Hafta Hafta Gebelik – 37. Hafta

Muhtemelen 37 haftalık gebelik döneminde; bebeğinin ismini, kıyafetlerini, beşiğini ve hatta şu an benim aklıma gelmeyen türlü türlü şeyleri çoktan hazırlamışsındır. Doğum için giderken yanına alacağın doğum çantanı da kapıya yakın bir yerlere koymanı öneririm. Çünkü, hasret ve sabırsızlıkla beklediğin güzel bebeğin artık en olmadık bir zamanda çıkıp gelebilir 🙂

Ayrıca diğer toplumlarda da böyle mi bilemiyorum ama doğumdan önce genel bir ev temizliği adettendir bizim toplumuzda. 37 haftalık gebelik dönemi ise ideal bir zaman olabilir senin için. Ama kendini çok yoracak işlerden kaçınman şartıyla! Hatırlıyorum bende dip köşe temizlemiştim o haftalarımda, insana o dönemde bir temizlik yapma isteği geliyor ki sorma, ben yerimde duramamıştım adeta. Birde 37. haftada rapor alıp işten ayrılınca evde akşama kadar can sıkıntısından temizliğe sarmıştım, ki doğumdan sonra uzunca bir süre o istek hiç uğramadı bana 🙂

Neyse, öğrenmek için hazırsan 37 haftalık gebelik döneminde bebeğinde ve sende meydana gelen değişikliklere geçelim.

37 Haftalık Gebelik ve Bebek

37 haftalık gebelik

37 haftalık gebelik döneminde anne karnındaki bebek

Bu hafta bebeğinin boyu yaklaşık 48 cm iken, kilosu ise ortalama 2800 gram kadardır. O, bu hafta artık bir kavun kadar oldu! Dünya için son hazırlıklarını tamamlamakla meşgul olan bebeğinin beyni ve akciğerleri 39. haftada tamamen olgunlaşmış hale gelir. Yani bebeğin tahmini doğum tarihine kadar karnında ne kadar durursa bu onun için o kadar iyidir.

Eğer bebeğin bu hafta dünyaya gelirse sen erken doğum yapmış olursun, bebeğin ise erken doğan anlamındaki prematüre kelimesi ile tanımlanır.

Eğer 37 haftalık gebelik döneminde dünyaya gelirse özellikle akciğerlerinin gelişimi için tıbbi destek alması gerekecektir.

Bu hafta bebeğinin bedeni kalın bir yağ tabakası kaplamıştır. Önceki haftalarda vücudunu kaplayan lanugo tüylerinin büyük bir çoğunluğu dökülerek amniyon sıvısına karışmış olsa da bu tüylerin yerine çok ince villüs tüyleri gelmiştir.

Bebeğin bu hafta vücut ağırlığının 1/3- 1/4’ü oranında idrar üretir. Ayrıca rahim içinde geçirdiği son haftalarda az yeri kaldığı için önceki haftalardaki gibi çok hareket edemese de, dünyaya yönelik pek çok alıştırma yapar. Bunlar nefes alıp verme, emme, yutma, esneme ve dönme olarak sıralanabilir. Bu hafta, doğum sonrası bebeğini hastalıklardan koruyacak antikorları onun bedenine iletmeye devam edersin.

Son olarak bebeğin 37 haftalık gebelik döneminde minik ellerinin minik parmakları ile ayak parmakları ve burnunu tutup kavrayabilir. Eğer şanslıysan muayene esnasında bu ve benzer hallerini ultrason ile bile görebilirsin. Benim bebeğim biz ona bakarken gülümsemiş ve sanki el sallıyormuş gibi elini kaldırmıştı…

37 Haftalık Gebelik ve Anne Adayının Yaşadığı Değişimler

Bence gebeliğin en zor haftalarından biri 37 haftalık gebelik dönemi. Her geçen gün git gide ağırlaşan bedeni taşımak gerçekten zor. Bebeğe kavuşma heyecanı bir yandan, bir yandan doğum telaşı ve endişesi, bir yandan da bu ağırlığın artık günlük hayatı olumsuz etkilemeye başlaması cidden yorucu. Ama az daha sabır! Hangi güzel şey kolay elde ediliyor söylesene! Unutma! zorluklarla kazanılan her şey çok daha değerlidir.

Bu hafta Braxton Hicks (Yalancı doğum sancıları) kasılmaların sıklaşabilir. Bu kasılmalar daha uzun süreli ve rahatsız edici olabilirler. Vajinal akıntında artış fark edebilirsin. Bunun haricinde halk arasında nişan olarak tanımlanan rengi pembe, kahverengi ya da kırmızı olabilen kanlı mukus (akıntı) gelebilir. Ancak vajinal akıntında çok fazla kan varsa ya da akıntı değil de kanaman olursa vakit kaybetmeden doktora gitmelisin!

Henüz çok erken ama bu hafta suyun gelebilir. İdrarın olmadığı halde tuvalete gittiğinde idrar gibi akan, ya da beklenmedik bir zamanda çamaşırını ıslatan çoğunlukla şeffaf ve kokusuz bir akıntı gelirse yine çok vakit kaybetmeden doktora gitmelisin!

  • 37 haftalık gebelik döneminde gece uykuya dalmakta güçlük çekebilirsin. Ayrıca zar zor daldığın uykuların korkulu ve endişeli rüyalarla bölünebilir.
  • mide yanması ve hazımsızlık,
  • bacak krampları,
  • bacaklarda ve göğüslerde varis,
  • karın, bacak ve göğüslerde deri çatlaklarından kaynaklanan kaşınmalar,
  • sık idrar çıkma isteği,
  • pelvikte ağrı
  • göğüslerde değişiklikler hissetmek, bu haftanın ortak şikayetleri arasında yer alır.

Önceki yıllarda çalışan anne adaylarının doğum izni ve doğum parasından yararlanabilmeleri için sağlıkları elveriyorsa 32. haftalarının sonunda çalışabilir raporu almaları ve 37 haftalık gebelik dönemi sonunda ikinci bir çalışamaz (analık) raporu daha almaları gerekiyordu. Ancak son düzenlemelerle 37. hafta raporu almalarına gerek kalmadı. 32. hafta raporu aldıktan sonra bir de doğum raporu almaları, devletin sağladığı imkanlardan faydalanmaları için yeterli. Doğum raporu ile ilgili daha detaylı bilgileri almak için Alo 170 Sgk hattını arayabilirsin.  

Bebeğinin hareketlerini saymaya devam et, kendini yorma. Sevgi ve umutla kal…

 

36 haftalık gebelik hakkında bilgi edinmek istersen buraya tıklayabilirsin.

 

37 Haftalık Gebelik için yararlandığım kaynaklar: 

https://www.babycenter.com/6_your-pregnancy-37-weeks_1126.bc

https://www.whattoexpect.com/pregnancy/week-by-week/week-37.aspx

Hamileyim Kitabı

 

 

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir