depresyon teşhisi konursa gebelikte kullanılması güvenli olan ilaçlarla bu zor dönemleri atlatabilirsin. Ancak daha önceden kullandığın depresyon ilaçların varsa ya da bir başkasının tavsiye ettiği ilaçları lütfen kullanma! Aksi halde bebeğine geri dönüşü olmayan zararlar  verebilirsin.

Bu hafta kalbin dakikada yaklaşık 74 kez atarken, vücudundaki kan miktarı tahmini 5 litre. Tansiyonun ise 109/73 gibi.

Lütfen kendine iyi bak, sana ve bebeğine sağlıklı günler diliyor, sevgilerimi gönderiyorum…

 

33 Haftalık Gebelik İçin Buraya Tıklayabilirsin…

34 Haftalık Gebelik makalesi İçin Yaralandığım Kaynaklar:

https://www.whattoexpect.com/pregnancy/week-by-week/week-34.aspx
https://www.babycenter.com/6_your-pregnancy-34-weeks_1123.bc

Annelik Akademisi – Hamileyim Kitabı

Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir