Hafta Hafta Gebelik – 39. Hafta

O kadar çeşitliyiz ki; kimimiz şu dokuz aylık hamileliği hiç bir şey yokmuş gibi normal bir şekilde geçirirken, kimimiz de ömrümüzden ömür veriyoruz. Senin payına ne düştü bilemiyorum, ama bildiğim bir şey var; sen, hamileliğin boyunca bir mucizeye ev sahipliği yaptın! Düşün ki, senin bedenin bir insanın yaratılması için gerekli en önemli organa sahip. Sen olmasan, karnındaki bebeğinde olmazdı. Sıcacık rahminin vasıtasıyla bir bedende 2 hatta belki de 3 kalbi aynı anda taşıdın. Ve şimdi sona iyice yaklaşmış bulunmaktasın. Emin ol ki; hamileliğin boyunca yaşadığın tüm sıkıntıların en güzel karşılıklarını yakında alacaksın… Tahmin edebiliyorum, 39 haftalık gebelik döneminde sevgi, umut ve heyecan en yoğun yaşadığın duyguların.

Ona sağlıkla kavuşmanı dilerken, sondan bir önceki haftada sende ve bebeğinde ne gibi değişiklikler oluyor, gel birlikte bakalım.

39 Haftalık Gebelik ve Bebek

39 haftalık gebelik

39 haftalık gebelik döneminde anne karnındaki bebek – Görsel babycenter.com adresinden alınmıştır.

39 haftalık gebelik döneminde karnın iyice büyüdü, artık hiç bir yere sığamıyorsun öyle değil mi? Ama merak etme bu haftadan itibaren artık meleğinin büyümesi yavaşlıyor. O, şu an yaklaşık 3150-3600 gram kadar kilosu ve 48-53 cm boyu ile doğmaya hazır 🙂 Bu arada, erkek bebekler, kız bebeklerden genelde daha ağır olurlar.

39 haftalık gebelik döneminde büyümesi yavaşlasa da, beyin gelişimi inanılmaz bir hızda devam ediyor. Bu gelişme ortalama 3 yaşına kadar son sürat devam edecek. Beynin bu hızlı gelişimi sonunda bebeğin kafası, doğum için geçmesi gereken doğum kanalından yaklaşık %2 daha büyük olur. İlk bakışta korkutucu gelen bu durum, aslında çok da mucizevi bir şekilde sonuçlanıyor. Şöyle ki; bebeğin kafa tasındaki birbirine kaynaşmamış ve birbiri üzerine çok sistematik bir şekilde kayabilen bir dizi yumuşak ve düz kafatası kemiği bu sorunun üstesinden rahatlıkla gelmektedir.

Ayrıca bebeğin bu hafta, doğduktan sonra karnını güzelce doyurabilmenin hazırlıklarını yapmaya devam ediyor yani, tahmin ettiğin gibi baş parmağını emiyor. Geçtiğimiz haftalarda kırmızıdan pembeye dönen cildi, bu hafta normalleşmeye başlıyor. Bunun yanında dakikada yaklaşık 40 kez nefes alıp verebilir halde.

Erkek bebeklerin testisleri bu hafta skrotal kese içine tamamen girmiş durumdadır. Ayrıca mesane hacmi 39 haftalık gebelik döneminde tam 40 ml’ye ulaşır. Karaciğer ise metabolik işlemleri üstlenecek kadar gelişmiştir.

Son olarak, bebeğinin 39 haftalık gebelik döneminde uzun kemiklerinin orta kısımları kemikleşir, ancak el ve parmak uçlarının yanı sıra ayak parmakları da hala kıkırdak yapıdadır.

39 Haftalık Gebelik ve Anne Adayının Yaşadığı Değişimler

Bu hafta iyice ağırlaşan vücudun ve çektiğin nefes darlıkları yüzünden”Artık doğum yapsam da kurtulsam!” bile diyecek hala gelebilirsin. İnan bu çok normal. Hele mevsim yaz ise…

Bunun yanında memelerinden kolostrum isimli, bebeğin için bir hazine değerinde olan süt üretimi başlamış durumdadır. Sen doğum yapar yapmaz, plasentanın çıkmasının ardından, hamileliğin boyunca sürekli yüksek seviyede olan östrojen, progesteron ve HPL hormonları ani bir şekilde düşer. Ancak süt üretiminden sorumlu olan prolaktin hormonunun düzeyi hala yüksektir ve vücudun ciddi bir süt üretimi için harekete geçer. O yüzden doğduktan sonra bebeğe ne kadar erken meme verilirse o kadar iyidir. Eğer doğumdan hemen sonra sütün gelmezse üzülme ve endişelenme; çünkü en geç 2-6 gün içinde bebeğinin ağzına layık sütlerin gelmeye başlayacaktır. Yeter ki buna inan ve pozitif ol!

39 haftalık gebelik döneminde bebeğinin hareketlerini sürekli takip etmen gerekir. Eğer hareketsizlik veya hareketlerde azalma olursa mutlaka doktorunla iletişime geçmelisin! Zira, bebeğin bu hafta da sürekli hareket halindedir.

Eğer tuvalet ihtiyacın olduğunda idrarı yaptıktan sonra sızıntı şeklinde gelen bir sıvı varsa ya da hissetmediğin şekilde gelen sıvı yüzünden iç çamaşırında ıslaklık görüyorsan, su kesen açılmış olabilir. Bu da oldukça önemli bir konu olup, vakit kaybetmeden doktora gitmeyi gerektirir.

39 haftalık gebelik döneminde bebeğine kavuşma heyecanı sende temizlik yapma şeklinde dışa vurabilir. Genelde anne adayları bu ve önceki haftalarda evlerini pırıl pırıl yapma eğilimindedir 🙂

Son olarak Braxton Hicks kasılmaların sıklaşıp, şiddetlenebilir. İştahın çok açılabilir ya da tam tersi iyice kapanabilir. Nefes alıp vermekte güçlük çekerken, kabızlık problemi de yaşayabilirsin. Tamamen kişiye göre değişen şikayetler bunlar.

Günde en az 3 litre su içmeyi ihmal etme…

Hazırlıklı ol!

Meleğin her an gelebilir artık 😉

Sevgiyle ve Sağlıkla kal…

 

<<<< 37 haftalık gebelik detayları burada 

<<<< 38 haftalık gebelik detayları burada 

 

39 Haftalık Gebelik Makalesi İçin Yaralandığım Kaynaklar:

Bebeğinizi beklerken sizi neler bekler kitabı

Annelik akademisi- Hamileyim kitabı

https://www.babycenter.com/6_your-pregnancy-39-weeks_1128.bc

 

 

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir