Hafta Hafta Gebelik – 38. Hafta

Bebeğin ha geldi ha gelecek. Artık eli kulağında. Aman diyeyim, doğum çantan hazır olsun. Doğum çantasında olması gerekenler hakkında fikir almak istersen buraya tıklayabilirsin. Son adet tarihine göre doğuma henüz 2 hafta daha var olsa da, sen hazırlıklı ol yinede! Ne olur ne olmaz… Belki de 38 haftalık gebelik dönemi içinde doktorunla bir sezaryen tarihi planlamışsınızdır da bebeğine kavuşacak olmanın heyecanı sarmıştır bile çoktan seni, kim bilir. Neyse, ben çok konuşmayayım 😉

Bu hafta itibariyle dünyaya gelmek için hemen hemen tüm hazırlıklarını tamamlayan bebeğin, rahmin dışında çok rahat yaşayabileceği için sezaryen ameliyatlar 38. haftadan itibaren yapılabiliyor.

38 Haftalık Gebelik ve Bebek

38 haftalık gebelik

38 haftalık gebelik ve anne karnındaki bebek

38 haftalık gebelik döneminde bebeğinin kilosu yaklaşık 3000 gram iken boyu ise ortalama 50 cm kadardır. Akciğerleri de dahil tüm organları rahim dışına çıktığında tıbbi destek almadan yaşayabilecek kadar gelişmiş durumda. Elleri ise doğduğunda annesinin parmağını kavrayacak kadar güçlü bu hafta 🙂

Bir örtü gibi bebeğinin cildini sarıp, onu sıcak tutan lanugo tüyleri bu haftadan itibaren dökülmeye başlıyor. E tabi annesi, babası ve onu merakla bekleyen herkesin karşına kaptan mağara adamı gibi çıkmak olmaz 🙂 Ayrıca cildini kaplayan verniks tabakası da giderek kaybolsa da 38 haftalık gebelik döneminde doğan bir bebekte verniks kalıntıları olabilir. Bunun yanında daha da önemlisi, 38 haftalık gebelik döneminde bebeğinin akciğerleri ve ses telleri olgunlaşmaya devam ediyor. Bu da onun doğduğunda atacağı ilk çığlıkla birlikte etrafıyla çok rahat iletişim kurabileceği anlamına geliyor. Gelişimi süren akciğerler, bebeğin doğduktan sonra nefes alıp vermesi esnasında hava keseciklerinin birbirine yapışmasını önlemek amacıyla sürfaktan adında bir madde üretmeye devam ederler.

Bu hafta amniyon sıvısından yutmaya devam eden bebeğinin bağırsaklarında ilk kakası olan mekonyum birikmeye başlıyor. Mekonyum, bebeğin doğduktan sonraki 24 saat içinde yapması beklenen ilk kakadır. Ki bazı aceleci bebekler daha doğmadan annesinin rahmine yaparlar bu kakayı. Ama bu durum genelde tahmini doğum tarihinde doğmayan yani 40 haftayı dolduran bebeklerde görülür. Mekonyum ile ilgili detaylara buradan bakabilirsin.

Bebeğinin düz kafatası kemikleri henüz kaynamamıştır; çünkü doğum esnasında bu kemikler hareket edip üst üste gelerek bebeğinin doğum kanalından rahatça geçebilmesini sağlar. Kemikler doğumdan çok kısa bir süre sonra eski haline geri dönerler.

Senin için tam bir sürpriz olan bebeğinin saçları çok seyrek de olabilir, çok gür de. 38 haftalık gebelik döneminde doğan bebeklerde 4 cm uzunluğuna ulaşan saçlar görülmüştür. Ayrıca bebeğinin göz rengini de merak ediyorsundur diye tahmin ediyorum. Eğer bebeğin kahverengi gözlü doğarsa, o öyle kalır. Büyük olasılıkla pek değişmez ilerleyen zamanlarda ancak bebeğin gri ya da koyu mavi gözle doğarsa muhtemelen o renkler yeşile, elaya ya da maviye dönebilir bebeğin yaklaşık 9 aylık olduğunda.

38 Haftalık Gebelik ve Anne Adayının Yaşadığı Değişimler

Bu haftadan itibaren otomatik olarak sürekli doğumu ve doğum belirtilerini bekliyor halde bulabilirsin kendini. Çok fazla pimpirikli olmadan yaşayabileceğin doğum belirtilerini bilerek onlara hazırlıklı olmanda fayda var tabi. Doğum belirtileri hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsin.

Doğumun giderek yaklaştığı 38 haftalık gebelik döneminde bebeğin senin bir takım fiziksel şikayetlerine neden olabilir. Mesela bebeğin doğum kanalına girmişse eğer pelvis bölgende baskı ve ağrı hissetmek gibi. Bunun yanında kabızlık, mide yanması ve ekşimesi, hazımsızlık ve gaz gibi can sıkıcı şikayetlerin devam ediyor olabilir. Bunları tam olarak gideremesen de bol su içerek ve lifli besinler tüketerek şiddetini hafifletebilirsin.

Ayrıca 38 haftalık gebelik döneminde göğüslerinde bebeğinin ilk besini olan, protein açısından oldukça zengin, yağ ve şekerden yoksun sarımsı kolostrum oluşmaya başlar. Halk arasında ağız sütü olarak da bilinen kolostrum, bebeğinin bağışıklık sisteminin güçlenmesi için gerekli bir ilaç niteliğinde ve altın kıymetindedir.

Bu hafta el, ayak ve ayak bileklerinde görülebilecek şişlikler normal olarak kabul edilir. Ancak bu şişlikler birdenbire ve aşırı derecede olacak olursa, bunun yanında, yüzünde de şişlik hissedersen vakit kaybetmeden doktorunla görüşmelisin. Hızlı kilo alımı, göz çevresinde şişlik, sürekli ve aşırı baş ağrısı, görmede değişiklikler (çift ya da bulanık görme, ışığa karşı duyarlılık, uçuşan noktalar görme, geçici görme kaybı), yoğun bir şekilde üst karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma gibi şikayetlerin bir ya da bir kaçını yaşarsan da yine vakit kaybetmeden hastaneye gitmelisin. Çünkü bu belirtiler gebelik zehirlenmesi olarak bilinen preeklampsi belirtileridir.

Son olarak, 38 haftalık gebelik döneminde uyuma güçlüğü çekebilirsin. Büyüyen karnın dengenin bozulmasına neden olabilir. Özellikle ev içinde tabure, sandalye gibi şeylere kesinlikle çıkma, bırak onu kullanmanı gerektirecek bütün işleri eşin ya da etrafındaki diğer insanlar yapsın! Senin her an dikkatli olmanda fayda var. Diş etlerin hassaslaşabilir, dişlerini fırçalarken kanamaların olabilir. Sırt ağrıların, bacak krampların sıklaşabilir ve Braxton Hicks kasılmaların (yalancı doğum sancıları) sıklaşabilir. Braxton hicks kasılmaları hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsin.

Eğer bu hafta doğum yaparsan, dileğim çok acı çekmeden bir avazda ikinizin de kurtulması, ama eğer bebeğin içinde kalmaya devam ederse diğer hafta görüşmek üzere.

Sevgiler.

<<< 37. haftalık gebelik detayları burada.

38 Haftalık Gebelik Makalesi İçin Yaralandığım Kaynaklar:

https://www.babycenter.com/6_your-pregnancy-38-weeks_1127.bc

https://www.whattoexpect.com/pregnancy/week-by-week/week-38.aspx

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir