Hafta Hafta Gebelik-İlk 8 Hafta

Hamilelikte ilk 8 Hafta

Her genç kızın hayalidir anne olmak ve beklenir her yeni evlenen çiftten dünya tatlısı bir bebek.  Bir bebek aslında bir insan demek. Sevgili anne adayı, insan ne demek?

Necip Fazıl Kısakürek “Bir Adam Yaratmak” adlı eserinde hikayenin baş kahramanı Hüsrev’e şöyle dedirtir:

-…Siz analar, dünyaya bir evlat getirirken düşünmez misiniz? Düşünmez misiniz insan nedir diye?…

Bir çok açıdan incelenmiş insan bu zamana kadar; felsefik, psikolojik, fizyolojik vb… Hepsinde de farklı tanımlamalar yapılmış, sayısız kitaplar yazılmış, insan için. Bu böyle uzar gider. Ama sen,

Hamileyken bir düşün!

“Benim içimde bir insan var.” diye. Ben herhangi bir işle uğraşırken içimde ne mucizeler oluşuyor,  o kalp benim iradem olmaksızın var olup, atmaya başlıyor. O beyin, nasıl karmaşık, cevabı bulunamayan bir bilmece gibi. O eller, ayaklar, minicik gözlerdeki o incecik damarlar…

Ne kadar hikmet dolu, ne kadar eşsiz bir dönemden geçmektesin.  Düşün ve tefekkür et lütfen!

Bu yazımla birlikte bebeğin anne rahmine düşüşünden itibaren doğumuna kadar geçen süreçte meydana gelen değişimleri hafta hafta yazı serisi şeklinde yayınlayacağım. İlk olarak hamileliğin birinci haftasından 8.haftanın sonuna kadar olan dönemde meydana gelen gelişim sürecini anlatarak başlayacağım.

İlk önce şunu ifade edelim;

Hamilelik serüveni hafta hafta incelendiği için doktorların baz aldığı hamilelik başlangıç tarihi anne adayının son adetinin başladığı ilk gündür. SAT diye kısaltılır. Muayenelerde sorulur.

İlk 4 hafta

Son adet tarihi baz alınarak hesaplanan hamileliğin ilk bir ayında bebeğin oluşumu için hazırlıklar söz konusudur desek yanlış olmaz. Aslına her şey annenin olgunlaşmış yumurtasının atılarak Fallop kanalı tarafından yakalanıp,  içine alınmasıyla başlar. Adet kanamasının başladığı günden yaklaşık 14 gün sonra gerçekleşen bu olay aslında düzenli adet geçiren her bayanın yaşadığı rutindir. Ne var ki 24 saat kadar canlı kalabilen bu olgunlaşmış yumurta, 200-400 milyon rakibin arasından sıyrılarak içeri girmeyi başaran ve giriş esnasında kuyruğunu kaybederek baş kısmı şişmeye başlayan bir sperm hücresi ile birleşir ve kaynaşarak tek bir hücre halini alırlar.

Yumurta ve spermin birleşmesinden zigot adı verilen tek hücre oluşur. Zigot, Fallop Kanalı içinde ilerlerken hızlı bir şekilde sürekli bölünerek çoğalmaya başlar.

hafta hafta gebelik

İlk haftanın özeti

 

Döllenmenin ardından yaklaşık 4-5. günde yumurta rahme ulaşır ve artık 100 hücreli, ortası sıvı dolu  gözle görülemeyecek kadar küçük bir top şeklini(Blastosöl) almıştır. Ve birkaç gün daha rahim içinde yolculuğa devam eder.

Blastosöl

Blastosöl

Yolculuğu biten yumurta döllenmenin ardından yaklaşık 4.haftada rahmin içine yerleşip gömülerek embriyo adını alarak hayata tutunmaya başlar. Embriyodan çıkan ve annenin kan damarlarıyla bağlantı kuran uzantılar rahim duvarına doğru ilerler ve ilerleyen haftalarda bebeğin eşi olarak da bilenen Plasentayı oluşturur.

Embriyonun rahim içine yerleşmesi ile birlikte annenin vücudunda hCG hormonu salgılanmaya başlar. Giderek artan hCG hormonu 4. haftadan sonra annenin idrarında ortaya çıktığı için, idrar ile yapılan gebelik testleri doğruya yakın sonuç verir.

Yapılan araştırmalar; hamile kalan kadınların %20’sinin ilk bir ay içinde koku hassasiyeti yaşadıklarını belirtir.

Annenin rahmi bir aylık gebelik sonunda bir armut kadardır ve kemiksi pelvis yapısının içinde korunur.

Bebeğin kalbi ilk üç haftada dakikada 20-25 defa atarken, gebeliğin 3. ayında bu sayı yaklaşık 160′ a yükselir. İlk 28 gün sonunda bebek günde 1 mm kadar büyümeye başlar. Ancak henüz boyu bir kibrit boyu kadar bile değildir. Diğer yandan göbek kordonu ve bebeği koruyan zarlar meydan gelirken organlarda yavaş yavaş oluşmaya başlamıştır bile…

Bebeğin cinsiyeti gebelik oluşumu sırasında babadan gelen sperm tarafından tayin edilir. Eğer babadan gelen sperm bir Y kromozomu taşıyorsa bebeğin cinsiyeti erkek olur, şayet sperm sadece X kromozomu taşıyorsa bebek kız olur.

 

5. ve 6. Haftalar

1. Embriyo sıvı dolu bir kesenin içinde yüzer.

2. Beyin ve omurilik başta olmak üzere sinir sistemi oluşmaya başlamıştır.

3. Embriyonun baş kısmında gözlerin ve kulakların yerleşeceği 4 tane delik meydana gelmiştir.

4. Ağız ve çene başta olmak üzere sindirim sistemini oluşturan mekanizma meydana gelmeye başlamıştır.

5. Göğüs bölümü ve mide belirmeye başlamış, göğsün önünde 6. gebelik haftasından sonra artık atmaya başlayacak olan minicik bir kabartı şeklinde kalp meydana gelmiştir.

6. Kan damarları oluşmaya başlamış, kol ve bacakların çıkacağı yerler belirginleşmiştir.

7. En ilginci ise bütün bu gelişmelere rağmen 6. Haftada embriyo sadece bir elma çekirdeği kadar. Yani yaklaşık 6mm.

6 haftalık gebelikte bebeğin göbek kordonu henüz çok kısa ve kıvrılmamıştır. Bu haliyle kan damarlarını gösterecek kadar şeffaftır.

6 haftalık gebelik döneminin sonunda bebek(fetüs) çok küçük olmasına rağmen minik bir insan prototipidir aslında. Çok sayıda iç organı oluşmuş ve görünebilir durumdadır. Kulakları, gözleri, kolları ve bacakları da oluşmuş ve son sürat gelişmeye devam etmektedir.

6.haftada insan

 

 

 

 

 

7. Hafta

7.haftasında insan

7. haftasında insan

1. Baş önceki haftalara göre bariz bir şekilde büyümüş, gövde kısmına doğru bükülmüştür. Yüz oluşmaya başlarken gözler başın iki yanında kapalı bir şekilde belirmiştir.

2. Kollar ve bacaklar, parmakların oluşacağı kısımlarıyla birlikte daha belirgin hale gelmiştir.

3. Kalp artık görevini üstlenmiş ve vücuda kan pompalamaya başlamıştır.

4. Bu haftada sinir sistemi neredeyse tamamlanmıştır.

5. Kemik yapısını oluşturacak hücreler gelişmeye başlamıştır.

6. Bu hafta sonunda bebeğin akciğeri, böbrekleri, bağırsakları, karaciğeri ve cinsel organı taslak şeklinde oluşmuştur ve boyu ufak bir üzüm tanesi kadar yani yaklaşık 7-8 mm’dir.

7 haftalık gebelik döneminde bebeğin gözlerinde mercekler ve retina oluşmaya başlar. Karaciğer biçimlenir ve alyuvar üretimine başlar.

 

7.haftada insan

7.haftada insan

8. Hafta

8 haftalık gebelik döneminde bebeğin yüzü ve boynu çok belirgin haldedir. Yüzünde burun, ağız ve gözler de çok net bir şekilde seçilebilir. 8 haftalık gebelik sonunda bebeğin gelişimi tamamlanmış olan kalbi 4 odacıklı hale gelir ve dakikada ortalama 144 kez atar.

Anne adayının hamile kaldığını öğrendikten sonra (hatta planlı gebeliklerde, gebelik olmadan önceki 3 ay boyunca)12. haftaya kadar günde 400 mg folik asit alması bebeğin sağlığı için çok önemlidir.

Henüz cildinin altında yağ tabakası olmadığı için derisi ince ve şeffaftır. Kafasının boyu vücut uzunluğuna eşittir. Boynu kısa, çenesi ise göğsüne dayalı durumdadır. Plasentası 8 haftalık gebelik döneminde bebekten daha büyüktür ancak bebeğe tam olarak destek sağlamaz.

8.haftasında insan

8.haftasında insan

1. Hepsi tam anlamıyla gelişmemiş olsa da bütün iç organları oluşmuştur.

2. Kollar ve bacaklar ciddi anlamda uzamış, dirsekler, bilekler, omuzlar ve kalça belirgin hale gelmiştir.

3. Parmaklar daha belirgindir.

4. Denge ve işitmenin merkezi iç kulak  gelişmeye başlamıştır.

5. Yüz iyice belirginleşmiş, burun, burun delikleri, dil meydana gelmiştir.

6. Yaklaşık 1 gram ağırlığındadır.

7.  Fetus 8.haftanın sonunda bir barbunya tanesi kadar yani yaklaşık 1,5 cm boyunda ve henüz annesi hissedemese de kıpır kıpır hareket edecek hale gelmiştir.

2 aylık gebelik dönemi bebeğin, annesinin kullanacağı ilaçların etkilerine karşı en duyarlı ve hassas olduğu zaman dilimidir. Annenin bu dönemde aldığı ilaçlara çok dikkat etmesi gerekir. Gebe kalmadan önce kullandığı ilaçları gebelikte kullanması sakıncalı olabileceğinden dolayı bu ilaçları kullanmadan evvel doktora danışması gerekir. Anne adayının bilinçsizce kullandığı ilaçlar bebekte doğum kusurlarına ve hatta ölümlere bile neden olabilir.

8. haftalık gebelik döneminin sonunda anne adayının beslenme şekli ve gıdalara karşı yaklaşımı değişebilir. Pek çok kadın bu dönemde yemeklerden ve kokulardan rahatsız olur ve tiksinti duyar.

Yaklaşık 40 hafta sürecek bu yolculukta dilerim hep güzel günler yaşarsınız bebeğinle birlikte, sevgiyle kal.

9 haftalık gebelik hakkında detaylar burada.

 

 

Gebelikte ilk 8 hafta konulu makale için yararlandığım kaynaklar:

Annelik akademisi – Hamileyim kitabı

*Makalede Elizabeth Fenwick’in Annelik ve Bebek Bakımı isimli kitabından istifade edilmiştir.

 

 

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir