Annelere ve Anne Adaylarına Balık Yağı Tavsiyesi

Hepimizin öncelikleri farklıdır şu hayatta. Kimimiz iyi bir eğitim ve peşi sıra iyi bir kariyer isterken, kimimiz mutlu bir evlilik ve mutlu çocuklar düşleriz. Kimimiz büyük ve lüks bir evde yaşamayı arzularken, kimimiz kabuğumuza  çekilip sade bir yaşantı isteriz kendimize.

Bunların hepsi kişisel çaba, düşünce ve hayallerdir, o yüzden saygı duyulur herbirine. Ancak tüm bunları yapabilmek için gerekli olan, belki de şu hayatta her şeyden daha önemli bir şey vardır ki, o da sağlıktır.

Tüm sistemlerimiz, organlarımızın tamamı ve ruhumuz. Hepsi her an; biz yemek yerken, uyurken, işe giderken, hayal kurarken, gülerken, ağlarken durmaksızın çalışıyor. Her biri kendine has görevlerini ustalıkla yerine getirirken bizim onlar için yapabileceklerimiz çok genel ve sınırlı.

Tahmin edeceğiniz üzere tüm vücudumuzun bizden istediği şeyler; sağlıklı besinler tüketmek, su içmek, düzenli uyku uyumak ve hareket etmek. Beynimiz mi? O biraz daha farklı, o sadece ekmek ve su ile beslenmiyor…

Sağlıklı beslenmek, hareket etmek, düzenli su içmek ve uyumak ruhumuza da iyi gelir. Beklenmedik sürprizler yaşanmadığı takdirde bu düzen içindeki hayat çoğunlukla hayallerdeki hayatlara ulaştırır bizleri.

hamilelikte balık yağı

Gençliğin başımda duman olduğu günlerde sağlıklı beslenme bana yetişkin insanların ağızlarından düşürmediği bir şey gibi gelirdi ve bu konunun çok abartıldığını düşünürdüm. Bu düşünceler ile yaşadığım günlerde kolalar, cipsler, çikolatalar, gofretlerleden oluşan öğünlerim olurdu. Ta ki hamileliğime kadar!

Hamileliğimi öğrenir öğrenmez gittiğim doktorum benden kan testi istedi. Aile sağlığı merkezine giderek yaptırdığım testlerin sonuç kağıdını elime aldığımda B12, D3, kalsiyum, demir gibi pek çok değerim (bazıları kelimenin tam anlamıyla dipteydi) referans aralığının altındaydı. Glikoz hariç, o referans aralığı üst sınırındaydı! Çamlıca’dan aşağı doğru inen o mavi münibüsün arka koltuğunda bir sağa bir sola savrulurken, içimdeki bebeğimi düşündüm!

Kanımdan beslenen o masum meleğin, benim sağlıksız beslenmem sonucunda eksik kalan değerlerim nedeniyle sağlıklı gelişememe ihtimali ile onun bedeninde ve ruhunda bir takım eksikliklere neden olabilme düşüncesiyle adeta ürperdim. Bunun yanında bir de hamile bir kadın olarak elimdeki test sonuçlarını doktoruma nasıl götüreceğimi düşünerek utandım.

Beni sarsarak, kendime getiren, kendimin ve bebeğimin sağlığı konusunda beni düşünmeye sevk eden o yolculuğu hiç unutamıyorum. O günden sonra da hayatımda bir takım değişiklikler yapmam gerektiği kanaatine varıp, sağlıklı beslenme konusunda araştırmalar yapmaya başladım. Düzenli olarak yediğim yemeklerde tükettiklerime dikkat ederek süt, yumurta, bakliyat, sebze, meyve ve kuruyemiş tükettim, besinlerin yetersiz kaldığı yerlerde takviyeler aldım.

Hamilelikte Balık Yağı 

Tam o zamanlarda aile sağlığı merkezindeki hemşirem doktorun verdiği ilaçlar hariç olarak balık yağı alıp almadığımı sordu ve anne karnındaki bebek için balık yağının en az folik asit ve demir kadar önemli olduğunu söyledi. O güne kadar sıvı formda ara sıra içtiğim balık yağını bebeğim sayesinde çok daha ciddiye aldım.

Şu anda hamile olan annelere hem kendi hem de bebeklerinin sağlığı için balık yağı tüketmelerini kesinlikle öneririm. Balık yağı hamileliğin her evresinde bebeğin özellikle beyin gelişimi için gerekli olan omega 3 ihtiyacını karşılıyor. Bu da bebeğin özellikle beyin ve göz gelişimi açısından son derece önemlidir. Bugün piyasada iki çeşit balık yağı mevcut. Bir hap şeklinde diğeri ise sıvı formda, şurup gibi.

Ocean Plus balık yağı

Ocean Plus Balık Yağı sadece eczanelerde satılmaktadır.

Normalde balık yağı tüketmek zordur, fakat biraz araştırdığınızda balık gibi kokmayan, içtiğinizde midenizi rahatsız etmeyen ve ağzınıza balık kokusunun gelmediği ürünlerinde olduğunu göreceksiniz.

Sağlığa hediye sloganıyla 2005 yılından bu yana müşterilerine hizmet vermeye başlayan Orzaks İlaç tarafından piyasaya sunulmuş Ocean Plus 50 kapsül tam da böyle bir ürün.

Ocean Plus balık yağı soğuk denizlerde yaşayan hamsi, sardunya ve uskumru gibi küçük balıklardan elde etmektedir. Küçük balıkların tercih edilme nedeni, büyük balıkların denizlerde daha uzun süre yaşaması nedeniyle zararlı maddelere ve ağır metallere daha fazla maruz kalması ve bunlardan üretilecek balık yağına da geçmesinin önüne geçmektir. Ocean Plus balık yağı balıkların gövdesinden elde edildiği için A ve D vitamini içermez. Bu nedenle, yaz kış kullanıma uygundur.

Hamileler için Ocean Plus‘ın yemeklerle birlikte günde 2 kez tüketilmesi tavsiye edilmekte olup, tüketilen her kapsülde bulunan değerler şu şekildedir;

  • 780 mg Toplam Omega 3
  • 384 mg EPA
  • 252 mg DHA içerir.

Balık jelatini olan ürünlerde trigliserid formdadır. Koruyucu olarak E vitamini kullanılmıştır. Nemlendirici olarak bitkisel gliserol ve saf su içermektedir.

Hamilelikte Ocean Plus Balık Yağı kapsüllerini doktorunuza veya eczanıza danışarak rahatlıkla tüketebilirsiniz. Bunun yanından bebeğiniz doğduktan sonra tüketmeye devam ederseniz sütünüzle birlikte bebeğiniz ihtiyacı olan balık yağını alacaktır. Yavrunuz biraz daha büyüdüğünde yine Orzaks İlaç tarafından üretilen Ocean Balık Yağı Şurubu vermeye devam edebilirsiniz. Ocean Balık Yağı Şurup ta tıpkı Ocean Plus’la aynı değerlere sahiptir ve içerdiği doğal meyve aroması sayesinde çocukların sevebileceği bir tada sahiptir. Kapsül içemiyorum diyorsanız sizde Ocean Balık Yağı Şurup‘ u kullanabilirsiniz.

Ocean Şurup balık yağı

Ocean Balık Yağları helal sertifikalıdır.

Bu arada benim hamileliğimin 3. ayında doktorum bana bir kutu vitamin yazmıştı. Kapsül şeklinde olan bu vitaminleri kullanmadan evvel içindekilere baktığımda kullanılan jelatinin tehlikeli grubuna giren bir katkı maddesinden üretildiğini görmüş ve epeyde pahalıya aldığım vitamini kullanamamıştım. Ancak Ocean Plus Balık Yağı ve diğer tüm Orzaks ürünleri helal sertifikasına sahip olduğu için gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Bebeğim benim hayatıma pek çok açıdan güzellikler getirdi. Çocukluktan çıkardı, büyüttü beni. Sağlığıma dikkat etme bilincini onunla birlikte kazandım.

Şu anda hamile olup, yavrusuna kavuşmayı dört gözle bekleyen bütün anne adaylarına ve tüm bu yazıyı okuyanlara sağlığın ihmale gelmeyeceğini bir kez daha hatırlatır, sağlık olunca dünyanında daha güzel bir yer olduğunu söylemek isterim. Sağlıkla kalın…

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Zeynep Gül Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Zeynep Gül
Ziyaretçi
Zeynep Gül

Emeğinize sağlık, çok güzel bir yazı olmuş.