Hafta Hafta Gebelik – 35. Hafta

Bu haftayı da bitirdik mi geriye sadece 5 hafta kalıyor. “Her bitiş bir başlangıçtır.” cümlesi senin için ilerleyen haftalarda daha da anlam kazanacak. Dilerim o başlangıç sağlık ve mutlulukla gelir ve öyle devam eder gider. Bu makalem, 35 haftalık gebelik döneminde sende ve bebeğinde neler olup bittiği  hakkında. Keyifli okumalar.

35 Haftalık Gebelik ve Bebek

35 haftalık gebelik

35 haftalık gebelik döneminde anne karnındaki bebek

35 haftalık gebelik döneminde bebeğinin kilosu yaklaşık 2400 gram iken, boyu ise ortalama 46 cm kadardır. O, bu haliyle artık bir kavun kadar oldu bile. Hafta hafta bebeğinin hangi büyüklükte olduğunu öğrenmek istersen buraya tıklayabilirsin.

Bu hafta bebeğinin akciğerleri hava keseciklerinin kolay açılmasını sağlayan bir madde olan sürfaktan üretmeye devam eder. Bu sayede bebeğin gününün büyük bir bölümünü nefes alıp verme egzersizleri yaparak geçirir. Bu egzersizleri yaparken, akciğerlerine içinde bulunduğu amniyon sıvısı gerçek anlamda dolmaz, bu alıştırmalar esnasında diyafram ve göğüs duvarı hareketleri akciğer gelişimi için çok önemlidir. Ola ki bebeğin, size beklenmedik bir sürpriz yapar da bu hafta aranıza katılırsa, herhangi bir tıbbi destek gerekmeden nefes alıp verebilir. Ancak biraz daha kilo alıp, toparlanması için rahminin içinde kalmaya devam etse çok iyi olur.

Kilo alma konusuna değinmişken bebeğinin yaşamsal tüm organ ve sistemleri bu hafta itibariyle neredeyse gelişimini tamamlamış haldedir. Doğuma kadar görülecek en belirgin durum bebeğin kilo almasıdır. Bebeğin doğuma kadar sürekli kilo almaya devam eder. Aldığı kilolar sayesinde hem rengi normalleşir hemde kolları, bacakları dolgunlaşarak ele avuca gelir bir bebek olur.

Bebeğinin beyin hücreleri 35 haftalık gebelik döneminde inanılmaz hızlı bir şekilde çoğalır, bunun yanında kafasının büyümesi de hızlanır. Bebeğin baş çevresi çok önemlidir. Bunun takibi doğduktan sonra da iki yaşına kadar devam eder. Çünkü beş çevresi mikrosefali ve hidrosefali gibi hastalıkların tespiti için gereklidir.  Bebeğinin kafası büyür, fakat kafatası kemiği sertleşmez. Bunun nedeni ise, bebeğin doğum kanalından rahat geçebilmesi içindir.

Ayrıca bebeğinin böbrekleri, 35 haftalık gebelik döneminde tamamen gelişti. Karaciğeri de artık, atık maddeleri işleyebilir halde. Çoğu bebeğin doğumdan kısa bir süre sonra bezine yapacağı mekonyum adı verilen ilk kakası da şu anda üretiliyor. Ancak bazı bebekler ilk kakalarını bezlerine değil, anne karnında iken amniyon sıvısına yapmayı tercih ederler. Tıpkı benim oğlum gibi 🙂 Bir hekim arkadaşım bunun bebeğin keyfince olmadığını, anne karnında ileri gelen ters bir durumdan kaynaklı olduğunu söylemişti.

Bu hafta bebeğin, doğum pozisyonu olarak tanımlanan baş aşağı pozisyonu muhtemelen almış haldedir.

35 Haftalık Gebelik ve Anne Adayının Yaşadığı Değişimler

35 haftalık gebelik döneminde yaşadığın en belirgin duyguların başında heyecan gelir sanırım. Çünkü kavuşma anına çok az bir süre kaldı. İnan ki çok tatlı bir heyecan bu. O, yeni bir can, sana verilmiş en güzel armağan.

Vücudunda gebelik süresi boyunca üretilen relaksin hormonu artık bebeğin gelişi için de harekete geçmiş durumda. Bu hormon pubik bağ dokusunu gevşeterek serviksin yumuşamasını sağlar. Bu ise, sen pek bir şey fark etmesen de bebeğinin gelişi için vücudunun hazırlandığına işaret eder. Bunların haricinde sürekli olarak kasılmalar yaşayabilirsin. Bazen şiddetli olan bu kasılmalar genelde Braxton Hicks denilen yalancı ya da hazırlayıcı doğum kasılmalarıdır.

Bebeğin, kilo aldıkça ağırlaştığı için onu taşımak artık biraz daha zorlaşabilir. Bu nedenle daha çabuk yorulursun. Sık sık oturarak ya da yatarak dinlenmen rahmine giden kan akışını arttırdığı için bebeğin açısından çok önemlidir. Dinlenmene rağmen yorgunluğun geçmek bilmiyorsa, bu vücudundaki demir eksikliğinin habercisi olabilir. Bir sonraki doktor muayenesinde bunu doktoruna söylemelisin!

Ayrıca büyüyen rahmin idrar torbanı sıkıştırdığı için sık sık tuvalet ihtiyacı hissedebilirsin.

Bebeğin iyice büyüdüğü için rahminde pek fazla yer bulamaz. Bu nedenle geçmişte doya doya attığı tekmeler yerini dönme ya da takla atmalara bırakmış olsa da bunlar başta hoşuna giderken bir süre sonra seni rahatsız etmeye başlayabilir. Ama sabırlı ol! Çünkü o hareketler bebeğinin bir nevi yaşam göstergeleri. Bebeğin düzenli olarak belli aralıklarla hareket etmezse acil bir şekilde doktora gitmelisin.

Vajinal akıntında artış olabilir, kabızlık, hazımsızlık, mide yanması, gaz ve şişkinlik gibi şikayetlerin devam edebilir. 35 haftalık gebelik döneminde ara sıra baş dönmesi, baygınlık hissi, baş ağrısı yaşamak normaldir. Ancak bu belirtiler uzun süre geçmezse yine doktora gidilmelidir.

Kulaklarında ve burnunda tıkanıklıklar ve hafif burun kanamaları görülebilir 35 haftalık gebelik döneminde. Ayrıca:

 • Diş eti hassasiyeti,
 • Özellikle geceleri yaşanan bacak krampları,
 • Sırt ağrısı,
 • Rahim ağzında ağrı ve hassasiyet,
 • Karında kaşıntı ve çatlaklar,
 • Bacaklarda varis,
 • Uyumada güçlük,
 • Dikkatsizlik ve sakarlık,
 • Göğüslerde büyüme,
 • Göğüslerden süt sızıntısı,
 • Göbek deliğinin dışarı çıkması gibi şikayetlerde yaşayabilirsin.

34 haftalık gebelik hakkında bilgi edinmek istersen buraya tıklayabilirsin.

Önümüzdeki hafta görüşmek üzere, sevgiyle kal.

 

35 haftalık gebelik makalesi için yaralandığım kaynaklar:

Bebeğinizi beklerken sizi neler bekler

Annelik Akademisi-Hamileyim Kitabı

https://www.whattoexpect.com/pregnancy/week-by-week/week-35.aspx

https://www.babycenter.com/6_your-pregnancy-35-weeks_1124.bc

 

 

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir