Hafta Hafta Gebelik – 40. Hafta

Artık vakit kemale erdi. Tam 40 haftayı (yaklaşık 280 gün) geride bıraktınız ve artık kavuşmaya belki saatler belki de sadece birkaç gün kaldı. Hamileliğinin ilk zamanlarında “9 ay ne kadar uzun, geçer mi hiç?” ya da “Şu zaman geçse de, bebeğime bir an evvel kavuşsam” demişsindir sanırım sen de benim gibi. Hâlâ gizemini koruyan zaman kavramı, hamilelik döneminde de hiç geçmeyecekmiş gibi görünse de geçiyor işte!

Bebeklerin büyük çoğunluğu 40. haftaya gelmeden doğarlar. Ancak senin bebeğin eğer 40. haftada doğmazsa endişelenme, çünkü yalnız değilsin! Senin gibi dört gözle bebeğine kavuşmayı bekleyen annelerin %30’u, 40 haftalık gebelik dönemi bittikten sonra 41 ya da 42. haftalarda doğum yapıyor.

40 Haftalık Gebelik ve Bebek

40 haftalık gebelik

40 haftalık gebelik döneminde anne karnındaki bebek

Doğumuna sayılı zamanlar kala, anne karnındaki bebeğin kilosu 40 haftalık gebelik döneminde ortalama 2721-4082 gram iken boyu ise 48-56 cm aralığındadır. O, şu anda bu haliyle küçük bir bal kabağı kadar 🙂 Gebelik haftalarına göre bebeğinin büyüklüğünü buradan öğrenebilirsin. Bebeğinin kalbi 40 haftalık gebelik döneminde dakikada ortalama 150 kez atar.

Bebeğinin cildi üzerinde biriken ve yağımsı bir formda olan verniks tabakası, bebeğini içinde bulunduğu amniyon sıvısı içinde günden güne miktarı artmakta olan idrarın kötü etkilerinden korumaktadır. Bunun yanında el ve ayak tırnakları oldukça uzamış olabilir. 40. haftada bebeğin çok düzenli bir şekilde nefes alıp vermektedir. Dakikada yaklaşık 40 kez nefes alıp verme egzersizi yapar. Yüksek seslere karşı ciddi tepkiler verirken tanıdıklarının seslerini ise ayırt edebilir haldedir.

Bebeğin büyük ihtimalle şimdiye kadar çoktan doğum pozisyonu olan baş aşağı pozisyonunu almıştır. Bunu doktor kontrolünde doktorunda sana söyler zaten ancak bazı bebekler 40 haftalık gebelik döneminde doğum pozisyonuna geçemeyebilir. Bunların istatistikleri ise şu şekilde: Bebeklerin %96’sı 40. haftada baş aşağı konumdadır, %3’ü makat pozisyonda (yani baş aşağı değil de popo üzeri konumda) kalan %1 bebek ise farklı farklı pozisyonlarda olabilir. Bebeğin doğum pozisyonuna geçmesi beklenir, eğer bu sağlanmazsa doktor müdahale edebilir.

40 haftalık gebelik dönemindeki her geçen gün bebeğin yaklaşık 28 gram kilo almaya devam eder. Kafa tası kemikleri ise henüz tam olgunlaşmamıştır, bunun nedeni de bebeğin doğum esnasında çıkması en zor olan kısmı olan kafasının daha rahat geçmesi içindir.

Bu haftada bebeğinin plasentası ona doğum sonrasında enfeksiyonlara karşı korunması için mücadeleci antikorlar göndermeye devam ediyor, doğduktan sonra ise bu görevi anne sütü özellikle de ilk günlerde gelen kolostrum üstlenecektir. Bunun yanında göbek bağı aracılığıyla bebeğine hala besin ve oksijen gönderilmektedir. Ta ki 42. haftaya kadar.

40. haftada gelişimini iyiden iyiye tamamlamış bebek, alanı iyice daraldığı için çok fazla hareket edemez, ancak anne bebeğinin vücut seğirmelerini dahi hissedebilir haldedir. Bu haftalarda anne adayının bebeğinin hareketlerini sürekli takip etmesi gerekir. Eğer uzun süreli bebeğinin hareketini hissetmezsen acil olarak doktora gitmelisin.

40 Haftalık Gebelik ve Anne Adayının Yaşadığı Değişimler

Artık sende çok zorlanıyorsun değil mi? Bir taraftan bebeğinin ağırlaşması, bir taraftan aldığın kilolar bir taraftan ise: “Ne zaman doğacak?” kaygısı. Seni çok iyi anlayabiliyorum… Aynı şeyleri bende yaşamıştım ve emin ol şu an senin hissettiklerinin tıpatıp aynısını hisseden binlerce kadın var. Sen olabildiğince rahatlamaya çalış. İnan bana çok az kaldı.

Artık düzenli doğum sancıların başlayabilir. Doğum sancıların karnında sivri bir cisim batırılıyormuş gibi bir his ile başlar. Zaman ilerledikçe sıklaşır ve şiddeti ve acısı artar. Doğum iyice yaklaştığında ise belli aralıklarla düzenli bir şekilde hissedilir. Sancılarını hisseder hissetmez hastaneye gidersen muhtemelen seni evine geri gönderirler. Sancılar geldikten sonra hastaneye gitmek için en ideal zaman sancılarının onar dakika ara ile gelmeye başlamasıdır. Sancıların düzenli olarak 10 dakikada bir geliyorsa artık hastaneye gitme vakti gelmiş demektir 🙂

Ben sancılarım sıklaştığında hastaneye gitmek için evimden çıkarken geriye dönüp evime şöylece bir baktıktan sonra: “İki kişi gidiyoruz ama üç kişi döneceğiz inşallah…” diye geçirmiştim içimden, hâlâ unutamam o an’ımı 🙂

40 haftalık gebelik döneminde kalbin dakikada ortalama 75 kez atarken, tansiyonun 108/68 civarlarındadır. Bunun yanında vücudundaki kan miktarı ise 1,25 litre kadardır.

Bu hafta bebeğinin içinde bulunduğu rahmin, karnının üst bölgesine baskı yapar. Bu da daha hızlı ve sık nefes alıp vermene neden olabilir. Ayrıca bu durum kendini yorgun hissetmene ve kabızlığa da sebep olur.

Ayrıca bebeğinin başı bulunduğu konum itibariyle mesanene yani (idrar torbana) baskı yapabilir. Bu da senin çok sık idrar çıkma ihtiyacı hissetmene neden olur.

Bebeğinin halk arasında eşi olarak bilinen plasentası 40 haftalık gebelik döneminde yaklaşık 700 gram ağırlığında, 20-25 cm çapında ve 2-3 cm kalınlıktadır.

Doğum için kemiklerinde hazırlık yapıyor. Bebeğinin rahatça doğabilmesi için pelvik bölgesinde esneklik artarak, pubik simfiz eklemi gevşer.

Bu hafta rahim ağzı (serviks) gevşemeye başlar. Doğuma kadar iyice incelir ve doğum zamanında genişleyerek açılır. Rahim ağzında tıkaç görevi gören mukus tabakası 40 haftalık gebelik döneminde düşebilir. Halk arasında buna nişan gelmesi denir.

40 haftalık gebelik döneminde ayrıca,

  • iştahın açılabilir ya da kapanabilir,
  • uyumada güçlük ya da aşırı uyku isteği,
  • halsizlik ya da tam tersi canlanma hissi,
  • kabızlık,
  • karın, bacak ve memelerde çatlaklar,
  • hassas diş etleri,
  • sırt ve bel ağrısı,
  • ödem gibi farklı fiziksel şikayetlerin yanı sıra, doğuma dair aşırı heyecan, sabırsızlık, huzursuzluk, kaygı, korku ya da dalgınlık gibi duygusal değişimler de yaşayabilirsin.

Biraz canın acıyacak ama hemen pes etme! Ben yapamayacağım deme sakın!

Unutma! Şu anda dünya üzerinde senin yaşadıklarını, hamileliğe dair hissettiğin acı tatlı tüm duyguların hepsini yaşamak isteyen binlerce kadın var. Eminim ki, onlar bir evlat sahibi olabilmek için çekilecek tüm acılara göğüs gerebilecek arzuya sahipler…

Sen ise çok şanslısın…

Sana verilen bu en değerli armağanın hayırlı olsun, ikinize de sağlıklı, güzel günler, ömür boyu sevgiyle sarmalanmış bir beraberlik diliyorum.

 

40 Haftalık Gebelik Makalesi İçin Yararlandığım Kaynaklar:

https://www.babycenter.com/6_your-pregnancy-40-weeks_1129.bc

Bebeğinizi beklerken sizi neler bekler

Annelik akademisi – Hamileyim

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir