Hamilelikte Bel Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte bel ağrısı, hamile olan kadınların 9 aylık süre boyunca yaygın olarak yaşadıkları ortak şikayetlerin başında gelir. Çoğu zaman, bebeğin anne karnında büyüyor olmasından kaynaklı olsa da, bazen de daha farklı hastalıkların işareti olabilir.

Soru:Hamilelikte bel ağrısı ne zaman başlar?

Cevap: Özellikle bebeğin kilo alarak büyümeye başladığı dönem olan hamileliğin ikinci yarısından itibaren görülür. Fakat bazı anne adaylarında gebeliğin ilk zamanlarında da görülür.

Hamilelikte Bel Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte bel ağrısı yaşamanın bebeğin kilo almasından kaynaklı olmasının haricinde daha farklı nedenleri de olabilir. Bunlar:

 1. Anne adayının fazla kilo alması: Sağlıklı gebelik dönemi geçiren kadınlar genelde 12-15 arasında kilo alırlar. Omurganın destekleyebileceği kilodan daha fazla kilo almak anne adayına bel ağrısı olarak geri döner. Ayrıca alınan fazla kiloların yanında büyüyen bebek ve rahim de annenin kan damarlarına ve sinirlerine baskı yapacağından anne adayı konforlu bir gebelik geçiremez.
 2. Hormonal Değişim: Hamilelik esnasında anne adayının vücudu doğumu kolaylaştırmak amacıyla pelvik bölgesinde ve eklemlerde gevşemeleri sağlayan relaksin adında bir hormon salgılar. Aynı hormon omurganın gevşemesine de neden olduğu için anne adayında bel ağrıları görülebilir.
 3. Kas Ayrılması: Bebek büyüdükçe içinde bulunduğu rahim genişler. Genişleyen rahim, göğüs kafesinden pubik kemiğine(bebeğin çıkışı esnasında genişleyen kemik) kadar olan bölgede bulunan iki paralel kası birbirinden ayırabilir. Bu da anne adayında bel ağrısına neden olabilir.
 4. Stres: Ani ya da uzun süreli yaşanan duygusal stres anne adayının sırt kaslarını gerebilir. Bu da hamilelikte bel ağrısı nedenleri arasındadır.
 5. Duruş Değişikliği: Her geçen gün biraz daha büyüyen bebek özellikle hamileliğin ikinci yarısından itibaren annesinin ağırlık merkezini değiştirir. Yavaş yavaş meydana gelen bu değişiklik annenin sahip olduğu yeni beninde bazı duruş değişikliklerine neden olur. Bilmeden gerçekleşen bu olay anne adayında bel ağrısına neden olabilir.

Hamilelikte yaşanan bel ağrısı bebek doğduktan sonra da yaşanabilir. Ancak çoğunlukla birkaç ay içinde kendiliğinden kaybolur.

Hamilelikte Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Eğer hamilelikten önce var olan kronik bir bel ağrınız yoksa yaşadığınız bu ağrılar ya doğum öncesinde ya da doğum sonrasında bir kaç ay içinde yavaş yavaş geçecektir. Ancak bu esnada yapmanız gereken bazı şeyler var. Bunlar:

 1. Doğru Duruş: Otururken ya da ayakta iken vücudunuza doğru şekli vermek, omurganız ve belinizde yer alan kemiklere, kaslara ve bağlara ağırlığınızın eşit bir şekilde dağıtılması açısından çok önemlidir. Bu nedenle eğer hamilelikte bel ağrısı yaşıyorsanız yapacağınız ilk şey doğru duruş pozisyonlarını öğrenmektir. Doğru duruş: Kamburu çıkarmadan, omurganın düz olmasını sağlamak ve omuzları gereğinden fazla yükseltmeyerek yapılan doğal duruştur. Koltuk ya da sandalyede otururken belinizi destekleyecek bir yastık kullanmayı da ihmal etmemelisiniz.
 2. Doğru Ayakkabı Kullanımı: Ayak sağlığı hayatın her evresinde çok önemlidir. Ancak hamilelikte bu önem iki katına çıkıyor. Hamilelikte bel ağrısı yaşamamak için mümkünse ne çok topuklu ne de düz tabanlı ayakkabıları tercih etmeyin. Çünkü bu tür ayakkabılar bel kemiklerini birbirine bağlayan bağların üzerine binen yükü artırır. Bu da bel ağrılarına neden olur. Dolayısıyla hafif topuklu rahat ayakkabılar ile spor ayakkabılar hamilelikte giyilebilecek en ideal ayakkabılardır.
 3. Egzersiz Yapmak: Hamilelikte düzenli egzersiz yapmak kasların esnekliğini artırır ve güçlendirir. Özellikle sırt kasların esnek ve güçlü olması da hamile bir kadının büyüyen rahmine inat omurgasının rahat olmasını sağlar. Bu nedenle hamilelikte düzenli egzersiz yapmak çok önemlidir. Anne adayları için önerilen en güvenli egzersizler; yürüyüş yapmak, sabit bisiklet kullanmak ve yüzmektir. Ayrıca düzenli takibinizi yapan doktorunuza yapabileceğiniz egzersizlerin neler olduğunu sorabilirsiniz. Ancak, bir uzman görüşü almadan hamile olmayan kişilerin yapabileceği egzersizleri kesinlikle yapmayın! Youtube ya da instagramda hamile yogası ya da egzersizleri ile ilgili videolar mevcut onlara bir göz atabilirsiniz.
 4. Soğuk-Sıcak Teması: Hamilelikte bel ağrısı için yapılabilecek bir diğer uygulamada soğuk-sıcak prestir. Doktorunuz uygun görürse ağrılı bölgeye bir kaç gün 20’şer dakika olacak şekilde soğuk pres uygulayın. Bu soğuk su torbası ya da bir havluya sarılmış dondurucudan çıkarılan sebze ya da et poşeti olabilir. Bunu uyguladıktan bir kaç gün sonra ise sıcak pres yapın. Bu da sıcak su torbası ile yapılabilir. Sıcak pres uygulaması yaparken çok dikkatli olan ve sıcak nesneyi karnınızdan uzak tutun!
 5. Dert Ortağı Bulmak: Eğer hamilelikte bel ağrısı nedeniniz stres ise stresinizi alacak bir uzman ya da bir arkadaşla konuşup yükünüzü hafifletmeye çalışın!
 6. Akupunktur Yaptırmak: Akupunktur; ince iğnelerin vücudun belli bölgelerine uygulanması temeline dayanan çok eski zamanlardan beri uygulanan bir Çin tedavi yöntemidir. Akupunkturun hamilelikte bel ağrısının giderilmesinde etkili olduğunu gösteren bazı çalışmalar mevcuttur. Eğer uzun süreli geçmeyen bel ağrınız varsa doktorunuza danışarak akupunktur yöntemini deneyebilirsiniz.
 7. Kayropraktik Tedavi: Eğer doktorunuz uygun görürse Kayropraktik tedavi yöntemi (Kırık, kanser ya da romatizmadan kaynaklı olmayan, bel, sırt, boyun ağrısı tedavisinde kullanılan bir uygulamadır) hamilelikte bel ağrısı için bir çözüm olabilir. Ancak doktor onayı almadan aynı zamanda güven duymadığınız yerlere kesinlikle yaptırmayın!

Ayrıca…

 • Ayakkabılarınız giyerken ya da yerden bir şey almanız gerektiğinde belden değilde dizler üzerine çömelmeniz gerektiğini unutmayın.
 • Kesinlikle yüksek topuklu ayakkabı giymeyin.
 • Uzun süre ayakta durmayın ya da oturmayın. Belli aralıklarla duruşunuzu değiştirin.
 • Sırt üstü uyumayın. Bu hem sizin omurganız hem de bebeğiniz açısından daha sağlıklıdır.
 • Pazar, market alışverişi gibi ağır yüklerin taşınması gerektiği zamanlarda mutlaka yanınızda birileri olsun. Çünkü fazla ağırlık taşımak zaten normale göre ağır olan bedeninize çok daha fazla yük yüklemeniz ve belinizi o oranda riske atmanız anlamı taşır.
 • Oturduğunuz yerden kalkarken ayaklarınızdan destek alarak yavaşça kalkın. Ani ve hızlı hareketlerden kaçının.

Hamilelikte Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Vücudunuzu dinlendirmenize ve yukarıdaki uyarılara dikkat etmenize rağmen geçmek bilmeyen bir bel ağrınız varsa bunu mutlaka doktorunuzla paylaşın. Doktorunuz gerekli görürse ağrı kesici ya da kas gevşetici ilaç/krem yazacaktır. Hamilelikte çoğu ağrı kesici/kas gevşetici ilaç tavsiye edilmez. Bu nedenle rastgele ilaç ya da krem kullanmayın!

Hamilelikte Bel Ağrısı İçin Ne Zaman Doktora Başvurmalıyım?

Hamilelikte bel ağrısı eğer aşağıdaki durumlarda yoksa tek başına doktora başvurmayı gerektirmez. Ancak düzenli gidilen kontroller esnasında bu durumdan bahsedilebilir. Hamilelikte bel ağrısı ile birlikte aynı zamanda;

 • Ani başlayan karın ağrısı ya da kramplar,
 • Vajinal kanama,
 • Vajinadan kan eşiliğinde doku gelmesi,
 • Ateş gibi anormal durumlar yaşanıyorsa acil bir şekilde doktora gidilmelidir.

Nadirde olsa hamilelikte bel ağrısı zaman zaman başka hastalıkların habercisi olabilir. Bu hastalıklar:

 • Gebelikle bağlantılı osteoporoz,
 • Osteoartrit,
 • Septik artrit olabilir.

 

Kaynaklar:

www.webmd.com

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Yeni AnneEce Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Ece
Ziyaretçi
Ece

Adetimden 1 gün geciyo ve midem çok bulaniyo başım dönüyo belim çok kötü agriyo ve karnım şişti resmen acaba hamileyimmidir