Hamilelik Belirtileri Nelerdir? | Hamileliğin İlk 12 İşareti

Gebelik testleri ve ultrason muayeneleri hamileliğin varlığını somut olarak ortaya koysalar da, vücudun seni çoğu zaman içindeki bebeğin varlığından daha erken haberdar eder. Hamilelik belirtileri denince ilk akla gelen adet gecikmesi olsa da hormonlardaki ani değişiklikler nedeniyle yaşanan baş dönmeleri ve baş ağrıları, mide bulantıları, idrarda artış gibi belirtiler hamileliğini işaret ediyor olabilir.

 • Hamilelik belirtileri ne zaman başlar?

Hamilelik belirtileri döllenmeden hemen sonra başlayabileceği gibi, genellikle son adet tarihini takip eden ilk 4-8 hafta içinde başlar.

Detaylı bir şekilde hamilelik belirtileri incelemesine geçmeden evvel, belirtilerin çeşitliliğinin ve başlama zamanının kişiden kişiye göre değiştiğini hatırlatalım. Ayrıca listede bulunmayan fakat senin yaşadığın farklı bir belirti varsa yorumlar kısmına yazarak tecrübeni benzer durumda olan kişilerle paylaşabilirsin…

hamilelik belirtileri

Hamilelik belirtileri kişiden kişiye değişir.

Erken Hamilelik Belirtileri (İlk 12 Hafta)

Aşağıdaki tabloda erken hamilelik belirtileri ve görülebileceği haftalar yer almaktadır. Hamilelik belirtileri hakkında detaylı anlatımlara tablonun altında yer verilmiştir.

İşaret ve Belirtiler Görülmeye Başladığı Hafta
 Hafif lekelenme ve kramplar  1-4. haftalar arasında
 Adet gecikmesi  4. hafta
 Yorgunluk  4-5. haftalar
 Bulantı  4-6. haftalar
 Memelerde değişikliklerin başlaması (karıncalanma- ağrı gibi)  4-6. haftalar
 Sık idrara çıkma hissi  4-6. haftalar
 Şişkinlik  4-6. haftalar
 Ruhsal dalgalanmalar  6. haftadan itibaren
 Vücut ısısı değişikliği  6. haftadan itibaren
 Tansiyon yükselmesi  8. haftadan itibaren
 Aşırı yorgunluk ve mide ekşimesi  9. haftadan itibaren
 Kalp atışında hızlanma  8-10. haftalar arası
 Meme ve meme başında değişiklik (dolgunluk-renk değişimi)  11. hafta
 Akne-sivilce  11. hafta
 Fark edilebilir derecede kilo alımı  11. hafta
 Hamilelik güzelliği/ışıltısı  12. hafta

Gebelik haftalarını takip etmek ve bebeğinin gelişimini hafta hafta öğrenmek için gebelik hesaplama aracını kullanabilirsin.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? 

 1. Adet Gecikmesi
 2. Hassas Göğüsler ve Göğüs Uçları
 3. Halsizlik
 4. Baş Dönmesi ve Bayılma Hissi
 5. Ağızda Metalik Tat Hissi ve Salya Artışı
 6. Koku Hassasiyeti – Burun Tıkanıklığı
 7. Mide Bulantıları ve Kusmalar
 8. Hafif Kanama ve Vajinal Akıntıda Artış
 9. Aşerme ve Tiksinti Hissi
 10. Duygusal Dalgalanmalar
 11. Sık İdrara Çıkma
 12. Bel – Sırt Ağrısı ve Şişkinlik
hamilelik belirtileri

Hamilelik belirtileri

1. Adet Gecikmesi

Yaygın olarak bilinen ve hamilelik belirtileri dendiğinde ilk akla gelen durum, adet gecikmesidir. Ancak bu her zaman hamile kaldığının bir işareti olmayabilir. Şöyle ki; sinirli, gergin, hasta veya yorgunsan, aşırı düşük kiloluysan, stresli bir işte çalışıyorsan ya da mevsimsel değişikliklerden etkileniyorsan adet gecikmen hamileliğin hakkında net bilgi vermez.

Hamile kalmak isteyen bir kadının adet tarihinde bir gün bile gecikme olsa aklına hemen  “Acaba hamile miyim?” sorusu gelir. Sonrasında arka arkaya “3 gün daha geçsin bakalım, 5 gün geçsin test alayım, belim mi ağrıyor, yok kesin adet olurum, hamile değilimdir, hamilelik belirtileri nelerdir acaba?” gibi sorular sıralanıp durur. O kadar bekleyişten sonra adet kanaması meydana gelirse bu hal üzere olan kadın psikolojik açıdan hem yorulur hem de fazlasıyla üzülür.

Böyle durumlarda bedeni strese sokmayacak şekilde hareket etmek gerekir. Sürekli olumlu düşünmek, pozitif ve umutlu olmak, hamile kalıp/kalmaya odaklanmadan yaşamak, bebeğin vücudunda tutunmasını kolaylaştırır.

2. Hassas Göğüsler ve Göğüs Uçları

Göğüslerde büyüme (dolgunlaşma), hafif ya da şiddetli ağrı, karıncalanma, hassasiyet gibi belirgin değişiklikler ve göğüs yüzeyindeki damarlarda şişkinlikler hamilelik belirtileri arasında ilk sıralarda yer alır. Göğüslerdeki bu değişiklikler döllenmeden hemen sonra başlayabileceği gibi, hamileliğin ilerleyen haftalarında da artarak hissedilebilir.
[adinserter block=”2″]
Ayrıca meme başlarının çevresindeki areola olarak tanımlanan kahverengi bölgelerin koyulaşması da hamilelik belirtileri arasındadır. Bu dairesel bölgelerin döllenmenin ardından gelen birkaç hafta içinde genişlemesi de gayet normal bir durumdur. Bu renk değişimi ve genişlemenin en temel nedeni sürekli olarak artmakta olan hamilelik hormonlarıdır.

Bunun yanında meme uçlarının alt kısmında ve kahverengi bölgelerde küçük küçük kabarcıkların oluştuğunu fark edersen, onların da meme uçlarını rahatlatmak amacıyla yağ üreten bezecikler olduğunu bilmelisin. Doğum sonrası bebeğini emzireceğin zaman meme uçların çatlamasın, yara olmasın diye vücudunun çok öncelerden hazırlık yapması gibi düşünebilirsin bu sivilce gibi görünen bezecikleri.

3. Halsizlik

Gebeliğin ilk belirtileri arasında aşırı yorgunluk ve halsizlik hissi yer alır. Gün boyunca çok yorucu iş yapmadığın halde bitkin düşüyorsan, daha günün ortalarında enerjin tükeniyorsa, vücudun çoktan bebeğinin oluşumu için çalışmaya başlamış demektir. Hamilelik belirtileri arasındaki bu aşırı halsizlik ve yorgunluk hali özellikle plasentanın oluşumundan sonra yavaş yavaş azalmaya başlar. 

Bu dönemde uyku önemlidir. Düzenli ve yeterli miktarda uyumak yorgunluk ve halsizliğe karşı alınabilecek en iyi önlemdir.

Hiç endişe etme, dördüncü ay itibariyle hamileliğe iyice alışan vücudunu daha canlı ve enerjik hissetmeye başlayacaksın.

4. Baş Dönmesi ve Bayılma Hissi

hamilelik belirtileri

Baş ağrısı ve baş dönmesi en yaygın hamilelik belirtileri arasında yer alır.

Önceden belki de başına hiç gelmeyen bayılma, baş dönmesi gibi durumlar da hamilelik belirtileri arasında yer alır.

5. Ağızda Metalik Tat Hissi

Dilinin arkalarından genzine doğru hiç alışkın olmadığın ağır bir metal tadı alıyorsan ve bu tat seni rahatsız edecek şekildeyse muhtemelen hamilesin.

Ağızdaki metalik tat hissinden kurtulabilmek için doğal asitli içecekler içebilirsin. Limonata, portakal suyu ve sirke derdine derman olabilir. Hamile olduğunu öğrendikten sonra doktorunun verdiği vitamin ve demir ilaçları da yine ağızda metalik tat oluşumuna neden olabilir. Bu durumdan çok rahatsız olursan doktoruna söyleyerek ilaçları değiştirmesini isteyebilirsin.

Ayrıca hamilelik belirtileri deyince akla gelen bir diğer durumda ağızdaki salya artışıdır. Özellikle ilk üç ay boyunca ağızda aşırı salya üretimi söz konusu olabilir.

Bu da mide bulantıları ve boğulacakmış gibi olma hissi yaşatabilir sana. Ama korkma, tamamen zararsız olan bu durum kısa süre içinde geçer. Ayrıca dişleri sık sık naneli diş macunu ile fırçalamak , nane ve/veya sakız çiğnemek ve gargara yapmak salyaların rahatsız edici boyutunu bir nebze olsa da hafifletebilir.

6. Koku Hassasiyeti – Burun Tıkanıklığı

Bazı kadınlarda hamilelik belirtileri koku hassasiyeti ile baş gösterir. Normal şartlarda hoşumuza gidebilecek yemek kokularından, yeni alınan mobilya kokularından, kızartma, balık, sigara, parfüm, deodorant gibi kokulardan rahatsız olmak havada bebek kokusu olduğuna işaret edebilir 🙂 Hamilik belirtileri arasında yer alan koku hassasiyetinin nedeni de yine hormonsal değişimlerden ileri gelir.
[adinserter block=”2″]
Kokulardan duyduğun rahatsızlıkları bastırmak için nane, limon, zencefil ve tarçın faydalı olabilir. Bunları aşırıya kaçmamak kaydıyla ve miden bulanmadığı taktirde gerek taze, gerek kurutulmuş halleriyle çay yaparak tüketebilirsin. (Bunu doktoruna da danışmanda fayda var.)

Aynı zamanda burun tıkanıklığı ya da burun akıntıları da ilk hamilelik belirtileri arasında yer alır. Artan hamilelik hormonları ve kan üretimi nedeniyle hamile kalan anne adayları ilk zamanlar burun problemleri yaşayabilirler. Burun tıkanıklığıburun akıntısı ya da beklenmedik burun kanamalarıbunların arasında yer alır.

7. Mide Bulantıları ve Kusmalar

Mide bulantıları ve kusmalar hamile kalan kadınlarda döllenmeden hemen sonra başlayabileceği gibi, genellikle 6. hafta ve sonrasında yaşanan yaygın hamilelik belirtileri arasında yer alır. Mide bulantıları çoğunlukla ilk üç ayın sonunda kesilir. Fakat bazı anne adaylarında doğuma kadar mide bulantısı ve kusma görülebilir.

Hamilelik belirtileri içinde en sık görülen şikayetlerin içinde yer alan ve çoğunlukla zararsız olan kusma; zaman zaman sık, inatçı ve şiddetli olabilir. Bu duruma hiperemezis gravidarum adı verilir ve sabah bulantıları ile kusmalarından farklıdır. Anne adayında ciddi kilo kayıplarına neden olan bu hastalık, yine anne adayının vücudunda su kaybına yol açabilir. Önlem alınmadığı takdirde bebeğe de zarar verebilecek derecede tehlikeli olabilir. Eğer, gebeliğinin erken dönemlerinden itibaren aşırı ve şiddetli kusuyorsan mutlaka doktora başvurmalısın!

Mide bulantılarının en temel nedeni yükselen hormon seviyeleri (özellikle; hamilelik hormonu hCG ve östrojen) olarak ifade edilir. Hormon seviyesi ortalamanın üzerinde olan hamile kadınlarda mide bulantıları daha fazla görülebilirken, hormon seviyesi ortalama ya da ortalamanın altında olan kadınlarda daha az yaşanabilir ya da hiç mide bulantısı görülmeyebilir. Bunların yanında hamilelikte stres ve yorgunluk da mide bulantısına neden olabilir.

8. Hafif Kanama ve Vajinal Akıntıda Artış

Halk arasında yerleşme kanaması olarak bilinen adet tarihine denk gelen hafif vajinal kanama; döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesi esnasında gelen kanamadır.

Çok şiddetli ve parlak kırmızı olmaz, normal adet kanamasına benzemez. Miktarı az ve rengi de pembe ya da kahverengidir. Özellikle ilk gebeliklerinde yerleşme kanamasını adet kanaması sanan anne adayları oldukça fazladır. En fazla üç gün sürmesi beklenir. Bu kanama her kadında olmayabilir.

Vajinal kanamanın yanında vajinal akıntı da belli oranda artış olması da hamilelik belirtileri arasında yer alır.

9. Aşerme ve Tiksinti Hissi

Alkol, sigara, kahve gibi şeylere karşı tiksinti duymak, bunun yanında en olmadık zamanlarda en olmadık yiyecek, meyve ve sebzenin istenmesi gebelik belirtisi olabilir. Bu durum toplumumuzda aş erme olarak adlandırılır 🙂 Hormonsal değişimlerden kaynaklanır.

Pika: Çoğu zaman demir eksikliğinden kaynaklanan ve kabartma tozu, çamaşır kolası, toprak, demir, kömür, buzdolabı karı ve pislik gibi yiyecek dışı maddelere aşerme durumudur.

Tatlıyı normalde çok severim. Ancak gebeliğimin ilk aylarında tatlı yiyeceklerden tamamen tiksindim desem yalan olmaz. Buna zaman zaman kendim bile inanamazdım ama tatlı olan bir şeyi görmeye bir tahammülüm kalmamıştı. Bunun yanında sabah kahvaltısında bile turşu yediğimi, hayatımda yemediğim kadar turşu tükettiğimi de ilave edeyim 🙂

10. Duygusal Dalgalanmalar

Sen farkında olmasan da hormonlarındaki süper hızlı değişimlerden dolayı, çok duygusallaşıyorsan ve zaman zaman bu durum ağlama krizlerine dönüşüyorsa muhtemelen hamilesin.

Baba adaylarına ufak bir hatırlatma: hamilelik belirtileri baş göstermeye başladıktan sonra eşinin her anlamda destek olması kadına ilaç gibi gelir.

11. Sık İdrara Çıkma

Gebeliğin başlamasıyla birlikte çok hızlı bir şekilde yükselen gebelik hormonları yalnızca kan artışına değil aynı zamanda idrar artışına da neden olur. Bu nedenle anne adayı ilk haftalardan itibaren çok sık idrara çıkma ihtiyacı duyar. Bunun haricinde hamileyken böbreklerin verimliği artar, bu da sık idrara çıkma hissi verir. Aynı zamanda gebeliğin ilerleyen haftalarında büyüyen rahim idrar kesesine baskı yapınca da sık idrara çıkma hissi meydana gelir.

İdrarını yaparken mümkünse alaturka tuvalet kullanarak ve öne doğru eğilerek mesane yani idrar torbasını tamamen boşaltmak faydalı olur. Ayrıca tuvalet ihtiyacı olmasın diye su tüketimini azaltmak çok yanlış bir yaklaşımdır. Hamilelikte hem senin hemde bebeğinin suya ihtiyacı olduğunu asla unutmamalısın. Az su tüketmek gebelikte idrar yolu enfeksiyonu nedenleri arasında ilk sıralardadır.

Hamile olduğunu öğrendikten sonra su tüketimine çok dikkat etmelisin! Günde 2.5-3 litre su içmek hem senin hemde bebeğinin sağlığı açısından çok önemlidir.

Aynı zamanda idrar rengi de erken dönem hamilelik belirtileri arasında yer alabilir. Tek başına yeterli bir şekilde hamilelik belirtileri arasında olmasa da diğer belirtilerden bir ya da bir kaçı görüldüğünde destekleyici bir belirti olarak düşünülebilir.

12. Bel – Sırt Ağrısı ve Şişkinlik

hamilelik belirtileri

 • Hamilelik belirtileri belde ağrı olur mu?

Her ay adet döneminde yaşadığın bel ve sırt ağrılarından farklı olarak daha çok belinde yoğunlaşan şiddetli ağrı da hamilelik belirtileri arasındadır. Ayrıca hamileliğin erken döneminde tıpkı adet dönemlerinde ki gibi özellikle karında olmak üzere vücudunun genelinde şişkinlik olması da hamilelik belirtileri içinde yer alır. Bu şişkinliğin adetten mi yoksa bebekten mi olduğunu ayırt etmek oldukça zordur.

hamilelik belirtileri

Hamilelik belirtileri her kadında bir olmaz. Kimi çok hafif belirtilerle gebeliğin ilk dönemlerini atlatırken, kimi aşırı derecede zor geçirebilir.

Bu belirtilerin yanı sıra vücut sıcaklığını yükselmesi de hamilelik belirtileri arasında yer alır. Hamile kalan bir kadının vücut sıcaklığının normale göre 1 ya da 2 derece yükselmesi durumu söz konusu olabilir. Bu durum tüm hamilelik boyunca devam edebilir.

Peki yukarıdaki hamilelik belirtilerinden bir ya da birkaçını yaşamama rağmen hamile olmayabilir miyim?

Evet. Özellikle anne olmayı çok isteyen biriysen üzülerek belirtmeliyiz ki; bu belirtilerin bir ya da bir kaçını aynı dönem içinde yaşıyor olmak kesinlikle hamile olduğunu göstermeyebilir. Öyle ki yukardaki belirtiler zaman zaman farklı hastalıkların belirtileri olabileceği gibi senin adet döneminin de yaklaştığını işaret ediyor olabilir.

Yukarıda sıralanan hamilelik belirtileri arasından bir ya da birkaçını yaşıyorsan, muhtemelen hamilesin ? Ancak emin olabilmek için gebelik testi yapmalı ve test sonucunu pozitif gördükten sonra doktor muayenesine gitmelisin. Ayrıca Aile Sağlığı Merkezlerinde (Sağlık ocakları) kan tahlili yaptırarak da gebelik durumunu netleştirebilirsin. Gebelik bir uzman tarafından ne kadar erken onaylanırsa gebelik öncesi bakıma (folik asit kullanımı vb.) o kadar erken başlanabilir. Bu da hem bebek ve hem de senin için oldukça önemlidir.

Kan tahlilinde senden alınan bir miktar kan, döllenme gerçekleştikten bir hafta sonra bile kesine yakın sonuç verir. Ayrıca kan tahlili ile bakılan ve hamilelik hormonu olarak bilinen, hamileliğin ilk dönemlerinde sürekli artan hCG hormonu hamileliğin başlangıç tarihinin belirlenmesinde önemli rol oynar.

Kadın doğum doktorları  doğruya yakın sonuç alabilmek için evde idrar ile gebelik testi uygulaması yapılacaksa adet tarihinin üzerinden en az 4-5 gün geçmesini öneriyorlar, ancak kesin sonuç kan tahlilinde ve daha erken süre içinde çıkıyor elbette.

Bir kız çocuğunun oyuncak bebeğini ayağında sallamasıyla başlar annelik arzusu. Hepimiz hayal ederiz göğsümüzde uyuttuğumuz yavrumuzu sütümüzle beslemeyi. Annelik, kadına bahşedilmiş en eşsiz duygulardan biri. Doğurmakla anne olunmadığı ise aşikar…İsteyen her kadının bu duyguyu tatması dileğiyle…

Ayrıca Bakınız…

Hamilelik Nasıl Oluşur?

Bildiğimiz gibi her kadın doğuştan doğurganlık yeteneğine sahip olarak uzunluğu 3 cm, genişliği 1,5 cm, kalınlığı ise 1 cm olup yaklaşık 7-14 gram ağırlığında olan yumurtalıklarında binlerce yumurta ile birlikte dünyaya gelir. Sonradan üretimi olmayan bu yumurtalar zamanla azalır. Döllenmeye uygun yapıda 400-500 arası yumurta kalır geriye. Bu yumurtalar ise döllenmediği sürece her ay bir tane olmak üzere belli bir döngü içinde dışarı atılır.

Adet döngüsü düzenli olan bir kadında ovulasyon olarak isimlendirilen olgunlaşmış yumurtanın serbest kalması ve yumurta kanalın ucundaki parmaksı uzantılar tarafından yakalanıp kanalın içine alınmasıyla meydana gelen yumurtlama olayı kadının adet kanaması başlamadan yaklaşık 14 gün önce gerçekleşir.  Bu olay sonrası yumurta yaklaşık olarak 12 ile 24 saat arasında canlı kalır. Eğer bu süre zarfı içinde bir sperm yumurta ile birleşir ve döllenme gerçekleşirse hamilelik süreci başlamış olur. Sonraki süreçte aşağıda sıralamış olduğumuz hamilelik belirtileri kendini göstermeye başlayacaktır. (Hamilelik belirtileri detayları yukarıda yer almaktadır.)

Hamileliği başlatan bu mucizevi olaylar zinciri anne adayının hiçbir fiziksel emeği ya da çabası olmadan akıl almaz bir şekilde gerçekleşir. Özellikle 8. haftanın sonuna kadar bir çilek kadar yani yaklaşık 2,5 cm boyunda bir insan prototipi meydana gelmiş olur…

hamileliğin birinci haftası

Hamileliğin Birinci Haftasında Döllenme ve Sonrasında Meydana Gelenler

 

 

Kaynaklar:

www.healthline.com

www.mayoclinic.org

Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler

Mayo Clinic Sağlıklı Gebelik Rehberi

 • İçerik
 • Görsel İçerik
5.0

Özet

Hamilelik belirtileri arasında en önemlisi adet gecikmesidir. Adet gecikmesi durumunda yapabileceğiniz basit bir gebelik testi ile gebelik olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Gebeliğin diğer belirtileri aşağıdaki gibidir.

Adet Gecikmesi
Hassas Göğüsler ve Göğüs Uçları
Halsizlik
Baş Dönmesi ve Bayılma Hissi
Ağızda Metalik Tat Hissi
Koku Hassasiyeti
Mide Bulantıları ve Kusmalar
Hafif Kanama ve Vajinal Akıntıda Artış
Aşerme ve Tiksinti Hissi
Duygusal Dalgalanmalar
Sık İdrara Çıkma
Bel ve Sırt Ağrısı

Sending
User Rating 4.67 (18 votes)

80
Kimler Neler Demiş?

avatar
55 Comment threads
43 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
36 Comment authors
FilizAsyaGızemlıMakbuleNevin Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Asya
Ziyaretçi
Asya

Mrblar 22 yaşındayım ve yumurta tembelliği nedeniyle doktorum bana duphaston ve novartis adlı iki ilaç verdi duphaston ilacımı kullandım. Bittikten 10 qün sonra tek seferlik kanamam oldu adet olduğumu sandım ama dewamı olmadı buqün 19. qünüm ve hala adet olmadım göğüslerim çok ağrıyo ve şişkinlik var kasıklarımda çok ağrı var sizce gebelik testi yaparsam anlaşılır mı pazartesi hastaneye qidicem ama sabırsızım ??

Filiz
Ziyaretçi
Filiz

Merhaba ismim filiz 4 yillik evliyim adetimin ustunden bir ay gecti yorgunluk uyku ve sik idrara cikma var hamile olma ihtimalim cevap verirseniz cok sevinirim

Gızemlı
Ziyaretçi
Gızemlı

Merabalar ben 24 , günlük evliyim bas dönmem iştah artışı bulantım karında şîşlık kasıklarda ağrı belde ağrı var akıntım var hamile olabılırmıyım

Makbule
Ziyaretçi
Makbule

Merhaba ben ayın 8 de doktora gittim negatf dedi fakat yumurtlaman cok iyi dedi normalde ayn 14 de hasta olmam lazımdı 5 gun geçti ama hala olmadm ara ara baş dnmesi ve mide bulantsi yasiyorum halszlik var bel kasık ve karnım ağrıyor hasta olcakmşm gbi agrı çekiyorum aceba hamile olabilir miyim?

Makbule
Ziyaretçi
Makbule

Merhaba benim adetimden 5 gun geçti fakat hastalanmadm ayn 8 de doktora gitmiştim negatif dedi fakat yumurlamam çok iyiymş şkmdide adetim gecikti bel kasık ve karn agrsi cekiyorum ara ara baş donmesi ve mide bulantsi yasiyorum sizce hamile miyim testi ne zamn yapmalym

Nevin
Ziyaretçi
Nevin

Merhabalar benim adetime 9 gün var ama bende üç dört gündür ateslenme halsizlik yorgunluk baş ağrısı belde ve omuzlarda ve kasiklarda şiddetli agrim var arada midem bulanıyor birde koyu kıvamlı yumurta akı gibi akintim başladı acaba hamile olabilir miyim teşekkür ederim simdiden

Aysegul
Ziyaretçi
Aysegul

Benim göğsümde hassasiyet kasıgımın sol tarafında agrı ve batma oluyor mide bulantı var ayaklarım cok üşüyor ve dudaklarım kuruyor adetime 1 gün var sizce hamilemiyim

Esra
Ziyaretçi
Esra

Adetime iki gün var ama kanamam oldu kanamam fazla ve kırmızı küçük et parçası düştü ve kasigim ve belimde şiddetli ağrı olstu kanamam 3 gün oldu 27 mart beraber olduk eşimle sizce düşük mu yaptım lütfen acil cvp verin

Esra
Ziyaretçi
Esra

Ayriyetten göğsümde bir hassasiyetlik yani sıra halsizlikte görünüyor

Esra
Ziyaretçi
Esra

Adetine 1 hafta var mide bağlantısıyla beraber başım dönüyor tansiyonum 11 e 6 düşük bir hafta önce gebelik testi yaptım negatif cikti sizce hamilemiyim

Rabia
Ziyaretçi
Rabia

Merhaba addetimin bittiği 14gun oluyo göğüslerimde şişkinlik agrı var hassasiyet fazlasıyla var bel omuz agrılarm var fazlasıyla kasık bölgelerimde şişkinlik ve agrı başım dönüyo sabah kalktımda cok yorgunluk ve cok uykum oluyo bi agırlık varmış gibi vucumda ama midem bulamıyor agzımda metal ekşi ve acı tatlarlar var kokuları cok ala biliyorum. 3gündür böyle

Rabia
Ziyaretçi
Rabia

Merhaba addetimin bittiği14 gün oluyo göğüslerim de hassasiyet fazlasıyla var ben agrım omu agrım fazlasıyla var ve kasık bilgilerim de agrı ve. Şişkinlikte var başım dönüyo bayılcak gibi oluyorum ama midem bulamıyor baş dönmem cok var agzımda metal ekşi acı tatlar var kokuları cok cbk ala biliyorum.

güldeste
Ziyaretçi

Merhabalar hafif bulantım var halsizlik vajinal akıntım yumurta beyazı renginde uykum çok geliyor adetime 5 günvar

Esra
Ziyaretçi
Esra

Merhabalar..
Bende 2 haftaya yakındır aşırı göğüs hassasiyeti var ve çok fazla yemek yemek istiyorum. 2gün kaldi adet tarihine ve hamilelik testini şimdi yapmayı çok istesemdr korkuyorum bir oğlum var 4 yaşında ona hamileykendr aynı şekilde önce göğüslerinde şişkinlik ve kaşıntı olunca suphelenir test yapmistin ve hamileligini öğrenmiştim. 1 senedir bebek istememizr rağmen olmadı. Şimdi umudum kırılır diye korkuyorum. Beklemeli miyim?

nagihan
Ziyaretçi
nagihan

meraba iyi gunler biz cocuk sahibi olmak istiyoruz ama gectıgımız ayın 15inde adet oldum ocak 26sında doğurgan dönem dıye suan işe adetime 2 gün var sırt agrım bas dönmem ve ara sıra baş dönmem oluyor kasıklarıma birden ağrı da giriyor bu kadar erken belirti verir mi acaba ?

Eda
Ziyaretçi
Eda

Merhaba , adet dönemim 1 hafta gecikti. Adet sancısına benzer ağrılar çekiyorum. Çok sık idrara çıkıyorum , mide bulantıları yaşıyorum ve akıntım arttı.

havana
Ziyaretçi
havana

Merhba Benim adetim biteli 16 gun oldu.Ve 16 gundur midem bulaniyor asiri halsizlik war.sık sık idrara cikiyorum.Göguslerim cok hassas uclarinda kararma Oluyor ve etrafindaki kahveremgi yerlerde artis war.kasik agrim ve bel agrim cok sizce ne olabilir.Hamilelikmi yoksa yumurtaliklarda kismi war fikrinizi alabilirmiyim.?

Mehtap
Ziyaretçi
Mehtap

İyi akşamlar… Adetim 2 gündur gecikti önceki adetlerimde çok siserdim belim agirirdi bu ay adete yönelik hiçbir belirtim yok ara ara kasiklarimda sancı oluyor sadece hamilemiyim acaba?

Mehtap
Ziyaretçi
Mehtap

İyi günler.. Adetim yaklaşık 2 gündur geçti normal adet günlerime yakın bel ağrısı ve çok siskinlik yaşıyordum fakat bu ay hiçbir adet belirtim yok sadece ara ara kasiklarimda sancı oldu hamile olabilme olasılığım varmidir acaba yoksa daha erkenmi öyle düşünmem için?

Elif
Ziyaretçi
Elif

Malesef yine olmadi nolur dua edin bana bu ay hamile kalayim ??

Elif
Ziyaretçi
Elif

Merhaba ben 22 yasindayim 3 yillik evliyim ocak 2017 de hamilelik gecirdim boş gebelik denildi ve mayis ayinda kürtaj oldum haziran ayinda adet gormeye basladim kurtajimin uzerinden 5 ay gecti bu ay adetim 5 gun gecikti 3 gun onncesi kahve rengi akintim oldu hastanede b-hcg yaptim negatif cikti suan adetimin gecikmesinin 5. Gunundeyim ve pembe akintim oldu biraz arastirdim gebeligin habercisi ola bilirmis sizce hamilemiyim. Test yanlis cikmis ola bilirmi umarim olumlu bi yanit verirsiniz. ???

Dilek
Ziyaretçi
Dilek

Merhaba;beni sat 28 eylül bugünle beraber 14 gün oldu kasıklarım,bacaklarım,sırtımda ve kasıntı ylan beraber arasıra mide bulantısı var.hatta boyun ağrısıda var acaba hamilemiyim. daha önce adetime 1 hafta kala sancılar baslıyordu idrar testi yapsam cıkarmı

Tuuba
Ziyaretçi
Tuuba

Merhaba adetimden 4 gün geçti. Hasta olucak gibi kasiklarim ve belim ağrıyı ama hiç birşey yok. Bugünde aşırı migde bulantısı başladı koltuktan kalktıgımda ara ara hafif bir baş dönmesi oluyo. Halsizim erkenden esnemeye başlıyorum ama uyuyamiorum dünde test yaptım ama negatifti?

anne adayı
Ziyaretçi
anne adayı

merhaba adet gününm bugündü ama olmadı bel ve sırt ağrısı çok fazla midemde bulantı gibi ama yanması ve ekşimesi oluyor kasıklarımda ağrı arada oluyor batma şeklinde ve tek taraflı gögüslerimde aşırı derece bi şşkinlik var ve ağrı yapıyor hamilelik istiyorum olma hamile olma ihtimalim nedir)

Sümeyye
Ziyaretçi
Sümeyye

Merhaba görülen vajinal kanama ne kadar sürer

Sümeyye
Ziyaretçi
Sümeyye

Merhaba görülen vajinal kanama kaç gün sürer normal olarak

melek
Ziyaretçi
melek

Merhaba ben melek adet dönemimde gecikmeler oldu sağlık ocağına gittim birinde var diğeri gorünmüyor dedi her idrara çıktığımda vajinamda pembe kanamalar var ama iki gündür durmuyor bel ağrısından duramıyorum bu sabah idrara çıktığımda idrardan birşeyler düştüğünü farkettim acaba düşük mü yaptım ne olur acil cevap verinn

Merve
Ziyaretçi
Merve

Merhabalar, adetim 1 gün gecikti hemen gebelik testi yaptık testi yaptıktan hemen sonra da adet kanamam başladı ve beklediğim tarihten sadece 1 gün gecikti ve herzaman ki gibi adet kanamasının süresi herzaman ki gibi sürdü sizce hamile olma riskim var mıdır ? Yardımcı olursanız çok memnun olurum iyi günler.

eylülll
Ziyaretçi
eylülll

Merhaba,28 eylülde hastaneye gittigimde doktor rahim duvarının kalın oldugunu hamile olabileceimi soyledi kan ve idrar testi yaptı kan testinde beta hcg oranı 0,5 referans oranlarında da 0-5 özel referans yazıyor. 0,5 oranına bakarak hamile degilim diye düşünüyorum.Fakat idrar testinde hamilelik çıkarmı? Burada saydıgınız belirtiler bende var ama kan sonucu beni şüpheye düşürüyor.Reglime de 3 4 var. Birde eğer hamile değilsem nasıl hamile kalabilirim yardımcı olabilirmisiniz?

Esen
Ziyaretçi
Esen

Hamilelik belirtilerinde ağızda acı tat olurmu

Gülay
Ziyaretçi
Gülay

Esin hanım aynı şeyleti bende yaşıyorum adet bitimi olmaz diye korunmadık 1 hafta var adet günüme kasık ağrılarım var ne oldı çok merak ediyorum sizi sonucu buraya yazar mısınıx

Esen
Ziyaretçi
Esen

Merhabalar ben adet bitiminin son günü korunmadim uzun zamandır bebek istiyoruz ama bi türlü tutmuyor bu kez farklı olarak çok yoruluyorum kafamı yastığa koyduğum an uyuyorum göğüs hassasiyetim var kasıklarimda ara ara ağrı oluyor idrarada çok sık çıkmıyorum ama bittikten sonra biraz yanma oluyor adet dönemine daha 10 gün felan var sizce hamile olabilirmiyim test yapsam çıkarmı

Buse
Ziyaretçi
Buse

Adet gecikmemde 2. Günü tamamladım 3. Güne girdim
Ara ara midem bulanıyor
Koltuktan kalktığım anda baş dönmesi yaşıyorum
Aşırı yorgunluğum var ama uyuyamıyorum
1 hafta önce kasık, bel ve sırt bölgelerime kıramplar giriyordu hal ara ara devam ediyor
7 gün önce test yapmıştım ama negatif çıkmıştı şuan test yapmaya korkuyorum bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim teşekkürler şimdiden

Duygu
Ziyaretçi
Duygu

Merhaba adet dönemim 2 hafta kadar gecikti ve bu ara mide bulantısı ama hiç kusmadım bide baş dönmem var ara ara test yaptım pozitif çıktı teste çok fazla guvenmiyorum bide bu ara çok çabuk yorgun düşüyorum sizce ne olabilir hamile miyimdir

Delal
Ziyaretçi
Delal

Merhabalar. Adet tarihimden 5 gun önce kan testi yaptırdim. Sonucum <2 çıktı. Adetlerim düzenlidir ve 2 gün gecikmeden sonra idrar testi yaptırdım fakat negatif çıktı. Suan adetim 4 gun gecikmis durumda. Doktor sitesine mesaj attim iki uc gun daha bekle kan testi yaptir dedi benim gibi olup hamilen kalan var mi ya da hamilemiyimdir cok istiyorum evlat sahibi olmayi

Nil
Ziyaretçi
Nil

Meraba bel ve kasık ağrılarım arttı ama adet zamanıma daha bir hafta var yaaklaşık 5 gündür ağrılarım var kanamam da olmadı göğüslerimde aşırı hassas ve ayağa kalktığımda çok başım dönüyor ama bunlar haricinde bi belirtim yok. Hamile miyim acaba?

Cansel
Ziyaretçi
Cansel

Ben 2 aylık evliyim bu ay adet dönemin 2gün gecikti ama bunun öncesinde baş dönmesi halsizlik mide bulantısı iştahsızlık bel agrısı kasıkta agrıda vardı ama bu sabah bel agrısı şiddetlenip lavaboya gittiğimde leke değil kanamam oldu çok kırmızı değil çokta açık renkte değildi ikinci defa gittiğimde ise kırmızı olup et parçası geldiğini hissettim napcagımı şaşırdım bana yardımcı olursanız sevinirim

Siyahbone88
Ziyaretçi
Siyahbone88

Merhabalar bi kac gundur goguslerimde hassasiyet ve damarlarda belirginleşme ve varjinal akintida artislarim var arada basim donuyor acaba hamile olabilir miyim?

Nazli.
Ziyaretçi
Nazli.

Adet dönemim yeni geçti 1 gün hiçbir şey gelmedi sonraki gün akşam hafif pembe bir akıntı geldi kasıklarımda hafif batma var. Hamile olabilir miyim ?

melek
Ziyaretçi
melek

Hollanda dan selamlar. Hamilelik belirtileri arasında en çok başıma gelen baş dönmesi ve halsizlik oldu. Sonrasında tatlı şeylerden midem istememişti.