Hamileliğe Hazırlıkta 9 Önemli Madde

Hamileliğe Hazırlıkta 9 Önemli Madde

Planlı ya da plansız bir şekilde hamile kaldığında hamileliğe alışmakla birlikte artık eski yaşantı ve alışkanlıklarından vazgeçmen gerekiyor. Bebeğinin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için birtakım tedbirler almalısın. Sonuçta dünyaya bir insanın gelmesine vesile oluyorsun. Hiç ister misin ki sağlıksız bir evlat dünyaya getirmeyi?

saglikli-bebek

Anne karnındaki bebek

O halde gel birlikte inceleyelim hamileliğe hazırlıkta ve esnasında dikkat etmen gereken konuları;

 

1. İdeal kiloda mısın?

Hamilelikte kilo alınır, bu yadsınamaz bir gerçek. Ancak  “Sen hamilesin, iki can taşıyorsun, ye de bebeğin iyi gelişsin” gibilerinden cümlelerle anne adayını gaza getirip yedikçe yemesine sonra da bir güzel yuvarlanmasına sebep olan teyzeler ve ablalarla karşılaşmışındır sende.

Bence kesinlikle bu cümleleri dikkate alma, çünkü; birincisi doğumdan sonra o fazla kilolar kolay kolay gitmiyor, ikincisi yediğin bol karbonhidratlı hamur işleri, ekmekler, şerbetli tatlılar ve çikolatalar bebeğine faydadan ziyade zarar veriyor. Aman dikkat!

Bebeğin için protein ve vitamin içeren besinler tüketmelisin.

Hamile kalmayı planlıyorsan ideal kilonu hesaplayıp, o kiloya gelmeyi hedeflemelisin. İdeal kilo, kilonla boyunun orantılı olması anlamına geliyor. Bunu hesaplayabildiğin internet siteleri var. Google’dan ideal kilo hesapla diyerek rahatça bulabilirsin.

Bünyeden bünyeye göre değişse de hamilelik esnasında 11-16 kilo almak ideal olarak değerlendiriliyor. Sende bu referans aralığını dikkate alarak gerekirse bir diyetisyen kontrolünde bebeğinin gelişimini olumlu yönde etkileyen ancak sana fazladan kilo aldırmayan besinleri öğrenebilir ve öğünlerini ona göre ayarlayabilirsin.

 

2. Kronik bir rahatsızlığın var mı?

Hepimiz insanız, hastalıkta sağlıkta biz insanlar için. Sende sürekliliği olan kalp, diyabet(şeker), Epilepsi(Sara) gibi hastalıklar mevcutsa hamilelik öncesi hem hastalığınla ilgili bir doktora hem de bir kadın doğum doktoruna başvurman gerekli. Çünkü bu hastalıklar sebebiyle kullandığın ilaçlar hamile kalmanı engelleyebileceği gibi hamile kalırsan da bebeğine zarar verebilir.

 

3. Kızamıkçık (Rubella) aşını oldun mu?

Allah muhafaza özellikle hamileliğinin 10. haftasına kadar kızamıkçık hastalığı geçirirsen bebeğin bu durumdan ciddi manada etkilenebilir. Hastalık senden bebeğine geçer ve iç organlarının oluşup geliştiği dönemde kalıcı hastalıklara veya ölümüne bile sebep olabilir.

Bilinçli bir hamile olarak hamileliğe hazırlık kısmında kızamıkçığa karşı bağışıklığının olup olmadığını doktoruna sormalısın. Gerekli görürse aşını yapacaktır. Ama geç kalmamak önemli.

Türk doktorları hamileliğin ilk haftalarında bu tür hastalıkların da belirlendiği kan testini yapıyorlar ama hamileyi konu hakkında bilgilendirmiyorlar. Elbette içlerinde bilgilendireni de vardır onları tenzih ederek ufak bir sitemde bulunmak istiyorum yeri gelmişken.

Hamileliğim esnasında gerek özel gerek devlet olmak üzere tam 11 tane doktora gittim, hiç biri de kan tahlillerim hakkında yeterli açıklama ve bilgilendirme yapmadı!

Yani demek istiyorum ki kızamıkçığa karşı bağışıklığımın olduğunu internetteki kan tahlil sonuçlarım ve Google aramalarım sayesinde kendim öğrendim…

Sen sen ol doktoruna sor, üşenme!

 

4. Alkol ve sigara kullanıyor musun?

Yetişkin bir bireyin ciğerleri başta olmak üzere birçok organını olumsuz etkileyip çeşitli hastalıklara sebep olan alkol ve sigaranın minicik bir bebeğe verebileceği zararı az çok tahmin edersin.

sigara-icmeyin

Hamilelikte alkol ve sigara kullanmayın.

Unutmamak gerekir ki alkol ve sigara kadın ve erkeğin üreme sistemini bozarak kadının hamile kalamamasına bile sebep olabiliyor.

Lütfen hamileysen veya hamileliğe hazırlık aşamasındaysan alkol ve sigaradan uzak dur. Bebeğinin hatırına…

 

5. Sağlıklı beslenmelisin…

Hamilelikten önce ve hamilelik esnasında beslenmen hem senin hem de bebeğin için çok çok önemli.  Özellikle protein açısından zengin olan yumurtayı ihmal etmesen çok iyi olur. Yeşil sebzeler, balık, et, süt, yoğurt gibi vitamin açısından değerli besinlere ağırlık vermelisin. Mevsimine göre bol bol meyve tüketmende önemli. Bunun yanında günde 3 litre suyu da ihmal etme.

Alkollü ve gazlı içeceklerden, cips, fast-food tarzı hazır gıdalardan da uzak durman bebeğine vereceğin zararı engelleyecektir.

 

6. Doğum kontrol hapı kullandın mı? Evetse, devam ediyor musun?

Bilindiği üzere doğum kontrol haplarının en bilinen özelliği içerdiği hormonlar (östrojen ve progesteron) sayesinde kadının yumurtlamasını önleyici olmasıdır. Bu da pek çok kadının adet düzeni bozar.

Eğer doğum kontrol hapı kullanıyorsan ve hamile kalmak istiyorsan hamilelikten 3-6 ay önce hapı kullanmayı bırakmalısın. Bu dönem değişen adet düzenin eskiye dönemsi için ideal bir zaman dilimi.

Adetlerin düzenli olduğunda hamilelik başlangıcı ve bebeğin tahmini doğum zamanı daha rahat hesaplanabilir.

 

7. Senin ya da eşinin ailesinde kalıtsal hastalığı olan var mı?

İki ailende de kalıtsal hastalığı olan varsa bu durumun genlerden geçerek bebeğinde de tekrar etmesi söz konusu olabilir. Böyle bir durum söz konusu ise hamilelik öncesi bir doktora gitmen ve onun yönlendirmelerine uyman bebeğin için hayat kurtarıcı olabilir.

 

8. Folik asit kullanıyor musun?

Folik asitin hamileler için ne denli önemli olduğunu burada detaylı olarak yazmıştım. Özellikle bebeğinin organlarının oluştuğu ilk on hafta çok önemli. Bu dönemde hamilelerde folik asit ihtiyacı normale göre çok fazla artar, eksikliğinde ise bunun gibi hastalıklar görülebilir.

Hamileliğini ilk öğrendiğin doktorun genellikle ilk 3 ay boyunca kullanılması gereken folik asiti verecektir sana, aman almayı ihmal etme.

Bezelye, kara lahana, mercimek gibi besinler folik asit içeriyor. Daha fazlasına buradan bakabilirsin.

 

9. Çalışıyorsan iş yerin hamileliğin için elverişli mi?

Sen ve/veya eşin  radyasyon, kimyasallar, kurşun ya da narkoz etkisi altında olan bir iş yerinde çalışıyorsanız hamile kalma durumun ya da bebeğin, bundan olumsuz etkilenebilir. Seni ve bebeğini işyerinde tehlikeye düşürebilecek durumları ortadan kaldırmak işvereninin sorumluluğu altında. Hamilelik öncesi daha güvenli bir yere atanmayı, iş değiştirmeyi, olmuyorsa geçici bir müddet işi bırakmayı deneyebilirsin! Bebeğin tüm işverenlerin işlerinden daha önemli çünkü…

Sağlıklı bir hamilelik, sağlıklı bebek dileğiyle…

 

*Görseller alıntıdır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir