Hamile İken Hangi Tarz Müzikler Dinlenmeli?

Hamilelik dönemi uzmanların üzerine çalışmalar yürüttüğü karmaşık bir dönemdir. Her geçen gün bu dönemde yapılan yanlış bir davranışın bebek gelişimi açısından tehlikeli olabileceğine dair yeni bulgular keşfedilmektedir. Bu durum da annelerin hamilelik dönemlerini nasıl geçirmeleri gerektiğiyle ilgili yeni soru işaretlerine sahip olmalarını beraberinde getirir.

Hamilelik dönemiyle ilgili merak edilen konulardan biri de; hamilelikte müzik dinlemenin bebek açısından faydalı olup olmadığıdır. Bugün bu yazım aracılığıyla sizlere hamilelikte hangi tarz müzikler dinlemeniz gerektiğine dair bildiklerimi, uzmanlardan öğrendiklerimi aktaracağım.

Hamile Kadınlar Ne Tür Müzik Dinlemeli?

Hamilelik döneminde dinlenen müziklerin bebek gelişimi konusunda etkili olduğu uzmanlar tarafından kanıtlanmış bir gerçektir. Çünkü bebekler anne karnındayken belli bir dönemden sonra etraflarındaki sesleri duymaktadır ve duydukları sesler onların kalp ritimlerini etkilemektedir. Kulağına gelen şiddetli müzik sayesinde kalp atışları gereksiz yere hızlanan bebekler daha gergin olurken; sakin müzikler dinleyen annelerin dünyaya getirdiği bebekler daha huzurlu bir mizaca sahip olmaktadır.

Anne karnındaki bebeğin kulaklarının hamileliğin 4.ayıyla geliştiğini söylemek mümkündür. 6.aydan itibaren anne karnının dışındaki sesleri de içselleştirmeye başlayan çocuk, yine bu aydan sonra anne ve babasının sesini de ayırt etmeye başlamaktadır. 24 haftalık hamileliği biten tüm ebeveynler dinledikleri müzik çeşidine dikkat ederek çocuklarını dünyaya hazırlamalıdır.

hamilelikte müzik

Hamile Kadınlar İçin Klasik Müzik

Daha önce “Mozart Etkisi” denen kavramı duymuş muydunuz? Eğer duymadıysanız bu kavramı sizlere ben tanıtayım. Mozart Etkisi; klasik müziğin canlılar üzerindeki etkilerine verilen addır. Bugüne kadar Mozart Etkisi’ni çözümlemek için birbirinden farklı deneyler yapılmıştır. Bu deneylerden bazıları bitkilere, bazıları hayvanlara ve bazıları da insanlara uygulanmıştır. Tüm deneylerin sonucunda da klasik müziğin canlı gelişimine büyük katkıları olduğu saptanmıştır. Örneğin, klasik müzik dinletilen çiçeklerin daha çabuk büyüdüğü ve yine klasik müzik dinletilen ineklerden daha çok verim alındığı tespit edilmiştir. Yapılan araştırmalar; hamilelik döneminde anne karnındaki bebeklerin klasik müzik dinlemesinin çocuk gelişimi açısından oldukça işlevsel olduğunu kanıtlamıştır.

Anne adaylarının hamileyken klasik müzik dinlemeleri oldukça önemlidir. Çünkü klasik müzik sakin tınılar içeren bir müzik çeşidi oluşuyla bebeğinizin daha sakin ve huzurlu olmasını beraberinde getirir. Ayrıca yapılan araştırmalar anne karnındayken klasik müzik tınılarını duyan bebeklerin ileriki hayatlarında özellikle matematik alanında daha başarılı olduklarını kanıtlar niteliktedir. Yine anne karnında klasik müzik dinleyen bebeklerinin büyüdüklerinde daha dikkatli çocuklar olduğu da tespit edilen bir diğer gerçekliktir.

Hamileyken klasik müzik dinlemeniz sadece bebeğiniz için yararlı değildir. Klasik müzik sizi de rahatlatıp sakinleştirecek bir müzik türüdür. Klasik müziğin sahip olduğu bu özellik sayesinde siz de daha sakin ve huzurlu bir hamilelik dönemi geçirebilirsiniz. Sizin daha kaliteli bir gebelik geçirmeniz bebeğinizin ileriki hayatını da etkileyecek bir etmendir. Son olarak klasik müzik dinleyen bebeklerin ileride çocuk aktivitelerine katılma noktasında daha başarılı olduğu da klasik müziğin faydalarıyla ilgili kanıtlanan bir diğer gerçektir.

 

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir