Anne Adaylarının Merak Ettiği Sorular ve Cevapları

Geçtiğimiz günlerde bir anne bloggerın anne olma yolundaki hikayesinin videosunu izlerken, çok hüzünlendim. Bir kaç yerde söylediği cümleler tabir-i caizse burnumun direğini sızlattı. Diyordu ki; “Daha küçük bir kızken evcilik oyunlarımda başladı annelik hayallerim…” . O konuşmasına devam ederken ben kendimi çocukken oynadığım evciliklerde buldum, tıpkı onun gibi bende ya anne olurdum, ya da hamile yani bir anne adayı… Annelik rolünü kaptırıp da, kapan kişinin çocuğu olmayı ise hiç istemezdim 🙂

Gerçekten anne olmayı istemek bir kadının ruhunda var, daha küçük bir kızken filizlenmeye başlayan bir arzu da diyebilirim kendimce. Şartlar olgunlaşıp hamileliği yaşamaya başlayınca bir anne adayı özellikle ilk gebeliklerde pek çok şeyi merak eder, hiç yaşanmış, hissedilmiş tecrübesi olmadığı için…

Bu makalemde anne adaylarının hamilelikleri boyunca merak ettiği soruları ve cevapları sizlerle paylaşacağım. Sizinde merak ettiğiniz sorular ya da paylaşmak istediğiniz deneyimleriniz varsa yorum bırakabilirsiniz…

Anne Adaylarının Merak Ettiği Sorular ve Cevapları

anne adaylarının merak ettiği sorular

 

Soru 1: Bebek sahibi olmak için en uygun yaş kaçtır?

Cevap: Bebek sahibi olmak için en uygun yaş tam olarak şudur demek yerine en uygun yaş aralığını belirtmek daha doğru olur. Bir kadının bebek sahibi olması için en verimli yaşları 20-30 yaş aralığıdır. 

anne adaylarının merak ettiği sorular

Bence anne olmak için en güzel yaşlar 22-23 ve 24

 

Soru 2: Yaşı çok genç ya da ileri olan anne adayları gebelikte risk taşır mı?

Cevap: Yaşı 18’den küçük olan kadınlarda ölü doğum, düşük ya da düşük tartılı bebek doğurma oranı yüksektir. Aynı zamanda yaşı 35’in üzerinde olan anne adaylarının da sorunlu gebelik riski vardır. Örneğin, yaşı ileri olan annelerde down sendromlu bebek dünyaya getirme riski daha fazladır. Ancak her iki kategoride bulunan anne adayları beslenmelerine, sağlıklarına azami derecede özen gösterdikleri ve doktor muayenelerini aksatmadığı sürece bu risk oranında düşüşler görülmektedir.

anne olmak

Gebelik için bir kadının en verimli çağları 20-30 yaş aralığıdır. Ancak sağlıklı ve kendine dikkat eden genç ve ileri yaştaki anne adayları da sağlıklı bebekler dünyaya getirmektedirler.

 

Soru 3: Hamilelikte folik asit almaya ne zaman başlamalıyım?

Cevap: Hamilelik planlamaya başladığınızda folik asiti almaya başlamalısınız. Bu kararı verdikten sonra bir kadın doğum doktoruna gitmenizde fayda var. O size folik asitin günlük almanız gereken dozunu da söyleyecektir. Ayrıca gebe kaldıktan sonra da ilk 3 ay boyunca folik asit almaya devam etmelisiniz.

anne adaylarının merak ettiği sorular

Hamilelikte folik asit çok önemlidir!

 

Soru 4: Hamilelikte folik asit alınmazsa ne olur?

Cevap: Folik asit B vitaminleri grubunda yer alır ve daha siz hamileliğinizi öğrenmeden bebeğinizin omurgasını oluşturan sinir borusu oluşumu gerçekleşir ve bunun için annedeki folik asit düzeyi yeterli miktarda olmalıdır. Aksi takdirde bebekte spina bifida ya da anensefali gibi anomaliler meydana gelebilir. Folik asitle ilgili daha detaylı bilgiler için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Soru 5: Bebeğimin cinsiyetini belirleyebilir miyim?

Cevap: Nihai kararı Allah verse de, bazı bilimsel bilgiler ile bu soru cevaplandırılabilir. Bir bebeğin cinsiyeti babadan gelen spermlerden belirlenir. Cinsiyet belirlemede erkek genleri taşıyan spermlerin dişi gen taşıyan spermlere göre daha hızlı olduğu fakat buna oranla daha kısa süre canlı kaldıkları belirlenmiştir. Hesaplanan yumurtlama döneminde döllenme meydana gelirse bebeğin erkek olma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca yumurtlama döneminden 3 gün öncesi kadar bir sürede döllenme olursa, bebeğin kız olma ihtimali artar. Ayrıca bu konu ile ilgili olarak Çin takvimine de bakabilirsiniz.

anne adaylarının merak ettiği sorular

Çin takvimi genelde doğru sonuç veriyor 🙂

 

Soru 6: Hamilelikte yolculuk yapabilir miyim?

Cevap: Gebeliğin her döneminde yolculuk yapılabilir. Ancak özellikle ilk üç ay annenin hamilelik belirtileri rahatsızlık verebilir. Bu nedenle uzun yol anne için sıkıntılı olabilir. Ayrıca doktor muayenelerinde doktorunuza bu konuyu danışmanız da sizin açınızdan daha net karar vermenizi sağlar. Gebeliğinizde herhangi bir problem olmasa da tek başınıza yolculuk yapmaktan sakının. Özellikle özel aracınızı tek başınıza kullanmayın. Hamilesiniz sonuçta ne zaman ne olacağı belli olmaz. Doktorunuzun da onayıyla yolculuğa çıkacağınız zaman üzerinize rahat ve bol giysiler giymeli ve kan dolaşımınızın rahat olması için iki saatte bir mola vermelisiniz.

anne adaylarının merak ettiği sorular

 

Soru 7: Gebelikle birlikte büyümeye başlayan memeler için nasıl sütyen kullanmalıyım?

Cevap: Gebelik süresince hamile kadının memeleri iki kat büyüyebilir. Bu nedenle özellikle 3. aydan sonra anne adayının memelerini sıkmayan, rahat edebileceği pamuk, geniş askılı, meme altları geniş bantlı ve arkadan ayarlanabilir sütyen kullanması rahatlığı ve sağlığı açısından önemlidir.

 

Soru 8: Hamileyken cinsel ilişki sırasında bebeğime zarar vermekten korkuyorum. Bu korkularım yersiz mi?

Cevap: Bu kaygı gebeler arasında oldukça yaygındır. Gebeliğinizde herhangi bir sıkıntı yoksa kaygılanmanıza ve korkmanıza gerek yok. Bebek, anne karnında mucizevi bir donanım ile korunmaktadır. Kolay kolay ona zarar gelmez bebeğin etrafını saran su kesesi sayesinde. Eğer plasentanın önde olma gibi bir durum varsa o zaman ilişki sırasında ve sonrasında sıkıntı yaşanabilir ancak böyle bir durum söz konusu ise doktorunuz zaten bu konuda sizi bilgilendirecektir. Aman muayenelerinizi atlamayın!

 

Soru 9: Gebeliğimde diş eti kanaması, nefes darlığı, bayılma, kramp, sık sık idrara çıkma, idrar kaçırma, mide yanması, mide bulantıları, kabızlık gibi sorunlar yaşamam normal midir?

Cevap: Evet, yukarıda sıralanan tüm rahatsızlıkları gebelik süresince yaşamanız normaldir. Tüm bu sorunların nedeni hamilelikle birlikte değişen hormonlarınızdır. Anne olmak kolay değil, endişelenmeyin. Hepsi geçecek…

 

Soru 10: Doğum esnasında kendime zarar vermekten korkuyorum. Böyle bir tehlike gerçekten söz konusu mu?

Cevap: Doğum başladığı zaman sakin olursanız, kendinize hiç zarar vermezsiniz. Doğum süresi boyunca sürekli olumlu şeyler düşünün. Bebeğinizi kucağınıza aldığınız güzel anları hayal edin. Doktor ve ebenizin tanımladığı şekilde ıkındığınızda sağlıklı bir şekilde doğum yapabilirsiniz. Vajina duvarı esnek ve kıvrımlardan oluştuğu için bebeğin geçebileceği şekilde genişler. Rahat olun…

Soru 11: Hamileliğin orta ve son dönemlerinde kanama olur mu?

Cevap: Özellikle hamileliğin ilk zamanlarında pembe, kahverengi ya da parlak kırmızı kanama lekesi görmek çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bunların yerleşme kanaması, düşük riski gibi çeşitli nedenleri olabilir, ancak özellikle hamileliğin orta ve son dönemlerinde bu lekeleri görmek sizi tedirgin ederek bir şeylerin ters gittiğini düşündürebilir.

Hamileliğin 4 – 9. ayları arasında görülebilecek bu lekelenme ve kanamalar sizi çok tedirgin etmesin. Çünkü hamilelik ilerledikçe hassaslaşan rahim ağzı dokuları alttan muayene ya da cinsel ilişki sırasında eskiye oranla daha çok etkilenebilir. Bu da kanamalara neden olabilir.

Ancak az da olsa bir kanama yaşarsanız bu durumu doktorunuza bildirmeniz oldukça önemlidir. Kanamanın yanı sıra ağrılarınız da varsa mutlaka doktora gidin. Çünkü bunlar önemli bir problemin ilk belirtileri olabilir. Doktorunuzun yapacağı ultrason muayenesinde sorunun neden kaynaklandığı çoğunlukla kolaylıkla tespit edilebilir.

 

Soru ve cevapların devamı gelecek…

3
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Kübra yıldızCanan Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Kübra yıldız
Ziyaretçi
Kübra yıldız

9 eylülde evlendim ve bu 2 günden beri kasiklarim a doğru ağrı var göğüslerimde sizi ve ağrı oluyor kalbim sikisiyor gibi adet de çok düzensiz tahminen 3 veya 4 ay olmuyorum aceba hamilemiyim

Canan
Ziyaretçi
Canan

Ben size bir sorum daha var nolur beni aydınlatın benim 9 Eylül son adet tarihinim 23 Eylül yumurtlama günüm ekimin 12 5 haftalık hamile olduğunu öğrendim benim dollenmem ekime sarkmış olabilirmi çünkü kalp atışları 6.7 haftalar arası duyuldu bundan dolayı olabilirmi 14 haftalıkken doktor 1.90 erkek dedi çıkıntı var gibi dedi kafam karıştı

Canan
Ziyaretçi
Canan

Son adet tarihinim 9 Eylül yumurtlama hesaplama 23 Eylül ekimin 12 5 haftalık hamile olduğunu öğrendim hamile kaldığım ay Eylül ayı mı yoksa ekimmi oluyor döllenme ekime sarkmış olabilirmi yani hamile kaldığım ay Eylül mü ekimmi mi