Hamile Çalışan Hakları Nelerdir?

Küçükken kurduğum hayallerde hep “öğretmen”, “mühendis”, “anne” gibi rollere bürünür ve etrafımda bu vasıflara sahip olan kişilerin hayatlarının, sadece hoşuma giden kesitlerinden yola çıkarak hayaller kurardım. Öğretmen olduğumda işe gidiş geliş saati beni bağlamaz, okul müdürü, iş arkadaşları ile olan ilişkiler, işe başlamadan önceki prosedürler gibi gerçek hayatta da bilmediğim şeyleri doğal olarak es geçerdim. Ben sadece hayali öğrencilerime tahta başında ders anlatır, kendi ödev defterimi öğrencilerimin not defterine dönüştürerek notlar verirdim ve bunlardan mutlu olurdum.

Mühendis olduğumda ise annemin topuklu ayakkabılarını giyip, bilgisayarımın başında kod yazar (hayali olarak tabi :)), 10 parmakla yazı yazıyormuş gibi tıkır tıkır basardım klavyeye ama hayali iş yerimin kuralları hakkında tek bir hayal dahi kurmazdım ya da kuramazdım demeliyim! Birde küçükken kırmızı kurşun kalemle dudaklarımı boyayıp üzerine vazelin sürerek bugünkü değme markaların rujlarına taş çıkartırdım 😀 (Mühendisim ya havam olsun birazcık, annem yakalayınca nasılsa alıyordu o havamı 🙂 )

Annelik ise bana göre, bebeği ayakta sallayarak uyutmak, emzirmek ve bebeğin altını değiştirmekten ibaretti ve bunlarla mutlu olabilmekti sadece.

Gerçek hayat ne kadar da detaylı! Okula başlarken, işe girerken, iş yeri açarken, askere giderken o kadar çok şey yapmamız gerekiyor ki. Evraklar, başvurular, kabuller, reddedilmeler, ümitler, hayal kırıklıkları vs… Bu nedenlerden dolayı bazen hala büyüdüğümü kabullenemediğim anlar yaşarım.

Hele ki o detaylar iki can taşıdığınız, yani hamile olduğunuz zamanlarda yaşanıyorsa ya da yaşanmak zorunda ise, iki kat daha fazla yorulursunuz.

Mesela hamile iken almak için kırk takla attığım doğum raporları maceralarımı burada yazmıştım. Bunun yanında o zamanlar bilmediğim bazı haklarım varmış meğer. Belki onları bilseydim, o stres dolu günleri biraz daha rahat geçirebilirdim. Bu makalemde işinize yarayabileceğini düşündüğüm hamile çalışan hakları hakkında bilgiler paylaşacağım.

Ülkemizde dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi hamileleri ve yeni doğum yapmış kadınları koruyan kanun ve yönetmelikler ve bunların getirdiği haklar mevcuttur. 16 Ağustos 2013 Cuma tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan Hamile ve emziren kadınların çalıştırılma şartlarına dair yönetmelikte ve İş Kanununda geçen hamile çalışan hakları maddelerine bir göz atalım.

Hamile Çalışan Hakları Nelerdir?

hamile çalışan hakları

Hamile çalışan hakları

 1. Hamile veya emziren kadınlar günde 7.5 saatten fazla çalıştırılamaz.
 2. Sigortalı olarak çalıştığı kuruma hamileliğini rapor ile ispatlayan kadın çalışan, doğuma kadar olan süre içinde gece çalışamaya zorlanamaz.
 3. Yeni doğum yapmış olan kadın çalışanın doğum sonrasındaki bir yıl boyunca gece çalıştırılması yasaktır. Bu bir yıllık dönem bittiğinde eğer kadın çalışan gece çalışamayacak durumda ise bunu doktor raporu ile belgelediğinde yine gece çalıştırılamaz.
 4. Henüz doğum iznine ayrılmamış olan hamile çalışan kadın, rutin doktor muayeneleri için ücretli izin alabilir.
 5. Hamile çalışan hakları arasında emziren kadınların doğum izni bittikten sonra ve işe başlamadan önce çalışmaya engel durumlarının olmadığının doktor raporu ile belirlenmesi gerekir. Şayet çalışmaya engel bir durum rapor edilirse, emziren kadın raporda belirtildiği süre boyunca çalıştırılamaz.

Ayrıca,

 1. Hamile çalışan hakları arasında, sağlık durumunu doktor raporu ile belgelemiş olan kadın çalışanın, maaşında herhangi bir kesinti olmaksızın daha hafif işlerde çalışma hakkına sahip olduğu yer alır.
 2. Çalışan hamile kadınlar, doğum öncesi ve doğum sonrasında 8’er haftalık toplamda 16 hafta olacak şekilde izin hakkına sahiptir.
 3. Çoğul gebeliklerde doğum öncesi izin 10 hafta olarak kullanılabilir.
 4. Eğer çalışmasında herhangi bir engel yoksa Sigortalı hamile kadın, alacağı doktor raporu ile doğum öncesi iznini sadece 3 hafta kullanıp geri kalanını (5 hafta) doğum sonrasında kullanma hakkına sahiptir.
 5. Hamile çalışan hakları arasında doğum yapan annelerin isterlerse ücretsiz 6 ay daha izin kullanabilecekleri yer alır.
 6. Doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 gün sigorta primi ödenmiş gebelere SGK tarafından doğum parası yani Geçici İş Göremezlik Ödeneği ödenir.
 7. Yine doğum yapan SGK’lı anneye emzirme ödeneği yani süt parası ödenir.
 8. Doğum sonrası işe başlayan annenin çocuğu 1 yaşını doldurana kadar günde 1.5 saat süt izni vardır.

Bir annenin kendini ve henüz doğmamış bebeğinin haklarının neler olduğunu bilmesi gerekiyor. Toplumumuzda hamile çalışan hakları deyince akla ilk ve en çok gelenler doğum parası ve doğum iznidir. Özellikle çalışma süresinin 7.5 saatten fazla olmaması, gece çalışmalarının yasak olması ve ağır işlerin hafifletilmesi gerektiği pek bilinmez.

Bazen iş verenler işçisinin iyi niyetini suistimal yoluna gidebiliyor. Kendi çıkarına uymadığında personelini gözünün yaşına bakmadan işten dahi çıkarabiliyor. Böyle durumlara maruz kalmamak için birincisi sigortalı olarak çalışarak kendimizi güvence altına almalı (e-devlet portalından ara ara kontrol etmekte fayda var!), ikincisi en azından kendimizi savunabilecek kadar bize sunulan haklardan haberdar olabilmek için azami gayret göstermeliyiz.

Kendiniz ve bebeğiniz için haklarınıza sahip çıkın!

Sevgiyle kalın…

 

Kaynaklar:

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/08/20130816-8.htm

Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler – Sf.221

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir