Hamilelikte Ayak Numarası Büyür Mü?

Başlıkta sorulan sorunun cevabı kısaca evet, hamilelikte ayak numarası büyür. Aranızda henüz hamile olmayanlar varsa gebelikte karnın büyümesinin yanı sıra göğüslerin, el ve ayakların da büyüdüğünü şimdiden haber vermiş olayım. Zihnen kendinizi hazırlarsınız hiç değilse 🙂  Ben doğum yaptıktan 4 ay sonrasında bile eskiden giydiğim ayakkabıları giyememiştim mesela.

Hamilelikte Ayaklar Neden Büyür?

Hamilelikte ayak büyümesi bazı kadınlarda geçici, bazılarında ise kalıcıdır. Geçici olan nedenlerden biri ödemdir (vücutta sıvı tutulması) ki, atıldıkça vücut toparlanır. Özellikle son aylara doğru vücudun su tutmasından dolayı el ve ayaklarda şişmeler meydana gelir. Bu da daha önceden rahatlıkla giyilen ayakkabılara ayakların sığmaması ile sonuçlanır.

Bu durum pek çok hamilede rastlanan sık bir durumdur. Bir gün iş yerimdeki bir arkadaşım: “Ayak bileğinin öne doğru bakan kısmına işaret parmağınla bir bastır bakalım, içeri göçerse ödem vardır vücudunda” demişti. Öyle de oldu gerçekten.

Hamilelikte ayak büyümesi durumunun geçici nedenlerinden bir diğeri de gebelik esnasında olması gerekenden fazla ya da çok hızlı bir şekilde kilo almaktır. Bu durumda ayakların altında yeni bir yağ tabakası oluşur. Buna bağlı olarak da ayaklar ve dolayısıyla ayak numarası büyür.

Benim hamileliğimde büyüyen ayaklarımın nedeni, hem kilo hem de ödemdi.

hamilelikte ayak büyümesi

Hamilelikte ayak büyümesi

Hamilelikte ayak büyümesi yaşayıp bu durumu kalıcı olanlarda ise biraz daha farklı bir durum söz konusudur. Burada relaksin adında bir hormon devreye girer. Relaksin hormonunun görevi; doğum esnasında bebeğin kolay ve rahat doğması için pelvis çevresindeki kemiği kemiğe bağlayan bağ doku olarak tanımlanan ligamentler ve eklemleri yumuşatıp, gevşetmektir. Pelviste bulunan bu ligamentlerin (bağ dokuların) aynıları ayakta da mevcuttur. Hormon salındıkça ayaklardaki ligamentler gevşer, bunun sonunda ligamentlerin altındaki kemikler hafifçe açılarak kalıcı ayak büyümesine neden olur.

Geçenlerde bir arkadaşım, bir yakının her doğumda ayağının bir numara büyüdüğünü ve artık ayakkabı bulmakta güçlük çektiklerini söylemişti. Doğumdan sonra aylar geçtikçe küçülmeyen ayaklarıma bakıp bakıp bende öyle olacak sandm ama, yukarı dediğim gibi aylar geçtikçe küçüldü, şimdi eski numaramda ayakkabı giyiyorum.

Hamilelikte Ayak Büyümesi Durumuna Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

  • Gün içinde fazla ayakta kalmayın. Eğer çok ayakta duruyorsanız sık sık oturun, eğer çok oturuyorsanız sık sık ayağa kalkın. Burada amaç kan dolaşımını hızlandırmak.
  • Otururken bacaklarınızı uzatıp, ayaklarınızın altına yastık, minder koyarak yerden yükseltin.
  • Dinlenirken yan tarafınıza yatarak dinlenmeye özen gösterin. Bu böbreklerinizin verimli çalışmasına katkı sağlayarak vücudunuzdaki atık maddelerin atılmasını kolaylaştırır.
  • Rahat ayakkabı tercih edin. Topukları 5 santimden kısa, kaydırmaz tabanlı ayakkabılar giyin.
  • Bol bol su için.
  • Aşırı tuzdan kaçının.

 

Sağlıcakla kalın.

Yararlandığım Kaynak: Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir